Bella Mia

Česko, 2013, 93 min

• Olík

"No ty krááávo" Agro-veganská bajka o kravách chytřejších lidí. Žádné obeznámení se s okolnostmi, žádné tohle je ten a ten, žijeme tady a tady, protože tohle a tohle......hned v první minutě krávy šup do lesa a teď si nás hodinu a půl hoňte. Jako nic proti, holkám jsem držel kopyta až mi modrala, herecky to taky zvládli na jedničku (třeba v porovnání s Rajcherem.......to byl úplně jiný level), ale to bylo natočeno tak blbě, že jsem celou dobu přemýšlel, jestli si pan Duba jenom dělá z lidí prdel a nebo mu doma dávali k obědu naklíčené brambory. Když došlo na záběr dojatých uprchlic soucítících s uvězněnými kolegyněmi, tak jsem fakt dostal strach, že se vůdkyně povstání (pracovně jsem ji překřtil na Jánošici) nechá inspirovat Spartakem a osvobodí uvězněné.....a nakonec bych se ani vlastně moc nedivil, protože to celé bylo pojato jako plůtkem z čárek na lístku upravené hospodské pábení místního traktoristy. Dobře, epizoda Doktorů z Počátků dejme tomu, ale seriózně míněný celovečerák?!?!?!?!?(19.1.2015)

• NinadeL

Ok, říkám si, dáš tomu šanci. Trailer vypadá až podezřele skvěle, Marek Epstein nemívá hloupé nápady a Petr Forman víceméně taky vždycky funguje. Ale výsledek je zase takový typický český. Teď ono to chvíli hladí, chvíli je to drsné, občas si to zakýčaří. Tu a tam je to mnohem funkčnější jako reklama na regionální National Geographic. Silné momenty střídají ty naprosto mimoňské, místy je to k pláči, což hlavně díky nehereckému Rajchertovi. A proto raději než znovu prožít všechna roční období s tímto filmem, tak to už snad raději nic.(2.12.2013)

Původně jsem nechtěla na film zavítat, neboť mě jeho obsah příliš zaujal. Nakonec jsem se rozhodla, že půjdu a jsem za to ráda, neboť film se mi líbil a zanechal ve mně příjemný pocit. Ano jak uvádějí ostatní, tak film má nějaké nedostatky, ale prostě z lidského pohledu se mi líbil, bylo tam i pár vtipných scén, trochu romantiky a hlavně krásná, česká přírody. Výkony herců Formana a Rajcherta byly super, škoda že Zuzka Norisová nedostala větší prostor.... Nehledě na to, že příběh je založen na skutečné události a pan režisér M.Duba do toho dal své srdce, a proto film vřele doporučuji. Byla jsem i na diskuzi s panem Dubou a dozvěděla se spoustu zajímavých informací a prostě jsem byla dojatá a nadšená!!!!(26.11.2013)

• Fifer

Nehodnoceno! Samozřejmě ze mě mluví závist, ale stejně si myslím, že jedním z problémů české kinematografie je fakt, že cca pětinu scénářů, které jdou ročně do kina, píše Epstein. Existovali snad jen dva géniové, kteří by takové tempo zvládli: Juráček a Procházka. Epstein tak dobrej není. Napsal zajímavé filmy i úplné sračky. Když jsem si přečetl o čem má film být, tak mě pojala hrůza. Vsadil bych roční výplatu na to, že tohle bude kolosální sračka, protože jestli se jim z tohoto námětu podařilo natočit dobrý film, tak vážně smekám.(P.s: Evidentně to dobře nedopadlo)(27.11.2013)

• Big Bear

Ehhh to tedy zase jednou bylo... Být sprosťák, utrousím - no ty krááááááávo... Jo, já chápu, že jsou lidi co maj rádi parní mašinky, lidi které zajímají motýli, hadi, motorky, známky, obaly od žvýkaček a pak asi jsou i lidé, kteří mají rádi krávy. Jedním z nich je i zřejmě i pan Duba. A tak natočil epos o statečné Stračeně a jejích neméně statečných 4 družkách... Aby toho nebylo málo holky cestou osvobodí býka snad aby jim bylo veseleji... A tak nám vzniklo 93 minut šílenosti, kde na pozadí Velkého kravího útěku režisér zručně rozehrává dramata lidských aktérů příběhu. A tak tu máme přiblblého a nelogicky se chovajícícho majitele krav Formana, zlouna střelce Rajcherta - který nakonec dostane za vyučenou, vnadnou Norisovou - která však byla vnadnější když v promočených šatech bosa v deštíku zpívala o tom jak šumí akáty když padá déšť... Ale nemáme tu jen kladné hrdiny a záporáky. Jsou tu i zlouni, kteří nakone prozřou a tak se náročný divák dokonce dočká scény hodné Lovce jelenů... A když už je opravdu v závěru zle a slabší divák vzlykne, děj se náhle dostane do úplně jiného zvratu a slzy smutku střídají slzy štěstí a radosti... Tedy u citlivého diváka - já si jen říkal ty krabe to si snad ze mně dělají srandu... Kamera nad stádečkem prolétává od shora dolů, zleva doprava, větev nevětev... Trvat to minutu, mohla být z některých scén (krávy v přírodě) dobrá reklama na nějaké to chovné plemeno či snad nějakou tu mlékárnu... Ale 93 minut trvající film? Šílené. Chtěl jsem dát odpad, ale ty chudinky krávy si to prostě nezasloužej. V tomhle žádné poselství nehledejte, je to kravina. A tak dávám jednu kulku z kulovnice a hádejte komu. *(20.8.2014)

• - Nejsložitější na realizaci bylo, že velké herecké party měla i pětice krav – Irena, která dostala roli Bely, Fíďa, Vanda, Vlnka, Milka a býček Dušan. Ty filmařům pronajalo místní zemědělské družstvo a filmaři se o ně téměř dva roky starali. (Zdroj: Cinemart)

• - Během promítání filmu běžela kampaň s cílem vybrat 180 000 Kč na to, aby hlavní "herečka" mohla v poklidu dožít. (morgos)

• - Natáčení probíhalo v Roprachticích v Jizerských horách, které Martin Duba znal už z filmu Zapomenuté světlo, na němž spolupracoval jako kameraman. (Zdroj: Cinemart)