Reklama

Reklama

Bella Mia

Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Stádo krav z menšího statku je kvůli podezření na BSE (Nemoc šílených krav) odsouzeno k utracení. Zvířata nakládané do vozů, ale vycítí blížící se hrozbu, vzbouří se a pokusí se utéct. Lidé na ně začnou pořádat hon, ale stádo pod vedením krávy Bely se ukáže být v mnoha ohledech inteligentní a prozíravé a řadu nástrah prokouknou, zneškodní, nebo prostě jim uniknou. Vzájemným soubojem o to, kdo s koho, se na obou stranách vyčerpávají síly i stoupá agresivita. Právě člověk se uchýlí k brutálnímu, nízkému a na nic se neohlížejícímu vybíjení, které už má pramálo společného s původní veterinární prevencí. Na straně druhé se však najdou i lidé opačného smýšlení, kteří mají pro krávy na útěku pochopení, sympatizují s nimi a snaží se jim pomoci. Jde totiž více o souboj člověka s narušenou konvencí řádu, než o jakékoli přímé ohoržení života člověka zvířetem či jiných zvířat. Hrdinky touží jen po jediném, po svobodném životě v přírodě, v níž jsou ale náhle nuceny se také učit žít a přežít. V přírodě, kde je nikdo nenakrmí, nepodojí, nenadopuje léky, přírodě, jíž se sami musejí přizpůsobit. Poznávají, co je to hlad, zima, strádání i bolest. Přebírají lidské rysy a nastavují nám lidem zrcadlo, kam je a není možné zajít v zahrávání si s přírodou. S postupujícím časem v nerovném souboji však zůstává jen hlavní hrdinka, vůdčí kráva Bela, která je postavena před závažné rozhodnutí volby – zachránit si holý život či za velkého rizika pokusit se zachránit vlastního potomka. Obětuje se, morálně vítězí nad námi všemi, ale je jen a jen na přírodě, zda ji nechá težce zraněnou přežít.

Tento baladicky laděný příběh s mimořádným emocionálním nábojem a morálním apelem určitě zaujme nejen svým prostým sdělením, že lidé nejsou tady proto, aby se stali krutými pány tvorstva, ale proto, aby se naučili žít v souladu s přírodou a nikomu neubírali právo na svobodu a vlastní život. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (73)

Kosmik 

všechny recenze uživatele

Bohužel tomuto snímku nemohu dát více, jak dvě hvězdy. Film vznikal z nadšení všech zúčastněných tvůrců a herců v dosti bojových podmínkách s minimálním rozpočtem. A to byl zřejmě jeho hlavní problém. Chyběly hlavně finance na drezůru a přípravu vybraných krav na natáčení a tak plno scén zůstalo pouze na papíře původního scénáře (informace z vyprávění režiséra v diskuzi po jedné z předpremiér filmu). V tomto filmu měly být hlavními hrdiny krávy vedené velmi inteligentní Bellou a lidští herci jim měli pouze přihrávat. Akční scény s kravami musely být seškrtány na pouhé romantické záběry přecházejícího stáda z jednoho kraje záběru ke druhému na pozadí krásných scenérií Jizerských hor nebo záběrů z kamerové lanovky přejíždějící nad pasoucím se dobytkem. A herci jim opravdu jen přihrávají s nulovými nebo jen nepatrnými vývoji ve velmi jednobarevných charakterech svých postav. Film tak asi udělá radost jen milovníkům přírody a zejména okolí Vysokého nad Jizerou a Železného Brodu, kde se celý natáčel. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Taková autorská samomasturbace. 1) Navzdory tématu nudný a nijaký film nabízí jedinou zajímavou postavu - bývalého vojáka, maniaka Hájka (přesvědčivý 45letý Petr Reichert). 2) Zaregistroval jsem ještě 29letého Igora Orozoviče (veterinář Vítek) a mladičkého Lukáše Kůrku (syn Honza). ()

Reklama

honajz2 

všechny recenze uživatele

Dubův debut Správce statku se mi kromě konce docela líbil. Jenže tenhle film už skoro nefunguje. Tak jo, je tu celkem dost krásných záběrů krajin, polí, luk a všeho možného, ale nějaký příběh vlastně není. U stáda krav je podezření na BSE, mají být utraceny, ale krávy začnou zdrhat a to je vše, co se tam děje. Nakonec tam ani nemuselo být tolik postav, jsou v podstatě zbytečné. A zápletka s krávami brzo přestane bavit. Takže nám tu zbývají jenom ty krásné záběry a to je všechno. Taky je to docela utahané. Je to škoda, Správce statku se mi docela líbil, tohle už ne. 2* ()

dom156 

všechny recenze uživatele

Film o chytré krávě, člověk by si až řekl kam jsme to jen klesli. Nicméně postupem času si člověk tak nějak k té krávě cestu najde a trochu jí ty palečky přece jen drží a z debiloviny se stane jen podprůměrný snímek. I tak si myslím, že 90 minut se dá využít jinak, než koukáním na tento film a spíše nedoporučuji. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Ok, říkám si, dáš tomu šanci. Trailer vypadá až podezřele skvěle, Marek Epstein nemívá hloupé nápady a Petr Forman víceméně taky vždycky funguje. Ale výsledek je zase takový typický český. Teď ono to chvíli hladí, chvíli je to drsné, občas si to zakýčaří. Tu a tam je to mnohem funkčnější jako reklama na regionální National Geographic. Silné momenty střídají ty naprosto mimoňské, místy je to k pláči, což hlavně díky nehereckému Rajchertovi. A proto raději než znovu prožít všechna roční období s tímto filmem, tak to už snad raději nic. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (7)

  • Jednou přišel na natáčení Petr Forman s oparem a zdálo se, že to bude problém. Narychlo se přehodilo natáčení scén, takže se nejdříve natáčela scéna rvačky, v níž Pazdera dostane pořádnou ránu od Hádka do obličeje, takže maskérky nemusely složitě „vyrábět" krvácející ránu. (Zdroj: Cinemart)
  • Režisér Martin Duba se s filmem zúčastnil 44. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Goa. (Fantomas92)
  • Během promítání filmu běžela kampaň s cílem vybrat 180 000 Kč na to, aby hlavní "herečka" mohla v poklidu dožít. (morgos)

Reklama

Reklama