Roman Polanski: Pravdivý příběh

• USA Roman Polanski: Wanted and Desired

Život měl složitý, jako hrdinové jeho filmů. Známý režisér Roman Polanski dlouho fascinoval publikum svými hranými filmy Rosemary má děťátko, Čínská čtvrť, Pianista i svým osobním životem. Tento snímek znovu otevírá případ, který před třemi desítkami let šokoval svět. Podrobně zkoumá Polanského odsouzení za nezákonný sexuální styk s nezletilou i chaos, který poté následoval. Tvůrci dokumentu měli k dispozici přístup k právníkům figurujícím v celé kauze, stejně jako k médiím, která o ní různým způsobem referovala, a v neposlední řadě také k oběti. Je ale i obžalobou amerického právního systému a naší omámenosti celebritami. (Česká televize)

cromagnon

Film naplnil má očekávání, odpověděl na zásadní otázky. A nemám jediný důvod nevěřit faktům tak, jak jsou předkládany. Čínská čtvrť získala nový rozměr. Jsem plně uspokojen ()

pezz

Ako sa trinástka v USA chcela stať slávnou a sama jej matka jej to chcela dopriať. Trinástka s matkou, ktoré využili slabosti muža Oscarových kvalít, trinástka, ktorá mala skúsenosti s psycholeptikami (Metaqualon) a aj už sexuálne skúsenosti pred týmto prípadom. Sudca Rittenband, sudca „právny excentrik“, zvrhlejší ako sám obžalovaný, sám sudca mal milenku o 34 rokov mladšiu, slušnú dvadsiatku. Žiadne znásilnenie sa ale nekonalo! Ako vidieť život je zložitý a názory sú rozličné ako život sám, zlatokopky mladnú, vždy boli a budú a dobre to dopadlo a réža dostal Oscara (Pianista) čo som mu prial a tento dokument mi potvrdil, že kreativita je dôležitejšia a dobro (niekedy) víťazí nad zlom. A čas melie na prášok slávu aj omyly a trinástka na kľúčoch sa hodí vraj na sex aj na lásku a nebude to dlho trvať a bude to aj v právnych poriadkoch.... ()

mirika39

Príliš veľa dlhých hluchých miest, kde je len čierna obrazovka. Zbytočne. Mnoho opomenutých faktov, ako napríklad to, že manželka Romana Polanskeho, Sharon Tate bola v 9. mesiaci tehotenstva, keď ju nadrogovaní a psychicky narušení stúpenci Charlesa Mansona zavraždili. Absolútne nebola spomenutá súčasná manželka Emmanuelle Seigner, s ktorou v čase natáčania dokumentu boli manželmi takmer 20 rokov (a manželstvo stále pretrváva). Na druhej strane oceňujem, že sa dokument usiluje zaujať nestranný postoj a do rozhovoru zapojil všetky zúčastnené strany, vrátane takzvanej obete, ktorá sa sama za Polanského obeť nepovažuje. Pravdaže, mať pohlavný styk s 13-ročným dievčaťom je nesprávne, bez ohľadu na fakt, že už bola predtým sexuálne aktívna. Polanski si mal bezpochyby dávať väčší pozor na to, čo robí a do čoho sa zamotáva. Na druhej strane, pohľad na starého, zlostného sudcu hovoril za všetko: Závisť je najväčším motivátorom týchto predstaviteľov zákona. Polanského životný príbeh mi zarážajúco pripomína život Charlieho Chaplina, ktorý tiež začínal od nuly a dosiahol obrovského úspechu. No to čo prežil Polanski, by kdekoho položilo. Naozaj musí mať obrovskú silu a psychickú odolnosť, keď zvládol to všetko. Tento človek prežil holokaust, obaja jeho rodičia zomreli v koncentračných táboroch. Akoby tej tragédie nebolo dosť, zavraždili jeho mladú tehotnú manželku. Naozaj chcel tento pán sudca doraziť takého človeka úplne? ()