Bella Mia

Česko, 2013, 90 min

• honajz2

Dubův debut Správce statku se mi kromě konce docela líbil. Jenže tenhle film už skoro nefunguje. Tak jo, je tu celkem dost krásných záběrů krajin, polí, luk a všeho možného, ale nějaký příběh vlastně není. U stáda krav je podezření na BSE, mají být utraceny, ale krávy začnou zdrhat a to je vše, co se tam děje. Nakonec tam ani nemuselo být tolik postav, jsou v podstatě zbytečné. A zápletka s krávami brzo přestane bavit. Takže nám tu zbývají jenom ty krásné záběry a to je všechno. Taky je to docela utahané. Je to škoda, Správce statku se mi docela líbil, tohle už ne. 2*(7.12.2018)

Měl statkář Pazdera, měl malé stádo krav. Ale údajně nakažených BSE. A to mu teď pod hrozbou utracení pláchlo do lesů. Nutná likvidace jeho chovu, který čítal pět kusů dobytka, je pro něj něco nemyslitelného. S mladým veterinářem v zádech, kterého však spíše zajímá jeho sličná dcera, s odchytným týmem "lovců" po boku a s nejasnou budoucností před sebou, se snaží řešit rodinné i hospodářské problémy. A bude čekat, až se mu zatoulaný dobytek vrátí zpět na jeho statek a dost možná to bude dlouhé čekání plné nejistot. Petr Forman zahrál Pazderu jako obyčejného chlapa bez bázně a hany, pro něhož je chov krav nade vše, a který tvrdošíjně odmítá připustit možnost nebezpečné choroby u jeho skotu. Je na všechno sám, neboť manželka od něj odešla (přesný důvod se nedozvíme) a v péči má syna a dceru, kteří mu také občas přidělávají starosti svým pubertálním postojem, ale není to nic, s čím by si nevěděl rady. Nemá v podstatě žádný osobní život. Ve filmu se buď honí za krávami, nebo je na statku. V jeho chovu je vůdčí kráva nesoucí poetické jméno Bela (s Bellou ze ságy Twilight, to nemá nic společného), jejíž inteligence je na krávu nadprůměrná a on na ni nedá dopustit. Z herců bych vyzdvihl Petra Rajcherta v záporné roli. Jeho maniakální lovec Hádek, jež je nenávistí posedlý vůči Pazderovi (důvod není znám), je pro film živelným oživením. Jeho postava se vehementně ohání svým bývalým významným postavením v armádě, ačkoliv svoji vojenskou minulost řádně přibarvoval, jak v závěru filmu vyjde najevo. Jeho maniak však byl nejzajímavější z celého filmu. Dále zaujala už jen Anna Fialová coby Pazderova dcera, ale spíše svým sexappealem, neboť její role tak byla vesměs koncipována. Většina postav ve filmu byla pojata poměrně ploše a nic podstatného se o nich divák nedozví. Nepříliš zahuštěný děj se přece jen ve větší míře soustředil na krávy, pokud tohle zvíře nemáte v oblibě, bude pro vás film scenáristy, kameramana a režiséra Martina Duby pravděpodobně utrpením. Ten nad jeho náročným natáčením i realizací příprav strávil téměř dva roky. Těžko říct, jestli se mu to vyplatilo. Přece jen, filmy o skotu v hlavní roli, diváky do kin netáhnou. Film vychází (údajně) ze skutečných událostí a je ojedinělým počinem v české filmové tvorbě. Duba v něm smíchal polodokumentární styl s poetickým rozměrem, který ale příliš nenadchne. Citlivý divák může hůře snášet drastická úmrtí zvířat, jež filmu dodávala dramatický i depresivní rozměr. Nepřehlednosti se film nevyhnul. Chaotické střídání ročních období způsobilo postupné utopení příběhu a v podstatě na povrch vyjela jednotvárnost, kdy Pazdera chce pro svoje krávy dobro, a jeho protivník Hádek mu v jeho úsilí nepřeje. Tohle film dost opakoval. A pak zde také byla jistá neschopnost krávy chytit. Ježíšmarjá, les to nebyl zrovna hustý jak z pohádek bratří Grimmů. Dost divně působilo, když už po několikáté bylo vidět krávy na mýtině, nebo hned za prvním stromem, ale film to pojal zbytečně a směšně dramaticky v tom smyslu, že je to neřešitelná situace. Z jiného dokumentu jsem se dozvěděl, že krávy, s nimiž Duba natáčel, byly zachráněny před porážkou, protože si k nim vybudoval vřelý vztah a našel se pro ně nový majitel. Takže konec dobrý, všechno dobré, alespoň v realitě. Z tohoto neobvyklého dramatu si budu hlavně pamatovat Rajcherta, Fialovou a pěknou kameru střídající množství záběrů v různých stylech. Od nynějška už žádné hanlivé "bůůů" jako urážka ženy. Vždyť přece krávy jsou tak chytré. 60%(19.1.2015)

Rozhodne bych to nevidel tak zle. Sice bukolicka naivni selanka, ale rozhodne dost mila a sympaticka. A z tech krav toho nakonec vyslo mnohem vic, nez by se dalo cekat. Na to, ze je Martin Duba hlavne kameraman, toho z nich vyrubal pomerne dost. Respekt k jeho trpelivosti, musela bejt nekonecna.. Magicky v obrazu, jen teda na povazenou prazdny. 65%(21.11.2013)

• NinadeL

Ok, říkám si, dáš tomu šanci. Trailer vypadá až podezřele skvěle, Marek Epstein nemívá hloupé nápady a Petr Forman víceméně taky vždycky funguje. Ale výsledek je zase takový typický český. Teď ono to chvíli hladí, chvíli je to drsné, občas si to zakýčaří. Tu a tam je to mnohem funkčnější jako reklama na regionální National Geographic. Silné momenty střídají ty naprosto mimoňské, místy je to k pláči, což hlavně díky nehereckému Rajchertovi. A proto raději než znovu prožít všechna roční období s tímto filmem, tak to už snad raději nic.(2.12.2013)

Před pár lety se německá kráva Yvonne nenechala naložit na povoz, směřující na jatka, uprchla do lesů , kde se přidala ke stádu jelenů a odolávala všem lidským pokusům o její odchycení.Toho tématu se chytli naši tvůrci, do příběhu přidali další krávy, větší kravské útrapy a obzvlášť zarputilého zlosyna s puškou. Děj občas dost skřípe a celá ta story je poněkud přitažená za vlasy, nicméně záběry na v ročních dobách se měnící českou krajinu jsou kouzelné, takže za ně a kvůli Yvonne, autorce původního námětu, přidávám hvězdu navíc.(3.11.2019)

• - Postavu sympatické Lindy měla původně ztvárnit herečka Alžběta Staňková, se kterou se Martin Duba setkal při natáčení pohádky Peklo s princeznou. Měsíc před svým prvním natáčecím dnem zavolala, že je těhotná a protože se vědělo, že se bude natáčet nejméně rok v různých ročních obdobích, bylo nutné roli přeobsadit. Martin Duba si vybral jinou Slovenku – Zuzanu Norisovou. Když natáčení končilo tak i ona přišla s tím, že také čeká miminko. Tento film byl tak orámován novorozeňaty. (Zdroj: Cinemart)

• - Natáčení probíhalo v Roprachticích v Jizerských horách, které Martin Duba znal už z filmu Zapomenuté světlo, na němž spolupracoval jako kameraman. (Zdroj: Cinemart)

• - Jednou přišel na natáčení Petr Forman s oparem a zdálo se, že to bude problém. Narychlo se přehodilo natáčení scén, takže se nejdříve natáčela scéna rvačky, v níž Pazdera dostane pořádnou ránu od Hádka do obličeje, takže maskérky nemusely složitě „vyrábět" krvácející ránu. (Zdroj: Cinemart)