poster

Roman Polanski: Pravdivý příběh

 • USA

  Roman Polanski: Wanted and Desired

Dokumentární

USA / Velká Británie, 2008, 99 min

 • Eldrick
  ****

  “If I had killed somebody, it wouldn’t have had so much appeal to the press, you see? But… fucking, you see, and the young girls. Judges want to fuck young girls. Juries want to fuck young girls. Everyone wants to fuck young girls!” - Roman Polanski. Samotná zúčastněná sama uznala, že už ve 13 byla sexuálně aktivní a že ji víc poznamenal spíš soud a celý ten hon na Polanského než onen akt, kdy byla omámena a pomilována do všech třech otvorů, a mezi řádky tak nějak naznačila, že asi předpokládala, že ji Polanski nebude ukazovat sbírku angličáků. https://www.youtube.com/watch?v=ks4DmdF5bh8 A teď vážně, Polanski byl svou náklonností k mladým dívkám nechvalně proslulý a matka oběti mu dceru vyloženě vecpala, aby ji nafotil. Mohla očekávat, že neskončí jen u focení. Polanski, vědom si své viny, spolupracoval a dokonce nastoupil na pozorování do vězení. Bohužel celý proces byl neustále mařen samotným soudcem, který nevěděl, co si s Polanskim počíst a jelikož Romanovi hrozilo 50 let místo původní dohody o podmínce, radši odletěl zpátky do svý rodný vlasti. Díví se mu někdo? Já ne.(18.1.2018)

 • FlyBoy
  ***

  Na môj vkus príliš osekaný dokument, ktorý postráda jak terajšie vstupy Romana Polanskiho (nemuseli by sa zamerievať len na prekérne otázky z minulosti), tak väčší priestor pre rozobratie nabitého portfólia (napr. dosť zásadný počin pre osobu R.P. "Tess", venovaný jeho zosnulej manželke Sharon Tate ostáva nespomenutý) tohto kontroverzného, ale aj renomovaného tvorcu. Mrs. Zenovich sa cez príhovory právnikov a mediálne výstupy zamerieva skôr na onu neblahú kauzu ohľadom údajneho zneuctenia 13-ročného dievčatka v dome Jacka Nicholsona, ktoré rozpútalo skoro nezastaviteľný kolotoč vypočúvaní a navrhovaných trestov. Samozrejme že zo strany R.P. sa jednalo o čin hanebný a neprijateľný, avšak taký istý bol aj prístup vtedajšieho súdnictva a spravodajstva. Ukážkový príklad zaostalého "ducha doby" i "davovej psychózy más(médii)", ktorým ako zámienka na predčasné odpísanie/obviňovanie človeka stačí fikčný svet v jeho filmoch. Verejné špekulácie forsírujúce dohady o participácii na ohavnom masakry prisluhovačov choromyseľného Charlesa Masona či pasii zo znásilňovania prenášané srkz plátno do reality (odvolávanie sa na psycho záležitosť "Rosemary's Baby")-tak to je už-aj pri prísnejšom uvažovaní-fakt "ups and down." Marina sa nemôže pýšiť ani mimoriadnym spracovaním, ktoré tu pozostáva z bežných interview preložených archívnymi zábermi/fotografiami z inkriminovaných miest, "smotánkovských" párty, konkrétnych snímkov alebo súdnych pojednávaní+notorického cirkusu okolo nich. Nato, že ide o rok výroby 2008 by som čakal invenčnejší, no hlavne ešte komplexnejší súhrn. Nič to nemení však na tom, že "Roman Polanski: Wanted and Desired" je z informatívneho hľadiska pre menej oboznámeného diváka uspokojujúci, pretože i keď mu chýbajú komplementárne časti tak pracuje tzv. prierezovo, čiže vyvíja úsilie pokryť čo najväčší počet existujúcich dát a to s úmyslom podať ich čo najpochopiteľnejšie. Primeraná pochvala je ceľkom iste na mieste.(3.10.2011)

 • rockwoman
  ****

  "Uměl neuvěřitelným způsobem ovládat lidi. Člověk se do něj musel zamilovat. Bylo to jako infekce,nikdo mu nedokázal odolat. Každý den vedle něj byl vzrušující. Vášnivě vždycky propadl tomu na čem pracoval."-Mia Farrow ...... "Rozhodl se že to překoná a přežije. Za pomoci svého talentu, za pomoci zábavy. Byl úžasný hostitel,jakýsi taneční mistr. Po smrti Sharon nechtěl být myslím sám. Není dobře když je člověk sám."- Faye Dunaway .....Velmi zajímavý dokument jen škoda že se v něm tak málo hovoří o Romanově dětství a dospívání protože od toho se odvíjí spousta věcí které pak dál utvářejí člověka. Roman Polanski je v mých očích kvalitní režisér a za svou práci se rozhodně nemusí stydět. Vnímám jeho osobnost i z jiné stránky. Jako dítě zažil ztrátu matky která zemřela v koncentračním táboře. Jeho otec tam byl také odvezen,ale podařilo se mu přežít . Další ránou do srdce byla vražda jeho těhotné manželky herečky Sharon Tate. Co se týče jeho prohřešku který si už nejspíše ponese až do hrobu tohle ať si soudí a kritizují jiní. .............Na jeho osobu mě zaujmula slova která zde také zazněla: "Myslím že má svou temnou stránku,smutnou stránku,skrytou. Dětství zformovalo jeho přístup k životu a ke smrti. V duši si nese odraz smrti a smutku,ale díky své energii,schopnosti pracovat a touze vytvářet mimořádné věci,dokázal zvítězit."....Něco na tom rozhodně bude........(9.4.2013)

 • NinonL
  ***

  Dokument se soustředí na kauzu zdrogování a sexuální zneužití (?) třináctileté dívky slavným režisérem Polanskim. Na reakce a chování právníků, podivného soudce a podivné, dnes již dospělé, oběti. Soudce vlastně svým nestandardním jednáním vyhnal Polanského z USA. Ve Francii narozený režisér se do ní po letech vrátil a těší se zde úctě a pozornosti. Na rozdíl od USA, kde je dodnes stíhán. Nahlédneme do bouřlivého života i bouřlivé, mnohými odsuzované, tvorby Polanského. Možná natočil oskarový snímek Pianista proto, aby se někomu zavděčil, možná jako vzpomínku na vlastní rodinu.(18.6.2017)

 • GodComplex
  ***

  Dokument analyzujici kontroverzni pripad Romana Polanskiho, kdy udajne zdrogoval a znasilnil nevinnou nezletiletou holcicku a nasledny soudni proces, jehoz finale vyustilo v jeho definitivni utek do Francie. To, ze se zrejme jednalo o typicky holcici snahu zviditelnit se a nasledne medialni napumpovani cele kauzy z duvodu Polanskiho statusu kontroverzniho rezisera je vec jina. Pokud tento pripad znate, a celkove jste obeznameni s Polanskiho biografii, pak se toho moc noveho nedozvite, ale pripad je to podle me natolik zajimavy, ze se vyplati se na to mrknout, dokument to totiz neni vubec spatny. Nejzajimavejsi na to vsem z meho pohledu nebyla nikdy samotna soudni kauza, ale spis pozadi, hlubsi Polanskiho historie a potencialni podvedomy motiv. Zejmena jeho filmy s paranoidni a satanistickou tematikou (obzvlast Rosemary's Baby), ktere zakonite vytvari konektivitu jak se samotnym pripadem, tak i se seriovou vrazdou prisluhovacu kultu Charlese Mansona, kteri desetipalcovym nozem brutalne rozrezali Polanskiho tehotnou zenu, herecku Sharon Tate. Jeji krvi na dvere Beverly Hillskeho domu napatlali nazev PIG a inkriminovany dum si pozdeji koupil Trent Reznor, aby v nem nahral proslule praseci NIN album The Downward Spiral. Americka media tak zacala nahlas spekulovat o Polanskiho ucasti na samotnych vrazdach a spojitosti se samotnym Mansonem ciste na zaklade jeho satanistickych filmu, coz mi prislo docela ujete, nicmene pravdu se zrejme nikdy nedozvime, takze tezko rict. Co mi na dokumentu chybi jsou soucasne reakce samotneho Polanskiho, ten se sice v dokumentu objevuje, ale jen v historickych zaznamech z dane doby. Na druhou stranu se mu vubec nedivim, ze uz se v tom nechce hrabat. Misto toho jsou zde extenzivni interviews s pravniky Polanskiho pripadu, kteri z informativniho hlediska urcite maji co rict, specificky se zamerili na znacnou zaujatost a pochybne chovani soudce, ale zase to nejsou z divackeho pohledu natolik exclusivni subjekty. Dalsi zajimave uvahy, ktere dokument prinasi, je vliv celeho pripadu na Polanskiho budouci reziserskou karieru. Timto pripadem se v podstate nadobro vzdal "Hollywoodu", prestize, vysokych rozpoctu, do USA uz se nikdy nevratil a od te doby natacel pouze lowtech evropske snimky. Svym zpusobem je to skoda, protoze kdovi jakych masterpiecu by sme se po Rosemary, Chinatownu a Tenantovi jeste dockali. Jeho tvorba v nasledujicich letech zacala pomerne solidne stagnovat a kousky jako Pirates tady opravdu nema nikdo zapotrebi. V posledni dekade se ale nastesti kluk na stara kolena vzchopil a 9th Gate, nebo oskarovy Pianist ho vraci zpatky do hry. 6/10(16.1.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace