Reklama

Reklama

Poklad z Yankee Zephyru

  • Česko Souboj o poklad z Yankee Zephyru (více)
TV spot

Obsahy(1)

Jednoho dne najde v jezeře v novozélandských horách lovec Gilbert "Gibbie" Carson (Donald Pleasence) starý vrak letadla. Jedná se o Yankee Zephyr a letadlo v těchto místech havarovalo během druhé světové války. Gibbie v něm nalezne všelijaká válečná vyznamenání a hlavně bedny plné lahví whisky. Vojenská vyznamenání poměrně slušně zpeněží, a tak se rozhodne se svým parťákem Barney Whittakerem (Ken Wahl) vrak znovu a důkladně prohledat. Najednou se ale oba hrdinové ocitají v řadě nebezpečných situací a musejí dokonce bojovat o holý život. Vrak totiž skrývá jedno velké tajemství. Poklad neuvěřitelné hodnoty... (Magic Box)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (114)

Caine 

všechny recenze uživatele

Nedávnou jsem ho viděl po letech s původním dabingem a je to pořád skoro stejná bomba jako za totáče, kdy jsem to viděl aspoň 5x. Naprosto standardní dobrodružný film, jakých je hodně, ale pro mě s velkou příchutí nostalgie. Od dob tohoto filmu jsem chtěl jet na Nový Zéland, kam se hrabe LOTR. A dodneška používám některé hlášky. Přijde mi to jako docela milý film se sympatickými hrdiny.   ****** Ovšem dabing na BD je chvílema hrozná ostuda... 🤨 ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Až příliš velkou nostalgií zavánějící souboj napěchovaný dobrodružstvím i sympatickými postavami. Ochmelka Gibbie jednoho dne objeví v jezeře vrak válečného letadla Yankee Zephyru. Netuší, že vedle láhví alkoholu a starých metálů, jsou na palubě také bedny zlatých cihliček, na které si brousí chtivé pařáty i banda zabijáků vedená patřičně úlisným bossem. Jednoduše vedený příběh už něco pamatuje a vznikl ještě před nástupem hollywoodské vlny dobrodružných filmů, kterým vévodil Indiana Jones a Honba za diamantem. Jelikož tenhle snímek vznikl v australsko-novozélandské koprodukci, a jen s malým přispěním americké spolupráce, nemá pel hollywoodského spektáklu, což ho činí tak trochu neobyčejně obyčejným a nevtíravým. V jistém ohledu se to dá brát za přednost. V akčních scénách to není na zlatou cihličku. Ve vzduchu se divák nejednou proletí helikoptérou, kterou pilotuje (pro dámy) fešný Ken Wahl, který měl všechny předpoklady stát se velkou filmovou star, ale tohle je k mému údivu jediný film, který jsem s ním viděl. Roli hlavní hvězdy filmu nenápadně převzal Donald Pleasence, jehož alkoholik projevující větší radost nad láhví dobře proleželého alkoholu než nad bohatstvím, je velmi svérazná postava. Trojici dobrodruhů doplnila sympatická Lesley Ann Warren v roli jeho dcery. Opačnou stranu reprezentuje slizký šéf, kterého ztvárnil zesnulý George Peppard, jež měl pod palcem bandu noshledů v nažehlených oblecích. Souboj o poklad nepostrádá tempo, z kterého občas nemile vypadává, nekorektní hlášky, originální hádky i špičkování mezi ústřední generačně vzdálenou dvojicí mladý pilot vs. vysloužilý ochlasta i zběsilou honičku na motorových člunech a není výjimkou, že se film nebere tolik vážně a je k sobě nečekaně ironický. Veškerá akce ve filmu z dnešního pohledu vyznívá průměrně až slabě, v podstatě ničím nenadchne, ale má své neotřelé kouzlo i časté sympatické náznaky řemeslné režie. Hudební doprovod dodal Brian May a ten už snese, jak přísné měřítko, tak i možné pokárání, když jeden z použitých hudebních motivů zní až podezřele podobně jako slavný ústřední motiv z klasiky "Velký útěk". Film si příliš velké ambice neklade. Odpovídá tomu i volnější dramaturgie, která do filmu ve větší míře pouští i jiné žánrové prvky, které film dělají originálním, ale ve své podstatě převládá typická osmdesátková naivita a jednoduchost., která modernímu divákovi nemusí být zrovna po chuti. Film se ve své době promítal i v našich kinech, kde byl opatřen výborným dabingem, ve kterém po boku Jiřího Bartošky a Soni Dvořákové, také exceloval Zdeněk Dítě dabující Donalda Pleasence. Škoda, že tak excelentně po režijní i scénáristické stránce nebyla vybavena tahle dobrodružná (skoro) komedie, jež spolehlivě obstojí hlavně v nostalgických vzpomínkách těch, kteří si ji pamatují z dob, kdy v kinech bylo filmové pusto a prázdno. Kdo ji neviděl, neprohloupí, když si ji pustí. S tím jejím stářím to není až tak hrozné - je třeba stejný ročník jako Britney Spears. 60% ()

Reklama

route60 

všechny recenze uživatele

Pro mě osobně Poklad Yankee Zephyru legenda, nenaročná ale zábavná a dnešní v uvozovkách dobrodružné snímky stojí za HOVNO! zde je věčný vožrala, mafiáni, dobrodruh, vrtulník nadobro uzeměn, pořádna hromada zlata a řádna porce zábavy co chceme více a žádné digitálni triky nenahradí poctivou filmařinu. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Pri love jeleňov v novo zélandskej divočine vypadne náhodou jeden z lovcov z helikoptéry do horského jazera. Na brehu tohto jazera objaví vrak amerického lietadla Yankee Zephyra z druhej svetovej vojny. Sú v ňom zlaté tehly v hodnote päťdesiat milionov dolárov. Začne sa "Súboj o poklad Yankee Zephyra". Je to pohodovy austrálsky dobrodružný film. Natočil ho v roku 1981 režisér David Hemmings. Tento titul má už síce svoje roky, ale stále sa dá pri ňom zabaviť. *** ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Co může vzejít ze spojení jednoho z nejosobitějších scenáristů éry ozploitation Evereta De Roche, nesoudného producenta Antonyho I. Ginnanea a konceptu na velkolepý dobrodružný spektákl pro celou rodinu? Ačkoli by se mohlo zdát, že "Souboj o poklad Yankee Zephyru" je první z řady parafrází přiživujících se na úspěchu prvního Indiana Jonese, oba projekty vznikaly v zásadě současně a australský film prostě měl ve výsledku smůlu, že přišel do kin až pár měsíců po "Dobyvatelích ztracené archy". Zatímco Spielbergův film sází na exotické lokality a studiová prostředí evokující starobylá místa oplývající skrytými nástrahami i poklady, film režírovaný Davidem Hemmingsem staví na uhrančivých přírodních scenériích Nového Zélandu. Další atrakcí pak byly adrenalinové kaskadérské kousky, které již tou dobou platily za jedno z charakteristických lákadel australských žánrových produkcí. Obě atrakce jsou v "Souboji o poklad Yankee Zephyru" harmonicky skloubeny ve strhujících sekvencích honiček vrtulníků mezi horskými štíty či vysokorychlostních motorových člunů na horských řekách, které naprosto dech beroucím způsobem nasnímal skvělý kameraman Vincent Morton, jenž je podepsaný i pod dalšími vizuálně strhujícími ozploitation tituly jako "Prodloužený víkend" či "Silniční hry". Ačkoli "Souboj o poklad Yankee Zephyru" ve své době zapadl kvůli Indianovi Jonesovi, paradoxně se právě jeho vyprávění a postavy staly vzorem pro jinou slavnou osmdesátkovou dobrodružku "Honba za diamantem", která se přiživovala na zájmu publika vyvolaném právě Spielbergovou sérií. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (10)

  • Černobílá nahrávka na začátku filmu není pravá, ale byla natočena speciálně pro film. (Cheeker)
  • Film je inspirován skutečnou událostí z 2. světové války, když se ztratil americký letoun DC-3, který vezl výplaty pro americkou Tichomořskou flotilu. Letoun havaroval a posléze byl nalezen u Cape York na severu australského Queenslandu. (Cheeker)
  • The Yankee Zephyr byl nákladní letoun DC-3 - Dakota NZ3518, který skutečně představoval letadlo ve filmu, ale byl přelakován a následně ponořen do jezera Wakatipu poblíž Queenstownu na jižním ostrově Nového Zélandu. Po skončení natáčení byl letoun vytažen na souš. Podle fóra na webových stránkách Wings Over New Zealand Aviation byl letoun několik měsíců po ukončení natáčení uvázán u poloostrova Kelvin na jezeže Wakatipu. Čas od času plul až 100 metrů od pobřeží na konstrukci připevněné pod křídly a trupem. Nakonec byl však letoun sešrotován a prodán. Jediné, co bylo z letounu zachováno, byl kokpit. (Cheeker)

Reklama

Reklama