Pod vlivem lásky (festivalový název)

Ai no mukidaši

愛のむきだし

Ai no mukidashi

Love Exposure

Akční / Drama / Komedie / Psychologický / Romantický

Japonsko, 2008, 237 min

Asi by sa to zislo pozriet este raz, ale neviem, ci mam na to gule. Aspon zatial nie. Zacalo to trochu k zabavnej / kritickej fraske, aby to skoncilo ako mrtne cierna fraska; ako, kriza rodiny, beznej komunikacie a "normalnosti" a vobec. Malym "sebavysvetlenim" dlzky je veta z ust hlavneho hrdinu: "zamiloval som sa do jedneho dievcata a miesto toho, aby som jej to rovno povedal, hladal som ine cesty a takto to skoncilo".(3.5.2009)

Takýto mix rôznych štýlov presýtený nespočetnými myšlienkami som hádam ešte ani nevidel. Okrem historikov si tu nájde každý divák niečo, čo patrí do jeho obľúbeného filmového žánru. Film mal síce ohromujúcu dĺžku, no vďaka rýchlo plynúcemu deju, podchvíľou sa meniacich štýlov a nových odkazov na zamyslenie mi ubehol ako voda. Po prvej hodine som dokonca rozmýšľal o zaradení medzi moje najobľúbenejšie filmy, no potom sa to na môj vkus začalo až príliš kombinovať a jeho hodnota v mojích očiach začala klesať. Problémy so sektami a pomätenými ľudmi tam už miešať ozaj nemuseli. Ak sa vám zdá, že američania robia riadne nechutné filmy o skazených ľudoch ste na omyle. Ázijská kinematografia zachádza v tomto smere ešte do väčších extrémov. Pri ázijských filmoch je najlepšie to, že nikdy neviete ako to skončí. Nie je to ako s Hollywoodom, pokiaľ divák neuvidí happy end, nie je spokojný. Jedná sa o ďalšiu baladu alebo sa to skončí ako love story? Pozrite si film do konca a uvidíte :)(3.9.2011)

„Sláva všemu perverznímu!“ Tenhle film na mě doma čekal přes dva roky. Déle na mě čeká už jen Satanské tango. Na všechny apokalypsy se dostane. Bál jsem, že za každou melodramatickou scénou bude následovat absurdní marasmus, který ji popře, ale není tomu tak. Tyhle dvě roviny jsou v symbióze, jedna bez druhé nefunguje, budují pětihvězdičkový rauš. Ultimátní love story.(29.4.2015)

Shion Sono v tomto bezmála čtyřhodinovém filmu stihl zkombinovat velké množství žánrů, aniž by to budilo dojem jakékoliv nesourodosti. Právě neobvykle dlouhá stopáž mu dovolila dostatečně rozvinout množství dějových linií, které se v závěrečné kapitole (film je rozdělen do čtyř kapitol) protínají. Vedle centrální romantické linie film pojednává o křesťanství a fanatismu, o úchylkách, dospívání a o rodinných problémech, přičemž Sono se při psaní tohoto eposu nezdráhal kombinovat jednotlivá témata do originálních a vcelku odvážných vzorců (např. fakt, že hlavní hrdina – syn pedantského kněze – hledá svou „Pannu Marii“ skrze fotografování kalhotek nic netušících dívek, které je zde prezentováno jakožto specifický druh umění). Jedná se o velmi zábavný, nápaditý a myšlenkově podnětný film.(20.6.2011)

První shlédnutí filmu Ai no mukidashi jakožto lehce přiopilá a s lehce přiopilými spoludivačkami na mě zapůsobilo poněkud jinak, než shlédnutí druhé v naprosto střízlivém a osamoceném stavu - obojí však velmi silně. Stále je to film, ve kterém je obsaženo naprosto všechno - vtip, láska, bitky, sex, víra, zoufalství, perverze, bezmocnost, ale hlavně láska... prostě život ve více či méně absurdní rovině. Napodruhé ve mě ale po skončení zůstaly pocity vážnějšího rázu, byť jsem teď byla přes prvotní šok a pobavení schopna vidět ve filmu i spoustu nedokonalostí. Ty byly ale s přehledem převálcovány naprosto skvostnými hereckými výkony a přinejmenším osobitým příběhem a 'poselstvím' filmu. Celek je něco naprosto epického, ve kterém si troufám tvrdit najde něco každý. Pro mě to bylo ověření toho, jak snadné může být rozložení lidské psychiky do poslední molekuly. Zakončení mě zahřálo u (mého bohužel čím dál tím víc skeptického) srdce a nechalo v něm kousky naděje. Co víc si od filmu přát?(20.1.2012)

• - Film byl natočen podle skutečných událostí. (Frajer42)

• - Původní verze filmu byla 6 hodinová, ale na přání producentů ji režisér Sion Sono musel sestříhat na 4 hodiny. (DailyDreamer)

• - Při chvílích erekce hlavního hrdiny byl použit umělý penis. (Frajer42)