Shaolin

Hong Kong / Čína, 2011, 131 min

Benny Chan

Anthony Pun

Albert Lee, Benny Chan

Celkom slušný pokus, avšak vadil mi tam Jackie Chan, ktorý svojou postavou narúšal celú atmosféru filmu a silene to podfarboval komediálnym podtónom, ktorý sa podľa mňa v tomto prípade do celkovej povahy filmu vôbec nehodil. Radšej nech zostane pri amerických gýčoch a spomína na svoju kariéru dávnych časov.(18.5.2011)

V mnoha ohledech mi to připomínalo Hodgesův film Modlitba za umírající (1987), také v tom, kterak na konci B.Chan ukázal, jak vypadá smířené spočinutí v Buddhově náručí...a to tak, že názorněji to snad už ani předvést nešlo. A Jackie se blýskne zábavným kuchařským kung fu, které ovšem jako by vypadlo z jiného filmu.(25.11.2011)

Měl jsem tušení, že tento snímek o legendárním Shaolinu s velkým rozpočtem nedopadne dobře, jako většina vysokorozpočtových filmů, které prostě zatím většinou číňanům nejdou. Ok, ale děj a přerod hlavní postavy v podaní Andyho Laua bylo velmi dobré, i když mám výtku, že kdyby jeho postavu hrál někdo jiný, bylo by to lepší, protože on zrovna není typ herce na bojová umění, i když na tom tenhle film moc nestaví. Problém, který s filmem mám, jsou akční scény, ty stojí většinou úplně za h....ehm starou bačkoru, delší úvod mi vůbec nevadil, ale honička na koňských povozech a plno CGI triků mě iritovala, dále to byla poslední půlhodina, kdy Shaolinský klášter byl odstřelován děly, byla naprostá zhovadilost. Jackie Chan a jeho obsazení nebylo špatné, už prostě nemá moc na akční scény, myslím, že jeho "bojový" výstup měli spíše vyřadit. I přesto, že mě strašně štvou určité věci, které tento snímek nabízí a jsou přitažené za vlasy, tak některé scény se fakt povedly, padající Lau na ruce Budhy či scéna u zvonu a další. Celkově se moje tušení naplnilo, ale zas tak špatný film to není, já dávám poctivých 60%, více si si hodnocení nezaslouží, už jen proto, že to není historický film. Ale jestli je tohle obrat k lepším velkorozpočtovým filmům, máme se na co těšit. BTW skvělý song od Andyho Laua nazvaný "Wu" je bombastický.(24.4.2011)

čínský resp. asijský "patos" je tak trochu jiný než ten známější, západní.. tradičně perfektní a efektní přehlídka bojových umění, snaha o příběh, který vždycky ve výsledku končí stejně (zrada, pomsta a procitnutí záporáka, že asi něco udělal špatně), tradiční asijská doprovodná hudba, krásná výprava a konečně i minimum efektů při skocích (používání lan)... Jackie opět dodává trochu toho humoru (strýčku, zmlať je jako když boucháš těsto/smažíš zeleninu... no lol).. Ve finále parádní film, který je zdatným sekundatem Ip Mana. čekal jsem nudu, ale ta neodstala prostor.. Shaolin tematiku mám rád, je to jedna z posledních bašt čistých duší v realném životě, dokumenty o nich a o chrámech jsou strhující. Skvělý film(25.12.2011)

Na hutnou stopáž relativně málo soubojů. Naštěstí jsou povedené, i když mě v nich irituje používání závěsných lan. Nikdo ze zúčastněných je rozhodně nepotřebuje. Emocionální rovina mě příliš nezasáhla, ale musím říct, že Nicholas Tse mě mile překvapil. Záporácká role, i když jsem tomu z počátku nevěřil, mu sedla a užíval si ji. Shaolin je jedním z lepších filmů, které k nám v poslední době z Východu přišly, ale není dokonalý není.(30.3.2011)

• Hai Yu, Jackie Chan

• - Aby se zamezilo poškození skutečného chrámu, byla pro potřeby natáčení v provincii Zhejiang postavena jeho replika za 1,5 milionu amerických dolarů. (Raztubyl)

• - Snímek vzdává poctu všem filmům s tématikou Shaolinu. (Yoshitsune)

• - Všichni herci hrající mnichy si museli na natáčení oholit hlavy, až na Jackieho Chana, který ve filmu nosí čepici, a nechal si proto ostříhat jen vyčnívající vlasy. (Raztubyl)