Malá z rybárny

Little From The Fish Shop

Malá z rybárne

Animovaný / Loutkový / Romantický / Drama

Česko, 2015, 71 min

Výtvarná podoba se mi líbí, ale bohužel totéž nemohu říci o filmu jako celku. Aktualizace Andersenovy pohádky se podle mne nijak zvlášť nepovedla, totéž platí pro občasný komentář. A když je slabý scénář, tak už to pak těžko zachrání realizace, což zamrzí obzvlášť u něčeho jako je loutkový film. Tolik práce... a takový nepřesvědčivý výsledek. :-/(29.5.2018)

Perfektní kombinace melancholie a nádherně špinavého loutkového vizuálu. Pozměnění příběhu malé mořské víly je svěží a originální a stejně tak si režisér zaslouží zatleskat za to, jak nekompromisně k látce přistupoval a lajny koksu, děvky a chlast dávají jasně najevo, že tohle není pohádka, ale animace pro dospělého diváka. Trochu škoda, že tempo je občas až moc rozvleklé a smysl vypravěče nejasný - pořád je to ale jeden z nejlepších českých animáků v tomhle století.(5.6.2018)

Jak bych to vystihl ... skvělý start, skvělý finiš, ale spousta překážek prostě leží na zemi. Snímek jednoznačně kulhá na dramaturgii spojenou se scénářem a vyprávěním. Nikoli však vypravěčem! Vzhledem k ponurosti děje byl Kaiser překvapivě dobrou volbou. A když už jsme u pozitiv, tak animace byla geniální záležitostí, dokonce často nahrazovala hluchá místa v ději a kde mělo být napětí, nebo zvrat, tak mlčky, ale nejhlasitěji zároveň, nastoupila animace s propracovanou grafickou stránkou filmu. Také hudba se povedla. Jenže právě vždycky, když mělo dojít k nějakému zvratu nebo konfrontaci, tak film vyšuměl do nikam - tedy pokud to částečně nezachránila ona výmluvná animace. Celkově se Malá z Rybárny povedla lépe, než kdejaký dnešní mainstreamový film, to ano, ale kdyby se ještě pečlivě zamakalo na detailech v textu a zvratech, tak by to mohlo být na potlesk. Jen tak dál, tvořte, jste na dobré cestě. Film má ponurou atmosféru, tíživou a má silný emocionální dotek. Neberte na to malé děti, ale pošlete tam všechny teenagery. "Tak alespoň ten banán ..." 70% = 3+/5(10.6.2015)

Myslím si, že stojí za to vidieť tento animovaný film už nielen pre ľudí, ktorí obdivujú "stop motion" umenie vo filme, ale aj pre ľudí, ktorí majú radi skutočne seriózne poňatý film na motívy veľmi zaujímavej rozprávky. Je to urobené v modernom svete a myslím si, že to tam veľmi pekne ladí a dáva to príbehu trošku nový pohľad a myslím si, že dobrý. Páči sa mi aj fakt, že film je urobený skoro celkom vizuálne, čo je dosť riskantné ale chápete emócie postáv alebo aj ich myšlienky len cez sledovanie plátna, páčia sa mi detialy v dizajnoch postáv alebo prostredí a aj prostredie ako také je super. Jediné čo ma trošku mrzí je využitie počítačovej techniky a hoci v malom množstve, ťahá to občas von z filmu. Deti by to asi vidieť nemali, ale všetci čo majú 15 a viac si myslím, že budú nadšení. Najmä ak majú radi animované filmy a animáciu ako takú.(25.6.2015)

• troufalka

Film byl uveden na ociciálním zahajení 55. Zlín Film festivalu 2015. Vzhledem k tomu, že poměrně drsný leč poetický námět Andersena byl obrán o kouzlo vodního světa a byl nemilosrdně vhozen na souš, vznikl velmi depresivní příběh, který určitě není určený pro děti a tím pádem si nezaslouží ani přídomek rodinný. V tom vidím jádro pudla. Ta souš se stala filmu osudnou, protože tím ztratil celý příběh logiku. I každé malé dítě pochopí, že vodí panna, která přijala kouzlem lidství, nemůže jen tak bezevšeho udělat čelem vzad a vrátit se zpět. Ale proč se nemůže Malá vrátit do rybárny, která leží o pár ulic dál? Jen proto, že má místo ploutve nohy? Malá mořská víla se zamiluje do krásného prince, Malou z rybárny si odvede pasák, místo kouzelného podmořského světa, kde se vznáší medůzy a mořští koníci se ocitneme ve špinavém přístavním městě plném depresivních výjevů, skoro je z plátna cítit ten zápach a ošívám se jako bych se sama potřísnila pouliční špínou. Místo dojetí deprese. Tak vnímám celý film a je to velká škoda, protože jak loutky, tak propracovanost jednotlivých scén jsou patrné. Nevzniká u nás mnoho celovečerních loutkových filmů, o to víc mě mrzí, že tato snaha zde vyšla naprázdno. Jen stěží si dokážu představit cílovou skupinu, kterou příběh potěší. Děti to rozhodně nejsou. Snad pubertální mládež? Zajímavé byly i útržkovité poznámky, když jsme vycházeli z kina. Nebohý tatínek, který nic zlého netuše vzal na projekci svoje dvě děti, měl co vysvětlovat. Bylo mi ho líto. Vlastně mi bylo líto i tvůrců, kteří si dali s filmem takovou práci. Snad bude obrážet festivaly, možná se stane studijní pomůckou pro FAMU, ale nedovedu si představit, že si jí zamiluje široká divácká obec. (komentář z 19.6.2015 se mi někam ztratil, ale postřehy z odstupu času jsou možná lepší.)(31.10.2016)

• - Loutky se při animaci šroubovaly k desce. (M.B)

• - Ve filmu se objeví celkem 66 loutek ve 20 různých prostředích. (M.B)