Příjemné překvapení... Poetická letní komedie, všechno klapalo, příběh, dialogy, vtipy, herecké výkony, kamera, hudba... Takové malé televizní Postřižiny s nádechem pohádkovosti. Opravdu moc pěkné. (?Kandidát do zlatého fondu TV tvorby?) PS:Nepochopím zařazení do hlavního vánočního programu ČT, na druhou stranu třeba bych na tuto příjemnou záležitost jinak ani nenarazil.(25.12.2009)

Jsem šokován a ještě asi dlouho budu. Už od prvních záběrů klouzavé, světově vypadající kamery (v českých luzích a hájích nevídané!), jsem doufal, že tohle nebude jenom další sračka z posledních let do sbírky. A očekávání se nejenom naplnilo, ale bylo překonáno mnohonásobně. Skvělá hravá hudba Michala Pavlíčka, už řečená krásná kamera, výborný scénář a zároven trefná společenská satira s desítkami nenápadných narážek a to všechno podpořeno výbornými hereckými výkony, tvoří v českém prostředí malý..ehm, pardon, vlastně velký zázrak. Na závěr bych napsal dva vzkazy. Pro ostatní české rádoby režiséry, kteří stojí za minulými ******** KDYŽ SE CHCE, TAK TO JDE! a panu Jandourkovi za inovativnost, neotřelost a zřejmě nejlepší českou pohádkou posledních mnoha let, JEN TAK DÁLE!(25.12.2009)

Opravdu jsem to nečekala a líbilo se mi to moc. Něco mezi Až přijde kocour, Bylo nás pět, Pipi dlouhou punčochou a Rozmarným létem hozené trošku do parodie jako Mazaný Filip a takové filmy já můžu. 13. 1. V krátké době viděno podruhé . Arci musím říct, že tatík kurevník, kouzelník,kočovník, rovnoběžník, světoběžník básník, mystik, esoterik a k tomu všemu ještě slávista je můj nový hrdina, už i na ty psycho klobouky jsem si zvykla, nemůžu jinak a pálím 5*. Já se narodit tak o 150 let dříve, tak se dám hnedka k cirkusu.(25.12.2014)

• dopita

Co to proboha mělo znamenat? To byla asi komedie žejo? Tak proč jsem se ani jednou nezasmál nebo aspoň neušklíb? Asi proto, že jsem se vůbec nebavil a seděl u toho jen proto, že jsem byl přežranej a nechtělo se mě vstávat. Což je hodně blbej důvod.... Pavel Jandourek už s Maharalem ukázal, že neumí udržet divákovu pozornost. A tady to jen potvrdil, přitom měl k dispozici spoustu známých herců a příběh, kterej určitě potenciál má. Kamera byla velice fajn, ale celkově velká škoda a promarněná příležitost!(26.12.2009)

Krásně poetický film. Vůbec si nemyslím, že by to šlo s českou kinematografií až tak z kopce. Tenhle film je toho ukázkovým příkladem. Na to, aby se natočil takovýhle pěkný malý český film, toho není potřeba mnoho. Tvůrci si nemohli vybrat lepší prostředí na natáčení. Malé české město (natáčelo se mimochodem v Telči a Třešťi) spolu s malebnou krajinou v léťe. To, že je vše situováno do kulis první republiky, se může zdát celkem vedlejší. Na druhou stranu, dovedli byste si představit, že by se to odehrávalo v současnosti? Nebo snad za komunismu? Ne, opravdu je doba zvolená naprosto ideálně. Sešli se skvělí herci v čele s V. Javorským, který patří od Romingu mezi mé oblíbence. Scénář si navíc suprově rýpal do většiny typických nešvarů české společnosti, ale opět tak nějak nenuceně až samozřejmě. A hláška pomáhat a chránit spolu s bráškou Heliodromuse a la Leonem jsou už jen takové třešničky na dortu.(25.12.2009)

• Josef Somr

• - Při scénách z náměstí Zachariáše z Hradce v Telči je možné si všimnou plotů, které záměrně opticky oddělují možné východy z náměstí nebo zakrývají všudypřítomné restaurace. (MTHRFCKR)

• - Natáčení tohoto pohádkového příběhu se uskutečnilo v červnu 2009 v magické Telči a jejím okolí, ale také v městečku Třešť na Vysočině, kde se filmovalo hlavně v sále Sokolského domu v židovské čtvrti. (Taninaca)