Občan Havel přikuluje

• Slovensko Občan Havel přikuluje
všechny plakáty

Tvůrci dokumentu Občan Havel přikuluje Jan a Adam Novákovi se vracejí do minulosti, aby ilustrovali, jak vznikla slavná hra Audience. Zároveň uvádějí diváka do paradoxů podivného světa československé normalizace. V roce 1974 sháněl dramatik Václav Havel razítko do občanky, aby ho Husákovo StB nemohlo obvinit z příživnictví. Jeho hry se nesměly od začátku normalizace uvádět a člověk bez prokazatelného zdroje příjmů riskoval vězení. Havel to nakonec vyřešil tím, že si našel zaměstnání jako pomocný dělník v trutnovském pivovaru. Bylo mu osmatřicet let a téměř rok tam ve sklepě válel sudy piva značky Krakonoš. Bral za to 1700 korun měsíčně, ovšem větší odměnou mu byly nové zkušenosti a jiný způsob psaní, na který tam přišel. Film ukazuje prostředí v pivovaru i spolupracovníky, kteří Václava Havla k napsání Audience inspirovali. Popisuje i okolnosti slavného undergroundového záznamu hry a to, jak její existence rezonovala v tehdejším mediálním světě – například Jiřina Bohdalová se ubránila tlaku, aby Havla denuncovala v televizi tím, že si od lékařky kamarádky nechala naříznout spodní ret, aby jí opuchla tvář… Dokument také uvádí podstatnou část Audience ve formě archivní koláže sestřihané z fotografií a zvukových i obrazových nahrávek z jejích nejrůznějších představení po celém světě. (oficiální text distributora)

ssfan

Nejdříve jsem si myslel, že to bude špatné, ale když si zvyknete na styl filmu, začne se vám to líbit. 60% ()

ranp

Celkem zajímavý dokument, místy i poměrně vtipný. Ale na "Občana Havla" to nemá.. Hodnocení *** to vystihuje nejlíp. ()

wosho

Občan Havel ukazoval Václava Havla jako politika, co dělá i chyby. Zatímco Občan Havel přikuluje ukazuje Václava Havla jako velkého muže s pevným charakterem a velkého dramatika. A všichni kolem něj mluví o tom, jak byl bolševik zmrd atd. Tudíž nic nového a převratného. Co však tento dokument v mých očích povyšuje na lehčí nadprůměr, je obsazení i o názory a osudy z té druhé strany. Tím myslím obyčejné STBáky, co jej hlídali a plnily rozkazy z vrchu. ()

Bohemák

Pokud se někdo alespoň trochu zajímal o to, co se tu za normalizace dělo, tak se nic moc nového nedozví: estébáci jsou svině, Havel a další disidenti museli pracovat mezi úplnýma buranama a "Audience" je špičková hra. To je tak všechno. Škoda. Jinak hezký nápad. ()

Paity

Asi nejméně zajímavý dokument o Václavu Havlovi z trilogie dokumentů o jeho osobě. Pořád ale zajímavý materiál pro udělání si obrázku o tehdejší době, která byla v mnohém velmi zvrácená. ()

Piškotka

Ač se to nezdá, tak pan Havel je velký šprýmař a provokatér. Jezdit do práce v pivovaru meďourem, když samotný ředitel měl jen moskviče:-) Mnohé historky vyznívaly naprosto absurdně, kupř. jeho sledování, podomácku udělané odposlouchávání, neumožnění opravy předního skla auta...Nebyly přece jenom přikrášlené nebo šlo opravdu o výpověď té doby? Někteří svědci si totiž někdy protiřečili. Lanďák je kulturní barbar, nedá se na něj dívat, ani poslouchat. ()

Charon11

Dokument je to zajímavý, ale nějak těžko se mi hledal smysl toho dokumentu. Já to beru jako ukázku z jedné životní epochy Vaclava Havla - zaměstnání v pivovaru. Nějak nechápu ty rozhovory s příslušníky StB a některými disidenty (např. Bok - co tímhle chtěl autor říci?) ty StBáci mají ještě drzost vystoupit na kameru, bože co je to za lidi, že se nestydí... Do toho všeho zamíchaná Jiřinka Bohdalová, Lanďák,...no prostě zajímavé, ale nemá to jasný směr, výpověď či záměr. I tak to stojí za shlédnutí (v TV). ()

lukasd

Nic moc zajímavého v tom člověk nenajde. Havel tady naštěstí není tak glorifikován, jak je dnes obvyklé, tudíž se na to dalo koukat. ()

Vejrrr

„Je to všechno na hovno –“ ... A to samozřejmě není komentář k tomuhle dokumentu :) Ačkoli jsou i zajímavější dokumenty o Václavu Havlovi, pravda, že tady je nejblíže popsána jeho pivovarská kariéra, která byla podnětem jedné z jeho nejlepších a nejzábavnějších her. ()

kvileni

ještě se mi nestalo, že bych na konci filmu byla vyzvána "nezapomeňte ohodnotit tento film na www.CSFD.cz" :)) takze prostě musím .) ano, žádné extra hutné informace jsme se nedozvěděli, za to jsme se posmáli a pobavili .. oddychový dokument je tedy pro mě další novinkou a dávám mu za to všecko 4* ()

Sista

No..možná ten dokument mohl být trošku kratší. Téma přikulujícího prezidenta je zajímavé, ale dost rychle se vyčerpá a pak už sledujeme mix známý z tolika jiných dokumentů o životě disidentů v totalitním státu - alibistické řeči bývalých estébáků a vzpomínky špiclovaných, směs fotek a dokumentů, to celé prokládané úryvky z hry Audience, která na základě zážitků z práce v pivovaru vznikla. Celé to na mě působilo dost roztříštěně a v druhé půlce (díky tomu) i trochu únavně. Přestože hodnotit dokument citací poslední věty z Audience by bylo moc přísné, přišlo mi, že je určen pro ty, kteří už o životě Havla něco ví - těm ale nepřinese nic moc nového. Naopak ostatní se v něm trošku ztratí... ()

PanPes

Pro mě velké zklamání - zvlášť po nedávném shlédnutí filmu "Občan Havel" ze kterého sem byl nadšen... Už po pár minutách mi připadalo , jako by se se tu na začátku snažila spousta zúčastněných lidí vykecat z toho co dělali a nedělali a že takhle přemýšleli všichni... to je sice hezké ale točit o tom filmy pořád dokola... Možná by se chtělo posunout v myšlení trochu dál a uvědomit si , že je to pryč... Pana Havla obdivuji a jako jednoho z mála českých , byť ex-politiků uznávám - ovšem tohle mi připadá jako neustálé omílání tématu , které už nám nemá ani co říct. Nechápejte mě špatně - všichni víme , kde byl problém a jaké to tu bylo ( teda pokud si to chceme přiznat , že FujDabing! a BradleyT) na druhou stranu , když už chci točit dokument tak by to mělo mít nějakou úroveň... ()

Heavyman

Jako trutnovák taková srdcovka! Pár lidí co tam vystupují jsem i znal a netušil jsem, že pan fotograf co mne fotil na pas měl něco společného s StB! ()

ivamka

Ano, pořád jen chvalozpěvy. Více udělal pro naši republiku kdejaký dělník, i když se dnes děti učí ve škole, že se za totality nepracovalo. Pan Havel si skvěle žil, měl příjmy za své hry z ciziny. Kdokoliv jiný v té době by něco napsal proti režimu, byt´ by před tím byl boháč jak král Midas, do roka by měl holou zadnici. A tenhle člověk si udělal živnost už za totality a skvěle jí využil. Kdo se na to má pořád dívat? Celý jeden večer jsme si udělali pro sebe hladili se a povídali o tom, že nám to nepřipadá jak dvacet let, ale celé století. ()