Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Šestnáctého ledna roku 1969 se před budovou Národního muzea v Praze upálil student filozofické fakulty Jan Palach. Svůj hrdinský čin spáchal na prostest proti postupující letargii a malomyslnosti našeho národa po srpnové okupaci. V lednu 1989 se vzpomínka na jeho čin stala impulsem k týden trvajícímu protivládnímu protestu, který odstartoval listopadové události. Dnes je pro mnohé mladé lidi "hrdina z učebnice". Režisérka Kristina Vlachová se ve svém dokumentárním filmu soustředila na jeho rodinné zázemí, přátele, spolužáky i pedagogy, aby osvětlila motiv jeho oběti. Archivy Ministerstva vnitra ČR vydaly nové dokumenty, dosud neznámé fotografie a další informace o Janu Palachovi. Našly se i dosud nikdy nezveřejněné filmové záběry z jeho pohřbu a z demonstrací, které pak následovaly. Tento film by měl přispět k tomu, abychom lépe porozuměli smyslu jeho absolutní oběti. (Česká televize)

(více)

Recenze (24)

Narciska 

všechny recenze uživatele

V dětství mě příběh Jana Palacha silně zasáhl. Bolest a oběť, které podstoupil, však v mých představách vždy předčila jeho síla, odvaha a morální poselství. Tímto dokumentem se to jen prohloubilo. Žasnu nad lidmi, co i v agonii a tváří tvář lidské nízkosti, projevují více laskavosti než já mám vůbec v srdci. Žasnu, obdivuji a stydím se. Stydím se za svoji ubohost a pocit strádání v luxusu 21. století, stydím se za lidskou zlobu a nespravedlnost. Jan Palach byl jiný. Byl to hrdina, který zůstal skromným až do konce. A i když byl jeho život krátký, žil a naplnil jej krásou, plností a poselstvím. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Předně: se sebevraždou i za jakýmkoliv sebeušlechtilejším cílem nelze souhlasit a nelze ji dávat za příklad. Sebeupálení je způsob boje či protestu budhistických mnichů. Ale pokud bych hodnotil formální úroveň dokumentu: pro historiky bude určitě přínosný; nejcennější je asi ve svědectví Palachových současníků (bratra, ale např. i psychiatričky, která pro StB vyzvídala u lože umírajícího atd.). A ještě si neodpustím poznámku: zvláštní, že se nevěnuje taková pozornost Janu Zajícovi či Evženu Plockovi. A hlavně Zdeňku Adamcovi, který se upálil v Praze roku 2003. ()

Reklama

Marigold 

všechny recenze uživatele

Trochu zklamání, spousta skvělých dokumentárních záběrů, ale z mého pohledu to chtělo i víc analýzy. Ale chápu, že do hodiny se více nevměstnalo – i tak se rozehrálo nepřeberné množství témat, které nebylo možno detailněji rozebrat. Přesto by Poselství Jana Palacha mělo zůstat stále na očích a na paměti, jako působivý obraz vyhroceného činu jednotlivce ve jménu obecného blaha... ()

Aleee89 

všechny recenze uživatele

Film jsem viděla na AFO, režisérka seděla vedle mě, sama k tomu něco řekla, odpovídala na dotazy, proto můžu mít na film trochu jiný náhled. Oceňuji, že v záplavě dokumentů o Janu Palachovi se pro tento film dokázaly vyštrachat další, dosud neuveřejněné, materiály. Jan Palach je sám o sobě dost hrdinnou postavou, představení takového člověka je vždycky dojímavé. Tady tomu nebylo jinak, přesto jsem čekala malinko více. Ale líbilo se mi to, to ne že ne. ()

WinstonS 

všechny recenze uživatele

Působivý dokument o člověku, kterého si nesmírně vážím a jehož životní rozhodnutí pokládám za jedno z eticky nejhodnotnějších a nejosobnějších, jaké může lidská bytost učinit ve prospěch vyšších mravních principů. Vlachová svůj snímek ukočírovala zdatně, nesklouzla do lacině tragické pózy, ale dokázala si udržet zdravý odstup jak ve vztahu k výpovědím svědků, tak ve stylizaci nejvíce emotivních scén (zejména pohřeb Palacha). Ocenil bych i zasazení do kontextu upálení Jana Zajíce a Evžena Plocka (jeho smrt upálením se komunistickým bestiím podařilo ututlat), ale to není výtka, spíše upozornění na další niť Palachova příběhu, který je sám o sobě neuvěřitelně silný a mrazivý. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (3)

  • Snímek obsahuje také dosud nezveřejněné záběry z Palachova pohřbu a následných demonstrací a zpracovává nové dokumenty a informace vydané archivy Ministerstva vnitra ČR. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)
  • U příležitosti výročí Palachovy oběti vznikla na toto téma i jiná díla. Historickou studii rekonstruující Palachův čin (součást knihy "Jan Palach 69") sepsal Petr Blažek, který byl také hlavním historickým poradcem Kristýny Vlachové při práci na filmu Poselství Jana Palacha. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

Reklama

Reklama