Mary a Max

vetsinezobri

Vizuálně velmi povedené, navíc vtipně. S vtipem je převyprávěn i celý smutný příběh. Ke konci jsem si ale zvyknul na to perfektní provedení a to ostatní mě zase tolik nebralo. Ke čtyřem se přikláním hlavně kvůli skvělému Heřmánkovi v českém dabingu. ()

Uhura

Těžké rozhodování mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Průměrné to není, obzvlášť ve vodách animovaného filmu. Emocionální to je, obzvlášť vezmeme-li v potaz, že životní příběh obou postav se tu odehrává v řádcích, popřípadě mezi řádky, dopisů. Co ale naplat, když už v polovině filmu začíná být vypravěč přebytečný, a chybí tu samotný děj. Kromě toho celá korespondence zní, jako byste ji Amélii z Montmartru z huby vytáhli. ()

hero_bk

Nesedělo mi celkově dospělácké vyznění filmu s dětským vyprávěcím stylem. Ten kontrast byl prostě nevhodný. Jinak se jednalo o poměrně zajímavý film s několika poměrně vtipnými momenty a méně zajímavými vážnými myšlenkami a do očí bijících nelogických a přehnaných reakcí... ()

recor

Hned od začátku si mě film nezískal, ale postupem času jsem na něj hledět s větším zaujetím. A bylo to hlavně díky tomu, že mi obou jak Mery tak Maxe bylo líto. Filmaři hodně zabodovali. 60% Jen proto že Max na konci umřel :-( "ale byl to originální a vkusný konec" ()

Kubaaaa odpad!

Film totálně o ničem... nuda, nuda, šeď, šeď (doslova). Příběhy dvou zakomplexovaných postaviček, které se skrze své nedokonalosti poznávají a nakonec i spřátelí, totálně nezaujmou. Absolutně zbytečný film u kterého opravdu nechápu vysoké hodnocení... ()

Tiiso

Neobvykle pojatý, animovaný film, který nám předkládá universální i když ne vždy všeobecně přijímané pravdy. Najdeme v něm dosti nezvyklý vztah jednoho amerického pána Maxe s mladičkou australskou dívkou. Ten vztah se rozvíjí pomocí dopisů, které si ti dva přes celý svět posílají. Jelikož oba dva trpí různými „nenormálními“ neduhy, jsou si blíže, než-li by se na první pohled mohlo zdát. Právě ta „nenormálnost“ je s postupujícím časem více a více sbližuje, i když ne v tak romantickém kontextu, jak by se mohlo jevit. Film je totiž plný absurdit; ne vždy příjemných situací. Některé jsou i dosti morbidní. Ve snímku lze najít taktéž i dosti černého humoru. Ale přes všechny tyto aspekty, které by snímek spíše mohli posunout do jasné roviny tragikomedie, se film nese v duchu příjemného očekávání; dokáže budit emoce, a co více dokáže se vtělovat do pozice diváka. Čímž oba dva hrdiny více přibližuje chápání a akceptování běžného „normálního“ člověka. Slovíčko normální, které se mně do této malé recenze propašovalo v tak hojném počtu a ještě ke všemu v uvozovkách, má ve své obojakosti opodstatnění. Ačkoliv obě hlavní postavy jsou svým způsobem dosti „cáklí“, promiňte mi ten výraz, nelze je jednoduše nazvat blázny. Jejich malé úchylky nejsou dalek od úchylek většiny z nás. Ale jen málokdo se k tomu dokáže přiznat. Zde se jeví jen hodně nafoukle. Je to tím, že jsou stále na pořadu dne. Chci říci, že si jich tvůrce všímá hojně a vlastně je na nich postaven i příběh. Jak jsem podotknul, daří se mu toto výborně. Nejenom že okamžiky příběhu nenudí, ale umí pěkně zatáhnout do děje. Pomáhá tomu i samotná animace. Skutečnost, že animace je spíše spojována s rodinnou zábavou zde nutí k neustále pozornost, jelikož vidět opilou matku s cigaretou v ústech, není zase tak běžný jev. Postavy namluvili herci P. S. Hoffman, Toni Collettová, Eric Bana a další. Jejich hlasy působí příjemně s tím, že P. S. Hoffman svým hlasem doprovází celý příběh, jelikož jeho postava divákům pořád neustále něco vysvětluje. Je to okamžik, který se buďto líbí anebo naopak. Někteří diváci by ocenili, kdyby tolik nemluvil (důvod likvidace atmosféry), někteří – k těm patřím já, tedy aspoň co se tohoto snímku týče – naopak doprovodný monolog uvítají. To je věc názoru. Snímek režiséra Adama Elliota dokázal došplhat na skvělé čtyři hvězdy. ()

UncleSam

Panebože, tak já si hledám nějakou příjemnou komedii na večer a najdu tohle! Já snad ještě neviděla depresivnější film :) Né, že by to nebyla krásná podívaná, to rozhodně je, ale komedie bych tomu neříkala... ()

Nightswimmer

Okuzlujuci plastelinovy pribeh pre povolanych - teda melancholikov, ludi smutnej povahy a presvedcenia, ktori sa vsak velmi radi zasmeju na absurdite zivota a rezignovane pousmeju nad jeho trpkostou a nezmyselnostou ()

lakiboy

Trošku viac komédie v tej dráme by tomu pribehu podľa mňa pomohlo. Aj tak to bola pekná depresívna rozprávočka pre dospelých. ()

Smerfetka88

Naprosto nepokrytecky se musím přiznat, že ty 4* jsem nedala kvůli tomu, že bych se ve filmu našla, nebo že bych přesně věděla, jak se hlavní hrdinové cítí, jak je zde často zmíněno. Nejsem čokoholik, nejsem obézní, nemám psychickou poruchu, nemám nutkání za každou cenu si hledat kamarády a naštěstí mi partner neutekl s pasákem ovcí. Vnímala jsem film spíše jako něco geniálně jednoduše zpracovaného a zároveň plného vynikajících detailů, samozřejmě nesmím opomenout skvělé hlášky - "chtěla bych mít taky kamaráda, který by mě obskakával", "není nic lepšího, než vůně zmoklého kohouta" a další. Moc se mi líbilo zpracování Maryiny rodiny (i když matku bych tipovala na šlapku za zenitem), popis Maxova kocoura, osud souseda za války...je to plné výborných momentů, detailů a jako takové jsem to vnímala já. ()

stuplik20

Klobúk dole ... ak bude existovať viac takýchto neviazaných ,humorných a divácky záživných filmov budem len rád. Inšpirovať sa človekom ktorý vidí veci inak ako všetci okolo neho tak to už je riadna dávka odvahy a Adama Eliota budem pozorovať ,som zvedavý k čomu novému sa odhodlá. Konečné hodnotenie 5*. ()

snebka

Začátek byl skvělý pak prostřední pasáž pro mě zase tak dobrá nebyla ale spravuje to konec filmu . 75/100 ()

Margerie

Jaké to je, vyrůstat jako dívka s vědomím, že máte na čele znamínko hnědé jako hovínko? Jak žijí lidé s Aspergerem, když už jim nikdo blízký nezůstal? A jak může fungovat vztah mezi dvěma takovými lidmi? Mary a Max vám to rádi ukážou. Tenhle film je mezi animáky zcela ojedinělý, což je velká škoda. Propracovaný příběh, kterému animovaná podoba dodává ještě něco neuchopitelného navíc, co by v hraném filmu asi chybělo a s největší pravděpodobností by se tak stal jen průměrným filmem mezi dalšími podobnými. Takhle se ale jedná o úžasný snímek, který vás naprosto dostane. ()

Miksa

Atmosféra 5*, Animace asi 6*, ale dokázal bych si tento celovečerák představit jako krátký film, který bych měl velmi oblíbený. Melancholická nálada je vyvážena občasnou brutalitou, která pro mě nefunguje. Potenciál na skvělé gagy je okamžitě a nudně utnut jako vajgly na Maxově chodníku. Natočit, a kór animovaný, komedio/drama žánr je těžké a málokdo to skousne. Já tak napůl. ()

Falco.araea

Dívali jsme se na to v zsv, abychom my ignoranti z přírodovědecké třídy zahrabaní do fyziky či chemie (já se hlásím jako čestná výjimka, ale to je zase jiný příběh) pochopili, co je to Asperegr. Pochopili jsme a myslím, že velmi dobře. Opravdu velice velice zdařilé dílo. ()

LeSpectateur

Ačkoliv je Mary a Max animák, tak to rozhodně není pohádka pro děti, které by nedokázaly docenit krásu a vtip tohoto filmu. Úžasně sarkastický a vtipný snímek Adama Elliota, který je zárověň jeho prvním celovečerním filmem. Svou atmosférou vás naprosto ohromý svět ztvárněný pouze pomocí plastelýny a laděný do jednoduchých barevných tónů, které zde zastávájí roli výrazových prostředků. Film, který rozhodně stojí za to vidět ;) ()

Marcos

Mary a Maxe jsem si musel nechat projít hlavou. Na animák opravdu silný zážitek. Dokonale nedokonalé výtvarné pojetí. Mnoho řemeslných detailů přesně vystihujících atmosféru a obsach. Skvěle zachycené plastelínové postavy,které přesně odpovídaly svím charakterům a to vše spolu s příběhem přátelství dvou "normálních" lidí dělících od sebe půl světa. Mary a Max je úplně jiný animovaný film a to jak vizuelně,příběhově,tak i počtem smrtí,ale v tom je právě jeho síla. ()