Dantovské peklo

Dante's Inferno: An Animated Epic

Akční / Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy / Horor

Japonsko / USA / Singapur / Jižní Korea, 2010, 88 min

Do ultimátní kreslené řežby tomu chybí dost. Údernější hudba, trocha více přehlednosti v akčních scénách, i rozhodnější konec. A přitom nakročeno bylo slušně. Výborný hlavní (anti)hrdina utíná nekompromisně hlavy, všem co se připletou do cesty, každý z devíti kruhů pekla je výtvarně zobrazen parádně a rozmanitost postav i stvůr nezná mezí. I když mangu moc nemusím, u této krvavé cesty za očištěním duše svojí i své milé jsem se nenudil.(19.6.2010)

Nápad udělat z prvního dílu Danteho epické básně temnou krvavou řežbu je vskutku pozoruhodný. Musím taky ocenit skvělou animaci, perfektní atmosféru, dabing a hudbu. To je bohužel vše. Příběh mě absolutně nevtáhl do děje. Celý film sledujeme náboženského fanatika Danteho na cestě skrze 9 kruhů Pekla, aby osvobodil svou milovanou Beatrice, která se má stát Satanovou nevěstou. Bohužel Dante pobíhá peklem, máchá kolem sebe nejdřív mečem a potom nějakou obří kosou, všechny své nepřátelé zabíjí bez váhání jedinou ranou, všude spousta krve a nakonec si troufne i na samotného ďábla. Jistě tušíte jak to dopadne. No prostě jsem měl pocit, jako kdybych sledoval nějakou počítačovou hru, kterou ale nehraju já. Zajímavé na filmu jsou jen ty flashbacky, ve kterých se odkrývají hříchy hlavního hrdiny zasunuté kamsi do podvědomí.(11.5.2010)

Slušná animovaná rúbačka, ktorá toho celkom veľa vyťažila z konceptu literárnej predlohy. Príbeh bol pre mňa osobne zaujímavý a pútavý, vykreslenie Danteho a jeho tragické činy sú super. Pri tomto snímku môžem fakt napísať, že dej sa nezastaví ani na chvíľu a stále sa niečo deje, väčšinou sa trhá na kusy, odrezáva, prepicháva atď. Animácia mi pripomenula tiež nedávny film na motív hry a tiež od EA Games a to Dead Space: Downfall. Dabing je celkom slušný, ohúril ma ale najviac hlas Grahama McTavisha, ktorý daboval Danteho. Ten by sa so svojim revom a krikom nestratil ani pri kráľovi Leonidasovi. A potešil aj Mark Hamill v role Danteho otca. Dúfam, že sa nikedy dočkáme aj sfilmovania, či už hraného alebo animovaného, typovo podobnej hry a to God of War, ktorá ma neskutočne blízko k tomuto filmu.(15.8.2010)

Dante's Inferno je animovaná verze stejnojmenné hry od Electronics arts. Příběh je dílem slavné Božské Komedie od Aligieriho. Pravda toto je trošku drsnější a akčnější forma. Každopádně vizualizace nemá moc co dělat se samotnou hrou a tak jediné, co je totožné je víceméně příběh. Dante zhřeší a po návratu domů najde Beatrice zavražděnou. Pouští se do samotného pekla, při kterém ho doprovází samotný Vergilius. Animace to je krásná a krvavá. Podle mě velmi podařené anime, co vypraví tento příběh. Moc se mi líbilo, jak se Dantův vzhled mění postupem Pekelnými kruhy. Hřešit se zkrátka nemá . ( 77 procent )(8.4.2012)

Drastické, temné, ponuré, gotické a predovšetkým neznesiteľne brutálne. Japonci pojali predstavu o fázach pekla svojím špecifickým spôsobom, ktorý ich úplne vystihuje. Dantovské peklo hodnotím vysoko, pretože najdôležitejšiu úlohu si splnilo - zo zobrazenia pekla a celého toho utrpenia mám ešte aj teraz husiu kožu a v tej konkrétnej chvíli ma zvierali všetky možné negatívne pocity. Dokonalá symbolika, dokonale vykreslenie ľudského utrpenia, dokonalé vychytávky v podobe diabolských bytostí, dokonale charakterizovaná postava hriešneho Danteho, jeho milovanej Beatrice a v konečnom dôsledku aj samotného diabla. Málo mi chýba k piatej hviezde.(20.7.2010)

• - Mezi animovaným filmem a konzolovou hrou je jen několik málo rozdílů. Například bojovou kosu, ke které Dante přijde až porážkou jednoho z okřídlených démonů, obdrží po bolestně rychlém duelu se samotnou Smrtkou. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Jak to bylo doopravdy?
    ○ Dante, celým jménem Durante degli Alighieri, se nemohl potkat s králem Richardem I. Lví srdce a zúčastnit třetí křížové výpravy, jelikož skončila 73 let před tím, než se vůbec narodil. Ale jeho prapraděd, rytíř Cacciaguida degli Elisei, bojoval za křižáky ve druhé výpravě a pravděpodobně padl ve vzdálené Svaté zemi.
    ○ Dante, jako dítě zasnoubený se stejně starou Gemmou Donati z ghibellinské aristokracie, měl několik synů a jednu líbeznou dceru jmenující se Antonia, která se po přijetí do kláštera přejmenovala na Beatrice. Dantova drahá, fascinující Beatrice di Folco Portinari, byla pouhý rok vdaná za bohatého bankéře jménem Simone de' Bardi a pak skonala při nelehkém porodu již ve svých 24 letech. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Jako předloha pro film sloužila kniha "Božská komedie" od italského básníka Danta Alighieriho, přesněji část knihy s názvem "Peklo", která vznikla v letech 1307–1308. Stejně jako ve filmu je i v knize hlavní postavou sám autor Dante. (Hannibal92)