Reklama

Reklama

Malá z rybárny

  • angličtina Little From The Fish Shop (více)
Trailer

Obsahy(1)

Hluboko pod mořskou hladinou, doprovázen rybím orchestrem, vypráví hlas moře příběh Mořského krále a jeho dcery Malé. Stejně jako mnozí jiní opustil král se svou stařičkou matkou a třemi dcerami -- Malou, Prostřední a Nejstarší -- vydrancované vody a odešli žít mezi lidi. V potemnělé rybárně uprostřed přístavní čtvrti plné přistěhovalců žijí teď jednotvárný život plný práce a osamění. Jednoho dne vstoupí do jejich rybího obchodu sebevědomý, pohledný, ale poněkud neurvalý mladý muž -- Baron. Malá je mužem i dunivou hudbou, která jej doprovází, naprosto okouzlená. Od této chvíle se život Malé a její rodiny změní. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (54)

Renfield 

všechny recenze uživatele

Když jsem viděl, kolik lidí na film chodí, (což je mimochodem velká škoda) doufal jsem, že i my si ho v klidu užijeme. Nestalo se tak, hned po nás přišlo asi patnáct dětí a několik rodičů, kteří zjevně nepochopili, že se rozhodně nejedná o pohádku pro nejmenší. Děti vyzbrojené všemožným "jídlem" na klidu v sále rozhodně nepřidaly. Ale zpět k filmu, který jsem si i přes to všechno užil. Malá z rybárny je velice povedená adaptace Malé mořské víly, která taktéž není až tak klasicky pohádková. Atmosféra, která panuje ve filmech Jana Baleje se k ní výborně hodí. Opět tu máme podivné postavy, v ne zrovna pěkné přístavní čtvrti. Panuje tu deprese, zlo, ale také dobrota a naivita v podání Malé. Opět tu máme spoustu vtipných, nebo alespoň chytrých detailů. Navíc si Jan Balej tentokrát více pohrál se scénářem, který je tak srozumitelnější a velice povedená je i hudba. Loutky jsou opět nádherné, už jen úvodní rybí orchestr je ve spojení s hudbou zážitek. Dále pak samotná Malá, smích Prostřední a tak bych mohl pokračovat. S vypravěčem Oldřichem Kaiserem taktéž nemám problém. Na naši kinematografii další netradiční, ale velice povedené dílo. 80% ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Malou z rybárny jsem viděl na třeboňském anifilmu a byl jsem svědkem typického nedorozumění, kdy rodiče malých dětí zatvrzele předpokládají, že animovaný film je určený především dětem, takže se na promítání dostavili v hojném počtu s malými ratolestmi. Následně jsem viděl hluboké znechucení, když zjistili, že děj se odehrává v nevěstinci. Malá z rybárny může diváky odrazovat ze dvou důvodů. Za prvé je to pokus o aktualizaci Malé mořské víly zasazenou do kulis špinavého přístavu současnosti, což každý nerozdýchá. Za druhé, výtvarná stránka je všechno možné jen ne líbivá. Kdo si malou mořskou vílu spojuje s křehkostí, romantikou a krásou, žalostně ostrouhá. Na druhou stranu, právě výtvarné pojetí je tím, co funguje na Balejově filmu nejlíp. Pokud máte rádi zajímavý výtvarný styl, který vybočuje z mainstreamu, tak jeho kousek oceníte. Ten úžasný začouzený industriální styl, ty temně groteskní prvky jsou kouzelné. Po dramaturgické stránce film trochu pokulhává a jak už v jednom komentáři zaznělo, není to z hlediska scénáře film ani pro dětského diváka, ani vyloženě pro dospělého, ale závěrečná scéna odchodu víly ze scény je brilantní. Celkový dojem: 60 %. ()

Reklama

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Malá mořská víla není sranda a pohádkou je, protože jsme se rozhodli jí tak říkat. Malá z rybárny ještě prohloubila melancholii své předlohy do deprese. Nehezké loutky v nehezkém prostředí prožívají své nehezké osudy, kde je milostný cit Malé jen drobnou kapičkou naděje, která pochopitelně skončí v kaluži špíny. ____ Pokud si nemyslíte, že animované příběhy jsou výhradně pro děti, tak je Malá z rybárny to pravé pro vás. Líbí se mi důvtipné přenesení mořského světa do přístavní čtvrti, kde je Malá tak krutě zklamána. Přesto však, stejně jako Víla, nepřijme nabídku na návrat ke svým, protože už se vrátit nemůže. Už nikdy nebude tou Malou, protože se zamilovala. Vědomě zvolila a za svou volbu zaplatí. Kdyby se vrátila, nezabila by jen proradného prince (zde pasáka), ale i sama sebe, protože by popřela svůj cit, jakoby nikdy neexistoval. Takže při upřímnosti, jakou se především vyznačuje, ona vlastně možnost volby nemá. A její konec je zároveň nadějí, že je něco takového možné. Zamilovat se bez ohledu na cokoliv a pak při své lásce stát až do konce. SHRNUTÍ: Křehká děvčátka můžou mít neuvěřitelnou sílu. ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Perfektní kombinace melancholie a nádherně špinavého loutkového vizuálu. Pozměnění příběhu malé mořské víly je svěží a originální a stejně tak si režisér zaslouží zatleskat za to, jak nekompromisně k látce přistupoval a lajny koksu, děvky a chlast dávají jasně najevo, že tohle není pohádka, ale animace pro dospělého diváka. Trochu škoda, že tempo je občas až moc rozvleklé a smysl vypravěče nejasný - pořád je to ale jeden z nejlepších českých animáků v tomhle století. ()

Kerbello 

všechny recenze uživatele

Problém tohohle filmu je, že vlastně není důvod na něj koukat. Je poměrné milý, animace je zdařilá a hudba překvapivě zaujme, ale scénáristicky je to nijaké. Nebo spíš - je to přesně to, co si myslíte, že to bude, pokud jdete na moderní Malou mořskou vílu pro dospělé. Snaha obohatit děj nebo využít okolního světa - nulová. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (3)

  • Loutky se při animaci šroubovaly k desce. (M.B)
  • Ve filmu se objeví celkem 66 loutek ve 20 různých prostředích. (M.B)
  • Jan Balej byl v roce 2020 laureátem (jedním ze 3 z celého světa) prestižní Ceny H.CH. Andersena, kterou obdržel za tento snímek. [Zdroj: irozhlas.cz] (Fiver)

Související novinky

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

09.07.2015

Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 9. do 15. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první… (více)

Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

28.05.2015

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně letos slaví jubilejních 55 let. Na Kudlově, na kopci nad Zlínem, se filmy natáčí již od léta 1936, zatímco dole ve městě se už od roku 1961 koná… (více)

Reklama

Reklama