Unikátní dokumentární série Proces H (10 × 52 min.) vypráví o přípravě, průběhu a aktérech komunisty inscenovaného „Procesu s vedením záškodnického spiknutí proti republice se skupinou Dr. Milady Horákové“ z roku 1950.
V dokumentární sérii Proces H nejde v první řadě o „téma Horáková“. Osobnost JUDr. Horákové je celkem známá, ale zkusme si jen vyjmenovat těch dalších dvanáct mimořádných osobností, které se komunistický státní soud rozhodl zničit v jediném procesu. Kolik osobností a jejich osudů se nám konkrétně vybaví? Jaké mechanismy vraždění, které tady KSČ po roce 1948 rozpoutala jen proto, aby vyvolala „nenávist pracujícího lidu?“ Na tyto otázky se snaží dokumentarista se svými spolupracovníky najít odpovědi. Přestože dokumentaristé a historici věděli o zrůdném procesu své, znovu je fascinovaly herecké výkony všech zúčastněných vrahů, kteří se ve filmu tváří, jakoby to, co říkají, byla „pravda“. (oficiální text distributora)

Lindiště

Sice jsem zatím viděla jen první díl, ale myslím, že za ocenění stojí už jen to, že se dokumenty o této nechvalně známé kapitole našich (bohužel velmi nedávných) dějin, konečně vysílají v televizi. Při každé zmínce pojmu "politické procesy 50. let", se mi otvírá kudla v kapse a každý, kdo kdy viděl nebo slyšel autentické záběry a nahrávky, musí vědět proč. Justiční vraždy nesmí být zapomenuty, ale naopak musí být stále připomínány, abychom věděli, jak může dopadnout zneužití státní moci, také pro všechny nadšené voliče komunismu, o tom, jakou minulost má tato strana. ........................................................................................................ Po skončení série mě docela udivuje počet hodnocení. 199 není opravdu nic moc, i když to snad nevypovídá o tom, kolik lidí to vidělo dohromady... doufám tedy. ()

BoXBe

Aź se člověk někdy musel přemáhat při sledování, aby nevypnul, protože měl obrovský pocit bezmoci a vzteku a nevěděl si rady. ()

Splasher

"Kladivo na vyzvědače, podvratníky a teroristy". Opět se ukazuje, jak vágní je a bylo povědomí občanů Č(S)R o právním státě. Stačí porovnat zákon 50/1923 : http://spcp.prf.cuni.cz/lex/50-23.doc se zákonem 231/1948 : http://spcp.prf.cuni.cz/lex/231-48.doc . Následný 86/1950 je jakousi syntézou předchozích právních výnosů a předpisů (od roku 1802 !!! - 1950) a tvoří prakticky první novodobý trestní zákoník. Opět politicky pokřivený a troufám si tvrdit, že i na jeho základě by byla JuDr. Horáková lehce odsouzena k smrti. De jure (dle práva) se tedy očividně nerovná De lege lata (dle současných přijatých zákonů). ()

SoolenJV

Národní filmový archiv se zase jednou vytáhl. Působivá a mrazivá rekonstrukce (ani to ne, vlastně "jen" odprezentování dobového záznamu), která, i přesto, že se zde mluví a mluví, zaujme a divák se dozví věci, které nikdy nevěděl. A občas se i zasměje, ale po chvíli zmrzne úsměv na rtech... ()

drexik

Další důkaz, že komouši jsou zvrácená a pokřivená banda, která se neštítí ničeho. (9.6.2009) Po shlednutí všech dílů mi vře žluč nad tou zrůdnou kumunistickou cházkou. Pomyslna kudla v kapce je už davno otevřena a vím přesně kam a koho by měla bodnout. Dokument je syrový, drsný a při jeho sledování se Vám honí myšlenky v hlavě jakou hrůzu museli prožívat, protože přesně věděli co je nakonec čeká. Osobně jsem zažíval celé spektrum emocí, od zlosti přes težké znechucení až po lítost a smutek. ()

Helmutek

No a co mám hodnotit? Smysl projektu nebo jeho hodnota jsou samozřejmě absolutní, po tý stránce dokumentární to ale dokonalý neni. Kromě systému "co den procesu, to jeden díl seriálu" mi tam chběla větší systematičnost; ještě bych pochopil, kdyby bez nějakejch větších komentářů odvysílali záznamy procesu, ať si to každej přebere seám, ale tohle ten případ nebyl. Někteří historikové se svými vstupy byli skvělí (třeba Kaplan), jiní byli nudní, bylo jim špatně rozumět, vykládali suše, furt koukali se do papírů atd. (třeba Cajthaml). Tvůrci dokumentu měli přístup ke skvělejm materiálům, který mohli relativně jednoduše systematicky zmínit, představit atd. A ta zelená lampička před tou velkou obrazovkou taky teda nic moc. Škoda. Jinak je to ale samozřejmě jedinečnej a nenahraditelnej audiovizuální důkaz o největšim politickym procesu českejch dějin, a díky Bohu za to, že se to dochovalo a že to někdo zpracoval. Seriál mě ale především strašlivě znepokojil: celej proces byl totiž hodně věcí, jenom ne takovej, jakej jsem si ho kdy představoval. A to ani zdaleka. Teďka totiž musim bohužel říct, že si ale vůbec nejsem jistej tim, jak bych se k tomu bejval byl v tom padesátym roce postavil (samozřejmě jak na místě obětí, což asi neni nic překavpivýho, tak ale i na místě obyčejnejch občanů krmenejch masivní propagandou, v celý tý atmosféře nesvobody, teroru a strachu). Celej proces toiž i dneska (k mýmu nekonečnýmu údivu) působí až moc uvěřitelně, až moc jasně, až moc černobíle; obžalovaní se ke všemu přiznávaj, nic neni sporný, soudci a prokurátoři se ptají a obžalovaní na vše odpovídají atd. Sice tomu z velký míry nahrávala rétorika a interpretace samotnejch zákonů přijatejch po únoru 48 (obžalovaní prostě podle zákona BYLI agenty, přisluhovači, narušiteli, záškodníky, spiklenci proti republice, vykořisťovateli - to nikdo nezpochybňoval, dokonce ani obžalovaní ne - tedy rétorika typu "tito na jedné straně versus nevinný a poctivý pracující lid, tedy vy, na straně druhé" atd.), ale stejně - to, že jsem schopnej ty odsouzený dneska vidět jako nevinný oběti, že jsem schopnej vidět (navzodry výpovědím i obžalovaných) manipulující soudce, mučením získaný přiznání, naučený proslovy, že jsem schopnej vidět v pozadí nitky sovětskejch poradců, to všechno je prostě především proto, že k těm objektivním informacím mám přístup - a to jsem si i během sledování až moc dobře uvědomoval. A tak se bojim, až je mi z toho špatně, že neni vůbec, ale vůbec nepravděpodobný, že by mě propagandistická mašinerie tenkrát nesemelela a že bych nebyl jeden z těch, co se podepsali pod některou z těch tisíců rezolucí žádajících pro všechny nejvyšší tresty. Možná bych si tenkrát i řek, že tu jejich vinu komunisti přece jen trochu zveličujou, možná, ale jak jsem ten proces teď viděl, tak si umim čim dál tim hůř představit, že by mě mohlo napadnout, že by taky třeba mohli bejt nevinní úplně. Nezbývá, než věřit, že Boží mlýny melou - a že navzdory tomu, že za proces nikdy nikdo nenesl žádnou odpovědnost (vyjma Brožový v r. 2007, ale to se ani nedá počítat), tak že všem těm Trudákům, Vieskům, Urválkům, Brožovejm, ale i Cíglerům, Gottwaldům a spol. to jednou Někdo hezky spočítá. Mimochodem, obrat "inscenace procesu/soudu" kupodivu není dnešní interpretace faktickýho průběhu; sami komunisti v pokynech a scénářích k procesům tenhle termín používali (a to i ve zpětnym hodnocení "výkonů" jednotlivých akterů v rámci procesu - prokurátorů, soudců atd.). Tolik jenom (i k dnešním) prohlášením např. soudružky Semelové, která si dovoluje tvrdit, že výpovědi vynucený nebyly atd. () (méně) (více)

Tomesh

Škoda, že sme ty sviňe po revoluci nezakázali. Oni si teď dokonce stěžují. Na tuhle partaj bych poslal pár zfetovanej negrů z kleštěma a ledlampou, aby si tady kluci trochu zablbli. A pro soudruha Filipa mám tento vzkaz: "Ještě jsem s tebou hochu neskončil, tvoje prdel pozná středověk. Slyšíš to, ty vidláku? Zádnej soud, žádná porota!" ()

swe

Totalitní zvrácenost v celé své "kráse". Po zhlédnutí si člověk začne vážit demokracie zase o trošku víc. ()

DeLaMorte

Je výborné,že ČT vysílá tyhle dokumenty,protože čím dál od té doby jsme tím více mají lidé tendenci se k ní vracet ala k fašismu...hrůzy téhle doby již nikdy více!Vážím si lidí co se dokázali vzepřít i za cenu života...jen bych byl raději kdyby tyhle dokumenty nemuseli nikdy vznikat. ()

Přemek

Není třeba opakovat to, co již napsali jiní... Smutek, děs a sevřené pěsti. Když náhodou probleskne trocha toho smíchu, to když se člověk podívá na nezvládnutý spejblovský výkon Vávry-Staříka, který se při tom tak snaží povědět všechno o zrádné emigraci, té "panštině", zmrzne vám na rtech, uvědomíte-li si, že i tento komik hrál o život - a o tři roky později boj prohrál.. - Mimochodem, v písemných materiálech je dochováno, že při popravě Milady Horákové se nesl dvorem hysterický ženský smích. Pokud vím, přítomna byla pouze jedna žena. Soudružka prokurátorka. - - - PS: V "komparzu" publika zahlédnut též herec František Vnouček. Dát ho do obsazení? Nedat ho do obsazení...? ()

Shakeus

Historicky velmi cenné, obsahově rozsáhlé a tím ojedinělé. Zajímalo by mě, co např. takový uživatel verbal, myslel tím odpadem? Že by tomu nevěřil … vše bylo „jinak“? ()

Paity

Pochopitelně dávám čtyři hvězdičky, a to i přes fakt, že jde také pochopitelně o naprosto depresivní záležitost. Tohle je ale naše (smutná) historie, kterou je potřeba si stále připomínat, aby neblya oběť Dr. Milana Horáková zbytečná. RIP ()

B4TM4N

Absolutní nula přidané hodnoty k (tak nějak očekávatelně) strhujícímu archivu. Mluvící hlavy u debilního stolku s lampičkou, patetický komentář o "přikládání ohně do kotle třídní nenávisti". Repetitivní a zároveň manipulativní obrazový podkres jdoucí ruku v ruce s okouřenou orchestrálkou při jakékoliv důležitější scéně. Kontext a interpretace se nekonají, na patře zůstane pouze echo "socialismus, socialismus, socialismus...", o který si vyláme zuby další český demokrat. ()

boro123

Výborný dokument, ukazuje jak fungovalo komunistické divadlo se jménem "Proces s vedením záškodnického spiknutí proti republice se skupinou Dr. Milady Horákové", ve kterém už bylo vše předem rozhodnuto a úkolem bylo jen sehrát divadlo pro masy. Jak už tu někdo zmiňoval, i já měla pochybnosti, jestli bylo správné a mělo vůbec cenu posílat prokurátorku Brožovou - Polednovou do vězení, teď už o tom nepochybuju. ()

Cement73

Zatial veľmi dobre spracované. Človek až žasne nad zvrátenosťou doby... a to vtedy bolo len 2 roky po revolúcii. Tak rýchlo niektorí ..... zabudli. Príšerné. ()

Shadowland

100% Pouštět všem zabedněným a zakomplexovaným debilům, kteří i po 20 letech svobody vzpomínají na staré zkurvené časy, kdy chleba stál 2kčs, brali 800 v JZD, nikdy nic neviděli a závist se pomalu stávala jejich nejlepší kamarádkou. Takhle nějak má vypadat veřejnoprávní vysílání! ()

Yoss

Ozaj unikátny dokument, ktorý tu chýbal. Nech všetci vidia, čo za zverstvá spáchal totalitný režim v bývalom Československu. Smutné je, že tieto zločiny sa dodnes bagatelizujú, socializmus sa u nás ospevuje, veď to boli päťdesiate roky, potom sa už všetci mali dobre, existovali sociálne istoty atď... Takýchto historických exkurzov nikdy nie je dosť, škoda len, že s podobným projektom neprichádza slovenská verejnoprávna televízia, ktorá žije z našich daní a poplatkov. Možno je to tým, že nemenovaný riaditeľ radšej investuje do tuctovej a plytkej Eurovízie, ako do kvalitného dokumentu o dobe, keď on sedel na teplej stoličke komentátora a moderátora socialistickej ČST... Bože, kedy táto perepuť vymrie? ()

Garch

S citem zpracováno. Pro školy by měl být alespoň souhrn, jak to ty kurvy estébácké a z KGB/NKVD atd. vymyslely, jak komoušové vybírali oběti ze všech stran a oblastí (měli připraveno viníků na hafo dalších procesů, kde se pak, po stalinsku, likvidovali mezi sebou), aby se všichni báli, aby viděli, jak je v SSSR naučili kroutit krky. Ztrápené: "Jsem vinen a zacházeli se mnou tak pěkně, až jsem se divil" (i jehly z pod nehtů jim před procesem vytáhli...) Nelidské zacházení vrcholí mučením Milady Horákové i v průběhu popravy, kdy umírala po mnoho minut. Dobře řekl Generál Fajtl: "Komunista? Co slovo, to lež. Co čin, to zločin." ()