Publicistický cyklus o významných okamžicích československých a českých moderních dějin po roce 1918. Pořad vyrábí Redakce aktuální publicistiky zpravodajství ČT. Vedoucím projektu je zkušený dramaturg Čestmír Franěk, který připravuje pořad ve spolupráci s dramaturgy A. V. Polednem a Tomášem Brzobohatým. Režie pořadu se ujali Václav Křístek a Vítězslav Romanov. Moderátorem a hlavním scenáristou Historie.cs je novinář a publicista Vladimír Kučera. Příležitostně jsou do cyklu zařazovány i pořady věnované tématům z českých dějin od středověku po 19. století, jejichž scenáristkou a moderátorkou je historička Marie Koldinská. (oficiální text distributora)

MurielRezek

Publicistický a diskuzní pořad podle mého gusta. Publicistika prosta plytkosti, buranství a diletantismu, zajímaví hosté, historická témata v souvislostech. Glosy a komentáře Vladimíra Kučery i k současnému dění patří také k mým oblíbeným a vyhledávaným. Přeji všem tvůrcům tohoto záslužného pořadu hodně zdaru a dlouhou výdrž. "To je život," povzdechla si historie, učitelka života, "každý rok učit podle nových osnov..." (Gabriel Laub). ()

ryba443

Kvalita pořadu samozřejmě stoupá a klesá s kvalitou pozvaných hostů, někdy bych dal pět hvězdiček, někdy i třeba jen dvě až tři (a například v dílu o Lidových milicích přirovnal jeden z hostů členy dnešních klubů vojenské historie k členům LM, za to bych mu dal přes h... ehm, odpad). Obzvlášť rád mám pak díly s Eduardem Stehlíkem, to je podle mě odborník na svém místě. Pořad jako takový je výborný nápad a záslužný počin, těší mě počet dílů a probíraných témat, a ač mám někdy jiný názor než diskutující hosté, pod těch pět asi jít nemůžu. ()

Přemek

Až na některé díly (Beneš) vysoce objektivní a zajímavý historický cyklus. Málokdy máme možnost vidět dokument či publicistický pořad, v němž se lze ponořit do takové hloubky. ()

Paity

Naprosto famózní pořad pro milovníky historie. Odborníci z řad akademiků, znalců, historiků, novinářů a politologů mluví o zásadních ale i méně zásadních historických událostech. Ještě lepší navíc je, že si vše můžete pustit z videoarchivu ČT. ()

Burdock

Jen víc a houšť těchhletěch historickejch pořadů, ať nejsou ti Češi porád takové to buranské stádo. Vzdělání je jim třeba, ku*va, vzdělání! ()

ondrula

Historii mám rád, ale když si do studia sednou tři vědátoři a hodinu spolu plkaj, přičemž každou dějinnou okolnost převracejí z několika stran, je to vážně trošku nuda a otrava. ()

Matematicka

Na našich televizních obrazovkách bych celkově uvítala více kvalitních diskusních pořadů na různá témata... s hosty, kteří umí (slušně!) diskutovat a jsou odborníky v dané problematice. Díky České televizi za tento pořad, který odpovídá výše uvedeným kritériím v oblasti české historie. Zajímavé komentáře: Aky, Gemini, LiVentura, Mariin, Karlos80, xxmartinxx. ()

Tominecek

Ocenění ELSA 2008 v kategorii "Publicistický a diskusní pořad", udělená Českou filmovou a televizní akademií a slavnostně vyhlášená v sobotu 13.12.2008. Ocenění ELSA 2010 v kategorii "Publicistický a diskusní pořad", udělená Českou filmovou a televizní akademií a slavnostně vyhlášená v sobotu 18.12.2010. Nové díly: (2009) 67. Mor ho! Nad Tatrou sa blýska 68. Čára, kde šlo o život 69. Trampové a paďouři 70. Obrana národa 71. Slováci versus Maďaři 72. Lex Schwarzenberg 73. Vražda na tyranovi není zločinem 74. Naše zlaté poklady, kam jste se poděly? 75. Pod Klémovou čepicí 76. Těšínské jablko sváru 77. Student Opletal a dělník Sedláček 78. Po Heyrovském potopa? 79. Černí baroni a pétépáci 80. Spisovatelé - svědomí národa? 81. Bratrství na věčné časy? 82. Tajné společenství v Čechách - zednáři (2010) 83. Jak jsme se vyrovnali s minulostí 84. Volá Londýn 85. Milice zvané lidové 86. Případ Fierlinger 87. Souboj titánů 88. Olympijské politické hry 89. Československá železná opona 90. Valdštejn – Génius, zrádce nebo patron pragmatiků? 91. Pravá fronta proti Hradu 92. Divotvorný filmový kopec I. 93. Divotvorný filmový kopec II. 94. Protektorátní prezident 95. Morové rány na nás! 96. Otevřte, gestapo. 97. Museli jsme si pomáhat - Rada vzájemné hospodářské pomoci 98. Vzpoura v Cholmondeley 99. Komunistická politická policie 100. Ležáky 101. Nejkrásnější prezident 102. Partyzáni v českých luzích a hájích 103. Normalizační čistky 104. Banderovci 105. Svatý Václav v nesvaté době 106. "A to byla ta krásná země." 107. Konečné řešení - zapomenuté transporty 108. Vlasti služ, tělo tuž 109. Demarkační čára 110. Historie, služka politiky? 111. Šarvátka na Bílé hoře 112. Vyhnání ze středních Čech 113. Sametové spiknutí? 114. Skaut, postrach totalit 115. Lidové soudy a popravy 116. Macecha a reformátor 117. Český fašismus 118. Drahý uran 119. Potápky, páskové a chuligáni (2011) 120. Benešovy dekrety 121. Staré dobré pověsti české 122. Vlastenci a dobrodruzi 123. Národ československý?! 124. Lucemburkové na český trůn! 125. 77.000 do výroby 126. Perestrojka 127. Popravený popravčí 128. A proto lásku, lásku Stalinovi 129. Dynastie Baťů 130. Co se četlo a nečetlo 131. Krycí jméno Roman 132. Normalizace 133. Fučík – mýtus a skutečnost 134. Češi a Němci za první republiky 135. Jak sedláci u Chlumce 136. Češi na frontách 1. světové války 137. Když byli komunisté v opozici 138. Nekomunistická levice v komunistické době 139. Křesťanská duše Přemysla Pittera 140. Petr Vok 141. Jiní Rusové 142. Když útočil Torstensson 143. Češi, potomci husitů 144. Češi, potomci Švejka 145. Alexandr Dubček 146. Kladivo na čarodějnice 147. Českoslovenští letci na frontách druhé světové války 148. Henlein a Jaksch – osudy dvou sudetských Němců 149. Přátelé peníze 150. Z tvrze do boje a zpět 151. Trest za statečnost 152. Socialistický realismus 153. Disidenti 154. Odchody a návraty 155. USA zplodily ČSR 156. Politické procesy v 50. letech 157. U Královýho Hradce 158. Rozpad Sovětského svazu 159. Hvězdy a smrt 160. Vánoce (2012) 161. Havel a Walesa 162. Jan Palach 163. Jen když nejsi Hanka! 164. Naši chlupatí bližní 165. Nekupujte u Židů cukr, kafe, mouku... 166. Anežka Česká 167. Proč nás spojenci bombardovali? 168. Jak Havlíček Borovský nechodil na led 169. Einstein v Praze 170. Pohřby prezidentů 171. Kacířský filozof Jan Patočka 172. Babinský, Janeček a jiní graselové 173. To by se za Masaryka stát nemohlo? 174. Jak církve k majetku přišly 175. Bůh, kníže, Morava 176. Dějiny svátku práce 177. Kolik konců měla válka? 178. Maršálek Radecký, zachránce monarchie 179. Drogy za rady Vacátka 180. Kolaps Velké Moravy 181. „Aby nemuseli nakonec žebrati“ 182. Lidice – oběti a vrazi 183. Skilling – obhájce Československa 184. Únosy z Husákova 185. Praotec Sámo 186. Olympijské fauly 187. Revoluční rok 1848 188. Zapomenuté projekty 189. Exulanti 20. století 190. Zlatá bula sicilská 191. Konec vilizací 192. Pernštejnové 193. Emil Kolben ČKD 194. Keltové 195. Republika Žižkov 196. Zrod národa 197. Tisíc let knížete Oldřicha () (méně) (více)

Mlle

Letitá oáza inteligence, ke které se ráda vracím. Kdysi jsem měla osobní problém s projevem Vladimíra Kučery a hořce jsem litovala přerušení účasti paní profesorky Koldinské, v poslední době ale jako by se Vladimír Kučera srovnal s partikularitou své role v pořadu, lépe reaguje, méně vyčnívá a moderuje adekvátněji. Výběr hostů je vždy excelentní, občas se tu seznámím s pro mě dosud neznámým historikem, jehož práce ráda sleduji i dále. Preferuji spíše témata ze starší doby, historie 20. století mě tolik nezajímá, ale s povděkem přijímám i časově širší tematické průřezy. Někdy není faktický přínos až tak hutný, ale to je pochopitelně dáno tím, že my, diváci tohoto pořadu, se o historii zajímáme, osobně si v tomto příjemném provedení četné znalosti ráda připomenu, zopakuji i rozšířím. Sympaticky střídmá dramaturgie pořadu okatě stvrzuje nesmyslnost nadbytečných efektů, hraných pasáží a zdánlivě důmyslných prostřihů pro celkovou efektivitu pořadu, tyto prvky jinde otravují a prodlužují stopáž na úkor zajímavých informací. Tvůrcům i nám divákům přeji, aby tento pořad ve své skvělé formě ještě dlouho vydržel. ()

Mallinali

Kvalitní pořad s většinou kvalitními hosty, který sráží moderátor Vladimír Kučera. U odborných témat to tolik nevadí a jeho neumělá laickost občas polidští téma (a občas dělá z moderátora blbce), jenže u pár témat ožehavých, aktuálních, pravidelně selhává. Zve tam jenom lidi se stejným a dopředu rychle odhadnutelným názorem a když už jim čistě náhodou dělá opozici, vypadá to jako vraždění neviňátek. Historička Marie Koldinská, která je občas využita pro starší dějiny, je sice v tomhle mnohem chytřejší, ale jako moderátorka zase ne moc výrazná. Ovšem i tak je fajn, že ten pořad je a některé díly jsou vyložené lahůdky. ()

Gabretta

Výborný pořad, který nám dává možnost nahlédnout do historie zase trochu jiným způsobem než jen tak, že někdo čte předem připravený komentář k dokumentu. Diskuse 3 fundovaných osobností je nesmírně zajímavá a jako náplň pořadu s historickou tématikou i neotřelá. ()

Mukunda

Pěkný pořad o naší historii. Některé díly mi zejména pomohly při zkoušce z právních dějin, takže bod navíc. ()

Drom

Televizní cyklus věnující se formou diskuze zainteresovaných odborníků různým otázkám naší historie. Proměnlivá kvalita jednotlivých dílů je dána především někdy lepší a jindy horší volbou hostů a občas jsem z některých měl pocit, že jsou zaslepeně zcela mimo mísu. Celkově však pořad hodnotím kladně, jedno z lepších děl dnes již prakticky zcela zkomercializované České Televize. ()

Indyi

Jediným kritickým bodem kvůli, kterému nemohu udělit plný počet bodů je podle mého názoru zvláštní výběr témat. Bohužel příliš často jsou to témata, která mi přijdou relativně málo zajímavá na úkor jiných. Ale jinak skvělý pořad. ()

topi80 odpad!

Takový ten pořad, z jehož každé diskuse nad jakoukoli historickou událostí vyplývá, že ať se děje cokoliv, ti Němci to s námi vždycky mysleli dobře. ()