Reklama

Reklama

Byla jednou jedna budoucnost: Podivná reportáž z přítomnosti 1965

(TV film)

Obsahy(1)

V blíže neurčeném městečku se jednoho dne na čas zastaví všechny hodiny. Televizní reportér (K. Pech) se štábem zkoumají, proč se tak stalo. Svědek vypráví, že se setkal se ženou z budoucnosti. Reportér dospívá k podivnému objevu… O tom vypráví fantastický příběh Zdeňka Bláhy, fiktivní reportáž z přítomnosti o budoucnosti a cestování časem. Televizní inscenace v žánru sci-fi, na svou dobu inovativním, byla natočena v roce 1965 režisérem Jaroslavem Dudkem. (Česká televize)

(více)

Recenze (30)

Ampi 

všechny recenze uživatele

Chytře natočený a inteligentní vědecko-fantastický (můžeš číst Sci-Fi) film.  Tvůrci se nebáli použit mozek a předpokládali, že část diváků ho taky dokáže používat.  Přitom se obešli bez triků, tedy myslím a vytvořili velmi originální atmosféru. Jak už napsala uživatelka Snorlax myslím si, že se jedná o film nadčasový. ()

Reklama

sator 

všechny recenze uživatele

Snaž se uvažovat normálně....Jak normálně ?...Normální je, všechno co je nepochopitelné a nezvyklé uklízet ze světa do blázince a do kriminálu ? Režijně, scenáristicky i svým přesahem je to na 100 %...A přihlédnutí k době vzniku ještě bonus navíc...Spousty chytrých politických narážek, na neschopnost doktríny Marx-leninismu... ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Dokonalá experimentální pseudodokumentární sci-fi. (Ta by se líbila Honzíkovi.) Navíc předjímá spoustu věcí - v roce 1965 svým způsobem žánr found footage filmů, cestování časem jen nahý předjímá Terminátora. Celkově bych k žánrům přiřadil i komedii, protože ono to je jemnou satirou na tehdejší dobu, jak by asi uvědomělí i neuvědomělí členové strany reagovali na podobnou anomálii („kromě těchto hodinek, které se o minutu opožďují“; „Ale do kostela jdete? - Pro jistotu.“. A což teprve, kdyby dnes někdo natočil remake. Hodně to připomíná některé Součkovy knihy. Během filmu, který překvapivě drží v napětí od začátku do konce (s výjimkou střední části, jak bývá zvykem, ale stejně jsem se původně bál, že dokumentární polohu 71 minut nevydržím) , se dozvíme mnohé zajímavosti a postřehy - třeba, jak by asi tváři člověk středověku, kdyby mu tam najednou přistál našinec, jak by ho asi bral?; zajímavé jsou ony poznámky o věšteckých snech (které se zakládají na pravdě); vtipné je, že citace z jednoho Leninova (podle mne pro jistotu neexistujícího) díla dokáže u dvou marxistů vzbudit rozlišné výklady; a nejvíce mne asi dostalo poselství z budoucnosti, že každý je tam sám sebou, a přitom má úctu ke každé osobnosti (!) - to dnes zní skoro jako rouhání, když nám multikulti direktoři tvrdí, že jsme jen šedá a splývající masa. A potěšil mne i odkaz na mou oblíbenou knihu Toulky s Charliem. Dokonalý je zde Karel Pech, který i zde je distinguovaným moderátorem a dodává filmu nefalšované gentlemanství, a tím i další rovinu. Musím si to pustit ještě jednou, protože ze začátku jsem koukal jak puk, o čem že to je, a moc se soustředil na ty hodinky, ale jsou tam dialogy a komentáře už od začátku, které zapadnou do mozaiky později, a věřím, že i nad spoustou paralel a naznačených témat se dá zamyslet ještě hlouběji. ()

Terva 

všechny recenze uživatele

Podivná reportáž z roku 1965 o úkazu, který se stal v Pískově. DIALOG - REPORTÉR - Prosím vás, také si myslíte, že zastavené hodiny na kostele souvisí z Bohem? KOLEMJDOUCÍ - Ne. Žijeme přeci v době vědy a techniky. REPORTÉR - Ale do kostela jdete? KOLEMJDOUCÍ - No, pro jistotu.......... Proč se zastavil čas na všech hodinách a hodinkách v Pískově, a jak to, že pak nikomu nechyběl? Kam se poděl ztracený a opět "vrácený" čas? CITÁT - Žena při průletu časovou smyčkou měla úplně zničené šaty......... Tuto myšlenku mají na svědomí Češi již v roce 1965. O kolik let později byl natočen Terminátor se stejnou myšlenkou? CITÁT - Oni ji totiž nalezli úplně na-hou........... Nemáte odvahu uvěřit teorii cestování časem? Tak se podívejte se na tento velice povedený Československý dokument o cestování časem, věštění, parapsychologii, psychice a davové hypnóze a budete zase o kousek blíž, tomu uvěřit. CITÁT - Soudruzi, začínáme........... Velice zajímavý je dvojí výklad knihy "Materialismus Entropicismus" V. I. Lenina. CITÁT - Já, když přemýšlím, tak myslím, že chápu jak to bylo myšleno........... ()

Galerie (9)

Zajímavosti (1)

  • Po filmu Muž z prvního století (1961) se jedná o druhý snímek se stejnou představou budoucnosti, kde rok 1961 představuje mezník (první let do vesmíru), od kterého se počítá nový letopočet „po Sputniku“. (Willy Kufalt)

Reklama

Reklama