Stvoření

Humains

Akční / Dobrodružný / Horor / Thriller

Francie / Švýcarsko / Lucembursko, 2009, 83 min

• chaometic

Z počátku to vypadalo slibně, krásná příroda. Bohužel čím déle jsem se na to koukal, tím víc jsem se nudil. Herci sociopati, rozum v koncích, abych film dodýchal. Boj o přežití v horských oblastech. HMM a neandrtálci? Velice zajímavé, to uznávám, ale představoval jsem si to úplně jinak. Tohle dopadlo tak, jako může dopadnout jen v nejhorších nočních můrách. hlavně v těch filmových. Posledních 30 minut? Takhle vypadá dílo, kde se dva režiséři nedohodnou.(15.11.2010)

• J*A*S*M

Když se loni v létě objevily první zmínky o Humains, začal jsem je hned netrpělivě vyhlížet. Z mých hodnocení je celkem jasně patrné, že mám slabost pro horory odehrávající se v různých přírodních, či podzemních lokacích (nejlépe obé), pro humanoidní příšery či zaostalé vidláky, či pro kvalitní hororovou brutalitu, v poslední době reprezentovanou právě francouzskou novou vlnou. Humains se prostě v ideálním případě mohli stát prototypem snímku, jenž splňuje všechno to, co mám na žánru rád, jakýmsi dokonalým nadhororem. Z udělených hvězdiček je však vidět, že se tak bohužel nestalo. On to není špatný film, ale k nějaké kvalitní perle má daleko, mám s ním hned několik problémů. Zaprvé to vůbec není chytré. Zadruhé to vůbec není krvavé. Zatřetí to vůbec není napínavé. Začtvrté to vůbec není strašidelné. A já se ptám, co to tedy je? A hned si i odpovím. Je to lehce fantaskní dobrodružný příběh (nepovažuju se za osobu, které vadí kdejaká nerealističnost ve vážně míněných filmech, ale moment, spoiler, kdy plně naložená dodávka spadne z asi stometrové skály, skoro všchni to přežijou a po chvilce už běhaj vesele po lese, je vážně trochu přes hranici toho, co jsem schopen bez reptání zkousnout. konec spoileru) s legračními pračlověky a mírně WTF závěrem. Tomu filmu by se dalo vyčítat opravdu hodně a jsem si jistý, že spousta uživatelů s ním nebude mít nejmenší slitování, já vypíchnu snad už jen to, že bych velmi chtěl vidět trasu, kudy to ti hrdinové vlastně po nehodě šli. Jednou z kopce, jednou do kopce, jednou podél řeky, pak zase z kopce - trochu iracionální mi to přišlo. Ale co už, když nebudete mít vysoká očekávání, tak by se to líbit mohlo. 5/10(15.10.2009)

• boblig

Ultra "zábavná" a ultra pitomá podívaná, která postrádá logiku i napětí (což je u hororu dost podstatné) a která vyhlíží jakoby ji natočili dva francouzští Magnusci, kteří vytáhli z archivu opotřebované masky z filmu Boj o oheň a vyjeli si na výlet do Švajcu. Ale při natáčení v Alpách byla asi sranda, takže jeden bod. :-)(8.12.2013)

• tron

„Rozmnožovať druh je v poriadku. Ale nie za každú cenu.“ Komentár obsahuje spoilery, ale pri tak nekvalitnom filme je to fuk. Dominique Pinon sa snaží, švajčiarska príroda sa snaží, tajomný príbeh (vychádzajúci z dráždivej otázky „Čo ak neandertálci nevymreli?“, tu asi niekto čítal Crichtona) sa snaží. Ale celé to nedrží pokope už preto, že človek čaká namakané príšerky a nakoniec zadychčane dobehne párškaredých týpkov v kožuchoch. Nevraviac o krívajúcej logike, kedy sú protivníci, ak treba, líčení ako špičkoví stopári a zabijaci a v druhej scéne ich je možné sledovať spoza kameňa, vzdialeného od ich brlohu pár metrov a oni si to nevšimnú. Mám rád hixploitation, ale toto vlastne hixploitation príliš nie je. Nie je to ani vydarený dobrodružný horor. Ak budete čakať mix PÁDU DO TMY a PACHU KRVI, budete kruto sklamaní. Film má problém s tempom (ešte sa ani poriadne nezačne a už sa motá a následne prehnane zrýchli a predčasne vrcholí odnikiaľ nikam), herci sú matní, postavy príšerné (telocvikár???), gore scény takmer žiadne, masky striedavo smiešne striedavo trápne, niektoré scény o ničom (ak by vám pred očami zastrelili kamaráta, naozaj by ste sa vrahov spýtali „Čo to dočerta robíte?“?), dialógy o ničom, nečakané zvraty čakané... musím pokračovať? Nemusím? Ďakujem. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/hixploitation/390-humains-4o-(7.10.2010)

• zolo23

Inak dosť som sa tešil na tento film, pretože mám rád tento žáner(a hlavne horor typu: les, ľudia, mutanti, vyvražďovanie). Potešilo ma aj to, že ide o francúzsku produkciu čiže nebude to taký americký stereotyp a la Wrong Turn. Lenže bolo.. a ešte stupídnejšie! Namiesto znetvorených mutantov tu pobehovali neandertálci so šípmi a sekerami. Herecké obsadenie vrcholne nezaujímavé, nenašiel som si tu ani jednu postavu ktorej by som snáď aj držal palce.. Úplne zbytočne natočený film. 2/10(10.3.2010)

• - Charlottu měla hrát původně Yolande Moreau, od projektu však odstoupila. Nahradila jí Sara Forestier, s níž zároveň došlo ke změně a z Charlotty se stala Nadia. (Terva)

• - Film měl premiéru dne 6. února 2009 na Evropském filmovém trhu v Německu. (Terva)

• - Natáčení probíhalo ve švýcarských Alpách, v Lucembursku a Paříži. (Terva)