Modrá Dahlia (festivalový název)

The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

Drama / Film-Noir / Krimi

USA, 1946, 96 min

65%-75%. Asi jsem očekával více, mě to zase tolik neupoutalo. Třeba takovej Glass Key, i když je hodnocenej hůř, mně se líbil víc. A odhalování vraha bylo snad trochu překomplikovaný. Bylo z toho vidět, že Chandler musel přepisovat scénář na žádost NAVY, SPOILER -aby vrahem nezůstal chudák vysloužilej mariňák. Původně měl bejt vrahem totiž Buzz. Ale jinak solidní, vztah mezi Laddem a Lake se zajímavě vyvíjí a zápletka i přes tu komplikovanost je rozplejtána nečekaně.(13.8.2010)

Nicim vynimocny noir, ktory ma podla mna patrit do priemeru nez do nadpriemeru. Scebar je len priemerny a nicim vynimocny - patranie po vrahovi ma teda nijako neoslnilo. Kulisy priemerne, tempo slabe a nevyrazne, dialogy nic moc. Veronica jazero bola krasna a skvela, ale utopila sa v nezazivnom noirovom prevedeni a slabom priemernom scenari : 52 %(16.8.2016)

Překombinované až běda -těch náhod, střídajíc jedna druhou- Alan Ladd výborný, ale Veronica Lake, teda, žádná sláva. Nějaká ta atmosféra -hlavně, v noci a za deště- tu je, na to, že se jedná o scénář Raymonda Chandlera ´nevýznamnějšího představitele hard-boiled fiction´ tu o výhru nejde, ani omylem.(22.8.2019)

R.Chandler jako muj literarni oblibenec se zde scenaristicky moc "neunavil", ale nekolik hlasek i tak nezapomenu... Veronica Lake za 100%. Doris Dowling v roli nezvladatelne manzelky take vynikajici. ----- "Every guy's seen you before, somewhere. The trick is to find you." ...(7.6.2008)

Noirová detektivka s žánrově správně vybraným Alanem Laddem a k němu pasujícím zlovolné brunetě a podpůrné blondýnce, která se někdy chová jako pořádná dotěra. Zaujme vedlejší postava vojáka, který si z válečného zranění odnesl poškození mozku a sám tak neví, jestli je úplně nebo jen částečně mimo. Hlavní motiv, proč se hrdina sám na vlastní pěst pokouší vypátrat, kdo stojí za zločinem, z něhož je podezřelý, je mi ale záhadou. Není žádný důvod prchat před policií, a tím ji vlastně poskytnout pádný důvod podezírat ho ještě víc.(17.7.2015)

• - Pro vzájemnou podobnost s hlavní herečkou filmu Veronicou Lakeovou překřtili novináři oběť brutální vraždy, která se udála v roce 1947, Elizabeth Shortyovou na Černou Dahlii. (Zdroj: ČSFD.cz)