Poselství Jana Palacha (TV film)

Dokumentární

Česko, 2008, 57 min

Josef Haberland

Blázon či hrdina?... V tejto otázke sú ľudia, ktorý aspoň počuli o tomto čine rozdelený do týchto dvoch protipólov.Práve tento dokument nechce vás zaradiť do jednej z nich , ale zanalyzovať dokumenty a fakty a určiť si svoj názor.V ďalších otázkach ,či holý život má vyššiu cenu ako sloboda národa je všetko o čo sa tu pojednáva diskutabilné.Jedno je tu,ale jasné, že nič v tomto posolstve a obetovania Jana Palacha nebolo zbytočné,a že hyenské incesty StB z ktorých neraz zamrazí v tomto spomienkovom výročnom dokumente nezostali bez povšimnutia.(15.1.2009)

Dokument ze kterého mrazí. Obzvlášt rozhovor v nemocnici je hodně silný moment. Rozbor na konci, jestli byla tato obět zbytečná je naprosto mimo úvahy. Tento národ by nikdy neměl na podobné hrdiny zapomenout. O to víc mrzí, když se dočítáme podobné zprávy - http://zpravy.idnes.cz/pro-skolaky-je-palach-prehistorii-jeho-cin-nechapou-fhc-/studium.asp?c=A090113_104822_studium_bar(15.1.2009)

Poselství Jana Palacha.....ten název jedním slovem sedí. Ač si můžeme o činu tehdejšího studenta Filozofické fakulty Univerzity Karlovy myslet cokoliv (ani já sám nemám zcela vyhraněný názor na jeho akt), tento televizní dokument Kristiny Vlachové disponuje především oním morálním poselstvím. Jestliže bylo účelem snímku přispět k pochopení smyslu Palachovy oběti, tak já považuji jeho misi za splněnou. ps: osobně bych uvítal, kdyby Poselství Jana Palacha bylo součástí cyklu, jenž by se dál věnoval Janu Zajícovy, Evženu Plockovy případně Josefu Hlavatému.(20.1.2016)

• DaViD´82

Je opravdu třeba zopakovat profláklé rozhovory a téměř ignorovat druhý názorový proud? Opravdu by byl takový problém jít trochu pod povrch a do širších souvislostí místo opětovné sté variace na "no víte, von byl takovej makovej a seděl támhle v lavici vedle Pepy Mažňáka"? Je jedno jaký mám názor na Palachův čin (no dobře, tak je někde uprostřed mezi zde v komentářích často prezentovanými dvěma extrémy), ale přijde mi smutné, že tak podstatná "dějotvorná událost" se u nás neumí udělat s odstupem. Ještě štěstí, že to za nás udělal Mariusz Szczygiel.(16.1.2009)

Trochu zklamání, spousta skvělých dokumentárních záběrů, ale z mého pohledu to chtělo i víc analýzy. Ale chápu, že do hodiny se více nevměstnalo – i tak se rozehrálo nepřeberné množství témat, které nebylo možno detailněji rozebrat. Přesto by Poselství Jana Palacha mělo zůstat stále na očích a na paměti, jako působivý obraz vyhroceného činu jednotlivce ve jménu obecného blaha...(15.1.2009)

• - U příležitosti výročí Palachovy oběti vznikla na toto téma i jiná díla. Historickou studii rekonstruující Palachův čin (součást knihy "Jan Palach 69") sepsal Petr Blažek, který byl také hlavním historickým poradcem Kristýny Vlachové při práci na filmu Poselství Jana Palacha. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

• - Snímek obsahuje také dosud nezveřejněné záběry z Palachova pohřbu a následných demonstrací a zpracovává nové dokumenty a informace vydané archivy Ministerstva vnitra ČR. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)