Sněhy Kilimandžára

The Snows of Kilimanjaro

Dobrodružný / Drama / Romantický

USA, 1952, 117 min

• B!shop

Naprosto tezce opruz film, kterej se sice odehrava na spouste exotickejch mist, ale oznaceni dobrodruznej si fakt nezaslouzi. Tohle je od zacatku do konce silena nuda, kde se nic nedeje a vetsinou to probiha tak, ze si Peck vzpomene na nejakej zazitek nekde, tam si odkecaj svuj dialog, pak si vzpomene na jinej zazitek a odkeca se dialog jinde a tak furt dokola a jen minimalne to je spestreny necim zajimavym, typu lov a jedna skvele natocena valecna scena. Navic prostrihy na zranenyho Pecka leiziciho na matraci jsou naprosto otresny. Proste tu nefunguje nic, kamera sice ma k dispozici pekny lokace, ale vubec to nepusobi nejakym velkolepym dojmem, spis naopak, jak kdyz sedi nekde ve studiu, navic chapu, ze u skoro 60 let staryho filmu nemuzu cekat triky jak u Avatara, ale tyhle triky byly proste nekoukatelny. No a nejvetsi problem je pak herecky obsazeni, Peck je vetsinou zaruka kvality, ale tady hraje mizerne, navic vyfasnul tezce nesympatickou postavu a romantika mezi jakoukoliv z jeho tri zenskejch absolutne nefunguje a clovek by si misty az myslel, ze to jsou nepratele. Proste nefunkcni po vsech strankach a ztraceny dve hodiny.(20.2.2010)

Reziser Henry King /Starec a more, Bravados/ natocil priserne nudny a hodne otravny film, kde Peck neskutocne prehraval, spolu s tymi zenskymi, hocijako fajne boli. Atmosfera sa nekona, dobrodruzne to nie, napinave uz vobec nie - no a tempo - tempo je kadejake len nie dobre : zabudnutiahodny sivy, sedivy priemer : 52 %(4.9.2018)

• mortak

Dvě třetiny filmu jsou hollywoodsky idealizovaným průřezem hlavních motivů Hemingwayovy tvorby a života (život v Paříži - Pohyblivý svátek, hunting - Zelené pahorky africké, válka - Komu zvoní hrana, toreadoři) okořeněná osudovou láskou a "Frigid Liz". Peck svého útěkáře před životem hraje skvěle, Gardner je křehce ženská, Knef frivolní - solidní tři hvězdičky. Jenže poslední třetina je vyjádřením mýtu o ženě spasitelce, která svou láskou a péči dokáže oživit i zmrzlého leoparda. Najednou ani Peck neví, jak tu šílenost uhrát, film ztratí tempo i jakoukoliv spojitost s Hemingwayem.(10.1.2010)

S Hemingwayovou povídkou to má společného asi tolik jako vřes s jabloní - obojí jsou rostliny a film i povídka jsou příběhy. Toť v kostce vše. Je možné, že bych se na to měla v zájmu důkladného posouzení podívat ještě jednou. Je taktéž možné, že jsem onehdy byla v jakémsi sentimentálním rozpoložení a Sněhy se ukázaly být tou správnou tabulkou čokolády. Přesto se neubráním a hodnotím je velmi slušně. Zatímco předlohu jsem přečetla a zapomněla, na film, na němž Hemingway zatratil vše kromě Avy Gardnerové a hyeny, jsem ochotná podívat se kdykoli znovu. Někdy asi člověk potřebuje věřit, že všem válkám, ztrátám, nedorozuměním, zoufalství, nemocím a trpělivě čekajícím supům navzdory amor vincit omnia.(31.7.2007)

• ilclassico

Těžkopádná červená knihovna, pojednávající o strastiplném životě těžce se probíjejícího spisovatele, který své nezdary léčí tu lovem zvířat v Africe, tu dovolenou na Riviéře, či na býčích zápasech ve Španělsku, a samozřejmě střídáním žen. Co kniha, to nová žena. Těžký to osud spisovatele. Už dávno mě film tak nenudil jako tenhle. Opravdové melodrama si představuji jinak. V rámci žánru za 2,5.(26.6.2020)

• - Producent Darryl F. Zanuck, který byl sám lovcem divoké zvěře, koupil práva na tuto povídku za 75 000 amerických dolarů. (Pavlínka9)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné povídky (1936) Ernesta Hemingwaye. (Pavlínka9)