1066: Historie psaná krví (TV seriál)

1066

Akční / Historický / Válečný

Velká Británie, 2009, 150 min

Justin Hardy

Peter Harness

Hraný dokument z produkcie BBC sa snaží hodnoverne, dramaticky priblížiť nájazdy vikingských bojovníkov na územie Anglického kráľovstva, ktoré sa odozrali v roku "1066". Nórsky kráľ Harald Hardradi sa rozhodol dobiť Albion. Severania boli mocní, zúriví a na svoju dobu velice kvalitne vycvičení bojovníci. Ich vojnové výpravy mali vždy tragické, krvavé následky. Nedostatočne pripravení anglickí vojaci a na rýchlo zverbovaní roľníci nemali šancu im klásť výraznejší odpor. ***(9.12.2011)

Udržet pozornost u hraného dokumentu po 2,5 hodiny bylo docela náročné (a taky se mi to moc nedařilo). Ale bitvy byly zrekonstruovány celkem pěkně a asi i věrně, což se cení. Nejvíc se mi líbilo, že byl příběh doplňován úryvky z téměř dobových textů, a že byl vyprávěn na pozadí tapisérie z Bayeux, na níž je celá ta řež důkladně zaznamenána.(27.11.2011)

• ecceHOMMO

Na jednej strane bolo fajn sledovať historický snímok bez akejkoľvek celebrity ( bez akéhokoľvek pátosu a melodrámy). Ale na druhej strane mi prišli postavy podané až príliš chladne, bez emocíí a ja som si takmer k nikomu nevyvinul žiaden vzťah. A to už nehovorím o samotnom podaní a prevedení príbehu, nechávajúci ma v stave bezduchom, miestami nudiacom. Chtiac nechtiac som len čakal na samotný koniec.(11.4.2011)

• dr.fish

Anglosasové byli sami nájezdníci, kteří vytlačili z Anglie kmen Britů (do Walesu a Skotska, takže rozhodně nejsou obětí, ale jen historickou událostí. Měli smůlu, že se na ně hrnul nepřítel ze dvou stran: - z Francie Normané a ze severu Vikingové. Nebylo v jejich silách nepřítele odrazit. Vilém z Normandie se tak stal králem Anglie a běhen tří generací Normané splynuli s místním obyvatelstvem, takže ani o ztrátě svobody Anglosasů se nedá mluvit. Jediný kdo ztratil, byla původní šlechta na úkor nové normanské, a samozřejmě ti, kteří byli zabiti a zmrzačeni. Vilém zavedl západní feudální systém, což přineslo značné daňové zatížení a pracovní povinnosti (možná tak je myšlena ztráta svobody, ale blíže neobjasněna). Vilém jako první inventarizoval pozemky a majetky na ostrově (Doomsday Book), mohl by být brán tedy i jako reformátor. Jako dokument zde tedy snímek naprosto selhává (kromě záležitostí týkajících se přímo bitvy samé), patos z něj přímo teče, po filmařské stránce chybí jakákoli dramatizace, vše působí jako ochotnické představení. Tyhle dokumentární akčňáky se sice Anglánům většinou vydaří, ale tentokrát to krutě nevyšlo. Nejzoufalejší ze všeho je ovšem roubování Pána Prstenů na tento příběh, zřejmě ve snaze snímek zpopularizovat .(9.2.2011)

Historický bojovný 3-dielny polo-epos, ktorý pojednáva o legendárnej bitke pri anglickom Hastings. Žáner a téma, ktoré mám rád. Ale asi v inom spracovaní, ako ponúkajú Briti, resp. BBC. Hlavne pri bojových scénach sa kvalitaticné rozdiely oproti americkým filmom/seriálom s podobnou tematikou prejavujú najviac. Ďalej sú to nesympatické postavy, niekedy hlúpe dialógy či miestami chaotická kamera. Kvitujem autorom snahu o autentičnosť a o akýsi edukatívny úmysel, možno až snahu o vyvolanie národnej hrdosti a ukázanie pravdy. Ale predtým zmienené argumenty to nevytlačí, resp. iba čiastočne obrúsi. Hodnotenie: 60%(4.2.2014)

• - Bitva u Hastingsu, ve které se rozhodovalo o budoucnosti Anglie, se odehrála na Senlackém vrchu 14. října 1066. V bitvě padlo asi 3 000 Normanů a jejich spojenců a asi 5 000 Anglosasů, včetně krále Harolda II. Godwinsona. (Petulka88)