Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Čáry a kouzla v poklidném městečku Bludičkov, které nenajdete na žádné mapě. Úsměvný pohádkový příběh o tom, jak vám návštěva jednoho kouzelníka může obrátit život naruby a o tom, jak sirotek Ondra možná ke štěstí přišel. V poetické pohádkové grotesce, odehrávající se v neexistujícím městečku Bludičkov, se zastavil čas. Ručičky na hodinách ukazují za pět minut dvanáct, jakoby bludičkovským symbolicky dávaly ještě poslední šanci. Jedině tajemná postava Acruxe ví, jak dopadne příběh bludičkovských a jaké budou osudy jeho hrdinů.
Do městečka přijíždí známý jasnovidec Heliodromus. Před školou se hlavní hrdina příběhu Ondra seznámí s jeho dcerou Adélkou. V místním hostinci se už scházejí měšťané na kouzelníkovo představení. Ostrozraku uhrančivého mága neunikne žádné tajemství. A tak postupně odhaluje různé nepravosti, které se dějí v městečku. Na požádání vykládá budoucnost. Největší zájem má paní starostová. Heliodromus na ni prozradí, že má v úmyslu otevřít v Bludičkově módní salon v domě, kde slunce vychází po celý den. Okouzlená starostová proto žádá manžela, aby jí koupil obchod, kde je knihkupectví Ondrova dědečka, že tam bude její salón prosperovat!
Dvanáctiletý Ondra nadšeně prožívá svůj klukovský obdiv k motorkám. Jeho všední radosti obyčejného kluka, však převrátí zcela naruby smrt jeho dědečka. Příčinou dědečkovi smrti se stala bezuzdná hamižnost bezohledného starosty Bludičkova.
Adélka utěšuje nešťastného Ondru, že mu tatínek pomůže. Heliodromus je však zdrženlivý a poznamená, že každý si musí projít svým osudem. Nakonec Adélka tatínka přemluví, aby Ondrovi přece jen pomohl. Heliodromus souhlasí, ale poradí Ondrovi, aby v dědečkově knihkupeckém krámku našel největší bohatství, které ukrývá. Když ho najde, nikdo už mu ho nevezme a bude mu sloužit, jako nikomu jinému. Ondra dá na jeho radu...
Groteskně komediální nadsázka tohoto moderního pohádkového příběhu odhaluje sobecké charaktery zpupného starosty a patolízalských radních, kteří osudově poznamenávají Ondrův život. (Česká televize)

(více)

Recenze (90)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Jakkoliv moje přesvědčení zjevně spousta spoluuživatelů nesdílí, podle mě je Dům U Zlatého Úsvitu (názvy filmů píšu se všemi písmeny velkými) skvělá moderní a přece retro pohádka pro celou rodinu. Režisér Pavel Jandourek si tentokrát velmi přátelsky potykal s nápaditým scénářem a daří se mu umocňovat magickou atmosféru Bludičkova tuhle tak, tam zase onak, ale vždy ku prospěchu věci (a diváka) - viz třeba scéna soudu s příchodem Obhájce - a zvláštně fungujícím způsobem tmelí tu groteskní varieté, tu zase říznou nejenom komunální satiru do pozoruhodně kompaktního celku. Samozřejmě mu práci usnadňují výteční herci včetně Petry Šimberové a Štěpána Krtičky v ústředních dětských rolích, ale důležitý je výsledek a ne to, jak ho bylo dosaženo - alespoň v tomhle případě;) Minilinka ústící v "bulvární zprávy" o populační explozi mi sice přišla vtipná, ale laciná a zbytečná, stejně jako "vtip" s Vrbatou, ale celkově říkám, že třeba v porovnání s podobně fantaskně laděným (a od reality a srozumitelnosti naprosto totálně odtrženým) V Peřině jde o naprostý majstrštyk - a to se navíc při tomhle srovnání pohybujeme mezi televizí a filmovým plátnem. Ode mě 80% a rád se k tomu jednou posadím se svými dětmi. ()

DarkoCohen 

všechny recenze uživatele

Být mi tak deset, hravě bych se dokázala vcítit do malé Adélky a jejího kamaráda Ondry. Jejich dobrodružství bych prožívala se zaťatými pěstičkami. Heliodromus by byl střed mého světa a hltala bych každou jeho radu do života tolik, že bych si neváhala udělat taky takovou ,,Magickou knihu". Bohužel už jsem trochu odrostlejší holka, takže jediné co dokážu vážně ocenit je pár dobrých trikových nápadů, dobové kostýmy, ztřeštěnost, odzbrojující dětské představitele, zmrzlého lyžaře Pavla Lišku a samozřejmě mého oblíbence Josefa Somra. Ovšem až budu jednou matka, třeba se budu taky smát všemu jako moje matka a vysvětlovat svým dětem, že to jak Igor Bareš přehrává, má zcela jistě ve scénáři. ()

Reklama

Sandiego 

všechny recenze uživatele

Nazvat tenhle film poetickým je tedy velmi odvážný počin - jestli poetika spočívá v neustálem pitvoření, netradičných kloboucích, snaze o grotesku a nějakém tom ohraném kouzlu, tak jde tedy o velmi osobitou poetiku, která však působí až svatokrádežně s přihlédnutím k mistrům tohoto žánru, hlavně panu Jasnému (přijde mi, že se Jadnourek nějak moc inspiroval jeho Kocourem a dost křečovitě ho namontoval na dnešní dobu). Zápletka tedy nemá příliš co říct, je podivně rozklížená, plná zbytečných scén. I dobří herci se zde snaží nějak vyhovět zvolené stylizaci, což jim však silně podráží nohy, alespoň že děti jsou docela přirozené, Janžurová opět smutně dokládá, že dnešní režiséři z ní dokáží dělat jen hysterickou a nervózní karikaturu a zapomínají na to, že jde snad o nejvšetranější herečku našeho filmu. Jediný klad na filmu je dobré řemeslnné zvládnutí a na televizní film skvěle zvládnuté triky, které vůbec nebyjí do očí. ALe pod touto vybroušenou a přívětivou slupkou páchne naprostá scénáristická bezmocnost. ()

Teg 

všechny recenze uživatele

SPOILER!! Sirotek Ondra žije v městečku Bludičkov se svým dědečkem knihkupcem, když v tom do města přijede komediant se svou dcerkou (který se mimochodem vyznačuje tím, že oplodní snad každou ženu v Bludičkově). Ten na pitoreskním představení, kde každého zesměšní především prorokuje, že největší bohatství najdete v domě, kde žije právě Ondra s Dědou. Vzápětí Děda Ondrovi ukáže knížku, která je prý nezměrné ceny, takže každý průměrný divák tuší, kam vítr vane. Pak se ale začnou dít věci. Starostová se rozhodne, že v domě, kde je poklad bude mít kloboučnictví a Ondrův děda umírá, poté co ho zavraždí pohledem?!? tajemný cizinec. Ondra nalézá útočiště u komedianta, který to všechno způsobil. Komediant přesvědčí Ondru, aby cennou knížku šel ukrást do krámu, který mezitím starosta zkonfiskoval. Ondra knížku nenajde, ale stráví noc čtením ostatních knížek, ze kterých si ale nic nepamatuje. Komediant, který měl venku hlídat mezitím oplodní další měšťanku. Poté, co komediantova dcera zjistí, že Ondra si z knížek nic nepamatuje, vytáhne kouzelný almanach plný nejrůznějších pitomostí (plavecké styly, které nefungují, žurnalistika, lektvary), a poté co komediant přivodí určitým mužům v městečku bolení hlavy (a zprzní zmrzlinářku), vytisknou vlasní verzi místního plátku, ve kterém haní kloboučnictví paní starostové. Za tento delikt je nespravedlivě souzen místní redaktor, který ale předtím patřil k těm zlým, tak ho také bolí hlava. Ondra se pomocí nápoje transformuje do senilního právníka a vypraví se zmařit přelíčení, což se mu povede. Redaktor se poté připojí k záškodnické činnosti a dále tiskne časopis, jehož obsah teď ovládá duo Ondra, komediantova dcera. Někdy v těchto místech se znovu objeví tajemný cizinec co prvně koukal na Ondrova dědečka, který umřel. Významný záběr na cirkusákova koně, koni se nic nestane. Ondra s komediantovou dcerou se vloupají do pokoje paní starostové, ale jsou vyrušeni a zůstanou sami s jejím psem, kterého se odhodlají vyhodit z okna(!), aby je neprozradil. Když mírumilovného pudla vezmou do náruče a chystají se vykonat mrzký čin, všimnou si na něm vytetovaného kódu ke starostovu trezoru. Hle, kniha hříchu, která usvědčí starostu z korupce je na světě! Jako bonus se ze skříně vyvalí také exemplář drahocenné knihy, na kterou jsme mezitím zapoměli. Starosta je zavřený ve sklepě hospody, protože led dovezený z rakouska má mít příznivé účinky na jeho bolavou hlavu. Někdy v této době komediant obskočí slovenskou turistku ve svém wagónu. Z leda ve sklepě se vyhrabe běžkař z krkonoš. Vtip je v tom, že led má pocházet z rakouska a dovozce tedy bral hostinského na hůl. Ondra otiskne výčet starostových přečinů do časopisu. Když pak přijede armáda (!) starostu rovnou zatknou. Ondra odcestuje spolu s komediantem a berou s sebou i potetovaného pudla. Knihu také, i když není jasné proč je tak cenná. The end. KONEC SPOILERU ()

tančísvlky 

všechny recenze uživatele

Vysoké prekvapenie poetické milé až sa nechce veriť, že sa dá také niečo ešte natočiť. Investícia režíséra do Vladimíra Javorského sa vždy vyplatí. Javorský je momentalne najlepší herec a len ťažko ho zazriete v nejakej stupidite. Michal Pavlíček s jeho hudobným vkladom do tohto filmu, tiež prispel k dobrému výsledku celku. Jednoduché peknééé... ()

Galerie (35)

Zajímavosti (3)

  • Natáčení tohoto pohádkového příběhu se uskutečnilo v červnu 2009 v magické Telči a jejím okolí, ale také v městečku Třešť na Vysočině, kde se filmovalo hlavně v sále Sokolského domu v židovské čtvrti. (Taninaca)
  • Při scénách z náměstí Zachariáše z Hradce v Telči je možné si všimnou plotů, které záměrně opticky oddělují možné východy z náměstí nebo zakrývají všudypřítomné restaurace. (MTHRFCKR)

Reklama

Reklama