Nirvana: Live at Reading

(koncert)
Hudební / Dokumentární
Velká Británie, 1992, 92 min

Britský koncert Nirvany odehraný na Reading festivalu v roce 1992. Muzikanti v čele s již zesnulým Kurtem Cobainem tehdy odehráli celkem sedmadvacet skladeb včetně několika coververzí a kromě tehdy velkých hitů z desky "Nevermind" a debutu "Bleach" představili i tři tehdy ještě nenatočené písně pro následně vydanou desku "In Utero". Sám frontman se na začátku koncertu nechal přivézt na pódium na invalidním vozíku, vymóděn do bílého nemocničního úboru a blonďaté paruky.

Seznam skladeb:
23. Love Buzz
24. The Money Will Roll Right In
25. D-7
26. Territorial Pissings
27. The Star Spangled Banner (kornitko)

Schuldiner

Jestli mě opravdu, opravdu něco hodně moc mrzí...tak je to fakt, že sem nikdy neviděl tuto partičku a hlavně Kurta Cobaina naživo!!! To je neskutečná energie.. sálající z tohoto člověka při živém vystoupení.. Neskutečnej odvaz, šílenství v životní podobě.. -- Pěkný komentář: jojinecko (i tak bych to mohl napsat) ()

Garch

Jeden z klidnějších, vlastně pohodových, vystoupení Nirvany. Ještě zdaleka není cítit Cobainova frustrace, jako na koncertech 1993. Budiž odpuštěny občasné falešné tóny, především v pár pomalejších písních. PS Pogující týpek, který to dává na pódiu celou hodinu a půl - tož, taky respekt. ()

Zeliiik

Žádný zbytečný řeči za každou písničkou, chybí tuny pyrotechniky, žádný počítačem dodělaný efekty, velkoplošný obrazovky, kytarový sóla úplně mimo, na chyby nikdo nekouká, místo pořádný show prohozenej jeden vtip a tomu všemu nasazuje korun Kurtovo "I don't give a fuck" výraz...zkrátka pravej opak ostatních koncertů a přesto úžasná atmosféra, kterou se málokomu podaří vytvořit. ()

MrGregor

Koncert, nabitý obrovskou energií. Nirvana hrající pro, po každé písni bažící, publikum, které zná všechny texty... procítěné, šílené, prostě krása... (samozřejmě, že bylo pár nepřesností a originalit v písních - na Kristu Novoselicovi to jde jednu chvíli celkem jasně vidět :) ... pro toho, kdo chce vidět co znamenala a o čem byla Nirvana, je tento koncert ideálem ()

NightPorter

Výbornej koncert, v Evropě pro ně dost zásadní, ale něco malinko mi tam chybělo. Ať už píčovinky z Ria, nadšení z Paramountu nebo smutnění z Unplugged. Za těmahle koncíkama to ale pokukuje jako fajn DVD na středeční večer místo seriálů na nově. Proč teda dávám pět? Protože NIRVÁNA! Jakýmukoliv filmu s McQueenem přece taky nedám míň... ()

Nostos

Nebojím se říct, že takhle vypadá dokonalý koncert. Většina dnešních "špičkových" interpretů si o něčem takovém může nechat jenom zdát. ()

Mire

Vlastním len bootleg verziu, ktorá mi plne postačuje a nepotrebujem si zatiaľ oficiálne vydaný záznam z novembra 2009 kupovať. Poviem k tomu len toľko, že je to bezkonkurenčne najlepší koncert tejto kapely, dokonalé od začiatku do konca, mrazivá atmosféra, úprimné vystúpenie a samozrejme skvelá hudba. Za spomienky dávam štyri hviezdy. ()

jprmusic

Nirvana - slušná kapela, slušnej koncert, ale proč ten humbuk ? Kvůli Smells Like Teen Spirit ? Koho by dneska zajímali, kdyby si Kurt neustřelil hlavu ...... ()

Riziko

Jednoznačne a s prehľadom najlepší koncert Nirvany. Nevadí, že občas niečo podrbali, nevadí, že niečo zahrali dosť kŕčovito, nevadí, že... Celý repertoár, čo tu zaznie je naozaj výber toho najlepšieho, čo dovtedy hrali. Musím pochváliť, že na rozdiel od Paramountu je táto šou zostrihaná naozaj bravúrne a je vidieť, že sa na tom podieľali profesionáli. Kvalita obrazu aj zvuku je excelentná. Nikdy nezabudnem, ako som tento koncert s nadšením sledoval ešte z amatérskych záberov s mizerným zvukom a ani som netušil, že to niekedy vyjde takto skvele spracované. Ako hovorím, pre mňa najlepší koncert, hneď za ním nasleduje O.K. Hotel a Great Western Forum. ()

rigby

Tohle je syrový, skutečný život. Tohle je hudba, jednoduchá, ale charismatická. Žádné efekty, žádná elektronika, žádné bombastické show. Jen tři muži, bicí, basa a kytara. Ale v divákovi to zůstane už navždycky. ()

JamesBerry

Konec je ještě daleko a Nirvana se zde prezentuje v plné síle, respektive syrovosti. Jedno z nejpovedenějších představení kapely, pro mě nepochopitelně dlouho opomíjené vydavateli hudebních dvd. ()

Aktamix

Jak zde píše většina komentářů - syrovost! Je to tak. Ten koncert je emocionálně dost studený, stejně jako počasí ten večer v Readingu. Mnohem plastičtější se zdálo vystoupení Nirvany na Reading festu o rok dříve, ale čert to vem. Tři chlápci, obvyklý tanečník, neskutečná energie, vystoupení na hranici sebe destrukce (viz kurtova krvavá kytara ke konci koncertu). Jako celek koncert působí jako lajna koksu. Prostě jízda od začátku až do posledních tónů, kdy kytara skončí v hledišti. Neznamená to však, že třeba "In bloom" je asi v nejhorší live verzi co jsem od nich slyšel. Ba naopak "Negative creep" a následný "Been a son" a "Blew" jsou biče boží a dopadnou na vás jako meteority. Záznam koncertu působí jako stroj času do dob, kdy hudba nebyla o pózách ale o poselství a hlubší myšlence. ()