Poselství Jana Palacha (TV film)

Dokumentární

Česko, 2008, 57 min

Josef Haberland

Velice zajímavý dokumentární film o člověku, který se snažil o stmelení našeho národa proti koministickému režimu. To se mu bohužel "povedlo" až o dvacet let později. V dokumentu se objevilo mnoho nových, doposud nezveřejněných záznamů. Pro mě je naprostá novinka, že Jan po svém upálení ještě zhruba dva dny žil a byl dokonce nenápadně vyslíchán zdravotní sestrou. Z toho se dochoval zvukový záznam. Jediné co bych ještě na závěr chtěl dodat je to, že všichni komunisti jsou hajzlové a nikdy nepochopím lidi, kteří jim dávájí hlasy i po zvěrstvech, které páchali. (jedná se o mé první sprosté slovo na CSFD) . A dovolte mi ještě jednu věc, uživatel canakja je naprosto vylízaný kokot s malým c! Zcela jistě né s malým m (jako mozkem). (druhé sprosté slovo).(18.1.2009)

Trochu zklamání, spousta skvělých dokumentárních záběrů, ale z mého pohledu to chtělo i víc analýzy. Ale chápu, že do hodiny se více nevměstnalo – i tak se rozehrálo nepřeberné množství témat, které nebylo možno detailněji rozebrat. Přesto by Poselství Jana Palacha mělo zůstat stále na očích a na paměti, jako působivý obraz vyhroceného činu jednotlivce ve jménu obecného blaha...(15.1.2009)

• DaViD´82

Je opravdu třeba zopakovat profláklé rozhovory a téměř ignorovat druhý názorový proud? Opravdu by byl takový problém jít trochu pod povrch a do širších souvislostí místo opětovné sté variace na "no víte, von byl takovej makovej a seděl támhle v lavici vedle Pepy Mažňáka"? Je jedno jaký mám názor na Palachův čin (no dobře, tak je někde uprostřed mezi zde v komentářích často prezentovanými dvěma extrémy), ale přijde mi smutné, že tak podstatná "dějotvorná událost" se u nás neumí udělat s odstupem. Ještě štěstí, že to za nás udělal Mariusz Szczygiel.(16.1.2009)

Blázon či hrdina?... V tejto otázke sú ľudia, ktorý aspoň počuli o tomto čine rozdelený do týchto dvoch protipólov.Práve tento dokument nechce vás zaradiť do jednej z nich , ale zanalyzovať dokumenty a fakty a určiť si svoj názor.V ďalších otázkach ,či holý život má vyššiu cenu ako sloboda národa je všetko o čo sa tu pojednáva diskutabilné.Jedno je tu,ale jasné, že nič v tomto posolstve a obetovania Jana Palacha nebolo zbytočné,a že hyenské incesty StB z ktorých neraz zamrazí v tomto spomienkovom výročnom dokumente nezostali bez povšimnutia.(15.1.2009)

Dokument ze kterého mrazí. Obzvlášt rozhovor v nemocnici je hodně silný moment. Rozbor na konci, jestli byla tato obět zbytečná je naprosto mimo úvahy. Tento národ by nikdy neměl na podobné hrdiny zapomenout. O to víc mrzí, když se dočítáme podobné zprávy - http://zpravy.idnes.cz/pro-skolaky-je-palach-prehistorii-jeho-cin-nechapou-fhc-/studium.asp?c=A090113_104822_studium_bar(15.1.2009)

• - U příležitosti výročí Palachovy oběti vznikla na toto téma i jiná díla. Historickou studii rekonstruující Palachův čin (součást knihy "Jan Palach 69") sepsal Petr Blažek, který byl také hlavním historickým poradcem Kristýny Vlachové při práci na filmu Poselství Jana Palacha. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

• - Snímek obsahuje také dosud nezveřejněné záběry z Palachova pohřbu a následných demonstrací a zpracovává nové dokumenty a informace vydané archivy Ministerstva vnitra ČR. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)