Sexy chladnokrevná Veronica Lake, jíž se Kim Basingerová v L.A. Confidential nehrabe ani po konečky blonďatých vlasů, se shodou náhod a omylů připlete do cesty nájemnému vrahovi a probudí v něm aspoň trochu citu. Zajímavá je i vlastenecká (a protijaponská) nota, neboli jak druhá světová válka pronikla i do jinak zcela nadčasového filmu.(10.7.2011)

Náhoda se tu sice pokouší víc, než je zdrávo, a ač jsem Greenův román četl dávno, nemyslím, že by to byla taková kovbojka, přesto je This Gun For Hire velmi svižný a dost napínavý noir. Veronica Lake je samozřejmě neskutečně krásná a brzo ji asi zařadím mezi mé největší "černobílé" oblíbenkyně stejně jako Marlene Dietrich, Gene Tierney či Ritu Hayworth.(15.12.2007)

Příběh Revolveru na prodej vlastně není nic moc - zvlášť s ohledem na to, že jde o adaptaci předlohy Grahama Greena, který má na svědomí třeba scénář skvělého Třetího muže. Ale pár věcí na téhle vyprávěnce skvělých je. Nepříliš známý Alan Ladd hraje postavu neustále oscilující mezi hrdinou a antagonistou bravurně. Kamera Johna F. Seitze (zodpovědného za noirové klasiky jako Sunset Blvd., Pojistka smrti nebo Ztracený víkend) opravdu skvěle pracuje s kompozicí, rámováním a nezvyklými úhly záběrů. A především v práci se světlem a stínem, mlhou a dalšími optickými proprietami noiru je Tuttlův film určitou esencí žánrového vizuálu. Škoda jen nevyužitého potenciálu Veroniky Lake - kdyby její postava byla víc laděná do polohy femme fatale, celý film by to posunulo o řád výš, protože málokdo se na takovou roli hodí víc než ona.(1.3.2017)

• flu

Ou, tak tohle se hrubě nepovedlo. Filmová adaptace naprosto postrádá úzkostnou, místy až paranoidní atmosféru knižní předlohy. Silný protiválečný a sociální náboj Greenova dílka byl nahrazen prvoplánovou vlasteneckou agitkou, která s odstupem těch let působí značně komicky (já vím, natočili to v roce 1942, ale i tak). A nezachrání to ani Veronica Lake. P.S. Chcete-li "Ms. Lake" vidět v roli, která ji sedí o poznání lépe, koukněte třeba na chandlerovský noir "Blue Dahlia".(27.5.2009)

Revolver na prodej patří mezi čtveřici tzv. zábavných románu anglického klasika Grahama Greena a vypráví příběh nájemného vraha Philipa Ravena, který hledá skutečnou osobu, jež ho najala a při cestě za neštěstím (jak už to bývá) mu pomáhá žena, v tomto případě Ellen Graham. Tyto černé filmy mají obvykle velmi podobné schéma, a proto aby vyčuhovaly nad průměr, musí mít něco navíc. V Revolveru to je dokonalý záporák. Opravdu takovou zrůdičko těžko pohledat. Na www.imdb.com se píše, že Raven chová cit pouze ke kočkám a dětem, nicméně jakési očarování projeví i směrem k Ellen a jen na ni se je schopen nepatrně usmát.(20.10.2006)

• - Částečnou inspirací k filmu se stala kniha "This Gun For Hire" britského romanopisce a uznávaného literárního kritika Graham Greeneho z roku 1936. (Conspi)