4* za malé vánoční překvapení od veřejnoprávní televize. Dům u Zlatého úsvitu nemá ani polovinu toho, co by měla klasická vánoční pohádka vlastnit, ale to jen protože si jde vlastní cestou, a když říkám vlastní, tak to tak tentokrát myslím vážně. Film absolutně nemoralizuje, zmítá se v poetických stavech křížených se satirou a parodií, ale stejně jako to může potěšit, tak se to může stát kamenem úrazu. Díky množství přísad a chutí zaniká kostra příběhu, a bohužel, ani přechody mezi scénami a jejich náladami nejsou stoprocentní. Musím ale pochválit obsazení, slušnou úspornou formální stránku a hezkou písničku na konci. V porovnání s hrůzou jménem "Láska Rohatá", je to vskutku krok vpřed.(27.12.2009)

Po shlédnutí příběhu jsem si říkala, že to ani pohádka nebyla. Objevily se tam sice kouzla a čáry, ale svým tématem o zneužívání politického místa, či bohatství proti spravedlnosti mi přišel dost realistický. Vystrašený novinář, zkorumpovaný právník, pomatená, zkostnatělá učitelka, kterou kryje její manžel ředitel, obecní blbečci jako slouhové-policajti v uniformách, umlčený knihkupec, povrchní, umanutá panička zblázní celé město a pak tiše blbnoucí věčšina. Na vykopenzování tohto městského marastu jsou ve městečku metař-kouzelník-smrtka a nově příchozí jasnovidec Heliodromus. Neošouchaný námět, který pobaví.(12.1.2015)

• dopita

Co to proboha mělo znamenat? To byla asi komedie žejo? Tak proč jsem se ani jednou nezasmál nebo aspoň neušklíb? Asi proto, že jsem se vůbec nebavil a seděl u toho jen proto, že jsem byl přežranej a nechtělo se mě vstávat. Což je hodně blbej důvod.... Pavel Jandourek už s Maharalem ukázal, že neumí udržet divákovu pozornost. A tady to jen potvrdil, přitom měl k dispozici spoustu známých herců a příběh, kterej určitě potenciál má. Kamera byla velice fajn, ale celkově velká škoda a promarněná příležitost!(26.12.2009)

Vysoké prekvapenie poetické milé až sa nechce veriť, že sa dá také niečo ešte natočiť. Investícia režíséra do Vladimíra Javorského sa vždy vyplatí. Javorský je momentalne najlepší herec a len ťažko ho zazriete v nejakej stupidite. Michal Pavlíček s jeho hudobným vkladom do tohto filmu, tiež prispel k dobrému výsledku celku. Jednoduché peknééé...(9.4.2012)

• PaRi

Celé to na mne působí dojmem, jak pejsek a kočička dělali dort. Narvané všemimožnými nápady (často vykradenými z jiných žánrů) a výsledek hrozný. Absolutně přehrávající herci (kde jsou režiséři, kteří je uměli vést. Herec je nástroj a interpret, jen vyjímečně je mu možné dát zcela volnou ruku. Nikdy jsem neviděl hrát hůře paní Janžurovou. Příšerně přehrávající dvojice policajtů ... Škoda té scenérie malebné Telče, kterou architekt filmu dokázal poničit barevnou prkenou ohradou. Jandourek snad nikdy neviděl Jasného Kocoura. Tohle se legendou určitě nestane. Ale hlavně že se točí, že. Vydělává spoustu lidí, tzakže bezva. Ta jedna hvězdička je za kameru. Kameraman dělal co mohl.(26.12.2010)

• - Při scénách z náměstí Zachariáše z Hradce v Telči je možné si všimnou plotů, které záměrně opticky oddělují možné východy z náměstí nebo zakrývají všudypřítomné restaurace. (MTHRFCKR)

• - Natáčení tohoto pohádkového příběhu se uskutečnilo v červnu 2009 v magické Telči a jejím okolí, ale také v městečku Třešť na Vysočině, kde se filmovalo hlavně v sále Sokolského domu v židovské čtvrti. (Taninaca)