Reklama

Reklama

Chaloupka na vršku

(seriál)
  • angličtina The Cottage on the Hilltop (festivalový název) (více)

Série(3) / Epizody(26)

Obsahy(1)

Chaloupka na vršku je název nového loutkového čtrnáctidílného večerníčku, který natočila Česká televize, Centrum tvorby pro děti a mládež v ANIMĚ a. s. Výtvarnicí a režisérkou je Šárka Váchová – její jméno znají diváci pohádek na dobrou noc z Vánočních koled, na který volně nový seriál navazuje. Někteří si možná pamatují také na večerníčkovský titul s názvem Šibal, kde byla Šárka Váchová autorkou výtvarných návrhů. Ke spolupráci na literárním scénáři Chaloupky na vršku si přizvala Pavla Cmírala... Nový loutkový animovaný seriál je z časů, kdy se o televizi dětem nezdálo ani ve snu a společně s dospělými žili daleko víc různými svátky, přírodou a lidovými zvyky. V chaloupce žije otec řezbář se třemi dětmi Andulkou, Mařenkou a Honzíkem už bez matky. Tu nahrazuje sourozencům nejstarší Mařenka. V prvním z příběhů se děti pilně připravují na svátek Tří králů, které jim trochu zamotá svěcená křída a také koza. V dalších dílech se ve vsi slaví Masopust s průvodem maškar, děti prožívají vynášení Smrtky, připravují se na Velikonoce, a na Vánoce. A jsou tu i další významné svátky a zvyky spjaté s proměnou přírody. To všechno poskytuje dostatek prostoru pro radost, vtip i pro klukovské zážitky venkovských dětí... Pozoruhodné jsou loutky, které se blíží realistickému pojetí. Jsou Davidem Filcíkem a Janem Smrčkou výborně a vtipně animované. Autorem hudby je Petr Skoumal. O chaloupce na vršku a životě v ní a ve vsi vypráví Ladislav Mrkvička. Postavičky dětí a obyvatel kolem chaloupky mluví a zpívají Magda Reifová, Dana Syslová, Lenka Krupanská, Claudia Eftimiadu, Hana Dotřelová, Otakar Brousek, Vladimír Kudla, Ondřej Volejník, Vlasta Peterková a Petr Skoumal... Nový loutkový seriál vrátí děti do časů, které jsou už nenávratně pryč, ale mají své kouzlo a i dospělí si na ně rádi vzpomenou a možná, že si spolu s dětmi také zazpívají.

Seznam jednotlivých epizod:  1. Jak to bylo na Tři krále
2. Jak to bylo o Masopustu
3. Jak se Andulka bála Smrtky
4. Jak píšťalka pomohla
5. Jak se pomlázky ztratily
6. Jak odletěly čarodějnice
7. Jak měl Honzík svátek
8. Jak Andulka hlídala Barborku
9. Jak Esmeralda okouzlila Honzíka
10. Jak děti pekly brambory
11. Jak Andulku nevzali do školy
12. Jak to bylo na Mikuláše
13. Jak byla po Vánocích svatba (Česká televize)

(více)

Recenze (42)

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

Přes velmi zdařilou animaci, která se příjemně pokorně vrací k tuzemským žánrovým kořenům a zejména předrevoluční tvorbě s Břetislavem Pojarem na čele, platí Chaloupka na vršku za poměrně hluchou, zejména dramaturgicky, edukaci, jejíž motivace však v důsledku rozhodně nelze neocenit.. Ten zdejší hype ovšem nastavuje zrcadlo dnešnímu divákovi, dospělému podotýkám, který zkrátka po těchhle chvályhodných starosvětských projektech hladoví.. ()

Mallinali 

všechny recenze uživatele

Vyzkoušeno nejprve na tříleté dceři, která na tom mohla oči nechat, na rozdíl od velké části zahraničních animáků . A také na větších dětech. Všechny nadšené jako prase u vegana, ostatně já taky. V dalších sériích se zlepšila animace (hlavně to slunce z úvodu) i hudba, takže jasných pět hvězd a dobře utracené koncesionářské poplatky. PS: Bez křesťanství by žádná moderní Evropa nebyla. Se s tím smiřte. ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Kloubouk dolů. Chaloupka Na Vršku je v současné tvorbě pro děti jako cosi z jiného světa. Světa, který má myšlenku, a který plně vytěžuje tradice, lidové zvyky, říkadla, pranostiky atd., a hlavně působí velmi mile a v podstatě i uvěřitelně. Jistěže je to venkovská idyla jako z Babičky, ale to bylo dílo Josefa Lady taky, a tohle je, líbějí odpustit, především a hlavně večerníček, takže s nějakým realismem si jdou laskavě k šípku, vašnosto;) Animátoři si dali velmi záležet, a kromě občasného pocitu, že těch políček je trochu méně, než by bylo ideální, se na tyto příběhy z doby dnes už dávno minulé, dívá velmi dobře. 90% ()

AneMKa 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle dětský seriál úplně miluju! Roztomile a poučně ztvárněná lidová kultura. Seriál navodí útulnou atmosféru, je plný barev, písniček a básniček. Musím se přiznat, že si ho občas pro potěchu pustím i teď v dospělosti.  O to víc se musím zasmát některým komentátorům, kteří zde píší, že seriál podsouvá nějakou křesťanskou propagandu. Tito chytří lidé asi nikdy nečetli nic o historii a nevědí, že v té době, do které je přibližně seriál situován, lid v oblasti dnešních Čech byl převážně katolický, přestože se do zvyků a tradic promítaly pohanské relikty, to, že byli lidé tehdy křesťani a lidová kultura byla pod vlivem křesťanství je zkrátka fakt. 😄 Navíc seriál vůbec nic rozhodně nepodsouvá! Stejně tak mi připadá zbytečé dramatizovat dlabání dýní v jedné epizodě. Ano, dýně se u nás na dušičky nedlabaly, tečka... Přesto ale jako odborník na lidovou kulturu musím poznamenat, že existují záznamy, že v některých regionech při některých příležitostech dlabali krmnou řepu podobným způsobem jako právě dýně... Když už jsme tu takoví perfekcionisti.... Pardón, ale prostě, když už něco komentujeme, tak je dobré znát fakta.  Každopádně tenhle dětský seriálek je jeden z mých nej, protože prostě navodí příjemnou atmosféru a je moc hezky zpracovaný. ()

papaguy 

všechny recenze uživatele

Návrat ke kořenům. Na nic si to nehraje. Jen mi trochu vadí ta trhaná animace. Co se týče náboženských reálií - inu, dříve se tak žilo... Či snad jde o vyhovění společenské objednávky pro upevnění vědomí vlastních kořenů v rámci boje s ISIS a vymezení se vůči nepůvodním vlivům...? Tomu se ovšem ani samotní autoři neubránili, když popletli Dušičky a Halloween. Teď už jenom čekám soby a Santu;) ()

Galerie (58)

Reklama

Reklama