1066: Historie psaná krví (TV seriál)

1066

Akční / Historický / Válečný

Velká Británie, 2009, 150 min

Justin Hardy

Peter Harness

Udržet pozornost u hraného dokumentu po 2,5 hodiny bylo docela náročné (a taky se mi to moc nedařilo). Ale bitvy byly zrekonstruovány celkem pěkně a asi i věrně, což se cení. Nejvíc se mi líbilo, že byl příběh doplňován úryvky z téměř dobových textů, a že byl vyprávěn na pozadí tapisérie z Bayeux, na níž je celá ta řež důkladně zaznamenána.(27.11.2011)

Historický snímek dokumentární povahy rekonstruující události, které jsou krvavě zapsány do dějin Anglie. Našlo se tu mnoho skvělých okamžiků a pár sympatických postav (např. Odgar, Leofric a zejména Snorri), jejichž působení ve scénách dobře podkreslovala hudba, bez níž by jejich výpověď nebyla zdaleka tak poutavá. Zpracování bitvy u Hastings se mi však po vizuální stránce nelíbilo. Dalším důvodem, proč nemohu dát 4* je fakt, že jsem se nedokázal upnout na žádnou z postav (možná jen trochu na Snorriho). Hodnotím tedy pěknými 3 hvězdami zato, že jsem měl možnost náhlednout do anglických dějin z trochu více autentického úhlu pohledu.(8.3.2011)

No tohle tedy pojmout, to je oříšek. Film není ani historickým filmem, ani dokumentem, ani válečným, ani akčním... Je to mix všeho možného a ještě mnohého dalšího. BBC je mistrem dobových dokumentů a rekonstrukcí slavných dobových momentů nejen dějin Anglie. U BBC si můžete být jisti, že tak jak vám to podávají, tak to prostě bylo. Přestu tu hned od prvopočátku sami tvůrci upozorňují, že ač se v příběhu ocitají jména skutečných lidí, příběh sám mohl být trochu jiný. A co mi bylo milé, neberou si na mušku slavné vojevůdce a vládce (i dkyž těch se to týká samozřejmě také a nelze je nezmínit), ale ty prostší statečné vojáky a lidičky, kteří zanechali za sebou otisk v dějinách. Prakticky celý film je konfrontován s výšivkami na tapiserii z Bayeux, kde vše bylo před dávnými časy zachyceno (vyšito barevnými bavlnkami) rukama dávných žen a dívek. Tu tapiserii znám již dlouho, ale konečně mi ji někdo pořádně dekódoval a to byl tento film. Kdo má binec v jedenáctém stolení a pletou se mu Vikingové s Normany, měl by filmu resp. všem třem dílům ty necelé 3 hodinky věnovat. Vše mu podrobně vylíčeno a pochopí proč od října roku 1066 po bitvě u Hastings už byla Anglie navždy jiná. Co se týče zpracování samotného filmu mám rozporuplné pocity. Někdy jsem měl pocit, že sleduji Tv inscenaci. Kamera si sice snažila z minibitev dělat velké změnou stran záběrů či jejich opakováním, ale bojechtivý divák dobře vnímal, jak za první linií válečníků už žádná druhá není a pokud byla, byl cítit nedostatek lidí na křídlech... To celé trochu napravila závěrečná bitva, ale komparz byl zcela jistě omezen a k digitálním efektům či klonování armád se tu zřejmě vůbec nesahalo. Opravdu mi vadily opakované scény, působilo to velmi lacino. Také válečníci občas tpěli přílišnou čistotou a např. po boji s Viningy po přejití celé Anglie vypadali všichni jako ze škatulky. Vyčerpanou a unavenou armádu sestavenou převážně z rolníků si představuji jinak, ne jen že heká a její mužstvo zvrací vyčerpáním a říká že už nemůže... Co bylo perfektní byly dobové oděvy, zbraně, architektura.. Na tohle je BBC machr. Suma sumárum, ačkoliv obal láká na zážitek typu Královsktví nebeské, nebo Trója, skutečnost je jiná. tenhle film je spíše pro fajnšmekry tohoto období a klasického diváku může dokonce nudit. O to více si fajnšmekři pochutnají. Já osobně ani moc nemusel ty hrané scény znázorňující osudy hlavních hrdinů. I přes mnohá ale, je toto poctivně natočený historický dokumentární film a kdybych dal jen za tři hvězdy, nebylo by to spravedlivé. Takže dávám za 4 mandlové štíty. * * * *(28.12.2016)

Zaujimavý projekt. Je to vlastne dokumentárny film o histórií Anglicka a jeho vývoj v roku 1066. Z jednej strany na nich útočili Vikingovia, pričom o tom je aj výborný seriál a z juhu Normani, ktorí si nárokovali na svoje historické aj kráľovské postavenie v tejto oblasti. Film je doplnený o zaujímavé citáty resp. básne z rozhodujúcej bitky pri Hastingse. Hlavne prvá časť bola asi najlepšia, potom začne úroveň upadať. Keby to režíroval napr. Ridley Scott alebo jeho brat známy svojou vášňou o históriu mohol z toho byť jeden úžasný projekt. Takto sa jedná o priemer, ale človek sa na druhej strane dozvie znova niečo nové z histórie.(29.9.2015)

Hraný dokument z produkcie BBC sa snaží hodnoverne, dramaticky priblížiť nájazdy vikingských bojovníkov na územie Anglického kráľovstva, ktoré sa odozrali v roku "1066". Nórsky kráľ Harald Hardradi sa rozhodol dobiť Albion. Severania boli mocní, zúriví a na svoju dobu velice kvalitne vycvičení bojovníci. Ich vojnové výpravy mali vždy tragické, krvavé následky. Nedostatočne pripravení anglickí vojaci a na rýchlo zverbovaní roľníci nemali šancu im klásť výraznejší odpor. ***(9.12.2011)

• - Bitva u Hastingsu, ve které se rozhodovalo o budoucnosti Anglie, se odehrála na Senlackém vrchu 14. října 1066. V bitvě padlo asi 3 000 Normanů a jejich spojenců a asi 5 000 Anglosasů, včetně krále Harolda II. Godwinsona. (Petulka88)