Poselství Jana Palacha (TV film)

Dokumentární

Česko, 2008, 57 min

Josef Haberland

Film jsem viděla na AFO, režisérka seděla vedle mě, sama k tomu něco řekla, odpovídala na dotazy, proto můžu mít na film trochu jiný náhled. Oceňuji, že v záplavě dokumentů o Janu Palachovi se pro tento film dokázaly vyštrachat další, dosud neuveřejněné, materiály. Jan Palach je sám o sobě dost hrdinnou postavou, představení takového člověka je vždycky dojímavé. Tady tomu nebylo jinak, přesto jsem čekala malinko více. Ale líbilo se mi to, to ne že ne.(15.6.2013)

• DaViD´82

Je opravdu třeba zopakovat profláklé rozhovory a téměř ignorovat druhý názorový proud? Opravdu by byl takový problém jít trochu pod povrch a do širších souvislostí místo opětovné sté variace na "no víte, von byl takovej makovej a seděl támhle v lavici vedle Pepy Mažňáka"? Je jedno jaký mám názor na Palachův čin (no dobře, tak je někde uprostřed mezi zde v komentářích často prezentovanými dvěma extrémy), ale přijde mi smutné, že tak podstatná "dějotvorná událost" se u nás neumí udělat s odstupem. Ještě štěstí, že to za nás udělal Mariusz Szczygiel.(16.1.2009)

Velice zajímavý dokumentární film o člověku, který se snažil o stmelení našeho národa proti koministickému režimu. To se mu bohužel "povedlo" až o dvacet let později. V dokumentu se objevilo mnoho nových, doposud nezveřejněných záznamů. Pro mě je naprostá novinka, že Jan po svém upálení ještě zhruba dva dny žil a byl dokonce nenápadně vyslíchán zdravotní sestrou. Z toho se dochoval zvukový záznam. Jediné co bych ještě na závěr chtěl dodat je to, že všichni komunisti jsou hajzlové a nikdy nepochopím lidi, kteří jim dávájí hlasy i po zvěrstvech, které páchali. (jedná se o mé první sprosté slovo na CSFD) . A dovolte mi ještě jednu věc, uživatel canakja je naprosto vylízaný kokot s malým c! Zcela jistě né s malým m (jako mozkem). (druhé sprosté slovo).(18.1.2009)

Poselství Jana Palacha.....ten název jedním slovem sedí. Ač si můžeme o činu tehdejšího studenta Filozofické fakulty Univerzity Karlovy myslet cokoliv (ani já sám nemám zcela vyhraněný názor na jeho akt), tento televizní dokument Kristiny Vlachové disponuje především oním morálním poselstvím. Jestliže bylo účelem snímku přispět k pochopení smyslu Palachovy oběti, tak já považuji jeho misi za splněnou. ps: osobně bych uvítal, kdyby Poselství Jana Palacha bylo součástí cyklu, jenž by se dál věnoval Janu Zajícovy, Evženu Plockovy případně Josefu Hlavatému.(20.1.2016)

Působivý dokument o člověku, kterého si nesmírně vážím a jehož životní rozhodnutí pokládám za jedno z eticky nejhodnotnějších a nejosobnějších, jaké může lidská bytost učinit ve prospěch vyšších mravních principů. Vlachová svůj snímek ukočírovala zdatně, nesklouzla do lacině tragické pózy, ale dokázala si udržet zdravý odstup jak ve vztahu k výpovědím svědků, tak ve stylizaci nejvíce emotivních scén (zejména pohřeb Palacha). Ocenil bych i zasazení do kontextu upálení Jana Zajíce a Evžena Plocka (jeho smrt upálením se komunistickým bestiím podařilo ututlat), ale to není výtka, spíše upozornění na další niť Palachova příběhu, který je sám o sobě neuvěřitelně silný a mrazivý.(15.1.2009)

• - U příležitosti výročí Palachovy oběti vznikla na toto téma i jiná díla. Historickou studii rekonstruující Palachův čin (součást knihy "Jan Palach 69") sepsal Petr Blažek, který byl také hlavním historickým poradcem Kristýny Vlachové při práci na filmu Poselství Jana Palacha. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

• - Snímek obsahuje také dosud nezveřejněné záběry z Palachova pohřbu a následných demonstrací a zpracovává nové dokumenty a informace vydané archivy Ministerstva vnitra ČR. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)