Na velikosti záleží

• Izrael Sippur Gadol (více)
Trailer

Láska, smích a sumo. Proč se otravovat s hubnutím, když se můžete dát na zápasení? Poznání, k němuž dojde čtveřice kamarádů, otevírá množství komediálních situací, ale upozorňuje i na společenský tlak vyvíjený na lidi s nadváhou. Snímek bere sumo jako prostředek uznání i revolty v hubeností posedlé společnosti a sport jako takový ukazuje coby cestu k vyrovnání se s osobními problémy. Pomůže sumo hrdinům ke zlepšení jejich společenské situace a nastolí v jejich rozháraných životech klid? Každá z postav si nese svá tajemství i osobnostní specifika, díky nimž film budí zájem, smích i napětí. Tvůrci dokážou zužitkovat každou nahrávku na vtip a diváky baví pády ze židlí, komickými kontrapunkty i slovními výměnami. Přestože se nebojí žertovat ani o otázkách smrti a za protagonisty si volí hrdiny s nadváhou, nikdy své téma nezneužívají pro pošklebování. A navzdory pochopení pro situaci hrdinů je nevykreslují ani s falešným soucitem. (MFF Karlovy Vary)

Trailer

ORIN

Na stylu filmu je hodně znát, že jde o koprodukci a že je film určen pro většinové evropské festivalové publikum. Nic převratného to není, ale jde o vcelku povedenou záležitost, která neurazí a na vzorku několika přátel ukáže vhodnou alternativu pro smíření se s nadváhou, když boj byl už dávno vzdán a nějaká sezení a povrchní snaha zhubnout je jen úlevou vlastnímu svědomí. ()

Malarkey

Jedná se o solidní komedii, u které se nebudete řezat smíchem. Dokonce ani na sobě nedáte znát, že se bavíte. Vaše duše se ale bude bavit a i když nevydáte ani hlásku, budete si poměrně obstojně mlaskat tím, jak zábavný tento film je. Horší už to je s hebrejštinou, která mě ve vypjatých momentech svým akcentem hrozně ruší...:-) Jinak ale solidní komedie. Klasický příběh natočený příjemnou formou, který neurazí. ()

Jhershaw

Po velmi kladných ohlasech z MFFKV jsem čekal něco lepšího=zábavnějšího. Vtipné momenty tam byly, předvídatelný příběh tolik nevadil... ale opět se mi projevilo to, že film s mně nesympatickými postavami mě prostě nebaví. Navíc v Aeru několikrát vypadly titulky a jednu krátkou scénu pustili dvakrát (asi jako zaseklá gramodeska). ()

gogo76

Nespomínam si, že by som niekedy videl Izraelský film, ale tento ich prvý zástupca v mojich očiach neprepadol. Celkom príjemná komédia o 150 kilových "vajčakoch", ktorý nemajú dosť motivácie na to, aby schudli a do ich života nečakane vstúpi japonské sumo. Ak ste zvedavý na to, o koľko sadne škoda felícia, keď do nej sadnú štyri izraelské "mamuty", tak neváhajte. So sumom u nás, by som to radšej neskúšal, Česi a Slováci k tomuto nemajú vzťah a skôr ako obdiv si od nich 150-kilový golem vyslúži kopanec do riti...Ale film je fajn.80%. ()

gudaulin

Na velikosti záleží rozhodně není film, který by měl ambici jakýmkoli způsobem zasáhnout do dějin kinematografie, a rozhodně bych mu nepřiřadil přívlastky typu výjimečný, špičkový nebo dokonce přelomový. Označil bych ho jako milý, příjemný a vtipný snímek o střetávání rozdílných kultur a především lidských povah. Film se dívá na lidské slabosti s porozuměním a dokonce s láskou a všem, kteří mají větší či menší handicap, sděluje: zkuste ze své nevýhody udělat přednost, je to jen o vynalézavosti. Tenhle snímek mi jednoduše svým jemným humorem a stylem zvedl náladu. Mimochodem, já že jsem tvrdil, že mi nic neříkají romantické komedie? Tahle parta metráčků má mé sympatie, vždyť nevlastní jenom oděv velikosti XXL, ale každý z nich má taky zatraceně dobré srdce. Celkový dojem: 90 %. ()

• Přibližně čtvrt roku před natáčením odjeli tvůrci do Japonska nasbírat informace o sumo. (Nyck)