Desátá oběť

The Tenth Victim

The 10th Victim

Sci-Fi / Akční / Thriller / Komedie

Itálie / Francie, 1965, 92 min

Vela ludi povazuje za najlepsi film Ursuly Andress bondovku Dr. No 1962, ja ale az tento film La Decima Vittima 1966. Tematicky ide o sci fi z roku 2000, ale s vyrazne poslabsim dejom. Ak tu chce divak hladat strhujucu dejovu liniu je dost, mimo : film je podla mna hlavne artovy, a to ja, jakozto znalec Bergmanovych a Tarkovskeho filmov priam z boznujem. Fakt, milujem artove filmy. Film ma genialne tempo hned od zaciatku, artovy divak je hned zaujaty pomalym tempom, ale neuspava, nadhernymi lokaciami, perfektnymi dialogmi. A okrem Ursuly Andress tu bola hlavna hviezda Marcello Mastroianni /Vrah 1961, Manzelstvi po Italsku, La Notte/ - zvysok hercov uz potom siel mimo mna. Rezisersky talent Elia Petriho som si vsimol uz u filmu Vrah 1961, tuna sa ukazal pomaly ako rezisersky megatalent. Fakt, kazda scena spracovana maximalne precizne, s laskou ... parada, nemal som slov. Scifko, ktore podla mna v mnohom predbehlo dobu a u mna najlepsi film Elia Petriho : 100 %(12.5.2018)

Akční sci-fi satira, která v mnohém předběhla dobu. Máme tu medializaci násilí, reality TV, mobilní telefony a další v polovině 60. let nezvyklé prvky. Marcello Mastroianni v roli oběti a Ursula Andress v roli vraha tu spolu rozehrají něco mezi akčním thrillerem a romantickou komedií, díky čemuž rozhodně nehrozí záměna s modernějšími filmy typu Battle Royale nebo Hunger Games. Navíc tu má Ursula ještě lepší plavky než v Dr. No. ;-)(15.7.2014)

"Pozor! Jsem oběť!" Centrální mozek lidstva, tentokrát umístěný v Ženevě, vybral k dalšímu duelu Caroline, lovce číslo 14632 a Marcella, oběť číslo14879. Lepší dvojici nám snad ani futuristická budoucnost, která je pro mne již 16 let minulostí, nemohla nabídnout. Já se přitom tedy skvěle pobavil, což je celkem zarážející, neboť italsky umím pouze počítat do deseti a titulky ani dabing si ke mně cestu nenašly.(23.3.2016)

Talianske sci-fi je jav vskutku ojedinelý, o to viac poteší, ak sa jedná o príjemné prekvapenie. Divákov očakávajúcich taliansku komédiu v žánrovom obale môže zaskočiť prítomné násilie, kde prichádzajú o život v rámci zvrátenej hry aj krásne ženy. Petri natočil satiru a alegóriu na partnerský a manželský život, vyjadruje sa prostredníctvom prehnaného futuristického príbehu k talianskej spoločnosti a pripravil niekoľko koncov, ktoré Petrimu a producentovi Pontimu schvaľujem. Nebol som nimi sklamaný ako autor tunajšieho obsahu.(13.6.2012)

Vskutku výborný snímek, který v italském teatrálním duchu ukazuje to, kam se může společnost dostat ve chvíli, kdy naprosto propadne televizi, kdy naprosto propadne komerčním iluzím a cokoli se pro ně stane zábavou. Dnes nikoli tak objevné, ale v roce 1965 přece jen skvělá kritika, která funguje i dnes, pouze s tím rozdílem, že vzniklo více podobných děl.(13.2.2015)

• - Snímek byl natočen na motivy povídky Roberta Sheckleyho „The Seventh Victim“. (Hans.)