Útěk do pouště

No Time to Die

Tank Force

Drama / Válečný

Velká Británie, 1958, 86 min

Tanky uvidíte jen na začátku a na konci, nejvýstižnější je ten britský název No Time to Die. Jinak velice slušný anglo-americký film z WWII. Chybí tradiční klišé, místo nich netradiční nápady: v zajateckém táboře nevelí zlý esesák, ale padouchem je jeho italský velitel, kterého musí krotit i Němci, nebo že největší záporák celého filmu je násilník a vrah ve vlastních řadách. Spousta výborných hlášek.(7.4.2017)

• slunicko2

Film na mě působí jako Jára Cimrman v době, kdy si uvědomil, že navzdory holčičím šatičkám po své starší sestře, do nichž ho chudí rodiče oblékali, je muž. I v našem případě filmařům došlo, že netočí komedii, ale válečné drama...ale už bylo pozdě...(14.11.2019)

Snímek patří k řadě takzvaným útěkovým snímkům ze zajateckých táborů, který tentokrát spíše sleduje průběh útěku, než jeho přípravy. A tak hned na začátku příběhu máme válečnou vřavu, následuje zajetí, pobyt v zajateckém táboře a to všechno v průběhu asi jedné čtvrtiny celkové stopáže, která nemá ani devadesát minut. Příběh jednoduchý, avšak s velkou důrazností na dané aspekty útěku. Výprava, na které se rozhodně nešetřilo, po vizuální stránce typicky vypadá na padesátá filmová léta. Právě vlivem krátké stopáže má vcelku rychlé tempo, přesto si zanechává veškerou solidnost v rámci válečného dobrodružného příběhu. Od snímku nelze nic převratného očekávat, ale kupodivu překvapí.(18.3.2020)

• Volodimir2

Takže môj komentár je taký, aký je celý film. Historický úplne vedľa, na Goebbelsa nebol spáchaný ani jeden atentát a neviem prečo si americký hrdina vybral práve jeho. Pre istotu je tu vsunutá židovská manželka amerického seržanta Daniela Thatchera, ktorá zahynula v koncentračnom tábore. Dostali sme sa aj k vojenskej vsuvke pri útoku britských tankových jednotiek proti Rommelovi niekde v líbyjskej púšti a pochopiteľne aj do zajateckého tábora v správe talianskej armády. Úteky sú tu na dennom poriadku a tak aj náš „Rambo“ uteká a pochopiteľne zvíťazil aj za cenu obeti nevinných.(15.7.2017)

Nijak extra zaujímavý vojnový film z 2. svetovej vojny odohrávajúci sa v Severnej Afrike, ale so solídnym spracovaním. Hlavne tankové bitky sú veľmi fajn. Téma o neustálom utekaní spod nemecko-talianskych táborov príliš nenadchne, aj keď aj tu sa dá nájsť pár dobrých scén, napr. mučenie, odhalenie infiltrovaného zradcu či netradičné úlohy kladných a záporných postáv. Aj keď trochu slabo využitá americká hviezda/hviezdička - Victor Mature.(8.2.2019)