Začátky

Beginners

Beginners

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2010, 105 min

Film s naprosto úžasnou atmosférou, bez přehnaných fórů a zbytečných dramat, zkrátka takový ze života. Mélanie Laurent, Christopher Plummer i Ewan McGregor odehráli svoje role výborně a všichni se mi moc líbili. Problém spočívá v pomalém tempu, kterým film plyne. Zpočátku mi to nevadilo, ale stopáž by přeci jen mohla být kratší, prostě mě to úplně nepohltilo. Za mě 4 slabší *.(12.7.2012)

Nejspíš je to mou slabostí pro Ewana McGregora (snad filmoví znalci prominou) a velice sympatickou představitelkou Anny Mélanií Laurent, ale prostě musím filmu dát 4*.. Pro mě velice silný a svým způsobem blízký příběh o zmateném Oliverovi, který celý život přichází o lidí, které miluje a jediným přítelem mu je skicák a tužka. Pár měsíců po smrti svého otce potká dívku, do které se ihned zamiluje a konečně má šanci na nový Začátek, na který tolik čekal... Většina diváků možná ve filmu nic nového nenajde, já v něm ale našla hned několik momentů, které mi v hlavě zůstanou ještě pěkně dlouho.(30.5.2012)

• nirvanafan

Vztahová linka dvou hlavních hrdinů je absolutně nudná a nicneříkající. Dialogy slouží jen jako výplňová vata, aby se vůbec o něčem mluvilo. Všechny postavy jsou až k zblití milé, hodné a sympatické, nikdo se ani náznakem neprojevuje nijak negativně. Za celou hodinu a tři čtvrtě se nedočkáme žádného napínavého zvratu, v podstatě se nic neděje, téměř vše je řečeno už na začátku a pak omýláno dokola. Světlým místem jsou scény s matkou hlavního hrdiny, která je správně šáhlá a zábavná. Bohužel těchto scén je ve filmu minimum. Ale nemějte z toho depku, život a vztahy v reálném světě jsou totiž opravdu mnohem zábavnější, emotivnější a komplikovanější.(10.12.2011)

I don't want to be just theoretically gay. I want to do something about it." Tenhle film jsem měl v hledáčku už dlouho, ale pořád jsem se neodhodlal ke shlédnutí, nebyl jsem si jistý, zda mě takové téma dokáže oslovit . A přece jen, rád si vybírám filmy, u kterých tuším, že se mi budou líbit...Nakonec za mě rozhodla Air France. A mám radost. To hlavní, proč se mi film líbil, je jeho jakási vzdušnost, efemérnost zachycených pocitů, to, jak netlačí na pilu, ale zároveň je opravdový (všichni to známe) a do poslední slzy realistický. Vylíčení vztahu mezi Oliverem a Annou (bylo pro mě překapvením, že zabírá téměř větší část filmu, než otcův coming out) - to byla báseň. Jak je to všechno křehké, nepojmenovatelné a stejně nás to semele (láska?). (V týhle "nespecifičnosti" mi to připomínalo můj oblíbený kousek Blue Valentine /2010/). Filmařsky je to krásný, nádherně nasnímaný (filtry), Mike Mills zdá se objevuje novou filmovou řeč, která ale není nijak rušivá a dobře k dílu ladí. K vyjádření složitých pocitů a situací mu stačí jedna krátká sekvence a divák ví vše - pocity, nálady (viz běh po lese). Ewan McGreggor zase překonal sám sebe, je dokonale sklíčený, smutný, unavený, naivní (nepřipomíná vám Radima Špačka?). Báječný kostýmy. Kdo čeká "jakýsi film o starém teploušovi", bude podle mého příjemně překvapen, tenhle film je o něčem jiném než o tom, s kým spíme. Těším se na další Millsův autorský počin.(4.4.2012)

Příjemná oddychovka, u které člověk nemusí moc přemýšlet. Může za to jednoduchý děj. Jen nevím, co si mám myslet o žánru, jednou je to komedie, pak smutné, chvíli o ničem. Ale už kvůli tomu psíčkovi dávám o hvězdičku navíc, neztrácí se zde ani výkony Ewana McGregora, milé Mélanie Laurent a vše zakončené teplým Christopherem Plummerem.(30.10.2011)

• - Christopher Plummer získal za roli v tomto filmu Zlatý globus v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli. (Terva)

• - V hereckých oscarových kategorií se Christopher Plummer ve svých 82 letech stal nejstarším hercem, který kdy obdržel Oscara, a překonal tak rekord Jessicy Tandy, která sošku získala v 81 letech za výkon ve filmu Řidič slečny Daisy (1989). (Vlk17)

• - Příběh Oliverova otce (Christopher Plummer), jeho nemoci a coming-outu je autentickým příběhem režisérova otce. (JardaBauer)