Krvavé obléhání strategického přístavu v Tichomoří posloužilo japonským tvůrcům k vytvoření velkolepého tříhodinového válečného eposu. Přístav Port Arthur byl v době rusko-japonské války hlavní ruskou námořní základnou na Dálném východě a stal se tak logicky jedním z válečných cílů japonského císařství. Celá rozsáhlá operace začala 5. května 1904, kdy se japonská 2. armáda generála Ókua vylodila u Pi-c-wo. Po těžkých bojích přešli japonští vojáci k dlouhodobému obléhání Port Arthuru. Závěrečný drtivý úder uštědřili Japonci na začátku prosince a Rusové se z něj již nevzpamatovali. Výsledkem kruté války bylo obsazení námořní základny Japonskem a potopení téměř celé ruské Tichomořské flotily. A bohužel také bezmála 150 tisíc padlých na obou stranách. (oficiální text distributora)

S120

Hodnotit velkofilm "Port Arthur" není příliš jednoduché. Tvůrcům nelze upřít snahu o věrnou rekonstrukci japonského tažení let 1904-1905 proti Rusku. Na druhou stranu je ovšem nutné konstatovat, že zůstalo pouze u snahy a podotknout, že projaponsky zkreslený výklad situace z tohoto díla kouká daleko více než by bylo zdrávo. A to je určitě škoda, vždyť bitva o Port Arthur byla spolu s námořní bitvou u Cušimy nejvýznamnějším konfliktem války, jen Japonsko v ní ztratilo přes sto tisíc vojáků. Určitě by si tato událost zasloužila lepší zfilmování než takovouto více než tří hodinovou nudu a ódu na generála Maresuka Nogiho. Závěrečná scéna, kdy se generál Nogi rozpláče před císařem a ten ho utěšuje je snad jednou z nejhorších scén, kterou jsem kdy ve filmu viděl. Patrně jen málokdo by to zahrál hůř než ten herec co ztvárnil generála. Jeho výkon by se dal ohodnotit tak na -1 hvězdičku - jediné co se mi na něm líbilo byla poměrně dobrá podoba se skutečným generálem. ()

Andrew1987

Na tomto diele možno oceniť hlavne fakt, že dokumentuje boj o Port Arthur, veľmi málo sfilmovanú udalosť. Film ponúka vcelku dobrú predstavu o vtedajšom stave japonskej a ruskej armáde, spôsobe boja, divákovi pre ilustráciu poslúžia aj sem tam zobrazované mapy. Okrem toho je tu pár vydarených dobrých bojových scén, hoci videl som už aj lepšie. Na druhej strane sa "Port Arthur" zdal na vojnový film dokumentujúci historické bitky príliš patetický, romantický a zdĺhavý. Samotnému priebehu operácie mohla byť venovaná väčšia pozornosť. Celkovo tento produkt možno s prižmúrením oboch očí hodnotiť na 3 plus, keď berieme do úvahy aj fakt, že téma bitky o Port Arthur nepatrí medzi bežnú inšpiráciu na sfilmovanie. Z tohto dôvodu film nemá ani veľkú konkurenciu. ()

p.a.n.d.a

Vynikajúca vojnová dráma od Japoncov s vysokou výpovednou hodnotou a vôbec my nevadilo, že to má 3 hodiny. História ma bavila od mala takže som si obohatil svoje vedomosti o tomto konfikte o ktorom sa priznám som vedel doteraz velmi málo. Pri sledovaní podobných filmov mám taký super pocit, že konečne nesledujem nejaki priblblí americký vojnový film v ktorom amíci prezentujú svoju vojnovú techniku a opisújú ich konflikti, ktore vždi začali oni sam kvoli vlasnému obohateniu a podmaneniu si niečoho ! ako hrdinské v dnešnej dobe "demokracie" kde su nám do každej našej =zahraničnej TV takéto filmi podztrkované. Niečo také ako dostať takýto film na obrazovky je dosť nereálny a to je smutné ale to už zachádzam a hodnotím celu dnešnú spoločnosť dufam, že my niekto dá za pravdu. ()

Sandai

Hlavní plus filmu je celkem málo známá krvavá válka. Největší mínus je přílišný nacionalismus. Film je evidentně natočený pro domácího (japonského) diváka a proto si s nějakou objektivitou hlavu neláme. Heslem filmu je : My Japonci překonáme všechny nevýhody a všechny porazíme, jsme všem morálně nadřazeni. Film už vůbec neobstojí ve srovnání se starším něměckým snímkem Železný kříž. Úplná katastrofa je, že se nám to prezentuje jako film podle pravdy. ()