Escape from Fort Bravo

Western

USA, 1953, 98 min

Aby si divák užil žánrový film, musí přistoupit na jisté (třeba i dobově podmíněné) zákonitosti. Možná že čím víc podobných filmů viděl, tím snáz se mu to daří. Moje potěšení ze snímku škobrtalo. Těžko se mi přehlížel způsob hraní, dialogy. Úvodní znělka mě spíš pobavila. Tyto potíže se ale postupně rozplynuly v naraci. Co se ale nerozplynulo, byl problém s rozložením dobra a zla, ačkoli i to je zřejmě zase záležitost žánru a doby. Což o dobro, s tím to mohlo být provedeno pěkně, v pevnosti Bravo nebyl důvod myslet si, že Jižani jsou víc klaďasi než Seveřani nebo naopak, takže by si divák býval mohl i trochu zaváhat, ale abychom náhodou neváhali příliš, hned od začátku nám bylo naservírováno, kdo jsou ti zloduši, a že jsou mimo pevnost. Vadilo mi, že Indiáni jsou automaticky a nemotivovaně ti zlí, a že když už bílý muž potřebuje protivníka, nepostaví se bytosti obdařené rozumem, ale anonymizovaným postavičkám, které buď vydávají skřeky, nebo dělají posunky. Aspoň že obstojně střílejí. Děj filmu je izolován od všech ostatních historických událostí, kromě války Severu proti Jihu, ale přesto prostor Ameriky a Indiáni na koních asociují ještě jiné příběhy z dějin, které by mohly trochu zpochybnit, že zlo = Indiáni. Film si je ale drží od těla.(23.7.2013)

Strhující western, který má všechny správné atributy - tvrdé chlapy, krásné ženy, přesnou mušku, železnou pěst, krvelačné indiány a moc zdařilou zápletku, která se u tohoto žánru (ruku na srdce) pokaždé nevidí. Závěrečný škraloup v podobě vysametovaného konce možno odpustit pro ten žhavý pohled a polibek Eleanor Parker. Bill Holden v roli muže, kterého všichni vězni nenávidí. A ta jejich tichá vzpoura vyjádřená pískáním!(3.12.2010)

Výborná "sturgesovka", ktorá pripomína tie najlepšie kavaleristické fordovky. Akurát má zaujímavejší príbeh s veľmi funkčne využitým milostným trojuholníkom. Sturges perfektne zvládal hercov a ešte istejšiu ruku mal v akčných scénach. Finálna prestrelka s dokonalým využitím nádhernej krajiny patrí k tomu najlepšiemu, čo v tomto žánri vzniklo.(16.10.2017)

Tenhle film me predevsim zaujal velmi zvlastnim svicenim, nebo barevnosti, nebo kamerou, nebo nevim jak to presne vyjadrit - skoly nemam. :-) Na padesatky je to proste barevně/vzhledově netradicne umerene. Jinak jde o bezny romanticky western (hlavnim temtem je laska) z dob valky Severu proti Jihu. Odehrano dobre, Eleanor nadherna jako obvykle. Silny zaver.(11.3.2014)

Williamovi pověst schopného, skvělého, byť trochu drsného vojáka vyloženě sedí, a přispívá tak k lepšímu charakteru tohoto westernu s modrými uniformami a zlími indiány. Jejich role v úvodu je prostá, napadat a padat z koní, přičemž se většího prostoru dostává zrádného šarmu krásné Eleanor, a lekci v romantice dostane právě již zmiňovaný Will. Závěrečné obléhání a souboje, kdy se uvede i nějaká ta taktika, už jsou pouze třešničkou na dortu tohoto zdařilého a napínavé snímku z dílničky zdařilého režiséra.(23.7.2014)

• - Dámské šaty na sobě měly zipy. Ty se ovšem začaly vyrábět až v roce 1913. (Mol)

• - Wiliam Holden, který zde hrál kapitána Ropera, si pro scénu, kde sundá svoji košili, nevyholil hruď, jako to dělal pro většinu svých filmů v padesátých letech. (Mol)

• - Ve filmu jsou používány zbraně kolt Peacemaker a puška Trapdoor Springfield. Děj filmu se ale odehrává v roce 1863, kdežto tyto zbraně byly vynalezeny až v roce 1873. (Mol)