Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Šestnáctého ledna roku 1969 se před budovou Národního muzea v Praze upálil student filozofické fakulty Jan Palach. Svůj hrdinský čin spáchal na prostest proti postupující letargii a malomyslnosti našeho národa po srpnové okupaci. V lednu 1989 se vzpomínka na jeho čin stala impulsem k týden trvajícímu protivládnímu protestu, který odstartoval listopadové události. Dnes je pro mnohé mladé lidi "hrdina z učebnice". Režisérka Kristina Vlachová se ve svém dokumentárním filmu soustředila na jeho rodinné zázemí, přátele, spolužáky i pedagogy, aby osvětlila motiv jeho oběti. Archivy Ministerstva vnitra ČR vydaly nové dokumenty, dosud neznámé fotografie a další informace o Janu Palachovi. Našly se i dosud nikdy nezveřejněné filmové záběry z jeho pohřbu a z demonstrací, které pak následovaly. Tento film by měl přispět k tomu, abychom lépe porozuměli smyslu jeho absolutní oběti. (Česká televize)

(více)

Recenze (24)

Narciska 

všechny recenze uživatele

V dětství mě příběh Jana Palacha silně zasáhl. Bolest a oběť, které podstoupil, však v mých představách vždy předčila jeho síla, odvaha a morální poselství. Tímto dokumentem se to jen prohloubilo. Žasnu nad lidmi, co i v agonii a tváří tvář lidské nízkosti, projevují více laskavosti než já mám vůbec v srdci. Žasnu, obdivuji a stydím se. Stydím se za svoji ubohost a pocit strádání v luxusu 21. století, stydím se za lidskou zlobu a nespravedlnost. Jan Palach byl jiný. Byl to hrdina, který zůstal skromným až do konce. A i když byl jeho život krátký, žil a naplnil jej krásou, plností a poselstvím. ()

Reklama

Autogram 

všechny recenze uživatele

Veľké činy si vyžadujú odvahu, a Palach ju mal. Možno si ani nevedel predstaviť, aké pohnutie v spoločnosti spôsobí. Preto bolo v záujme strany a vlády, aby Pochodeň č.2 už nemohla vzplanúť. To sa im aj podarilo, možno chýbala Palachova odvaha, a možno sa nič zmeniť ani nemohlo. Na to nám dokument neodpovie, ale všetko ostatné v dokumente je. Fakty, obrázky, archívne videá a hlavne rozhovory s Palachovými súčasníkmi, spolužiakmi, susedmi, prekvapí množstvo detailov. Nič nepresvedčí viac ako priame svedectvo, a tých je plný film. –––– Mně ho bylo tak líto. Já bych ho chtěla pohladit, ale prostě nebylo kam. ()

Aleee89 

všechny recenze uživatele

Film jsem viděla na AFO, režisérka seděla vedle mě, sama k tomu něco řekla, odpovídala na dotazy, proto můžu mít na film trochu jiný náhled. Oceňuji, že v záplavě dokumentů o Janu Palachovi se pro tento film dokázaly vyštrachat další, dosud neuveřejněné, materiály. Jan Palach je sám o sobě dost hrdinnou postavou, představení takového člověka je vždycky dojímavé. Tady tomu nebylo jinak, přesto jsem čekala malinko více. Ale líbilo se mi to, to ne že ne. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Je opravdu třeba zopakovat profláklé rozhovory a téměř ignorovat druhý názorový proud? Opravdu by byl takový problém jít trochu pod povrch a do širších souvislostí místo opětovné sté variace na "no víte, von byl takovej makovej a seděl támhle v lavici vedle Pepy Mažňáka"? Je jedno jaký mám názor na Palachův čin (no dobře, tak je někde uprostřed mezi zde v komentářích často prezentovanými dvěma extrémy), ale přijde mi smutné, že tak podstatná "dějotvorná událost" se u nás neumí udělat s odstupem. Ještě štěstí, že to za nás udělal Mariusz Szczygiel. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (3)

  • Snímek obsahuje také dosud nezveřejněné záběry z Palachova pohřbu a následných demonstrací a zpracovává nové dokumenty a informace vydané archivy Ministerstva vnitra ČR. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)
  • U příležitosti výročí Palachovy oběti vznikla na toto téma i jiná díla. Historickou studii rekonstruující Palachův čin (součást knihy "Jan Palach 69") sepsal Petr Blažek, který byl také hlavním historickým poradcem Kristýny Vlachové při práci na filmu Poselství Jana Palacha. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

Reklama

Reklama