Široce otevřené oči

• Izrael Einaym pkuhot (více)
Izrael / Německo / Francie, 2009, 91 min

Jeruzalém, semknutá komunita přísně ortodoxních Židů. Aaron má prosperující košer řeznictví a spokojené manželství s Rivkou, s níž má čtyři děti. Sám na všechno nestačí, a tak si na dveře svého krámku vyvěsí ceduli, že hledá pomocníka. Zakrátko na prahu stojí pohledný student Ezri, jenž má o práci zájem, ačkoli řezničině vůbec nerozumí. Ezri je snad až příliš krásný a příliš jemný pro tento svět přísných pravidel, která Aaron, zcela propadnuvší mladíkovu kouzlu, jednoho dne nenávratně poruší a bezhlavě se zamiluje... Režisér filmu říká, že hlavní tragédií tohoto příběhu, který sice není napsán podle skutečné události, ale mohl se stát kdykoli a kdekoli, je fakt, že věřící nepovažují homosexualitu za zločin – je to prostě něco, co neexistuje. „Jak se můžete vyrovnat s něčím, o čem je psáno, že to prostě není? V talmudu stojí, že synové Izraele ani nemohou upadnout v podezření, že by něco takového dělali... Název filmu odkazuje k očím komunity, která nás sleduje na každém kroku, k očím Boha, ale nejen to. Pro mne je to film spíše o vyrovnání s vírou, s vlastním bytím.“ [44. MFFKV 2009] (oficiální text distributora)

ghatos

Už během prvních minut šlo poznat, že se jedná o výborný minimalistický snímek. Vše je postaveno na zvláštní atmosféře a perfektních hereckých výkonech. Filosofické, etické a náboženské konskvence vytvářejí exceletní směsici napětí. Díky tomu je divák svědkem čisté filmařiny. Nevidí laciné zjednodušování, kýčovitý balast, moralizování nebo vulgarizaci. Nahlíží do světa, kde platí tuhé společenské zákony. Ty ovládají svobodu jednotlivce. Ten se musí vyrovnat s rigidním životem. Co když se však objeví najednou něco, co nabourá niterné stereotypy...? Široce otevřené oči - černý kůň roku 2009 - 4,5*. ()

j.anek

Jistě, je to film z ortodoxní židovské komunity. A je v tom velice přesný a důsledný. Ale je to zároveň silný příběh o zakázané lásce, pokrytectví, tlaku komunity, nerozhodnosti, zodpovědnosti. Kdosi napsal, že je v tom filmu málo zvratů. To je tedy blábol. Nebo už jsme tak zaslepení hollywoodskou povrchní a tupou akčností, že nevidíme kvalitu tam, kde opravdu je? Děsí nás, když je záběr delší než pět vteřin? Když ke všemu nehraje nějaká pompézní odrhovačka a kamera nekrouží kolem líbajícího se páru? Je to úžasný a silný film. Skvělé herecké výkony. Škoda, že takové filmy nejsou k vidění v kinech. Tedy v Plzni určitě ne... ()

dormouse

Těžko oddělit kvality filmu jako takového od kvality námětu. Mne osobně zajímá prostředí ortodoxního judaismu a jsem ráda, že jsem do něj mohla nahlédnout. Ukazuje se, že to není tak jednoduché, prozářené moudrostí, rozjímáním a láskou, jak si naivní čtenář Chaima Potoka může myslet. Komunita ortodoxních Židů je stejně přísná, konzervativní a úzkoprsá, jako jakákoli jiná přísně ortodoxní komunita. Kdokoli se liší, není oblíben. Pro homosexuála je život v takovém prostředí zcela nemožný. Není to Bůh, kdo se dívá přísným okem, je to člověk, který nezná slitování. ()

derryl

Je těžké film hodnotit: i tak musím uznat, že si zaslouží obdiv odvaha tvůrců, zpracovávat takto těžké a choulostivé téma. ()

sona123

Homosexuální Žid v židovské komunitě v Jeruzalémě. Toť téma! V Široce otevřených očích zpracováno velice dobře, nenápadně, ale zcela jasně, brzy divák pochopí, o co se jedná, rozumí tomu, co se děje, vše na pozadí oprýskaného, chladného a velmi strohého košer řeznictví, které však brzy přestane být košer. No, lidé nejsou maso, ale tady se tak s lidskými bytostmi přece jen trochu zachází. Ovšem pod hlavičkou košer náboženství. A zde už bych se pouštěla na tenký led, a mně se vůbec nechce posuzovat, jak to vlastně se všemi náboženstvími je a není, případně která "košer" jsou a nikoliv, což naštěstí takhle škatulkovat nelze. A film? Určitě dobrý, všechno jak má být, herci, hudba, interiéry x exteriéry, dialogy úsporné, ale naprosto vyhovující, pro mě ale možná opět až příliš košer a příliš sterilní a příliš účelné. Zajímavé komentáře: GrooveJump, ghatos. ()

janeke

brokeback Jeruzalem. dokumentárna zložka filmu je omnoho pútavejšia ako samotná dramaticko-romantická zápletka. miestami trošičku nuda, no i tak pôsobivý variant z nekonečného radu prevtelení príbehu o rozpore rozumu a citu. ()

Mlle

Sympatická reálná atmosféra, živý problém a skutečné vypořádání se se sebou samým v konkrétních podmínkách jednotlivce určených společenskými mantinely. Film nabízí otázky po hranicích patologie touhy a po způsobu, jakým s touhou pracuje a jak ji formuje společenská cenzura. Vede společenské tabu k její racionalizaci, nebo má schopnost maximalizovat ji vytvořením psychologického exilu až k sebezničení? Nakolik silně se vlastně podílí na duševním vývoji jednotlivce? Nabízí se tu i otázky po rozporu kontrolovaného a povoleného a po roli tradic, snímek reálně ukazuje funkci širšího než rodinného soužití semknutého společnou vírou, která poskytuje člověku možnost směřování a v případě židovských komunit i nezvyklého růstu, navzdory svobodě, kterou tu představuje touha a možnost se jí poddat. Snímek je o hranicích touhy, spíše než o střetu homosexuality s náboženstvím, homosexualita však dává ostrakizaci touhy specifický nádech. Je sympatické, že položené otázky nejsou filmem jednoduše zodpovězeny, což je princip, který je duchu ješivy i židovskému pragmatismu blízký. Vzhledem k převažujícím stereotypům považuji natočení tohoto snímku za odvážný čin: soudy z davu jsou předvídatelné - ortoxodní Židé jako fanatická nesvobodná pakáž a náboženství největším zločinem (jakoby snad naše společnost žádné neměla); i obdivovatelé Třetí říše by mohli mít radost - Žid a "buzerant", to možná potěší. Film sám se naštěstí k žádné takové "hlubokomyslné" výpovědi nesnižuje. ()

jiri.twist

„Byl jsem mrtvý, a teď žiju“ … nádherný film, který má hloubku až na dno lidské duše. Nemá cenu se rozepisovat, kdo chce, pochopí. Nesouhlasím s těmi, co jsou schopni tady dát tak nízké hodnocení za herecké výkony. Výborní herci všichni a obzvlášť ti dva hlavní s civilními jmény Zohar a Ran, skvělá hudba, která právě přesně dokreslila příběh a pocity z něj … skoro mi ukápla slzička … takových filmů víc, co umí sdělit a ještě nastaví milion otázek … 4x10 ()

Majduska

Minimalismus jak má být. Díky kvalitním hereckým výkonům, velice dobrý film, a to dobrých filmů s homosexuální tématikou moc není... ()

derewi

Mdlé a utahané. Ukázka toho, že i přes ortodoxní pravidla lze mít homosexuální vztah/sex. Ve srovnávací rovině filmů s podobnou či stejnou tématikou je podprůměrný. ()

jafuska

ačkoliv je tento film daný pro náročného diváka, nemyslím, si, že tomu tak je, Tento film by měl vidět každý, at má jakkoukoliv sex.orientaci, příběh o židovské komunitě, jejich víry, která je pro mě nepochopitelná a daleko ode mě, příběh o lásce dvou mužů, jeden tvrdě věřící, právě touto židovskou vírou, a druhý mladý svobodný muž, jejich vzájemné sbližování až propukne jejich vzájemná velká láska, jedině, co mě doslova vytáčí, je, že víra, se snaží potlačovat skutečnou lidskou bytost, asi tímto některé uživatele rozčílím, ale kdo dal právo se vměšovat do druhých lidí a soudit jejich činy? víra? kdo dal jakási pravidla jak žít? kdo dal právo rozhodovat kdo s kým a jak bude žít? Víra? NE. JEN SÁM ĆLOVĚK, A TAK BY TO MĚLO BÝT.,KAŽDÝ AT HÁJÍ TO SVOJE, ZA KAŽDÝCH OKOLNOSTÍ A NENECHÁ SE NIKÝM ODRADIT , KAŽDÝ AT HÁJÍ TVRDĚ SVOJI ORIENTACI, kONEC MĚ DOST DOJAL, A NEČEKALA JSEM TAKOVÝTO ZÁVĚR. DOPORUČUJI VIDĚT, STOJÍ TO ZA TO, ()

angel333

Čistá melancholie, od začátku, do samého konce. Mnohé bude absence výraznějších příběhových zvratů a stále stejné tempo nudit, jenže to je právě to, co přidává filmu na realističnosti. Je to film o lásce, o víře, o zoufalství. Pro xenofoby to, pravda, není. Pokud je ve vás ale špetka empatie, pak vám Široce otevřené oči jistě mají co říct. ()

david666

Příběh, který člověk už v x obměnách viděl - tady je hlavní devízou atraktivní prostředí, v němž se odehrává. Díky tomu získává větší sílu. ()

Radlajzzz

Po pravdě jsem nepočítal, že to bude tak silný zážitek vidět tento film. Tento film by měli vidět úplně všichni - bez ohledu na sex. orientaci. Nádherný příběh. Velmi dobře zahrané, dobré herecké obsazení, vinikající kamera i hudba. Konec mě zcela dostal a ještě půl hodiny po konci filmu jsem měl co dělat, abych udržel svoje dojetí. ()

ElPajo

Chcete divácky a v odborných kruzích velice kladně přijatý film? Jednoduchý tuctový recept : vemte ortodoxní národnostní/náboženskou komunitu, do ní šoupněte pár homosexuálů, kteří budou komunitou odsuzování a bude jim házet klacky pod nohy a máte jak "originální" zápletku, tak potlesk a uznalé pokyvování hlavou. Herci hezcí, kamera pěkná, zvuk slušný...ale todle jsme už viděli....2* ()

Lubos N.

Nemůžu tomuhle filmu nic vytknout. I přes nepříliš vysoké hodnocení tady na CSFD, na mě ten film zapůsobil. Nevím, nakolik měl být film zobrazením života v ortodoxní víře nebo spíš vykreslením vztahu dvou mužů a zakázané lásky, ale obojí bylo podáno skvěle, bez zbytečných dialogů a zápletek. Velké téma v minimalistickém podání. Výborná kamera, hudba i herci. ()

Trepak

Z prostredia ortodoxných židov by mohla vzniknúť naozaj dobrá dráma. Najmä, keď našinec nepozná tak dokonale ich kultúru. Bohužiaľ, toto nebola tá správna cesta. ()

Nekromant

Tenhle film mě dostal. Minimalistický, otevřený, podbarvený nenápadnou hudbou... Zasazení do uzavřené komunity ortodoxních Židů v Jeruzalémě není to nejdůležitější, ale jen podtrhuje komorní atmosféru snímku. Dva muži, dva světy (svět přísných pravidel a svět mládí, radosti, života), jedna vášeň... Sledoval jsem se zatajeným dechem a až do konce nevěděl, jak to skončí. Velice doporučuji. ()