Bella Mia

Česko, 2013, 93 min

• Olík

"No ty krááávo" Agro-veganská bajka o kravách chytřejších lidí. Žádné obeznámení se s okolnostmi, žádné tohle je ten a ten, žijeme tady a tady, protože tohle a tohle......hned v první minutě krávy šup do lesa a teď si nás hodinu a půl hoňte. Jako nic proti, holkám jsem držel kopyta až mi modrala, herecky to taky zvládli na jedničku (třeba v porovnání s Rajcherem.......to byl úplně jiný level), ale to bylo natočeno tak blbě, že jsem celou dobu přemýšlel, jestli si pan Duba jenom dělá z lidí prdel a nebo mu doma dávali k obědu naklíčené brambory. Když došlo na záběr dojatých uprchlic soucítících s uvězněnými kolegyněmi, tak jsem fakt dostal strach, že se vůdkyně povstání (pracovně jsem ji překřtil na Jánošici) nechá inspirovat Spartakem a osvobodí uvězněné.....a nakonec bych se ani vlastně moc nedivil, protože to celé bylo pojato jako plůtkem z čárek na lístku upravené hospodské pábení místního traktoristy. Dobře, epizoda Doktorů z Počátků dejme tomu, ale seriózně míněný celovečerák?!?!?!?!?(19.1.2015)

Na jednu stranu hrozná blbost, která nestojí vlastně za nic, protože udělat z těch krav zvířata uvažující pomalu jako člověk, je přehnané. A protože na tom celý fim stojí, tak je vlastně vymalováno. Na druhou stranu je to taková oddychovka, při které slabším jedincům i slzička ukápne a Petr Rajchert je poměrně dobrý obraz zelenýho mozku. Hodnocení tedy někde mezi 2 a 3 hvězdami.(22.11.2013)

Kdyby mi někdo řekl, že se dá se stádem krav natočit poetický film, asi bych mu nevěřila. Martin Duba ukázal, že to jde. Navíc jde o autorský snímek, kde se postaral nejen o scénář a režii, ale zároveň usedl i za kameru. A právě kamera je na snímku mimořádně zdařilá. Mírná vada na kráse bylo obsazení. Petru Formanovi jsem bezezbytku věřila Vojtěcha sirotka, s drsným farmářem už jsem měla trošku problém. Do přběhu mi typově nezapadala Zuzana Norisové (spíš bych očekávala Petru Špalkovou nebo Lenku Vlasákovou) ale hereckým výkonům neylo co vytkout. Vilně plynoucí příběh měl hlavní dramatickou scénu v samém závěru filmu. Myslím, že mohla být mnohem víc podtržena. Přesto dávám filmu plné hodnocení, připadá mi totiž, že je neprávěm podhodnocen. Při postelové scéně běží v televizi Poslední růže od Casanovy Václava Kršky, podle níž dostal film svůj název. Z nějakého neznámého důvodu to nebylo uznáno jako zajímavost.(17.6.2014)

V první řadě smekám klobouk, že se někdo odvážil natočit film o krávách v exilu. Dnešní doba považuje krávu za stroj na maso a mlíko, když uteče pes, to je poplach, ale kráva? Překvapení. Kolem toho problému s úprkem krav do lesa se rozjede jakýstakýs příběh, nicméně je to především o lidech a přírodě. Vévodí tomu záběry krajiny a poměrně podmanivá hudba na pozadí. Je to náladovka, nejde ani o příběh ani o jeho valný smysl. Forman, Rychlík jsou výborní. Život lidský se stále hraje na šachovnici poměrně malých rozměrů, a těch figurek v něm obvykle taky moc nebývá. A někdy to může být docela problém uhrát alespoň plichtu. Film má výtečnou kameru a hudbu, je lidský a to mi ke štěstí stačí. Mimojiné-ty krávy to hrály skvěle! 80%(30.8.2014)

Před filmem by měli promítnout upozornění, že ne všechni herci se dožili konce natáčení :-( Trochu ve stylu Zdivočelé země, především emotivnější scény jsou hodně nezvládnuté a herecky slabé. Kamera ale odvádí dobrou práci, i přes pár kýčovek se dočkáme pěkných obrazů, a i když logika a věrohodnost kulhá víc než ty krávy v bahně, tenhle film mohu s klidem doporučit. Největším překvapením je pro mě ale Anna Fialová, určitě stojí za to věnovat jí pozornost. Bylo tam bohužel víc much než jenom na hřbetech krav - zase to jednoznačné škatulkování postav, a především zřejmě hodně volné uchopení námětu podle skutečné události - až na konci se zjistí, že inkubační doba je poněkud kratší době vyprávění příběhu atd.(18.5.2014)

• - Během promítání filmu běžela kampaň s cílem vybrat 180 000 Kč na to, aby hlavní "herečka" mohla v poklidu dožít. (morgos)

• - Natáčení probíhalo v Roprachticích v Jizerských horách, které Martin Duba znal už z filmu Zapomenuté světlo, na němž spolupracoval jako kameraman. (Zdroj: Cinemart)

• - Jednou přišel na natáčení Petr Forman s oparem a zdálo se, že to bude problém. Narychlo se přehodilo natáčení scén, takže se nejdříve natáčela scéna rvačky, v níž Pazdera dostane pořádnou ránu od Hádka do obličeje, takže maskérky nemusely složitě „vyrábět" krvácející ránu. (Zdroj: Cinemart)