Rok, který změnil svět. Bitva u Hastings v roce 1066 změnila Anglii navždy. Vedle mnoha známých faktů o králích a dobyvatelích jsou však i všední historie obyčejných lidí, o nichž se nikde nepíše. Nyní přichází BBC s jedinečným snímkem, který ukazuje každodenní život uprostřed převratných válečných událostí. (oficiální text distributora)

Dragonlanc

Podľa prvých anotácií som čakal od tohto filmu oveľa viac. Historická téma je to výborná. Ale dočkal som sa sklamania na plnej čiare. ŽIADNY AKČNÝ, HISTORICKÝ, VOJNOVÝ FILM, ale úbohý, veľmi slabý HRANÝ DOKUMENT v štýle veľkých vojevudcov (ale na rozdiel tamtej série veľmi slabý). Zbytočne dlhé, únavné a otravné!!! Celý film som len počúval, ako v 1066 roku Normani nakopali angličanov do prdele a ako vtedy angličania stratili slobodu, samostatnosť a pôdu a ako sú do dnešných dní len služobníkmi normanov. Slávna bitka pri Hastingse, v ktorej angličani prišli o všetko a stali sa poddanými Normanov, pripomínala svojou realizáciou detskú bitku na školskom ihrisku. Tentokrát sa BBC skutočne nevyznamenala. Herci, zjavne samí amatéri a ochotníci, evidentne nevedeli čo majú hrať, režisér beznádejne nezvládol svoju úlohu a scenár písali za pochodu a aj tak sa ním nakoniec nikto neriadil. Dávam jednu *, do pekla, a to pritom milujem historické filmy. Keď pozerám hodnotenia niektorých kolegov, váham, či som videl rovnaký film. ()

Mlle

Trend vyprávět historii "tak, aby ji rozuměl i dnešní člověk" hromadí pohádky, na jejichž nesmyslnost doplácíme zavádějícími a falešnými lidovými, rozšířenými a bohužel velmi persistentními představami o tom, co máme za sebou, co je našimi tradicemi a jaká je kontinuita kmenového, feudálního a moderního myšlení. Dvě hvězdičky jsou výhradně za kostýmy, scenérie a vtíravou melancholii, kterou atmosféra triptychu invokuje. Francouzští potomci Normanů (nezaměňovat s Vikingy, předchůdci Dánů), kteří se coby zchudlí, takřka necivilizovatelní rytíři neustále lační po půdě často zapojovali do křižáckých výprav, byli kronikáři a historiky charakterizovaní jako prohnaní lidé pohrdající vším, i odkazy svých předků. Staletí po osídlení severu Francie byli i coby majitelé panství dobře rozpoznatelní od zdejších původních aristokratických obyvatel. ()

drankeryth

Netradicny dokument, kde sa to odsypavalo vo filmovom prevedeni, ktore bolo zaujimave a malo to aj niekedy nejake boje, ale robene takym dokumentarnym stylom. Sklada sa to z troch casti, ktore na seba nadvazovali. Bolo to zaujimave a poucne, co sa v tej dobe udialo v Anglicku. Necakajte, ze tam objavite skvele natocene bojove sceny, na to mozete rovno zabudnut. Film je uplne o inom a o znazorneni co sa v tej dobe udialo. Normalne ma prekvapilo ze sedliaci z anglickeho vidieka vyhrali nad vikingami, ale nad Normanmi uz take stastie nemali, comu je priklad ta bitka u Hastingu. ()

Nail

Od BBC mám velmi rád dokumenty, ale zde se tvůrci snažili spíše než dokument udělat film - rozdělen na 3 části. Ty herecké výkony jsou průměrné a někde zacházejí až za hranici průměrnosti. Z historické části, ale dosti podařené. ()

Petulka88

Cením si snahy natočit hraný dokument, který by se nesnažil za každou cenu diváka zavalit fakty. Problém je, že na to asi nebylo moc peněz. Nejvíc je to cítit při bitevních scénách. Chápu, že jde o televizní minisérii, jenže film na to sám upozorňuje. Když vypravěč neustále opakuje jaká obrovská a strašlivá bitva bude následovat a vy pak jen pozorujete 20 chlápků jak se mlátí po hlavách plastovými meči, je to přinejmenším tristní. Stejně tak herecké obsazení. Sice jsem nečekal záplavu hvězd, ale přece jen mohli tvůrci obsadit někoho, kdo o herectví aspoň četl. Co mě opravdu zarazilo, bylo do očí bijící stranění Anglosasům, kteří jsou v podstatě hrdinové a chudácí, zatímco Vikingové a hlavně Normané jsou nelidské krvelačné stvůry. Tohle nemá v dokumentu co dělat. Asi to mělo v divácích vzbudit soucit s utlačovanými Angličany, jenže mě to jen otrávilo a stejně jsem fandil Vikingům (i když jsem věděl, že se z ostrovů budou pakovat). Určitě to není špatné, pro někoho, kdo se chce u filmu i něco dozvědět je to správná volba. Jen to má pořádná mušiska. ()

Parm1

Snad nejlepší hraný dokument, co jsem kdy viděl. Víc jak dvě hodiny dějepisu + hodně slušná akce. Především bitvy stojí za to vidět. ()

lenzi

Ako fanúšik histórie a človek, ktorý nie je presýtený dokumentárnymi stanicami, hodnotím vcelku pozitívne, aj keď by sa našli nejaké nedostatky. ()

Tormentor665

Na jednu stranu to je celkem poctivě odvedená rekonstrukce historické události. Na druhou stranu je to (alespoň pro mě) nekoukatelné. Pustit mi to ve škole, tak si radši vrazím do análu obouruční meč. Také tu love-story si tvůrci mohli odpustit. Třeba láska ve středověku skutečně existovala, ale chtělo by to hodnověrnější důkazy. Ale jinak musím říci, že je to po historické stránce docela přínosné, děsím se toho, jak by to natočili Američané:-D ()

tartan

Historická dokudráma z produkcie BBC, ktorej by prospela o niečo rozmachlejšia výprava (bitka pri Hastingse je celkom fajn, ale porážka Vikingov Anglosasmi pri Stamfordskom moste je inscenovaná veľmi skromne) a menej ochotnícky hrajúci herci. ()

regentor

Hastings Jako milovník historie a válečného filmu jsem se těšil co v tomto snímku uvidím. Nestačil jsem žasnout, bohužel v negativním slova smyslu. Kostýmy jak z vetešnictví,scénář psaný snad žákem 5.třídy, bojové scény na úrovni ochotnického divadla.Opravdu se divím Britům, jak naložili s touto , pro ně zásádní dějinnou událostí. Jen okrajově zmíním fakt, že Normané zvítězili mimo jiné proto, že jejich jízda používala třmeny a jezdci se tak mohli v soubojích zapřít. Tady se spíš zapřeli tvůrci a natočili nezajímavou a lacinou skazku. Velká škoda. ()

Achab

Velmi vydařená rekonstrukce (produkce BBC opět nezklamala) přelomového roku v anglických dějinách nabízející jakoby jiný pohled na sled událostí. Nicméně Angličané (Anglosasové a Jutové)nebyli výhradně mírumilovný národ, který přišel na území Anglie z kontinetální Evropy bez jediného škrábance a špetky násilí, také oni vypalovali vesnice, ničili a zabíjeli původní keltské obyvatelstvo. Každopádně 14.říjen 1066 zůstane posledním milníkem v čele s vévodou Williamem zvaným svými druhy William bastard , po kterém už nikdo jiný nedobyl Anglii. ()

maxnot

Sice to není filmařský skvost, ale hodnotím kvalitu dokumentu. Protože se zabývám historií a historickým šermem, byl jsem velmi spokojen. ()

Hawaitypek

Pre mňa zle zahraný "hraný dokument" ktorý mi miestami pripadal ako predstavenie niekde na hrade kde sa z najväčšej bitky nakoniec stane 20 vs. 20 mužov ktorý keď si niekedy všimnete vôbec nevedia čo majú robiť. 3-dielny seriál....tak tomu vravím séria. 2* za aké také fakty o tej bitke a samozrejme aj za snahu lebo tá sa cení. --jednoducho povesť pre malé deti-- ()

blekekeke

Vynikající zpracování historické události. Včetně velmi realistických zranění .... PS: jedna vada, kterou jsem postřehl, byla gumová sekyra v rukách ženy v modrém :o) ()

jopal

Pridavam sa k tym, co sa im film pacil. Bolo to take zdlhave a negresivne, ze som sa citil ako v r.1066 a prezival boje spolu s hrdinami... Skoda ze sa k takymto filmom dostavam az so 40 rocnym oneskorenim, mozno by som mal rad aj dejepis, ktory som z duse nenavidel... ()

Merenre

Jediné, co tomu opravdu celkem škodí, je velmi dlouhá délka. Informace jsou poněkud kusé, ale má to být spíš asi hlavně film, než dokument - ale alespoň jsou víceméně pravdivé a doložené, s čímž si už dnes jiné dokumenty hlavu nelámou. Postavy sou sympatické a dokážou člověka celkem i zajímat a na to, že nejde o kdovíjak prachama zvonící dílo to působí poměrně výpravně. Jen klidně mnohem víc takových filmů. Třeba takovou Ilias bych stokrát radši viděl v tomhle podání, než tu otřesnou zhovadilost s pobíhajícím Pittem. ()

Diegog4

Člověk obšas uvažuje nad inteligencí Britů, že dokáží udělat film plně na úrovni hollywoodu no a občas také uvažuji co dokáží splodit jak to říct slušně za hovno..film je kombinací dokumetnu a válečného(trapného) dramatu ...kde např jeden muž hlídá malinký uzounký most přes potůček a zabijí jednoho vojáka po druhém, kteří za ním postupně poslušně nabíhají kde by překvapivě stačil výstřel z luku a je po srandě kostýmy herců jsou podivuhodně čisté a vyžehlené o hereckých kvalitách ani nemluvě. Doporučuji tento film zhlédnout bud totálně na prach a nebo pokud se zajímáte o historii V. Británie jinak naprostá ztráta času. Překapuje mě vysoké hodnocení tohoto filmu. Ještě jsem chtěl dodat, ty super válečníky by přemohla má 5 letá sestra ()