Říční monstra (TV seriál)

• Česko

Říční příšery

River Monsters

Riečne príšery

Dokumentární / Dobrodružný

USA, 2009–2017, 45 h 12 min (Minutáž: 39–86 min)

Alphonse Roy

Jeremy Wade

Díl se sumcem, arapaimou a žraloky z brakických vod naprosto uchvancancující!!! zbožňuju ryby, které jsou schopné zhltnout na jeden zátah celé dítě! ježiš a ta arapaima je prostě božský dinosaurus, to musí ocenit každý zanícený amatérský biolog jako já!(3.6.2012)

Tento seriál nie je určený pre každého. Ak ste ale fanúšik vodnej fauny či rybárčenia, nič nepokazíte tým, keď si to pozriete. Väčšinu stopáže zaberajú cestopisné príhody a úvahy rozprávača, samozrejme popretkávané rybačkami. Niektoré diely sa hrajú svojim spôsobom na detektívku, čo mne osobne nevadilo. A ryby (a iné vodné živočíchy), na ktoré tu narazíme, sú nefalšované príšery, ktoré stojí za to vidieť. Na záver by som dodal už len to, že navzdory tomu, čo hovorí názov seriálu, sa tu hlavná postava neobmedzuje len na sladkú vodu, ale za niektorými dobrodružstvami vyráža aj do mora.(13.5.2020)

Má duše biologa je celkem spokojená - z pohledu ukázání zajímavých druhů ryb v přírodě (od miniaturních, které se zavrtají člověku do močové trubice kvůli krvi, jiné druhy vyžerou tělo zevnitř, po druhy obří) a pátrání po lidech, kteří se s nimi setkali. V podstatě jde o pátrání po pravdě, jestli tyto druhy mohou za "záhadná" úmrtí lidí.(25.4.2012)

Povedal by som, že taká "klasika". Ako Jakub Váger vo svojich Rybích legendách, tak Jeremy Wade chodí v tejto relácii po svete a zapikuje to všade, kde je voda/rieka/jazero/more, s ktorým sa spája nejaká neuveriteľná rybia legenda. Ideálne o vraždiacich, úbohých plavcov pod vodnú hladinu sťahujúcich ľudožrútoch s gigantickými rozmermi. A pátra po tom, či dané historky môžu byť pravdivé, alebo je to len výmysel. Nakoniec, ako asi už sami dobre tušíte, sa to skončí "nijako" - ako Vágner, tak Wade chytí pár kusov, no otázka, či majú historky reálny základ alebo nie zostáva (alibisticky?) nezodpovedaná. Faktom samozrejme je, že napr. obrovské sumce (ktoré svojho času žili aj u nás a ešte i dnes nie je problém na Slovensku chytiť fakt riadne urastený kus) by bez problémov stiahli plavca pod hladinu a zožrali ho, ak by boli dostatočne veľké a hladné. Povráva sa, že dávno u nás žili sumce, z ktorých brúch po ulovení rybári vyťahovali ľudské kosti.(14.10.2017)

Podstatne kratší, jednorazový seriál Mocné rieky, taktiež s flegmaticko-sympatickým pánom Wadeom, mi prišiel oveľa zaujímavejší. Toto nie je zlé, ale je to trošku také senzáciechtivé a pseudo-detektívkové, až je to občas úsmevné. V každom prípade je zaujímavé pozrieť sa bližšie na riečnu a niekedy aj morskú faunu, pred ktorou by ľudia mali mať rešpekt. :-)(14.6.2019)