Shaolin

• Hongkong 新少林寺 (více)

Během války na počátku 20. století projíždí nelítostný ale úspěšný velitel Hao Jie se svými vojáky Čínou a dobývá každé město, na které narazí. Jednoho dne zlikviduje také město poblíž šaolinského chrámu a před očima všech mnichů zastřelí zraněného protivníka prosícího o milost. Po slavném návratu domů ho však zradí jeho podřízený Cao Man, díky čemuž Hao Jie přijde o všechno. Holý život si zachrání jen útěkem, přičemž se dostane do stejného šaolinského chrámu, poblíž kterého nedávno raboval. Zcela zničený a pokořený Hao Jie požádá mnichy o přijetí, ti jsou však proti. Spřátelí se ale s místním kuchařem, který mu slíbí že mu pomůže získat si důvěru mnichů. (Raztubyl)

oleg121

Jackieho Chana mám rád, Benny Chan mi príde byť skvelým režisérom a herecké výkony, hlavne čo sa týka Andyho Laua a Nicholasa Tsea sú viac ako presvedčivé. Choreografia bojových scén bola vynikajúca, kamera, strih atď. Všetko to bolo skvelé. Jediné, čo mi na filme vadilo bola prvá polhodina. Úvod je strašne zdĺhavý a diváka ani veľmi nezaujme, čo sa v úvodných scénach stane. ()

damned

Herecké obsazení slibovalo větší filmový zážitek, název sliboval větší akci. Co jsem viděl byl spíš historický film řízlý Šaolinskou legendou, který nedal divákovi dostatečně promyšlenou a neohranou zápletku a milovníkovi kung-fu nedal dostatek bojových scén. ()

ouf

Po citové stránce velmi prodyšný film , energie a soucit se do váz chtě nechtě vpíjí. Jackie bohužel nedostal tolik prostoru kolik by zasloužil , asi , že si nenechal oholit hlavu . Já hold miluju absolutní kultury a shaolin zasluhuje obdiv , to co si k mnichům dovolovali komouši zkurvený v minulym století je nepochopitelný ! Jak může ve 21.století existovat bolševická strana ?? KDO ?? ty kurvy drží při životě ? ,, neboj se , vymřou společně s důchodcema " Prominout mi za odbočení , děkuji. ()

prasecak_cz

Pro mě krásný snímek, který nedělá ostudu chrámu Shaolin! Unikátní věc proč se mi film líbí? Napravení záporáka, jeho karmické vykoupení z cyklu samsáry, úchvatná výprava a podmanivá hudba. Shaolin je buddhistický až do jeho základů, film má mnoho společného. ()

Gagin

Těšil jsem se na Jackieho, toho je tam velmi pomálu. Těšil jsem se na tradiční kung fu, zase tam jsou ty létající mniši. Co s tím furt ty číňani mají? Jinak celkem slušná podívaná, ale více jak 3 to ode mě nedostane. ()

Fragonar

Já jsem spokojen. Ono to asi neporve za srdce tak silně, jak by v rámci žánru mohlo, ale na druhou stranu jde o důstojný příspěvek do shaolinské filmové sbírky. Samozřejmě je to opět další využití známého a léty prověřeného schématu o vnitřní nápravě, o cestě od ryzího, bezcitného egoismu ke schopnosti empatie a k probuzení vlastní spirituality. Ale mám snad tohle snímku vyčítat, zvlášť, když byl natočen jako pocta právě tomuto druhu příběhů? Musel bych vyčítat všem mýtům a legendám, že se stále znovu převlékají do nových aktualizací, ale přitom zůstávají stejné. Jenže to bych mýtům upíral jejich samotnou podstatu... Na čínských filmech, jako je tenhle, mám rád především to naladění, životní filozofii (třebaže mnohdy podávanou zjednodušeně, divácky přijatelně), tu motivaci, díky které se pak příběh rozuzlí zcela odlišným způsobem, než jak by tomu bylo u západního akčního snímku. Tady se nekoná žádné Arnoldovské "Na to už nemáš páru, Bennette," třebaže podle vší (ovšem zcela nebuddhistické) logiky by tvůrce všeho neštěstí Cao měl ve finální bitvě obdržet nekompromisní nakládačku korunovanou osvobozujícím rozemletím do konzerv pro místní hladovějící obyvatelstvo. Jenže NAŠTĚSTÍ o tohle tu vůbec nejde. Protože, jako ve správném shaolinském filmu, vinu je třeba hledat jedině a zásadně v sobě. A druhé nepřivádět na lavici obžalovaných, nýbrž na novou cestu, která může člověka dovést ke štěstí a osvícení, bude-li se opravdu snažit. I na tom zdánlivém plýtvání životy je to tu krásně patrné - ono to totiž plýtvání není ani v nejmenším. Místo zvířecky vydrážděného pudu sebezáchovy, který v západních akčňácích udržuje hrdiny naživu, takže jsou schopni přečkat nepřečkatelné, tu máme krásnou ukázku nelpění na životě. "Když přicházíme na tento svět, přinášíme radost. Když odcházíme, přinášíme smutek. Nebylo by lepší vůbec nepřicházet?" Když k tomu přičtu hudbu - pro mě naprosto uspokojující - , Jackieho Chana ve velmi sympatické, komornější roli "pouhého kuchaře" a vizuální stránku filmu, pak klidně tvůrcům odpustím i fakt, že už jsem viděl vážně vymazlenější kung-fu. Nějak jsem nabyl dojmu, že tady na něm tolik nezáleží. A za takové dojmy pokaždé děkuji, ať už jsem divák sebejednodušší. ()

Vonter

Jelikož stále hledám v dnešní agresivní, bezohledné době dobro, nemohu hodnotiti jinak. Myšlenka, kterouž film oplývá, jest i myšlenkou mojí. Budha je milosrdný.... P.S. Jackie je v tomto filmu zcela mimo mísu, hraje si svůj vlastní biograf a jeho role je toliko významná, jako šestý kámen zleva na šaolinském schodišti. ()

patho666

Výborný vizuál, obstojné súboje, infantilný Čínsky dej a ako bonus pripečený J. Chan, jedenkrát sa to dalo, druhá projekcia nehrozí. ()

cyglos

Vyjadřovat se k filmům z pohledu doby by bylo nemístné, ale zde musím konstatovat, že kdybych viděl film v roce 1990, tak možná ANO, ocenil bych jej. Výprava, lokace, i typy herců, nic proti ničemu. Upřímně, film jsem protrpěl !!! Dohánění soubojů pomocí triků . . . trochu na úrovni natáhnout diváka do kina. Čínský Hollywood. Sekery jako telata, a mávání s nimi, jako by to byla papírová rekvizita . . .   Už po 10 minutách jsem chtěl produkci vypnout, pak jsem se několikrát ukecal, že to přeci nevzdám. Nikoho nepřemlouvám, zda se podívat, či nikoli. I hodnocení je na každém jednotlivě. Za mne, s odřeným boltcem, dvě hvězdy. cyglos ()