poster

Ani krok zpět

 • Rusko

  Ni šagu nazad

 • Rusko

  Ni shagu nazad

 • Rusko

  Ни шагу назад

Válečný

Rusko, 2007, 101 min

 • sportovec
  ***

  Velmi průměrný ruský film s řadou viditelných nedodělků scénáristických, hereckých i odborných přes veškerou snahu o modernost a novost pojetí nepřekonává tradicionalismy brežněvovské stagnace a v mnoha ohledech jde i pod jejich úroveň. Fakt, že jsem poprvé viděl zblízka zobrazen rozvrat v ruských bojových liniích v prvních dnech hitlerovského přepadu tehdejšího SSSR, tyto nepřehlédnutelné skutečnosti může vyvážit jen velmi vzdáleně. Viditelná snaha o velkorysost výpravy a pojetí se tak nemohla neminout se smyslem a původní ambicí díla.(13.12.2009)

 • jackvez
  *

  Poněkud úchylný nízkorozpočtový ruský válečný film, který se ve snaze ukázat, jací byli molodci gerojové, nenechá zmást ani historickými fakty. Celkem zbytečná záležitost, jedna hvězdička za bojové scény. Hlavní hrdina utíká po louce na hranici, zatímco německé bombardéry se ho marně snaží trefit (jako by neměly důležitější cíle - letiště, seřadiště, komunikace. Pak upadne do zajetí, dostane lopatu do ruky, lopatou přemlže stráže, zíslá samopal, samopalem postřílí Němce na motorce a získá lehký kulomet, cestu posbírá pár podobně postižených a ejhle, najdou opuštěnou pevnost a u ní náklaďák plný zbraní, munice a potravin s připojeným funkčním dělem, takže urrá!. Pokud jste někdy hráli Call of duty nebo podobnou druhoválečnou střílečku, mohlo by se vám to líbit. Do toho němečtí důstojníci, projíždějící se sem tam krajinou, pořádající pikniky u řeky (na koci července 1941), ruští zajatci obratem navlečení do německých uniforem a poflakujcí se v kasárnách... Co dodat.(20.1.2014)

 • Malarkey
  **

  Měl jsem co dělat abych překousl začátek, kde hrdina plave pěkně prsa tak dvacet minut, a nepřítel to ze souše do něj pekelně kropí puškama a on si dál plave, ani okolo něj pořádně neproletí žádný náboj, tak, že nakonec uplave a já měl prostě sto chutí to vypnout, ale okamžitě se to vystřídalo zase s trošku lepší scénou a zase mě to začalo zajímat, jenže ten samý problém se opakoval a já byl jak na houpačce a to se mi značně nelíbilo. K tomu sledovat krátkovlasý Rusáky jak vypadají skoro stejně je stejně úmorné jako koukat na čínský historický válečný film s dvaceti hrdiny a všechny si dopodrobna pamatovat a nezmatkovat. To prostě nejde. Tak nějak mám těch špatných filmů dost plný zuby. Ani krok zpět není dobrým filmem. Možná tak chvíli vypadá, ale skáče z dobré a průměrné scény do špatné až hrůzné, a tím vším se táhne dlouhotrvající nuda.(25.9.2008)

 • Branicky
  ***

  Takový průměrný válečný film, který nijak zvlášť nevybočuje ze sovětského/ruského stylu zobrazování Velké vlastenecké války. Rudoarmjeci jsou zde zdatní, stateční a uvědomělí a Němci pyšní, nadutí a porazitelní. Zajímavým prvkem je přiznání, že ne všichni obyvatelé SSSR viděli zpočátku v Němcích okupanty - myšleno zejména pro Ukrajinu. Myšlenka je vyjádřena částí filmu, kde jsou sovětší zajatci verbováni bojovat po boku Němců. Naprosto nevěrohodně na mne působila epizoda s "novým" typem děla, které nejsou Němci absolutně schopni sami prozkoumat a musí k tomu použít zajatců. No to nebylo scénáristicky nejšťastnější....(29.9.2010)

 • Marze
  ****

  O historii druhé světové války se zajímám a události jako zahájení operace Barbarossa nebo počáteční partyzánská válka jsou pojednány uvěřitelně. Tuto část války skvěle popisuje například ve svých pamětech maršál Žukov (v ruském vydání ze 60. let). Ale hlavně režisér Vorobjov je výborný vypravěč. Filmu nahrává i to, že se děj odehrává v krásné prázdninové přírodě.(9.1.2018)