Shaolin

• Hongkong 新少林寺 (více)
Trailer

Během války na počátku 20. století projíždí nelítostný ale úspěšný velitel Hao Jie se svými vojáky Čínou a dobývá každé město, na které narazí. Jednoho dne zlikviduje také město poblíž šaolinského chrámu a před očima všech mnichů zastřelí zraněného protivníka prosícího o milost. Po slavném návratu domů ho však zradí jeho podřízený Cao Man, díky čemuž Hao Jie přijde o všechno. Holý život si zachrání jen útěkem, přičemž se dostane do stejného šaolinského chrámu, poblíž kterého nedávno raboval. Zcela zničený a pokořený Hao Jie požádá mnichy o přijetí, ti jsou však proti. Spřátelí se ale s místním kuchařem, který mu slíbí že mu pomůže získat si důvěru mnichů. (Raztubyl)

Trailer

VasaX

Hong Kongské divadlo intrik a vnitřního smíření, s klasicky epickým finálním bojem a poměrně dost přehlídek kung-fu i mimo něj. Nechci nikomu spoilovat, a tak jen řeknu, že finále je sice překvapivé, ale ne na "čínské" poměry. Ale myslím si že se to v moc západních akčních velkofilmech nenajde? Protože hlavní vítěz je uvnitř, a na to se "u nás" nehraje. Téma je takové klasické, zápletky taktéž, ale pořád to hezky funguje. K tomu staré dobré laciné efekty (které ve zpomalovačkách vypadají ještě laciněji) a cvičené estetické souboje. Prostě klasika. Jen mi to bohužel přijde trochu zbytečně dlouhé. Takže pohodový zaslouženě tříhvězdičkový (možná i tří a půl) kousek, bohužel jen zbytečně natažený. ()

Hollohlaway

Výpravná podívaná se spoustou známých herců, která má slušný příběh i poměrně dostatek akčních scén, čekal jsem to horší. Jackie Chan má sympaticky vtipnou roli, a i charakterní úlohy ostatních herců nejsou přeplácané. Hudba mi dost lezla krkem, ale dalo se to snést, a snad kromě přepálené stopáže a pár hluchých míst tomu nemám moc co vytknout. Dostal jsem, co jsem čekal, spokojenost. ()

Ellmariachi

Páni, když jsem si film pouštěl, myslel jsem že mě čeká jen další čínská blbůstka o duchu shaolinu apod. Chvíli to tak i vypadalo a myslel jsem, že to skončí někde na půl cesty rozkoukané. Celé se to totiž odehrává tak nějak divně oklikou a chvílemi jsem nevěděl, kde vlastně v ději sem. Když ale někde uprostřed začal usedat prach po první rozklížené polovině film mě chytil. Jackie Chan je tu poměrně málo, ale právě příchodem jeho postavy jako by film znovu začínal. Tím ho nechválím, protože on je tu skutečně minimálně a jeho úloha tomu odpovídá. Film se zajímavě přesune k finále , které je velkolepé. Akční stránka je výborná a epická. V poslední třetině je jedno jak je postava důležitá a umírá jedna za druhou. Ne jednou mě skočila do mysli Hra o trůny. Celé tomu dává korunu to, že tvůrci dokáží přenést emoce z obrazovky na diváka. To je věc, které si v dnešním digitálním filmovém světě cením. 78 procent. ()

Šakalík

První polovina filmu se mi líbila hodně, potom ale film upadne do jakéhosi patetického kómatu, ze kterého se až do konce neprobere. Bojová choreografie je tradičně výborná, věrná dobré asijské tradici, a hlavně teda docela reálná (nikdo tam nelítá, což je výrazné plus oproti třeba obdobnému Tygr a drak). Má to i svou odlehčenou rovinu, kde kraluje naprosto typický Jackie Chan coby klášterní kuchař, i když pohříchu příliš prostoru se mu nedostane. Samotný příběh krvelačného generála, který po smrti své malé dcerky vstoupí do shaolinského kláštera, kde najde v duši klid a mír, je řekněme poněkud uvalený, a to hlavně ke konci, kdy těch mnišských řečí o oproštění se od minulých životů a hledání životní rovnováhy je už prostě moc. Nicméně v globálu tenhle film své kvality určitě má, i když se musí chvíli hledat. ()

Puol

Veľkolepá výprava, zaujímavý námet, hviezdne obsadenie bohužiaľ v tomto prípade netvoria dobrý film. Celé to nejak nefunguje, Andy Lau sa do hlavnej úlohy príliš nehodí, postava Jackieho Chana viacmenej zbytočná, navyše len priemerné akčné scény a toho pátosu je až príliš. Zaujímavý je akurát Nicholas Tse a mních Jackyho Wo. Dosť sklamanie, tak max. za 5/10. ()

• Aby se zamezilo poškození skutečného chrámu, byla pro potřeby natáčení v provincii Zhejiang postavena jeho replika za 1,5 milionu amerických dolarů. (Raztubyl)
  • Snímek vzdává poctu všem filmům s tématikou Shaolinu. (Yoshitsune)