Adaptace čtvrtého dílu ze série osmi novel o energické středoškolačce jménem Haruhi Suzumiya a její SOS Brigádě zachycuje období mezi 17. až 24. prosincem, měsíc po kulturním festivalu. Zprvu se zdá být vše v normálu a Haruhi plánuje na Vánoce další akci SOS Brigády. Druhý den ale Kyon po příchodu do školy zjišťuje, že Haruhi a Itsuki zmizeli a Nagato ani Mikuru si na Kyona a jejich zážitky nevzpomínají. (profhubert)

seth82

Môžem iba súhlasiť s príspevkami ostatných - seriál ma nejako zvlášť nenadchol, hoci sprvoti vo mne vyvolal záujem. Neskôr sa to v ňom ale zopsulo a druhá séria bola akosi iba doplnková, takže od filmu som už naozaj nečakal priveľa. Opak je ale pravdou, obrovské prekvapenie, výborné spracovanie, skvelá hudba, príbeh, proste aj napriek svojej dĺžke som naň civel bez ujmy a bez toho, aby som sa pozrel, kedy skončí. Perfektné ukončenie seriálu, ktorý mi podobne ako u iných užívateľov prišiel skôr ako rozkúskovaná predohra k tomuto filmu. ()

Rozjimatel

"Je pre mňa ťažké uveriť, že existuje nejaký vírus, ktorý je dosť odvážny na to, aby napadol Haruhine telo."     Ak nepočítam Mijazakiho diela, ktoré sú pre mňa úplne špeciálnou kategóriou, tak je toto jeden z najlepších japonských animovaných filmov, ktoré som doposiaľ videl. Táto nesmierne atmosférická snímka so zaujímavou mysterióznou zápletkou ma dokázala hneď od začiatku silne vtiahnuť a napriek svojej enormnej dĺžke ma nepustila až do samého konca. Príjemne ma prekvapilo, ako inteligentne a dospelo tá snímka pôsobí, ako realisticky je ten svet vykreslený a ako si tvorcovia dali záležať na psychológii. A v neposlednom rade mi mimoriadne vyhovovala veľmi pekná animácia a dobre sa počúvala i hudba.     "Ak sa chystáš zobudiť, daj mi dopredu vedieť! Musím sa na to predsa pripraviť!" ()

mota

Standardni anime animace, zamotanost a prostredi. Opakovane vysvetlovani nastale situace a nakonec stejne udiv, kdo ze za zmenami stoji je asi dano sledovanim cinu neduvtipneho Johna Smithe. ()

Marys

Ešteže som si najprv pozrel seriál a až potom som sa pustil do už vlastniaceho filmu. Ináč by som bol asi stratený. Film má veľmi dobrú atmosféru, tajomno, efektne dokresľuje seriál a keby sa niektoré momenty zbytočne nevliekli, určite by som mu dal aj za plný počet. Tvorcovia sa vyhrali s motívom a svetom tohto seriálu veľmi pekne a dôsledne. ()

Janko_Vlyrd

Pre mňa momentálne najlepší animovaný film. N-Á-D-H-E-R-A. Tento film, chcem vidieť znovu a znovu! UPDATE: Po ďalších 3 pozretiach by som moje hodnotenie kľudne zdvojnásobil, pretože sa jedna o totálny mega-unikát, ktorý valcuje všetky ostatné vydané anime filmy nového desaťročia. ()

Tichošlápek

Po velmi dobrém a zajímavém seriálu by mě nenapadlo, že film mě tak velmi příjemně překvapí. Zalíbil se mi natolik, že u mě překonal i samotný seriál. :-) Ve filmu nechybí napětí, humor i psychologický vývoj postav. Velmi dobré zpracování alternativního světa. Nejdřív jsem si pomyslel, že 162 minut je hodně a že se budu chvílema nudit. Nastal úplný opak. Ubíhalo to velmi rychle a ani na chvíli jsem se nenudil. Po tomto zážitku se mi celkově dějství Suzumiya Haruhi zalíbilo o hodně více a doufám, že v budoucnosti bude pokračování. Po skončení filmu pro mě jednoznačně za 5 hvězd. ()

Echelon1

WOW...proste...WOW. Po v podstate komediálnom seriály nám tvorcovia naservírujú obrad o 180°. Vzťahy medzi postavami idú do poriadnych hĺbok a konečne sa dostavuje dramatickosť a emócie (hlavne v poslednej tretine je to dosť smutné). Dej potemnel, zvážnel, a tomu sa prispôsobil vizuál, dialógy a hudba. Za ňu veľká pochvala, dostávame dramatické a emocionálne orchestre, občas prikorenené zborovým chorálom. Lahôdka. Takto mal vypadať seriál a otriasol by vesmírom ala samotná Haruhi. Verím, že jeden z najlepších anime filmov čo bol kedy vytvorený. Než sa do toho pustíte, musíte si ale pozrieť všetkých 24 dielov (2006, 2009) seriálu – ktorý nejak neohúri, no inak dej, udalosti a hlavne psychológiu postáv nepochopíte. Ale...Toto musíte vidieť! ()

Radek.SCH

Oproti afektované Melancholy je Zmizení vlastně docela slušný film. Nikdo tam nikoho nenutí nosit debilní oblečky, a název Melancholy by se právě líp hodil pro tohle. Zimní počasí, samota, Sníh a Yuki, kterou si tentokrát zamilujete. Jen ta stopáž je i tentokrát trochu přestřelená. - 80 % ()

fr3ak

Popravdě ani nevím co napsat. Závěrečné titulky a potitulková sekvence (nevynechejte ji!) už skončili a já stejně sedím a nechápu jak bylo možné už tak vysokou laťku nastavenou seriálem (první sérií chce-li) vůbec překonat. Dost mne překvapila samotná atmosféra filmu, který je oproti seriálu dost smutný a celkem vážný. Haruhi si zde moc neužijete a pokud vás seriál upoutal právě díky její osobnosti, tak vás musím varovat že tentokrát je hlavní postava někdo jiný. A teď Haruhi je čas na další melancholii... 10/10 ()

Shrekito

Po druhé řadě značně proměnlivých kvalit přichází tento film. Jak byl seriál ve většině dílů veselý a rozjuchaný, tak je tento film mrazivý a smutný, Kyon se nachází v dost prekérní situaci a ze začátku to dost špatně psychicky zvládá (kdo by to taky vydržel) a postupně se čím dál víc zamotává do časových paradoxů ( které jsou dost provázány se seriálem, hlavně s nejmenovaným dílem z druhé řady), aby se pokusil vše napravit. Děj se překvapivě netočí okolo Haruhi (která je dost upozaděna, ale stačí se podívat na název filmu, že?), ale okolo jiné členky S.O.S. brigády. Abych to shrnul na filmu se mi líbílo téměř vše, film po celých 162 minut ani trochu nenudil a Kyon je snad ještě cyničtější než v seriálu (velké plus :-D), ale nefanům bych film pravděpodobně nedoporučil, kvůli již zmíněné provázanosti se seriálem, takže jasných 9/10. P.S: Stydlivá Nagato byla neuvěřitelně kawai a Haruhi s dlouhými vlasy neuvěřitelná sama o sobě a nikdo mi nevymluví, že s dlouhými vlasy vypadá líp než s těmi co má v seriálu. P.S.2: Kyon se stává s největší pravděpodobností mým nejoblíbenějším hlavním protagonistou v anime vůbec. ()

ing.man

Největším paradoxem paralelních světů je, že se hrdina pokouší dostat do toho jediného správného, tudíž původního světa. Obává se pokřivení časoprostoru, narušení kontinua, děsí ho představa, že by se verbal začal slušně chovat a tím vlastně potvrzuje pravidlo, že i přes nekonečné možnosti touží nejvíc po páteční návštěvě Mekáče. Ubohý Sugita-san, kolik kilo textu musel namluvit do téhle rozhlasové hry... ()

Zombiepod

Na takéto drvivé anime dosť zarážajúca stopáž, prekvapením však je, že film neprestáva byť zaujímavý až do samého konca. Výborne vymyslené, no pomerne náročne podané ( čo však pri troche trpezlivosti a stopercentnej pozornosti skôr poteší ), a graficky jedno z tých najlepších japonských animákov, aké som videl. Nebyť mojej totálnej neznalosti predlohy, či seriálu, pretože niektorým scénam a flashbackom jednoducho bez toho neporozumiete, napálim aj plné hodnotenie. ()

Diskomuz

Krásná atmosféra, kterou se dá kochat celé 2,5 hodiny celého filmu. Celkový dojem filmu je "pětidvězdičkový" až do doby, než vyzní smysl filmu. :) Bohužel :D ()

Godlieb

Disappearance se výrazně odlišuje od seriálu hned v několika ohledech. Hlavně, má jakýstakýs happyend. Stopáž je na první pohled hodně přestřelená ale uteče stejně rychle jako podobně dlouhé Tenkrát na Západě, možná až moc rychle. Mnohem více se zde hraje na city (spolu s Roman Hollyday jediný film u kterého se mi chtělo opravdu brečet), Haruhi je zatlačena do pozadí neboť tentokrát se vyjímečně všechno netočí kolem ní ale mojí nejoblíbenější vedlejší postavy (možná nejoblíbenější vůbec), která se rozhodla, že umožní Kyonovi aby si vybral, zda skutečně chce změnit realitu na níž si stále stěžuje. Koncept je podobný Doktorovi Who, tedy nic originálního, ovšem Kyonovy sarkasmy opět zabírají a Nagato vypadává ze své role tak dokonale až to překvapí, člověk místy neví jestli se nad její chorobnou roztomilou stydlivostí rozplývat nebo naopak litovat její i v nové realitě přetrvávající osamělost, zvláště když nešetří bezmocnými pohledy, příběhová linie navazuje na některé díly ze seriálu a nechává nezodpovězené otázky, živnou půdu pro další pokračování. Nemohu se ubránit rámcové podobnosti závěrečné scény s legendárním Blade Runnerem, snad ho měla i trochu parafrázovat, zvláště doplněná sněhem místo deště. Estetické zpracování nemá daleko k dokonalosti, symbolika Kyonových vnitřních pochodů nemá chybu (hlavně turnikety a přišlapávání vlastního já ke stolu), "kamera" a "střih" opět boduje na plné čáře, skloubení nepohyblivého pozadí a 3D postav se povedlo, přechody jsou ztěží znatelné. Umělecké dílo s propracovaným vývojem postav. Ale to není žádná novinka. P.S: mám raději dívky s krátkými vlasy. 5* P.S 2: Zelvopyr, uznávám svou chybu, můj zdroj ohledně % zřejmě není přesný (nebo jsem to špatně přečetl, nevím) a ten překlad je podle wikipedie skutečně Yukiko = dítě zimy. Nechal jsem se trochu unést, má fascinace anime trvá jenom krátce a nejsem (ani nechci být) žádný odborník, mým oborem jsou hlavně auta, letadla, lodě, zbraně a jiná mechanika. Jestli se tedy má nevědomost někoho dotkla tak se omlouvám (opravdu ne ironicky, doopravdy). P.S 3: Konečně se mi podařilo sehnat i knižní předlohu k tomuto filmu (vlastně i k předchozímu seriálu plus sedm dalších 'volumes') a musím uznat, že obdivuji jak důsledně se tvůrci předlohy drželi, pouze trochu osekali Kyonovy vnitřní monology, poopravili jeho názor na Nagato a poslední scéna se neodehrává na střeše ale v nemocničním pokoji, ovšem jinak smekám, navíc jistě mnoho skeptických hlasů mluvících o vykrádání NGE překvapí, že Tanigawa Nagaru každou z hlavních postav napsal podle svých školních kamarádů nebo spolužáků a tudíž je jakákoliv podobnost, a nejen příběhová, s NGE spíše náhodná... P.S 4: Teoreticky ani wikipedie nemá s překladem úplně pravdu. Totiž, 'Yuki' se v tomto případě píše stejnými znaky jako 'naděje', plus 'Nagato' pak stejnými znaky jako jméno stejnojmenné bitevní lodi ze 2. světové války (jak přiléhavé). ()