Poselství Jana Palacha (TV film)

Dokumentární

Česko, 2008, 57 min

Josef Haberland

Dokument ze kterého mrazí. Obzvlášt rozhovor v nemocnici je hodně silný moment. Rozbor na konci, jestli byla tato obět zbytečná je naprosto mimo úvahy. Tento národ by nikdy neměl na podobné hrdiny zapomenout. O to víc mrzí, když se dočítáme podobné zprávy - http://zpravy.idnes.cz/pro-skolaky-je-palach-prehistorii-jeho-cin-nechapou-fhc-/studium.asp?c=A090113_104822_studium_bar(15.1.2009)

Předně: se sebevraždou i za jakýmkoliv sebeušlechtilejším cílem nelze souhlasit a nelze ji dávat za příklad. Sebeupálení je způsob boje či protestu budhistických mnichů. Ale pokud bych hodnotil formální úroveň dokumentu: pro historiky bude určitě přínosný; nejcennější je asi ve svědectví Palachových současníků (bratra, ale např. i psychiatričky, která pro StB vyzvídala u lože umírajícího atd.). A ještě si neodpustím poznámku: zvláštní, že se nevěnuje taková pozornost Janu Zajícovi či Evženu Plockovi. A hlavně Zdeňku Adamcovi, který se upálil v Praze roku 2003.(21.1.2012)

Velice zajímavý dokumentární film o člověku, který se snažil o stmelení našeho národa proti koministickému režimu. To se mu bohužel "povedlo" až o dvacet let později. V dokumentu se objevilo mnoho nových, doposud nezveřejněných záznamů. Pro mě je naprostá novinka, že Jan po svém upálení ještě zhruba dva dny žil a byl dokonce nenápadně vyslíchán zdravotní sestrou. Z toho se dochoval zvukový záznam. Jediné co bych ještě na závěr chtěl dodat je to, že všichni komunisti jsou hajzlové a nikdy nepochopím lidi, kteří jim dávájí hlasy i po zvěrstvech, které páchali. (jedná se o mé první sprosté slovo na CSFD) . A dovolte mi ještě jednu věc, uživatel canakja je naprosto vylízaný kokot s malým c! Zcela jistě né s malým m (jako mozkem). (druhé sprosté slovo).(18.1.2009)

Působivý dokument o člověku, kterého si nesmírně vážím a jehož životní rozhodnutí pokládám za jedno z eticky nejhodnotnějších a nejosobnějších, jaké může lidská bytost učinit ve prospěch vyšších mravních principů. Vlachová svůj snímek ukočírovala zdatně, nesklouzla do lacině tragické pózy, ale dokázala si udržet zdravý odstup jak ve vztahu k výpovědím svědků, tak ve stylizaci nejvíce emotivních scén (zejména pohřeb Palacha). Ocenil bych i zasazení do kontextu upálení Jana Zajíce a Evžena Plocka (jeho smrt upálením se komunistickým bestiím podařilo ututlat), ale to není výtka, spíše upozornění na další niť Palachova příběhu, který je sám o sobě neuvěřitelně silný a mrazivý.(15.1.2009)

Blázon či hrdina?... V tejto otázke sú ľudia, ktorý aspoň počuli o tomto čine rozdelený do týchto dvoch protipólov.Práve tento dokument nechce vás zaradiť do jednej z nich , ale zanalyzovať dokumenty a fakty a určiť si svoj názor.V ďalších otázkach ,či holý život má vyššiu cenu ako sloboda národa je všetko o čo sa tu pojednáva diskutabilné.Jedno je tu,ale jasné, že nič v tomto posolstve a obetovania Jana Palacha nebolo zbytočné,a že hyenské incesty StB z ktorých neraz zamrazí v tomto spomienkovom výročnom dokumente nezostali bez povšimnutia.(15.1.2009)

• - Snímek obsahuje také dosud nezveřejněné záběry z Palachova pohřbu a následných demonstrací a zpracovává nové dokumenty a informace vydané archivy Ministerstva vnitra ČR. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

• - U příležitosti výročí Palachovy oběti vznikla na toto téma i jiná díla. Historickou studii rekonstruující Palachův čin (součást knihy "Jan Palach 69") sepsal Petr Blažek, který byl také hlavním historickým poradcem Kristýny Vlachové při práci na filmu Poselství Jana Palacha. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)