Barometr (TV film)

Československo, 1969, 65 min

Luboš Fišer

Člověk pamatuje. A zapomíná. Citlivý komorní příběh osudového setkání v podzimu života je hereckým koncertem Ladislava Peška a Jarmily Kurandové. Zaprášená nostalgie dávno odvanulého mládí, nahrazována pábitelským nalháváním stařecké fantazie, je v závěru konfrontována ne právě radostným východiskem obou protagonistů. Malý film o velkých věcech a také o pomíjivosti štěstí. Vynikající práce Antonína Moskalyka.(31.1.2010)

Děkuji České televizi za uvedení tohoto klenotu československé televizní tvorby, v sobotu 30.1.2010 by byla bývala paní Kurandová oslavila 120. narozeniny... Jednoznačná ukázka, že k dokonalosti nepotřebujete spoustu peněz, nákladnou výpravu, mnoho výbuchů, překombinovaný děj plný zvratů... Stačí schopný režisér a dvě herecké ikony, které rozehrají nebývalé drama o seniorské hrdosti a strastech posledních let života.(1.2.2010)

Bez nadsázky se dá napsat, že režisér Antonín Moskalyk uměl a že měl šťastnou ruku při výběru hlavních představitelů ani nemluvě. A jací, že jsou postavy tohoto filmu? Jsou to herci, kteří uměli těžit z dějových detailů a vytvořit působivou atmosféru o pravdivosti těch nejzákladnějších lidských pocitů, opuštěnosti a smutku.(31.1.2010)

Příběh je výborný a znovu ukazuje, jak skvělým byl Alexander Kliment spisovatelem (nenechte si ujít jeho romány a sbírku povídek). Scénář už tak výtečný není, protože těch dialogů je vážně moc a šly by zkrátit. Režijně a kamerově nezajímavé, ale herecky parádní (zejména Pešek). Film získal cenu kritiky na MTF v Monte Carlu.(15.10.2014)

• Pitryx

No tak já nadšení všech rozhodně nesdílím. Dva prolhaní důchodci, kde si někdy každý mele to svoje, a to je vše. Ta pražština mi k té staré paní vůbec neseděla, a hodně mne iritovala. To její „starej člověk“ nebo „choděj“ přímo rvalo uši. Dialogy, na nichž je celý film postaven jsou někdy řádně praštěné, ale zase nazvat děti „teplými“ neskutečně pobavilo. Dvacet ze sta, a to ještě s hodně přimhouřenýma očima.(26.2.2019)

• - Cena kritiky na Mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlo (1970) (BoredSeal)