Světová náboženství (TV seriál)

• Německo

Spurensuche - Die Weltreligionen auf dem Weg

Dokumentární

Německo / Švýcarsko, 1999, 420 min

Hans Küng

Hans Küng

Komentáře uživatelů k TV seriálu (12)

Seriál světová náboženství relativně nezaujatě popisuje původ i historii jednotlivých světových náboženství, základní prvky jejich víry, smysl rituálů, jejich představy o posmrtném životě, původu světa apod. Trochu mě mrzí, že obsah víry je mnohdy zastíněn vnějšími projevy víry. Rituály mají přednost před obsahem. Chyba to však není kritická. +++++ Dokument má i složku zaujatou. Hans Küng se snaží všechna náboženství vnímat pozitivně, jako velké rezervoáry síly, jež může působit negativně, ale i pozitivně, podle toho, jak je nasměrována. Budiž. Snaží se ve všech náboženstvích nalézt společné etické normy, jež by bylo možno sdílet všeobecně. Z jeho výkladu mám občas pocit, že vnímá ony základní etické normy jako veskrze náboženské, ačkoliv já sám bych je viděl jako veskrze lidské, vlastní tedy i ateistům. Při svém pátrání po společném, co může spojovat, jakoby zapomínal na rozdílné, co rozděluje. Rozdělující se ale nakonec přihlásí o slovo. Slabé ****.(15.4.2013)

Někdy trochu letem světem, ale vcelku přínosné.(19.1.2018)

• Dharter

Já si omylem místo samostatných epizod stáhl i nějaké přednášky, které předpokládám nepatří k tomuto dokumentárnímu seriálu. Ale jelikož zejména v první přednášce byly velmi zajímavé informace, musím je sem zakomponovat. Epizoda první/přednáška Islám: Jistý velmi schopný profesor, se ve výkladu zaměřuje především na kořeny Islámu, tedy Tóru i avestánské spisy. Nebylo vůbec uvedeno jeho jméno, takže se mi ani nepodařilo zjistit, kdo to je. Tento výklad hodnotím 4*. Epizody tohohle seriálu nejsou vůbec zajímavé (ve srovnání s přednáškou výše uvedenou). Epizoda Buddhismus a čínská náboženství mě jen z části zaujaly. Judaismus jsem přeskočil. Hinduismus byl špatně stravitelný v téhle podobě. Náboženství australských kmenů se mi relativně zalíbily, ale moc opět nezaujaly. Výklady dalších „učenců“ jsou nezdařilé přednesy. Závěrečná epizoda o šíření církevního étosu je na přes-držku, protože tohle slyšet od člověka, který je členem náboženství, které oslavuje sionistickou vraždu (ukřižování) enlilistického proroka Isá, Ezaua, falešně přejmenovaného na Pána Ježíše Krista, je opravdu silný level. On totiž neví, na rozdíl od profesora přednášejícího první přednášku, že slovo Islám znamená Ezauův mír (mír od Isá - Isá salám - Islám). Pan Hans Küng je tedy amatér. ✘(15.9.2011)

Videla som časť o čínskych náboženstvách a vidno, že Hans Küng nie je dokumentarista. Vsúva svoje vlastné názory a emotívne slová, a to ešte bez vysvetlenia či názoru druhej strany. Ako to, že povedal, že čínske náboženské rituály a feng šuej sú povery a že v Číne prednášal o tom, aby sa rozlišovalo medzi poverami a náboženstvom, a tým táto jeho vsuvka skončila. Žiadne vysvetlenie, žiadna diskusia. Prišlo mi, že nemá veľmi kladný postoj, ani nevedel predstierať neutralitu voči tomu, čo prednáša, a potom som si našla, že je katolícky teológ, tak už mi je to jasné prečo. Dokument je dobrý jedine na pozeranie obrázkov než na výklad.(27.4.2020)

• daEmoNickY

Každý díl je rozdělen na Hansův pokus o dokument a komentář českého odborníka. __ To co říká Hans nemá cenu ani pouštěť, komentáře od našich odborníků jsou lepší. Dokument to ani být nemůže vzhledem ke všem superlativům co Hans vypustí z pusy. __ Z českých komentářů stojí za to Náboženství Kmenů (vyjimečně dobrý), O židovství (Tóra příp. Starý Zákon ve zkratce) a O číně (vyprávěno pohodovým nadšencem). Ostatní jsou záplava cizých pojmů, nepotřebných informací, citátu a nepodložených / těžko podložitelných tvrzení. _____ K porovnání. Slušný film o holce, která věděla co si druzí lidé myslí http://www.csfd.cz/film/264031-dakota-skye/ .(20.5.2009)

Nevím nic o konfuciasmu, to jsem věděl, ale myslel jsem si, že vím mnoho o budhismu. Díky tomuto řekněměž populárnímu dokumentu jsem zjistil, že vím prd. Pro mmě velmi zajímavé, včetně přednášek, i když právě ty vyžadují soustředění a jsou velice dlouhé. Proč jsme tohle nebrali ve škole, vždyť je to tak poučné a mající mnoho prvků společných se křesťanstvím. Velmi zajímavé zjištění ze shlédnutí pouze 2 dílů: Všechna náboženství, včetně toho v Evropě nejznámějšího se zrodila v rozmezí +-500 let kolem roku nula. Všechna jednotně odsuzují modlu materialismu a všechna se věnují nějakým způsobem zvládání života pro ty nejobyčejnější lidi. Je evidentní, že naši politici vedení Nečasem se ani o jedno nezajímali.---Po shlédnutí všeho: Výborný projekt s komentářem našich vědců. Nelíbil se pouze díl o křesťanství, skákal mezi tématy i lokacemi a nepřinesl žádné nové informace.(18.2.2013)

Velmi dobrý dokumentární cyklus, v české DVD edici spíše spojení dvou svébytných dokumentů. Švýcarský katolický teolog Hans Küng představuje světová náboženství zajímavě, avšak místy také povrchně (spíše rituály a praktické projevy náboženství než hlubší teologie) či kýčovitě (například romantická stylizace vyznavačů kmenových náboženství do lidí, kteří žijí spokojené životy v souznění s přírodou a v pohádkově fungujících společenstvích...). Zajímavým závěrem seriálu je to, že všechna velká náboženství jsou monoteistická s dominantní pramyšlenkou na vrcholu náboženské hierarchie, a to, že tato náboženství jsou si v podstatných ohledech hodně podobná. Myšlenka světového etosu představovaná Hansem Küngem tak působí zajímavě a určitě nikoli nerealisticky. Na hlubší a inspirativnější úrovni než samotný dokument je podán český doplněk v podobě přednášek českých vědců ze souvisejících oborů. Například sociologicko-filozofický pohled Tomáše Halíka na křesťanství i jiná velká náboženství (včetně ateismu), jejich vývoj v posledních letech a poselství do budoucna (na DVD Kmenová náboženství), výborný rozbor hinduismu od Dušana Zbavitele, judaismu od Kateřiny Weberové nebo islámu od Luboše Kropáčka. V přednášce o křesťanství mě zaskočila nepřesnost Vladimíra Kelnara, podle kterého Ježíš na otázku Piláta "Ty jsi král?" odpovídá "Ano, já jsem král.", čímž mění vyznění posledních okamžiků života Ježíše (a vlastně v určitém ohledu i celého Nového zákona). Ale jinak to bylo dobré.(16.1.2012)

• NGP

Chápu, že je to očima Hanse Künga, ale o to víc je to ubohý. Subjektivita ve filmu se mi nelíbí, doufala jsem, že bych to třeba mohla porovnat aspoň s mým pohledem na věc. Ale nelíbí se mi jak to Hans začíná popisovat. Podstatu náboženství vidí v něčem jiném. O víře jako takové nemluvil vůbec. Pro mě je tento film chabým pokusem o komentování čehosi, čemuž ani nerozumí. Zajímalo by mě, jestli je Hans věřící.(30.4.2010)

Sledoval jsem díl o Číně, je to spíše cestopisný dokument, Hans Küng popisuje čínská náboženství dost výběrově, o Knize proměn nebo kosmologii tao tam není mnoho informací. Následný český komentář je popisně vědecký a nezajímavý, nicméně ta první část má díky obrázkům z Číny dobrou atmosféru. Celkově průměr.(7.3.2010)

Nějak si nevybavuji jiný dokument na téma vzniků a obsahů těch nejčetnějších náboženství. Zpracování po skoro 20i letech už je trochu omšelé a ve formátu 4:3, ale obsahově je velmi zajímavé a celkem i nestranné, možná ještě frčku přihodím.(19.1.2017)

Některé díly víc než dobré, náboženství nás učí, že v životě přikládáme přemrštěný význam věcem, o kterých v krematoriu nepadne ani zmínka :-) 70%(29.12.2011)

• Mirešák

Již při pohledu na obal DVD je jasná mizivá snaha o nezaujatost. Křesťanství: "... dva základní prvky křesťanství: oslavu víry a oddanost společnosti. Nicméně právě za tuto oddanost zaplatil biskup Oskar Romero, ale i mnoho dalších křesťanů v Salvadoru vlastním životem ...", oproti tomu Islám: "... zájem o Islám trvá odedávna -- stejně tak i obavy z něj. V celé řadě evropských velkoměst ze zvyšuje napětí mezi muslimy a nemuslimy ..."(25.12.2011)