Reklama

Reklama

Roman Polanski: Pravdivý příběh

  • USA Roman Polanski: Wanted and Desired

Obsahy(1)

Život měl složitý, jako hrdinové jeho filmů. Známý režisér Roman Polanski dlouho fascinoval publikum svými hranými filmy Rosemary má děťátko, Čínská čtvrť, Pianista i svým osobním životem. Tento snímek znovu otevírá případ, který před třemi desítkami let šokoval svět. Podrobně zkoumá Polanského odsouzení za nezákonný sexuální styk s nezletilou i chaos, který poté následoval. Tvůrci dokumentu měli k dispozici přístup k právníkům figurujícím v celé kauze, stejně jako k médiím, která o ní různým způsobem referovala, a v neposlední řadě také k oběti. Je ale i obžalobou amerického právního systému a naší omámenosti celebritami. (Česká televize)

(více)

Recenze (41)

FlyBoy 

všechny recenze uživatele

Na môj vkus príliš osekaný dokument, ktorý postráda jak terajšie vstupy Romana Polanskiho (nemuseli by sa zamerievať len na prekérne otázky z minulosti), tak väčší priestor pre rozobratie nabitého portfólia (napr. dosť zásadný počin pre osobu R.P. "Tess", venovaný jeho zosnulej manželke Sharon Tate ostáva nespomenutý) tohto kontroverzného, ale aj renomovaného tvorcu. Mrs. Zenovich sa cez príhovory právnikov a mediálne výstupy zamerieva skôr na onu neblahú kauzu ohľadom údajneho zneuctenia 13-ročného dievčatka v dome Jacka Nicholsona, ktoré rozpútalo skoro nezastaviteľný kolotoč vypočúvaní a navrhovaných trestov. Samozrejme že zo strany R.P. sa jednalo o čin hanebný a neprijateľný, avšak taký istý bol aj prístup vtedajšieho súdnictva a spravodajstva. Ukážkový príklad zaostalého "ducha doby" i "davovej psychózy más(médii)", ktorým ako zámienka na predčasné odpísanie/obviňovanie človeka stačí fikčný svet v jeho filmoch. Verejné špekulácie forsírujúce dohady o participácii na ohavnom masakry prisluhovačov choromyseľného Charlesa Masona či pasii zo znásilňovania prenášané srkz plátno do reality (odvolávanie sa na psycho záležitosť "Rosemary's Baby")-tak to je už-aj pri prísnejšom uvažovaní-fakt "ups and down." Marina sa nemôže pýšiť ani mimoriadnym spracovaním, ktoré tu pozostáva z bežných interview preložených archívnymi zábermi/fotografiami z inkriminovaných miest, "smotánkovských" párty, konkrétnych snímkov alebo súdnych pojednávaní+notorického cirkusu okolo nich. Nato, že ide o rok výroby 2008 by som čakal invenčnejší, no hlavne ešte komplexnejší súhrn. Nič to nemení však na tom, že "Roman Polanski: Wanted and Desired" je z informatívneho hľadiska pre menej oboznámeného diváka uspokojujúci, pretože i keď mu chýbajú komplementárne časti tak pracuje tzv. prierezovo, čiže vyvíja úsilie pokryť čo najväčší počet existujúcich dát a to s úmyslom podať ich čo najpochopiteľnejšie. Primeraná pochvala je ceľkom iste na mieste. ()

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Dokument pojednává o nechvalně známém případu z roku 1977, kdy Roman Polanski nadopoval a znesvětil třináctiletou dívku (shodou okolností v baráku Jacka Nicholsona), a jelikož z toho koukal lágr na dobrých x-let, prásknul do bot a už se v Americe neukázal. Dodnes tam na něj mají vydaný zatykač. Zkrátka, Polanski se stal nedobrovolně jednou ze (svých) filmových postav. ____ Dokument nahlíží na celou kauzu poměrně komplexně - tudíž potěší jak právníky (tímto zdravím Pohrobka), tak fanoušky kinematografie - a k případu samotnému se snaží dobrat přes rekonstrukci několika „mediálních realit“ režiséra. 1, Polanského život. Rodiče mu sebrala válka, přítelkyni zabil Charles Manson. 2, Polanského tvorba, přičemž odtud vzniká otázka, zda zločin nějak nepředjímala, viz znásilnění ve filmu Rosemary má děťátko; zda ďábelská tvorba neimplikuje i ďábelského režiséra. 3, Polanského napojení na exkluzivní smetánku rozvedenou ve slavném vhledu dovnitř Hollywoodu v dokumentu Easy Riders, Raging Bulls. 4, Polanského rozsouzení, protože je zřejmé, že dokument mohl zůstat buďto ambivalentní, anebo se přiklonit na tu, či onu stranu. A spíše se přiklání na stranu režiséra a odhaluje cosi shnilého v mechanismu tehdejší americké justice. ()

Reklama

Ant 

všechny recenze uživatele

Výborný dokument, který dopodrobna přibližuje okolnosti Polanskiho "kauzy". Slavný režisér, kterého jak se zdá, na každém kroku pronásledovala smůla. Typický příběh člověka, který měl v jednu chvíli vše a v druhou nic. Za to, co provedl jistě měl být potrestán, ale takový hon na čarodějnice si rozhodně nezasloužil. Jak řekl žalobce sám: "Nedivím se, že utekl." ()

Javert 

všechny recenze uživatele

Vcelku zajímavá sonda do života dnes již legendárního režiséra, kterého já - musím se přiznat - moc nakoukaného nemám. Docela objektivně zachycuje Polanskiho život a jeho klíčové události - 60. léta a vraždu jeho manželky a hlavně pak onu známou aféru, kvůli které utekl z USA. Ta je však podle mého názoru poněkud rozvlekle uspořádaná a rozhodně by mohla být i zkrácená. Přeci jen jsem očekával trochu hlubší zaměření na jeho tvorbu. Je to sice jen malá piha na kráse, ale je vidět... ()

Mahalik 

všechny recenze uživatele

Miluju Romana Polanskiho, protože je to silnej chlápek. Celkově obdivuju lidi, kteří i přes nepřízeň osudu dokáží překonat vnitřní zlobu a jedou dál. Roman neuvěřitelným způsobem zatáhl za ruční brzdu a přetransformoval se. Je mi záhadou, že lidé většinou zanevřou na oblíbeného člověka jen kvůli manýrům, které v osobním životě má. Najednou je pohled úplně jinej a to je, podle mého soudu, zlo. Tenhle klučina má ale pořád šibalskej úsměv + můj nehynoucí zájem. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama