Malá z rybárny

Animovaný / Loutkový / Romantický / Drama

Česko, 2015, 71 min

Jan Balej

Předloha:

Hans Christian Andersen (kniha)

Jan Balej, Ivan Arsenjev

Chapelier Fou

Patrik Pašš

Kostýmy:

Radka Balejová
  • ESNYR

Smrtelně vážně míněná rada !! Pro boha svatého neberte na to děti. Prostředí je hnusné a odpudivé, postavy jsou hnusné a odpudivé, loutky jsou hnusné a odpudivé ( kdo si myslel že to bude vizuálně zajímavé, má zvrácený smysl pro humor a zvrácenou představu o estetičnosti ) Nebyly jsme jediní kdo z kina odešel někde v polovině filmu a jsem přesvědčený o tom, že mnoho lidí na tom bylo stejně jako Já, když jsem více poslouchal partu vyhulených a přiopilých demntů, kteří seděly o 3 řady za námi a neustále filozoficky rozebíraly universum Star Treku. Byl jsem na tom z partnerkou a 11 letou holkou, která nám po 30 minutách řekla že by raději žrala celý týden žížaly než aby musela hledět na tuhle hrůzu dalších 40 minut. Tak jsme teda odešli a vůbec toho nelituju, protože jsme po cestě potkaly pár známých se kterýma jsme si udělaly super večer který končil až hodně po půlnoci. Za mně to má film za ten nejhorší a nejhnusnější odpad který jsem kdy něčemu udělil. PS : je mi u prdele že pro spoustu lidí budu za debila který film vůbec nepochopil. Jsem na to naopak hrdej, protože takové filmy ani chápat nechci. Je to nejhnusnější film co jsem mněl to potěšení nevidět celý.(18.8.2015)

"Haló, mohla bych rezervovat dva lístky na zítřek?" "Mohla, ale musíte zavolat do poklady a ta není otevřená, to bude až za hodinu." Druhý pokus nevyšel, zas bylo moc pozdě, na třetí pokus mi to nebrali. Zoufalství, opravdu jsem to chtěla vidět. Jenže se mnou celý svět, který je schopný příčetně telefonovat. A to jsem ještě vytáhla do kina elfí princeznu, vládkyni zlatého deště. Jak se ukázalo v hodině lámání chleba, lístky byly a s jedinými prodanými lístky jsme si ve volném sále vybraly sedadla. Už začátek, s naprosto podmanivou hudbou rybího symfoňáku, dával tušit, že to, co nás čeká, nebude úplně tuctová podívaná. Tenhle animák není přívětivý, na oko líbivý a podbízivý. Má v sobě jemnou, skoro bolestivou, poetiku, která mi k tomu, ve své podstatě strašně smutnému, příběhu ladí. Před cestou do kina jsem udělala tu chybu, že jsem si poslechla hodnocení profi kritiků, kteří odvážně palcovali a Malé z rybárny vehementně dali palce dolů. Asi viděli úplně jiný film než já. Budu polemizovat s jejich výhradami. Ano, postavy neoplývají živou mimikou, mořští lidé mají s rybami mnoho společného, ještě nikdy jsem neviděla smát se kapra, mračit lososa, nebo otráveně ksichtit makrelu a není to tím, že z té si zpravidla kupuji jenom filé. Mořský král prodával ryby, v čem by se taky vyznal lépe? Co by měl dělat? Opravovat televize? Chválené živé vlasy Nejstarší a Prostřední jsou geniální a zdaleka ne jen jednou z mála drobností. Těch drobností tam je mnoho. Od růžového discmana, přes kolečkové křeslo babičky a všechny šperky a jejich zřejmou či tušenou symboliku, až po tančící figurínu u tyče a neustále se opakující motiv srdce v kosočtverci, jako symbol ústředního bordelu (myšleno veřejný dům). Malá mořská víla je dílo, které poprvé v životě mnoha lidí nastoluje otázku, zda je lepší milovat a ztratit, nebo nikdy nemilovat. Troufám si říct, že na to neexistuje jednoznačná odpověď. Jisté je, že je lepší před smrtí, která je jediná jistá, milovat aspoň chvíli. A určitě je dobré žít tak, aby si nad pěnou, která z vás zbude, mořská ryba utřela slzu, která jí kradmo stéká po tváři.(30.5.2015)

Zabavne temna stylizace a spoustu dobrych napadu. A nadherna melancholie. Kdyz zacne podmorska kapela hrat a od smyccu stoupaji bublinky, ma Balej divaka v hrsti. Do absolutna se to ale nedostane ze dvou duvodu. Tim prvnim je komentar vypravece, ktery vetsinou jen popisuje, co by divak pochopil i bez nej. Tim druhym je to, ze jde o prevypraveni a ne o interpretaci znameho pribehu. Jakasi katarze sice vyplyva z toho, co nakonec rekne vypravec (a jen tady ma trochu opodstatneni), ale to mi prijde malo. I tak je to ale film, ktery stoji za to videt. Uz jen pro fantasticky vizualni a nesmirne silny konec.(8.6.2015)

Hlavně ze začátku dost podivná dramaturgie a taková nijaká atmosféra, pak se to zvrhne do perverzní manifestace a až ke konci začne atmosféra působit příjemně zvrhlým dojmem a vyústí poměrně uspokojivým závěrem. Komentář vypravěče je často rušivý a kazí atmosféru, režie poněkud zmatená, snad jen hudební podkres a zvuková kulisa si po celou stopáž drží velmi vysokou úroveň. Podivné spojení H. Ch. Andersena s názvem filmu na notách, místy krásná vizuální stránka, která se však někdy lehce bije s digitálními efekty, několik úžasných detailů, které dokážou vždycky aspoň na chvíli rozpumpovat atmosférický zážitek. Možná až moc velká snaha o originalitu adaptace, cílové publikum neznámé, nicméně pokud máte rádi animaci nebo lehce zvrácený humor, tak za zhlédnutí to stojí. *** Ve zkratce: Znásilněná pohádka, kde si to znásilnění však budete aspoň občas užívat.(8.6.2015)

Myslím si, že stojí za to vidieť tento animovaný film už nielen pre ľudí, ktorí obdivujú "stop motion" umenie vo filme, ale aj pre ľudí, ktorí majú radi skutočne seriózne poňatý film na motívy veľmi zaujímavej rozprávky. Je to urobené v modernom svete a myslím si, že to tam veľmi pekne ladí a dáva to príbehu trošku nový pohľad a myslím si, že dobrý. Páči sa mi aj fakt, že film je urobený skoro celkom vizuálne, čo je dosť riskantné ale chápete emócie postáv alebo aj ich myšlienky len cez sledovanie plátna, páčia sa mi detialy v dizajnoch postáv alebo prostredí a aj prostredie ako také je super. Jediné čo ma trošku mrzí je využitie počítačovej techniky a hoci v malom množstve, ťahá to občas von z filmu. Deti by to asi vidieť nemali, ale všetci čo majú 15 a viac si myslím, že budú nadšení. Najmä ak majú radi animované filmy a animáciu ako takú.(25.6.2015)

• - Ve filmu se objeví celkem 66 loutek ve 20 různých prostředích. (M.B)

• - Loutky se při animaci šroubovaly k desce. (M.B)