Začátky

Beginners

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2010, 105 min

• jojinecko

Mike Mills si natočil svoj malý (že vraj) autobiografický film, ktorý hovorí o jeho vzťahu s otcom a jeho prežívaní po jeho smrti, atď. Predpokladám, že takáto filmová katarzia dáva autorovi zmysel a nepochybuje o sile svojej výpovede. Všetko beriem a chápem, ale ten pokus o civilnosť, štýl, scenár a aj herci mi prišli beztvarý, nekoncepčný, chaotický, povrchný a hlavne nudný. Réžia mala bližšie ku "altmanovskému" improvizačnému štýlu, čo tentokrát nepôsobilo "alternatívne", ale ...ehm...nijako. Beginners je miestami nuda, chvíľkami ako zlepenec iných filmov, chýba mu osobitosť,myšlienka prevedená do obrazu. Niekde sa stala chyba...(19.1.2012)

Nedlouho po smrti matky se Oliver (Ewan McGregor) dozvídá od svého otce (Christopher Plummer), že celý život tajil, že je gay. A k tomu všemu je také vážně nemocný, a zbývá mu jen několik měsíců života. Oliver se musí naučit žít s myšlenkou, že svého otce vlastně nikdy pořádně neznal, a navíc jej má brzy ztratit. Potkává ale Annu (Mélanie Laurent), která mu může svojí bezprostředností a upřímností umožnit znovu začít žít... Ačkoliv se mi tento film líbil, a líbil se mi dost, přišlo mi, že mu chybělo více hloubky - ve všem se film klouzal tak po povrchu. Sice to bylo moc hezky umělecky ztvárněné (hlavně se mi moc líbily průpovídky Ew. McGregora), ale přece jen takovýto příběh by ve mně (jako v divákovi) měl vyvolávat více emocí, než jen myšlenku "jo, on to byl docela fajn film". Chválím ale herecké obsazení, i když - opět - čekal bych trochu víc, hlavně Ewan McGregor mi přišel se svými smutky/radostmi trochu nevýrazný. O to víc mne zaujal jak Christopher Plummer, tak hlavně Melánie Laurent, která byla prostě boží...(18.3.2014)

"And I can really see Anna's eyes in 2003. Her ears. Her feet. This is what it looks like when she says 'I love you' in 2003. This is what it looks like when she cries. When she tells me there's always a new empty room waiting for her. They used to make her feel free. Now they make her feel the opposite of free." Posmutnělé a úsměvné zároveň - mezi McGregorem a Laurent to celkem funguje, herecké výkony výborné. Melancholicky depresivní zážitek.(20.1.2012)

Tak jsem myslela, že tento neznámý film s Ewanem McGregorem bude představovat neobjevenou perlu a skvělý relax na páteční večer. Výsledek? Relax určitě, ale chvílemi až trochu uspávající. Celkový děj bych shrnula do pár vět a vývoj byl neskutečně pomalý. Nicméně, k těm pozitivům, líbily se mi hodně sestřihy z jednotlivých let v minulosti, které je charakterizovaly. Líbilo se netradiční pojetí vztahu dvou hlavních akterů a jejich vlastní problémy, líbil se mi Jack Russel teriér a líbil se mi nekonvenční otec Ewana. 50%(28.10.2011)

Film s naprosto úžasnou atmosférou, bez přehnaných fórů a zbytečných dramat, zkrátka takový ze života. Mélanie Laurent, Christopher Plummer i Ewan McGregor odehráli svoje role výborně a všichni se mi moc líbili. Problém spočívá v pomalém tempu, kterým film plyne. Zpočátku mi to nevadilo, ale stopáž by přeci jen mohla být kratší, prostě mě to úplně nepohltilo. Za mě 4 slabší *.(12.7.2012)

• - Režisér Mike Mills je mimo jiné stejně jako hlavní postava filmu Oliver (Ewan McGregor) grafickým designérem, který je zodpovědný za vizáž hudebních alb několika kapel. (JardaBauer)

• - Příběh Oliverova otce (Christopher Plummer), jeho nemoci a coming-outu je autentickým příběhem režisérova otce. (JardaBauer)

• - Christopher Plummer získal za roli v tomto filmu Zlatý globus v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli. (Terva)