Kdyby...

(TV film)

Dokumentární fikce, která nabízí odpověď na věčnou otázku z osudového podzimu 1938. Jak bychom dopadli, kdybychom tehdy nekapitulovali a postavili se na odpor?  Dokumentární vize se pokouší hledat odpovědi na věčnou, bolestivou a stále se opakující "osmičkovou" otázku: Měli jsme se v roce 1938 bránit útoku nacistického Německa? Jaké by to bylo a jak by to asi dopadlo, kdybychom se bránili? Scénář vychází z existujících vojenskohistorických studií na toto téma a opírá se o odborníky, především vojenské historiky. Jedná se o vizi, avšak dokumentárně erudovanou a respektující realitu. Prostřednictvím rekonstrukce nikdy neuskutečněných rozhovorů, rozhodnutí i situací a s využitím virtuálních realizací bojových scén se pouštíme na led spekulativní historie, led možná tenký, protože v historii kondicionál neplatí - ale co kdyby? (oficiální text distributora)

Stanley

Po jedné z mých četných návštěv našich pohraničních opevnění se ve mně opakovaně vzbouzely otázky, jak by naše pevnosti asi obstály v boji při obraně naší země. Částečnou odpověď přináší tento fiktivní dokument, který zároveň ukazuje, jak bychom pravděpodobně dopadli, kdybychom se nepodřídili mnichovskému diktátu a postavili se na odpor... ()

Šimpy

"Tak za takovou spojeneckou pomoc pěkně děkujeme!" Závěr dokumentu uvádí, že se jedná o pokus o odpověď a skromnost je sympaticky na místě, protože o nic přelomového nejde, nejlepší výkon podává hlas, mluvící z radia. Ale je to jedna z pravděpodobných variant, byť zrovna tento pohled nesdílím. Ale jako člověku, zajímajícímu se o militarismus, vojenství a 2. světovou válku, se mi celkem líbilo. Sám jsem zastánce názoru, že jsme se měli bránit, ale nevěřím tomu, že by Hitler zaútočil okamžitě a plnou silou už v roce 38. Určitě by se pokoušel na nás zatlačit přes naše spojence, kde věřím, že by se na nás nejspíš vykašlali a v okamžiku vyhlášení úplné mobilisace by se naopak stáhl, dokud by neměl jistotu, že to ostatní národy, proti kterým v té době ještě bojovat nechtěl, neschválili...a do té doby bychom dokázali mnohé...jak s našimi obrannými liniemi, tak především s našimi špičkovými vojáky a letci... ()

prezdivaka

Ten nápad je zajímavý a mnohokrát zamýšlený. Měl ovšem pracovat s danými fakty před okamžikem napadení a jedním ze základních je zrada Slovenska a jeho přiklonění k Německu. ()

Mikino00

Dokument, který slouží spíše k "pobavení" a zamyšlení, než že by vydal nějaké věrohodné informace. Ano, mohlo se to stát takhle, ale také tisíci jinými způsoby, které se už nedozvíme. Nápad je to dobrý, slušně zpracovaný. ()

Noddy

Zaujímavá fikcia.Vadili mi však zábery na nemeckú techniku, ktoré boli zavádzajúce. Väčšinu zbraní, ktoré ukazovali nemohlo Nemecko v roku 1939 mať. Je vidieť zábery na StuG.III, Pz. III, IV, dokonca na Hetzera, čo bol samohybný kanón na báze čs. ľahkého tanku LT 38, a tiež tanky francúzskej výroby. U lietadiel je to podobné, He 111H, Ju 88A4 a Do 217Z boli v tom čase len ako projekty. Rovnako strmhlavé Stuky boli v tom čase len vo verzii A, a bolo ich málo. Nemci neboli v tom čase, čo sa týka výzbroje omnoho lepšie na tom ako čs. armáda. S výsledkom tejto fiktívnej československo-nemeckej vojny však viac menej musím súhlasiť, i keď by to bolo skôr kvôli zrade spojencov, pôsobeniu "Piatej kolóny" a tiež postoja slovenskej politickej garnitúry. POZOR!!! nehovorím o postoji Slovákov, ale len politickej špičky. Ani v 92´ nerozhodovali o rozbití Československa obyčajní občania, ale žiaľ len politické špičky. ()

arcticsky

No jo...kdyby byli v prdeli ryby...nicméně jsem se do té fikce nechal lehce vtáhnout a zabil jsem tím hodinku času celkem v poho. Nikdo mne nepřesvědčí, že jsme se v té době neměli takto chovat.... ()

pepa3rd

Pro mě velmi emotivní snímek ve formě sestřihů historických záběrů s fiktivním komentářem vysílání Českého rozhlasu, doplněný záběry z velitelství řízení bojových operací. Herecké výkony možná nejsou na oskara, ale jedná se především o dokument. Strovnávat toto s dokumenty BBC? Ano, jsou technicky dokonalé, ale musím přiznat, že ani jeden z nich na mě nezapůsobil tak, jako tento snímek. Ano, mohli to natočit jen formou rozhovoru se stařičkým historikem, ale to bych jistě neměl chvílema slzy v očích. 80 % a jednu hvězdičku jako bonus. http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/408235100021009-kdyby/ ()

čmeld

Těch variant by samozřejmě byla celá řada..co na to Západ už se nikdo nedozví...jistota je akorát ve zradě Slovenska a podrazu Poláků řekl bych.. ()

MRPitivier

Nápad zajímavý, ale provedení skličující. Když už investuji peníze do nějakého projektu, tak se snažím vytvořit komplexní a povedenou věc, ale bohužel tento dokument do těchto projektů nepatří. Někteří pamětníci by tento snímek mohli brát jako urážku a producenti by se vůbec neměli čemu divit. Nedoporučuji. ()

Arccos

Mně se velmi líbilo. Můžeme diskutovat, zda právě takto by události probíhaly, ale dokument ukázal zcela pravděpodobnou variantu. Škoda jenom, že chybělo nějaké závěrečné shrnutí, jako počet obětí (na obou stranách), doba, po kterou bysme se dokázali bránit, důsledky... Herecké výkony, ať už jakékoliv, byly ve filmu zcela podružné. Zakomponování dobových záběrů (samozřejmě ze zcela jiných událostí) bylo velmi povedené. ()

offlineman

Je smutné, že dnešní "evropanští mladočeši" si neváží toho, že tehdy se jejich předci odhodlali k tomu, že budou bránit republiku! ()

Neklan006

tohle se nepovedlo, bratře veliteli. nemůže ty záběry sestříhat někdo, kdo tomu trošku rozumí, aby tam třeba nejezdily tanky, které se v té době ještě nevyráběly? a ti herci si telefonují bez emocí, jako by si plánovali víkend... jedna hvězda za nápad ()

pp

"Kdyby..." (k vidění zde) nepřináší odpověď na otázku "Měli jsme se bránit?" (na to si asi musí každý udělat názor sám), ale ukazuje jednu z možných variant vývoje událostí jako odpověď na otázku "Co by se stalo kdybychom se bránili?". V dokumentu se prolíná fiktivní vysílání československého rozhlasu a hrané vstupy čs. generálů s dobovými záběry (čs. opevnění, přehlídky, cvičení, různá bojiště druhé světové války včetně pražského povstání (!)). Oceňuji držení se faktů (nedokončené a nevyzbrojené pevnosti, kvalita leteckých sil) i snahu o historickou věrohodnost (rozhodování "spojenců"). Možná místo zbytečně dlouhých záběrů bunkrů mohla být důkladněji zmíněna role páté kolony. Také mi chyběl aspoň přibližný časový odhad událostí. ... A slzy v očích jsem chvílema měl taky. ()

jerrik7

Výborný nápad, ale provedení jaksi nemastné neslané. To píši navzdory tomu, že nevím jak by to "mastné a slané" provedení mělo vypadat. Snad méně střílení odnikud nikam aniž bychom věděli kdo po kom střílí, více hraných scén, nebo dokonce nějaký průvodní komentář? Nejsem si jist, zda by průběh a konec téhle války byl skutečně tak deprimující. Prý to dělali vojenští odborníci a historici. Pokud je velká pravděpodobnost, že by to skutečně mělo takovýhle průběh, jsou kritiky presidenta Beneše na téma jeho kapitulantství ještě méně férové, než si myslím. ()

pvlkohout

Povedený dokument ukazující alternativní historii a odpovídající na palčivou otázku "Co kdybychom se tenkrát bránili". Po řemeslné stránce člověk nemůže chtít od českého dokumentu zázraky - to, že měli tvůrci jen velmi omezený rozpočet lze poznat. Většinu filmu tvoří autentické záběry z 2. světové války, prokládané hranými vložkami s generály a důstojníky někde v bunkrech (něco na styl herních videí například z herní série Command & Conquer). Celkový dojem z filmu mám ale kladný. ()

ajaxx

Žádné kdyby neexistuje. Hrané je to pro kočku a historicky byla vynechána spousta proměnných a to včetně skutečného potenciálu jak našeho vojska tak i vojska německého přičemž je tam dalších XY kdyby, které nebyly zohledněny a tak tento počin zůstává z hlediska tvůrčího téměř na odpadu a z hlediska historického tak na jednu hvězdu max. Odpad tomu nedám jen z důvodu nápadu, ten alespoň za něco stál. ()