Reklama

Reklama

Vítejte v KLDR!

  • USA Welcome to North Korea!
všechny plakáty
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému? (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (345)

Hellboy 

všechny recenze uživatele

[LFŠ 2009] Snímek hrozně trpí různými nařízeními, které filmaře omezovaly, takže se velmi těžko hodnotí. Mnohé plky českých Účastníků zájezdu byly zbytečné a k smíchu, ale co jiného do filmu dát, když se zjevně natočilo tak málo materiálu a na mnoha místech, kam se turisti dostali, se natáčet nesmělo (mauzoleum Kim Ir-Sena). Velmi sporné, ale nakonec - u tohoto snímku na hodnocení přece nezáleží. ()

Skip 

všechny recenze uživatele

Dokument, který neřekne nic a zároveň mnoho. Neřekne nic o životě obyčejných lidí v této zemi, což ale není chyba režisérky, čímž se dostávám k tomu, jak mnoho řekne o fungování stalinistické diktatury. Ne že by nám film dal nahlédnout do toho šíleného soukolí moci, ale tím, jak jsou čeští turisté vozeni pouze na místa turistům určená, přičemž jim je zakázán kontakt s obyvateli Koreje, k tomu všudypřítomné šedivo, prázdno, křičící ticho pustých náměstí...tím vším nám ukazuje ten neskutečný Absurdistán. Jak dlouho tohle může ještě vydržet? ()

Reklama

FFilipCZ 

všechny recenze uživatele

Celkem zajímavý dokument o KLDR, který je prokládán jak informacemi, tak také nařízeními a zákony spojenými s návštěvou. Člověka místy až mrazí, jak se tam nejspíše žije - a to jsme v dokumentu viděli jen slabý odvar a to hlavní nám "zůstalo a oponou". Megalomanské stavby, prázdné budovy, šedo, pochmurno, strojoví vojáci, lidé v oblecích, "dokonalé děti" - to vše a ještě více je KLDR. Nejvíce mne zaráží, že vůbec průvodcům dovolili mluvit anglicky, že nemluvili třeba rusky. ()

Pishin 

všechny recenze uživatele

Ja osobne sem byl s dokumentem velice spokojen a jako dalsi plus beru, ze jsem absolvoval debatu s tvurci, kteri nam osvetlili dalsi udalosti, ci veci co se nevesly. Zpocatku jsem pristupoval k filmu se znacnou skepsi, aneb co extra muzou natocit v zemi kde clovek neudela ani krok sam, aby nebyl pod dohledem. Pocatecni obavy se rozplynuly po te co jsem zjistil, ze staci pohled bezneho pozorovatele a z toho si utvorit castecny obrazek o situaci, kterou je KLDR zmitana. A defakto ikdyz cely zajezd byl tezce zinscenovan korejskou stranou o to zajimavejsi bylo jake nahody nasi expedici potkavaly a desive kolik lidi bylo zapojeno do toho aby se ceska skupina nahodou nedostala jinam nez po presne vytycene trase. Celkove jsem byl spokojen a pokud nekomu vadily cechackovske komentare ucastniku zajedu, tak pokud je vypusti, stale zde nalezne spousta momentu, ktere stalo za to videt a popremyslet si o nich. ()

Reiniš 

všechny recenze uživatele

O KLDR se toho člověk dozví více i z wikipedie, jako ukázkový obraz tiché hrůzy a zoufalství v totalitním státě poslouží dokument dostatečně. Za pozornost stojí chování a motivace většiny účastníků zájezdu, jejichž prostoduchost zaráží většinu stopáže nejvíce. Lidská blbost je hold bezbřehá, škoda že se to týká jak severokorejské garnitury, tak české delegace tvořené převážně z bývalých straníků a pionýrů. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (6)

  • Hranice mezi Severní a Jižní Koreou nebyla zmiňovaná linie, ale vede prostředkem domu, který je ve filmu vidět za onou zmiňovanou linií. (K.B.L.)
  • V čase 9:28 lze zahlédnou dvoudveřový vysokopodlažní autobus Karosa typ C 734vyráběný v 80. letech v tehdejším Československu. (Adrai)
  • Účastník, který nemluví dobře česky a nejvíce se pobuřuje nad situací, je Francouz. (K.B.L.)

Související novinky

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!

05.10.2010

Provozovatelé portálu pro online distribuci dokumentárních a experimentálních filmů Docalliancefilms.cz nabízí od pondělí 4. října do následujícího pondělí 11. října zdarma k vidění film Vítejte v… (více)

Reklama

Reklama