Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Margarethe von Trottová, jedna z čelných představitelek německé nové vlny a velice aktivní propagátorka feminismu v kinematografii, našla pro svůj snímek z roku 2009 inspiraci v historii. Hlavní hrdinkou jejího biografického dramatu je Hildegarda z Bingenu, možná největší ženská osobnost německého středověku, básnířka, léčitelka, hudební skladatelka, teoložka, ale především nadčasová vizionářka, z jejíchž odkazů svět čerpá dodnes. Von Trottová se rozhodla sledovat život této výjimečné osobnosti v celé šíři - od jejího příchodu do opatství Disibodenberg až po vstup do řádu. Nevšední ženě dovolil řád nahlédnout do tajů přírodní medicíny a stejně tak jí umožnil i spirituální vývoj, jenž se posléze odrazil hlavně v Hildegardiných náboženských vytrženích, o nichž posléze sama zanechala rozsáhlá pojednání. V pozoruhodném příběhu o unikátní individualitě, jež celý život hlásala potřebu co největšího sepětí s přírodou a dokázala se postavit i těm nejvyšším autoritám, byla hlavní role svěřena držitelce ceny pro nejlepší herečku z Cannes, Barbaře Sukowé. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (9)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

O ženskej vizionárke a vedkyni z minulých čias sme tu mali film Agora v hlavnej úlohe s Rachel Weisz a to je nepomerne lepší, zaujímavejší a kvalitnejší film. Tu sa pozeráte na nemeckú abatyšu a mníchov všade navôkol, sem tam nejaký spev jak na kástingu superstar, netuším čím to malo byť akože feministické ani chvályhodné. ()

kiv 

všechny recenze uživatele

Velkolepé téma zahozené v mizerném filmu. Jak již napsali předchozí komentátoři - namísto aby zde zazářila osobnost velké světice spolu s jejím odkazem pro budoucí časy, film se pinoží okolo dílčích sporů jakéhosi středověkého pravzoru feministek a vykresluje dosti zvláštní představu o vztazích mezi sestrami a duchovními i mezi sestrami navzájem. Práce filmařů není špatná, vizuální stránka je místy působivá, jenomže to je tak vše. Vcelku zbytečný film. Škoda. ()

Reklama

Foma 

všechny recenze uživatele

Film zůstal daleko daleko za svým potenciálem. Suchý vyprávění, většinou o nějakých sporech, který i tak většinou vyšumí, ale že by měl člověk možnost seznámit se blíže s mystickou stránkou Hildegardiny osobnosti? Vlastně vůbec a přitom to je její mystičnost a vztah k přírodě a Bohu, díky nimž byla tak výjimečná. Samozřejmě je to těžký, tyhle věci převést na plátno, člověk asi musí bejt sám trochu mystikem (ani to třeba o sobě nemusí vědět), ale přece jen více emocí by do filmu patřilo. Mystikové jsou velice emocionální, to film musí aspoň základně zprostředkovat. Tento film je spíš jak slohový cvičení, příliš "vyváženej" a bez náboje. Tři body dávám hlavně za Hildegardu jako takovou, že se aspoň pokusili to zfilmovat. Snad se dočkáme lepšího filmu, nejen o Hildegardě. ()

Mlle 

všechny recenze uživatele

Nudné, bezvýznamné a patologicky ahistorické dílo. Snůška chaotických vizí, jimž křesťanské vychování propůjčilo křesťanské významy, společenských šarvátek a bojů o moc v ženském klášteře, místy i s mírně sexuálním, masochistickým podtextem. Ač pro skutečné středověké dívky představoval klášter často ostrov bezpečí, klidu a možností rozvíjet i jiné schopnosti, než mlátit zrno a plodit děti, tady je filmový klášter pro diváka nezáživným vězením, v němž je nucen po dvě hodiny odolávat výměně strojených frází a rozbrojím v ženském kolektivu. Velmi špatný film. ()

djcremo 

všechny recenze uživatele

Tak ako som sa na tento film tešil, tak rýchlo som bol z neho sklamaný. Očakával som od toho filmu nejakú tu mystickosť a že sa oboznámim zo životom vizionárky Hildegardy, že ma filmom bude sprevádzať nádherný gregoriánsky chorál, ktorý benediktíni majú nádherný a nakoniec som videl len nejaké hádky a spory, ktoré pôsobili nezaujímavo ako nakoniec aj celý film. ()

Galerie (19)

Reklama

Reklama