Bella Mia

Česko, 2013, 93 min

• honajz2

Dubův debut Správce statku se mi kromě konce docela líbil. Jenže tenhle film už skoro nefunguje. Tak jo, je tu celkem dost krásných záběrů krajin, polí, luk a všeho možného, ale nějaký příběh vlastně není. U stáda krav je podezření na BSE, mají být utraceny, ale krávy začnou zdrhat a to je vše, co se tam děje. Nakonec tam ani nemuselo být tolik postav, jsou v podstatě zbytečné. A zápletka s krávami brzo přestane bavit. Takže nám tu zbývají jenom ty krásné záběry a to je všechno. Taky je to docela utahané. Je to škoda, Správce statku se mi docela líbil, tohle už ne. 2*(7.12.2018)

V první řadě smekám klobouk, že se někdo odvážil natočit film o krávách v exilu. Dnešní doba považuje krávu za stroj na maso a mlíko, když uteče pes, to je poplach, ale kráva? Překvapení. Kolem toho problému s úprkem krav do lesa se rozjede jakýstakýs příběh, nicméně je to především o lidech a přírodě. Vévodí tomu záběry krajiny a poměrně podmanivá hudba na pozadí. Je to náladovka, nejde ani o příběh ani o jeho valný smysl. Forman, Rychlík jsou výborní. Život lidský se stále hraje na šachovnici poměrně malých rozměrů, a těch figurek v něm obvykle taky moc nebývá. A někdy to může být docela problém uhrát alespoň plichtu. Film má výtečnou kameru a hudbu, je lidský a to mi ke štěstí stačí. Mimojiné-ty krávy to hrály skvěle! 80%(30.8.2014)

• slunicko2

Taková autorská samomasturbace. 1) Navzdory tématu nudný a nijaký film nabízí jedinou zajímavou postavu - bývalého vojáka, maniaka Hájka (přesvědčivý 45letý Petr Reichert). 2) Zaregistroval jsem ještě 29letého Igora Orozoviče (veterinář Vítek) a mladičkého Lukáše Kůrku (syn Honza).(11.5.2016)

Před filmem by měli promítnout upozornění, že ne všechni herci se dožili konce natáčení :-( Trochu ve stylu Zdivočelé země, především emotivnější scény jsou hodně nezvládnuté a herecky slabé. Kamera ale odvádí dobrou práci, i přes pár kýčovek se dočkáme pěkných obrazů, a i když logika a věrohodnost kulhá víc než ty krávy v bahně, tenhle film mohu s klidem doporučit. Největším překvapením je pro mě ale Anna Fialová, určitě stojí za to věnovat jí pozornost. Bylo tam bohužel víc much než jenom na hřbetech krav - zase to jednoznačné škatulkování postav, a především zřejmě hodně volné uchopení námětu podle skutečné události - až na konci se zjistí, že inkubační doba je poněkud kratší době vyprávění příběhu atd.(18.5.2014)

Velmi pěkný, romantický, emotivní, poklidný a zdravě sentimentální film. Není to film pro tuctového diváka, který je už otupělý civěním na experimenty s prudkými a zneklidňujícími střihy, roztřepanou kamerou, překotným tempem vyprávění. Mnohdy je pak těžké zachytit děj, zamyslet se a odhalit logické chyby ve scénáři. Toto všechno ve filmu Bella Mia naštěstí chybí. Jakoby ani nepatřil do dnešní doby Troškových uřvaných komedií a importovaných stříleček. Děj filmu je velmi jednoduchý, žádné dějové zvraty se nekonají. Divák si při jeho sledování docela odpočine, pokochá se nádhernou krajinou a má čas přemýšlet. Ve filmu skutečně na krávy sněžilo. To nebyl jen narychlo uměle nafoukaný sníh na prostoru metr krát metr. Tady se na sněžení muselo čekat a pak se teprve točilo. Film je typická artovka natočená za málo peněz a spíše pro radost tvůrců. Určitě nemá ambice trhat kasovní rekordy. Oko, srdce a duši vnímavého diváka však určitě potěší.(21.8.2014)

• - Jednou přišel na natáčení Petr Forman s oparem a zdálo se, že to bude problém. Narychlo se přehodilo natáčení scén, takže se nejdříve natáčela scéna rvačky, v níž Pazdera dostane pořádnou ránu od Hádka do obličeje, takže maskérky nemusely složitě „vyrábět" krvácející ránu. (Zdroj: Cinemart)

• - Film se natáčel v českých poměrech nebývalých 105 dnů. Většinou se natáčelo bez herců. (Zdroj: Cinemart)

• - Nejsložitější na realizaci bylo, že velké herecké party měla i pětice krav – Irena, která dostala roli Bely, Fíďa, Vanda, Vlnka, Milka a býček Dušan. Ty filmařům pronajalo místní zemědělské družstvo a filmaři se o ně téměř dva roky starali. (Zdroj: Cinemart)