Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

• USA Consuming Kids: The Commercialization of Childhood

Film Consuming Kids (Deti konzumu) vrhá zúfalo potrebné svetlo do praktík neúprosnej multimiliardovej marketingovej mašinérie, ktorá teraz predáva deťom a ich rodičom všetko. Od nezdravého jedla a násilných video hier až po falošné vzdelávacie produkty a autá. (oficiální text distributora)

Lucas87

Velice přínosný dokument o tom jak na dnešní děti šíleně útočí reklamy a jak rodiče podléhají svým dětem a kupují jim to co si zamanou. Je to strašná doba... dětství přestává existovat. ()

AloeB

Dokumentu by se jistě dalo mnoho věcí vytknout a současnému divákovi nepomůže ani jeho stáří, jelikož dnešní doba je již krapet jiná. Je také nutné si uvědomit, že je tam primárně popisována americká společnost, kde je kapitalismus přeci jen trošku brutálnější. I přesto se Consuming kids zabývá tématem důležitým, přínosným a když už nenabízí odpovědi, tak alespoň vede k zamyšlení. Mnoho bodů svojí osnovy má naprosto trefných, od pořadů točených jen pro popularizaci značky pro prezentaci násilí jako jediného řešení. Ve velké míře se zde kritizuje manipulace, divák sám by se však neměl snímkem zmanipulovat (ono je přirozené, že když tvůrci snímku zastávají určitý postoj, tak jej chtějí divákovi co nejvíce vnutit) a trochu u něj kriticky přemýšlet. ()

zaam

Provedení dokumentu se mi nelíbilo, ale jinak dobré. Sice je to spíše pro Američany než pro nás, protože naše země v tomto ohledu tolik zvrhlá ještě není, ale je zajímavé se poučit o situaci jinde. Za sebe jenom vím, že se něčeho takového bát nemusím, protože já své děti nebudu vychovávat jako idiot (rozuměj - podle tohoto filmu - průměrný Američan). ()

milhouse333

Komentáře tu jsou na tento dokument různé. Jedno je však podle mě jasné, pominu-li film, celá naše společnost se vydala špatným směrem. Peníze a profit jsme postavili nade vše. A tržní mechanismus nás mele jako mlýnek a vychovává z nás novou generaci, která peníze staví nad kvalitu života. ()

Freemantle

Každý den na jedno americké dítě útočí 3000 (!!!) reklam. Marketingové firmy si mnou ruce. Protože nejlepší zákazníci jsou právě děti... "Consuming Kids: The Commercialization of Childhood" je znepokojující dokument, který dokonale (nejen) laické veřejnosti přibližuje nekonečný a neustále se zdokonalující vývoj nových a nových reklamních masáží, číhajících nejen v televizních obrazovkách, na internetu nebo v počítačových hrách... Psychologové, sociologové, obchodníci... ti všichni tahají za nitky. Jejich výsledkem je všudypřítomná reklama, která má jediný cíl - podvědomě přeměnit děti útlého věku v profesionální konzumenty, zákazníky, kteří budou udržovat efektivitu trhu, zvyšovat prodej a plnit kasy společností. --- Je zarážející, že peníze mají tak velkou moc, aby dokýzaky změnit a následně zrušit jakýkoliv dohled americké vlády. Po shlédnutí tohoto dokumentu souhlasím s názorem, že se někteří obchodníci chovají jako pedofilové a z praktik, využívajících k prodeji svých produktů, je mi bez nadsázky na zvracení... ()

Le artist nova

Pochopil jsem problematiku narážející na reklamní akce založené k účelu získání mladých, někdy ještě i nemluvících zákazníků. Ovšem jaký je tedy dopad? Jaké je východisko? Je doslova odporné jakým způsobem tvůrci reklam "testují" malé děti. Je však potřeba skutečně primárně řešit tenhle problém? Musíme si uvědomit, že svět je ne fér již z přirozenosti a existují mnohem závažnější problémy: chudoba dětí, vzdělání, atd... ()

Barghest

Díky za moje "obyčejné" dětství se čtením pohádek, s odřenými lokty, s vytahanými tepláky, se sáňkováním na svahu za městem, se zachraňováním ptáčka s poraněnými křídly a s prázdninami strávenými hraním venku. Tenhle snímek mi připomněl osmdesát let starou knihu Konec civilizace od Aldouse Huxleyho, která se stává děsivě aktuální. Čím dál víc. ()

smatana.sk

To, že som tento film pustil svojim deťom cca vo veku 10 rokov bol veľmi dobrý ťah. Sledovali so stuhnutými tvárami, ako psychológovia monitorujú deti pri kúpaní, aby postavička žabiaka čo najlepšie predávala šampón, a občas to okomentovali výrazom "svine!". ()

Teachman

Tento televizní pořad je vhodný nejen do hodin výchovy k občanství. Žáci se při něm mohou dozvědět zajímavosti o vlivu reklamy na děti. ()

PavHer

V podstatě úplně souhlasím s komentářem uživatele Mytologie a tenhle dokument vřele doporučuji každému rodičovi. Je až neskutečné kam jsou lidi z marketingu schopni zajít a do jakého detailu si podmanit děti. Souhlasím s tím, že je to jen jejich práce, ale ovlivňovat děti, které svůj rozum samy teprve vyvíjí, je nehoráznost! K zhlédnutí ZDE ()

Umělec

Dokument upozorňuje na závažné téma, ale to co kritizuje, sám dělá. Tomuhle se říká manipulace s fakty a veřejným míněním. Označovat tvůrce reklamy za pedofily nebo fašisty je už trochu silná káva. Stejně tak vydávat názory jednoho psychologa za nezpochybnitelnou objektivní pravdu je divné... Dobře to vystihl Subjektiv. Takhle nemá "nestranný" dokument vypadat. 50% ()

cmman

Vděčné téma útoku a regulací reklam na věci určené dětem. Co mi však vadilo, byla skutečnost povrchního náhledu na celou problematiku, viz školní zájezdy do obchodních center...ale už není prozrazeno proč se tak děje a tak by se dalo pokračovat... ()

Fixa

Jako v postatě nic novýho, ale jde o dobrý shrnutí a uvědomění si některých věcí. V každym případě se nelze na vše dívat s takovým zaujatým postojem. Ne všechno je vyloženě špatný ()

MaroCR

Nebýt levičáckých blábolů NĚKTERÝCH protagonistů, dal bych pět hvězd. Problém je ovšem pojmenován a vystižen naprosto perfektně. Velmi kvalitní upozornění na podceňovanou hrozbu ()

P/\/EL

Sepsal jsem nějaký dlouhý plky, ale na začátek dám tuhle zajímavost objevenou v nedávné době: http://www.youtube.com/watch?v=uKSv85mJEmY pobavilo mě to, že Alien (1979 - nj, fakt 70tý léta...dobře, že Husákovy děti chránila před touhle komercí železná opona :) :)), děcka pionýři, jasně, ale zase to nebyl extrém jak Hitlerjugend...nic moc špatnýho z většino asi nevyrostlo...ehm.) byl určitě nepřístupnej pro děti (pak všecko další taky nebylo uplně pro děti, Star Wars pak víc díky epizodě 6 a těm novejm 3, což zase štvalo dospělé..), ale společnosti, co vlastná ty práva (za to asi Ridley ani Gieger nemůže, ten to pro děcka nenavrhoval :), nevadilo začít prodávat děckám akční figurky Vetřelce (nj, co je figurce škodlívého..), tak mi teda ještě vadí, že z Vetřelce udělali malou hračku, která již není strašidelná, demytizovali toho tvora (Cameron to pak s exomorphem nejvíc zabil...), no, na youtube tu a tam sjíždím vtipný reklamy pro děti, do kterejch tvůrci nechtěně dostávaj sex, což sice dětem neuškodí, ale dospělejm to dojde dřív - tedy přerostlým puberťákům :), k dokumentu: Komu se to nezdá, no, jasně, volnej trh, svoboda (v ČR se bere jakýkoliv omezení jako levičáctví, jako škodlivý, prostě tu byl Husák, chápu, lidem komerce chyběla, tuzex, západ, mekáč...pěkný loga..), no jasně dyť je fuk, že nás krměj jedama a vymejvaj nám mozky (trh jo, ale proč by teď nemohli vydělávat zase jiní, na něčem jiném..)..., sorry ale já s dokumentem dost souhlasím, samozřejmě, že z toho neblbe každej, ale většina, většina byla, je a bude vždycky blbá, díky komerci můžou být ještě blbější, podajnější, pokud je komerce všude (máme jí tu od dob vzestupu kapitalismu - 150 let a dýl...tak, ono kdysi bejvala reklama rasistitější, klamavější, záleží, jak kde...v Americe..vyzkoušeli snad všecko), bere se to jako norma, komerce působí na rodiče, proč by ti pak měli omezovat děti. Kreativní samozřejmě nejsou všichni stejně, ale já souhlasím s tím, že dnešní doba dětskou fantazii poněkud ubíjí, protože převažují digitálno, né každý hračka se dá dost dobře rozebrat, či kombinovat, resp. hraček můžou mít dneska děti mnohem více, resp. čínskýho šuntu....naše generace už byla dost televizní a před ní jsme možná trávili více času než dnešní děti (viz čsfd nostalgie ke spoustě filmů), ikdyž rodiče se snažili nás hlídat, člověk ale získal spoustu znalostí o světě, všemu jsme nerozumněli, ale zase na druhou stranu si myslím, že počítač je lepší než televize, dítě je poněkud svobodnější, má na výběr více věcí, ikdyž zase, pokud tráví většinu času na facebooku, tak se toho vlastně moc nedozví, u tý televize děcka hltaj někdy všecko a získávaj jistej rozhled (ikdyž povrchní...), hry jsou různě náročné, ikdyž samozřejmě převažují střílečky, které jsou hloupé, koridorové, čím dál tím méně náročné, za nás byly spíše strategie, hopsačky nebyly až tolik o agresi - tak spíše jste utíkali, pořád byla ještě spousta české původní tvorby pro děti, byla sice většinou z dob normalizace, ale porovnejte si kvalitu, ta tvorba byla dost originální, pokud se zdá dneska originální, tak je to spíše tím, že nejsou prostředky, aby to vypadalo západnějc (jo, v těhle věcech jsem trošku nacionalista :), jinak je jasným že vždycky šlo o nápady, tak, večerníčky tu a tam jsou, ale převažují 3D kýče z USA, ještě k tomu mnohdy stereo - 3D - o tom se dá dočíst, že to není vhodné pro děti, ikdyž třeba Hugo se snaží jít do minulosti, kdy děcka četla knížky a hrála si víc venku...v reálu..), no, znáte ty názory na videohry, kdy je hážou do jednoho pytle - prostě demagogie, ale vysvětlete mi, proč je tolik videoher z moderního současného bojiště ??, jasně, za války se točili válečné filmy, po válce hodně, jasně, ale já za tím vidím dost tu propagandu, jsou státy, kde to neva, ale znáte třeba Narozen 4. července, no, ty hry maj sice ratingy, ale dneska si děcka všecko stáhnou, na jednu stranu by se dalo říct, že komerce - záplava hraček přináší rozmanitost, že to je lepší, než když nebylo nic - kdy teda bylo zase dobrý, že děcka se snažila si hračky sama vytvářet, používala představivost, u tý komerce jde o to, že budou vždycky hity, co nakonec bude chtít většina, ty ostatní věci jsou tak jako....do počtu.......tyhle Vánoce letí to a tamty něco jinýho.....dneska potkáváte všude malé hopery, napadá mě, že se násilí děckám přímo nevnucuje, dávaj jim stylizované, které je mystifuje, řiká jim ,že o nic nejde, že to nebolí, samozřejmě to už byl problém většiny americkejch akčních animáků - od, já nevim, 20. let, můžeme říct, ale byly i milejší pohádky.....regulace jsou a nejsou, filmy se dělaj čím dál tím víc soft, aby se snižoval rating - bylo to pro celou rodinku (viz. zbožňovaný Cameron...), tabuizuje se sex, kdy teda, jsou nějaký coury na fotkách na každym rohu, ale ve filmech se nerealisticky...jaksi...podprsenky v am. filmech apod. ........no, já si myslím, že prostě regulace třeba jsou, ale nesmí se do toho cpát různý organizace alá církev apod., je třeba se bránit před záplavou komerce, tedy, reklamy ať jsou, nejsou proti všem, ale ať se zvýší nároky na informační kvalitu, nekvalitní hračky, to je taky věc, Čína, produkuje sama šunt, ale ti západní tam stejně všecko vyrábějí, jsou třeba regulace před cizí produkcí (díky, kt. se rozvíjel třeba evropskej film, jinak by dávno všecko vždycky sežral hollywood, hollywood dělá některé věci tu a tam dobře, na čsfd ho většina žere nejvíc :), ale myslím televizi a kina, jsou země, kde tohle řeší a snaží se odolávat a dělaj víc věcí pro...děti...všechny...vlastních, z domácího prostředí..).... () (méně) (více)

kriplozoik

Dobré vědět/vidět. Zpracování nijak neoslní, ale ani není nijak zmatené. Doporučený materiál pro všechny, co mají děti a všechny, co mají televizi. ()