Cesty víry představují cyklus převážně českých dokumentárních snímků, spojených tématem náboženské víry. Tato víra je základním motivem dokumentů, na který pak ovšem navazují a z něhož vycházejí i motivy další. Víra, jako bezprostředně nezobrazitelný fenomén, je v dokumentech prezentována aktivitami jednotlivců či společenství, včetně (nikoli ovšem výlučně) nezištnou vzájemnou pomocí lidí. Přitom pohled těchto dokumentů nezůstává zaostřen pouze na přítomnost, ale dovede pracovat i s kontextem historického vývoje. (Česká televize)

Hedka

Videla som iba jednu časť, ale nie som si istá, či je to ten správny spôsob ako "prezentovať" vieru. Ako veriaca som mierne sklamaná touto zvláštnou, dokonca občas aj trochu zavádzajúcou a povrchnou variáciou na takúto vážnu tému. Po formálnej stránke nemám výhrady, ale chýbal mi tu aspoň náznak hlbšieho mysterium fidei.... (30.1.2011) Musím svoje hodnotenie opraviť, pretože som videla ďalšie časti a tie boli vynikajúce. Najmä tá so sympatickým Jimom Duttonom, americkým astronautom. Také živé a hlboké svedectvo viery ma veľmi milo prekvapilo a potešilo. (27.2.2011) V týchto dňoch som videla ďalší diel o Anne Bohuslave Tomanovej z r. 2003, réžia Kristína Vlachová. Veľmi dobrý (12.8.2014). ()

jungewolf

1)Ve čtvrtek 12. ledna 2017 byl vysílaný DÍL o Lužických Srbech. O tom, jak je údajně demokratická německá vláda germanizuje zavíráním základních škol ..... . SKANDÁL !!!! Hlavně že si pozvali do Německa miliony muslimských přistěhovalců .... . *** 2) neděle 24.4.2022 : DÍL-Grüss Gott - neradostný život zbylých věřících v sudetském Krušnohoří, vykořeněném kraji kam byli  nepohodlní posílaní po r.1945 za trest , místní mladí se stěhují jinam, příp. jako pendleři v sousedním Sasku. *** 3) neděle 25.9.2022,1.DÍL+neděle 2.10.2022,2.DÍL : Krajinou trojramenných křížů : o řeckokatolících na severových. a východním Slovensku- nejen o jejich velmi těžkých osudech za komunistické diktatury po únoru 1948 (zrušení církve+pronásledování od r.1950, omezená činnost od "pražského jara" 1968,poté neustálá hrozba opětovného zrušení za Husákovy éry/od dubna 1969/, také hořké a tvrdé spory s pravoslavnými - r.1950 zabrali jejich kostely,kaple,fary atd. Potěšující je jejich velký rozmach po listopadu 1989 - i po r.2000 mají pořád spoustu bohoslovců,takže pozdějších jáhnů+kněží, mezi laickými věřícími je dost mladých lidí+mladých rodin s dětmi (((holt jejich jáhni+kněží v diecézní správě=ti,co nejsou řeholníci,tak nemají celibát,takže jsou ženatí. Ti kdo se rozhodnou pro celibát to řeší tak,že ještě před jáhenským svěcením vstoupí do řeholní komunity některého jejich řádu/kongregace,např.basiliáni nebo řeckokatolic.větev redemptoristů nebo ř.-k.větev jezuitů apod. Tam při skládání řeholních slibů(např.slib poslušnosti a další) složí taky celibátní slib. A ten při jáhenském svěcení už jenom obnoví a potvrdí. Úplně stejně to mají taky další řeckokatolic.církve (ukrajinská(201,maďarská,rumunská,rusínská na bývalé Podkarpat.Rusi,dnešní Zakarpat.oblasti Ukrajiny,rusínští řeckokatolíci v USA, arabskojazyční melchité s centrem v syrském Damašku atd.,řeckokatolic.církví je na celém světě asi 16/17. Ostatně většina z nich má své arcidiecéze=archeparchieadiecéze=eparchieneboexarchátyve Francii, Německu, USA, Kanadě, Brazílii ,Argentině, Austrálii a jinde. Ostatně ti slovenští mají taky diecézi=eparchii sv.Cyrila a Metoděje v Kanadě. Tam začaly vznikat jejich farnosti už před r.1900, takže před víc než 122 lety...  . STEJNĚ to mají s celibátem+ženatými kněžími a jáhny ostatní východní katolic.církve: maronité(centrum-patriarchát mají v Libanonu,arménští katolíci(patriarcha sídlí taky v Libanonu,chaldejští katolíci(patriarcha sídlí v Iráku)a další a další...  ***4) pondělí 12.6.2023,12.30, DÍL : Templáři(2008) - Natáčelo se mj. v Housově mlýně-Údolí středověku v Táboře a v Pražské křižovatce(bývalém kostele sv.Anny v Praza na Starém Městě, nároží ulic Zlaté a Liliové). Komentář četl Svatopluk Schuller. PŘÍZNAČNÉ je, že krátce před natáčením se díky historickým výzkumům v papežském archívu potvrdilo, že tehdejší papež Klement V. zjistil, že odsouzení řádu bylo vykonstruované a všechna "přiznání " vynucená mučením .... . ***5) neděle 26.11.2023, 13.10, DÍL: Kněz, který zradil vlast i církev(O Josefu Plojharovi) : vůbec mě nepřekvapilo, že měl taky milenky. To, že chlastal po únoru 1948 celoplanetární giga-super-extra ligu, takže dokázal přechlastat i frontovou samohonkou vycvičené sovětské maršály, je o něm všeobecně známé. Stejně jako fakt, že čs.ministerstvo zdravotnictví v l.1948-1968 místo něj fakticky vedli jeho náměstci... . A taky to, že ho pražský arcibiskup Josef Beran suspendoval=zbavil služby coby kněze a poté i úplně exkomunikoval z církve... . Příznačné je, že "zakalil" na sovětské ambasádě v r.1981 právě na pitce u příležitosti oslav VŘSR=bolševického puče 1917 v Rusku. Tento díl : 5 * a 83 % . *** neděle 17.12.2023, 12.20, DÍL : Vévodo české země( o sv.Václavovi a jeho "druhém životě" - 5 * a 87 % . () (méně) (více)

sator

Církev je systematicky vytvořená hierarchie moci, kam věřící odevzdávají svůj rozum své peníze a svoji zodpovědnost a která je odděluje od osobního vztahu s vesmírným Vědomím... A pakliže dělají takzvané dobré skutky, je třeba se ptát co za to. Úpis krví? Vyzobávám si témata "nad církevní"... Jak věří věřící v Husovicích, Duchovní doteky Jana Potměšila, Chci být lidem co nejblíž Dítě těch, kteří přežili Pragovkou na Haiti Andělské tóny Klášterní speciality, Ozvěny ticha, Sám se sebou, Kněz, který zradil vlast i církev,  Otevřené dveře, Příběh listu pro papeže, Klášter na ostrově 4*, Hledání harmonie, Povoláním člověk, Papežští astronomové, Hlasy staletí. ()

Amalberga

Nechápu, proč má seriál tak nízké hodnocení. Je takový průměrný, některé díly jsou zajímavější, některé spíše nudí. Spíš by mě zajímal seriál o věcech, které církev (mám na mysli katolickou) odsouvá do pozadí a neřeší, například homesexualita, postavení žen v církvi, celibát a další. Viděné epizody: Petra Dvořáková - Pro toho, kdo o ní četl knihu a viděl rozhovor na DVTV, není v těch pětadvaceti minutách nic přínosného. Petra pořád mluví stejnými slovy a dostává pořád stejné otázky. Použitá hudba působí rušivě a otravně. 3 hvězdičky Malované kláštery - Nádherná atmosféra. Symbolika a pestrost ikon jsou okouzlující, mám chuť jet do Rumunska. 4 hvězdičky Břímě farářských dětí - Mám pocit, že jsme se nakonec dozvěděli, že žádné extra břímě nemají, jdou si svou vlastní cestou a stejně jako všechny ostatní děti praktikujících věřících si sami musí definovat, co pro ně znamená Bůh, jestli v něj věří a jestli se chtějí do společenství zapojit. Ze tří příběhů šlo vytřískat daleko víc, až posledních sedm minut mi přišlo skutečně zajímavých a hodnotných. 2,5 hvězdičky Opravna duší - Sympatická farářka popisuje svůj život. 3,5 hvězdičky Halel - Z ortodoxního židovství mám pocit, že je to čistě náboženství mužů. Na druhou stranu je velmi zajímavé, ale dodržovat všechny jejich pravidla a zvyky mi přijde přehnané a zbytečné. 3,5 hvězdičky ()

xdutchx

Je moc hezké vidět co jsou lidé schopni pro sebe navzájem udělat, bez vidiny hmotnych statků, protože jsou jen dobří. Pak si člověk uvědomí jak moc na sobě ještě musí pracovat, aby se mnohým lidem zachyceným v pořadu jen přiblížil a nebyl jen zbytečným divákem případně kritikem. :-) Nehodnotím technické provedení ale smysl pořadu. Je krásně vidět, že kdo si zamiluje Boha, ten si zamiluje i člověka. ()