Bella Mia

Česko, 2013, 93 min

Velmi pěkný, romantický, emotivní, poklidný a zdravě sentimentální film. Není to film pro tuctového diváka, který je už otupělý civěním na experimenty s prudkými a zneklidňujícími střihy, roztřepanou kamerou, překotným tempem vyprávění. Mnohdy je pak těžké zachytit děj, zamyslet se a odhalit logické chyby ve scénáři. Toto všechno ve filmu Bella Mia naštěstí chybí. Jakoby ani nepatřil do dnešní doby Troškových uřvaných komedií a importovaných stříleček. Děj filmu je velmi jednoduchý, žádné dějové zvraty se nekonají. Divák si při jeho sledování docela odpočine, pokochá se nádhernou krajinou a má čas přemýšlet. Ve filmu skutečně na krávy sněžilo. To nebyl jen narychlo uměle nafoukaný sníh na prostoru metr krát metr. Tady se na sněžení muselo čekat a pak se teprve točilo. Film je typická artovka natočená za málo peněz a spíše pro radost tvůrců. Určitě nemá ambice trhat kasovní rekordy. Oko, srdce a duši vnímavého diváka však určitě potěší.(21.8.2014)

• Johnny.ARN

Nie vtipné, ale emočné. Scenár priniesol niečo nové. Už to nie je len o geniálnych psoch a nvm kom všetkom, ale v českom prostredí sú to kravy. Pekná príroda, pekná Norisová ( ale Soňu mám radšej ) ale úplne najvác mladá Anna Fialová, ktorá bola že och!! Viem si to predstaviť ako TV film pre rodinu. A vždiť je to lékaž kurva, zverolékaž, tak ten bol debil. 2 z 5(27.5.2014)

Rozhodne bych to nevidel tak zle. Sice bukolicka naivni selanka, ale rozhodne dost mila a sympaticka. A z tech krav toho nakonec vyslo mnohem vic, nez by se dalo cekat. Na to, ze je Martin Duba hlavne kameraman, toho z nich vyrubal pomerne dost. Respekt k jeho trpelivosti, musela bejt nekonecna.. Magicky v obrazu, jen teda na povazenou prazdny. 65%(21.11.2013)

V první řadě smekám klobouk, že se někdo odvážil natočit film o krávách v exilu. Dnešní doba považuje krávu za stroj na maso a mlíko, když uteče pes, to je poplach, ale kráva? Překvapení. Kolem toho problému s úprkem krav do lesa se rozjede jakýstakýs příběh, nicméně je to především o lidech a přírodě. Vévodí tomu záběry krajiny a poměrně podmanivá hudba na pozadí. Je to náladovka, nejde ani o příběh ani o jeho valný smysl. Forman, Rychlík jsou výborní. Život lidský se stále hraje na šachovnici poměrně malých rozměrů, a těch figurek v něm obvykle taky moc nebývá. A někdy to může být docela problém uhrát alespoň plichtu. Film má výtečnou kameru a hudbu, je lidský a to mi ke štěstí stačí. Mimojiné-ty krávy to hrály skvěle! 80%(30.8.2014)

Měl statkář Pazdera, měl malé stádo krav. Ale údajně nakažených BSE. A to mu teď pod hrozbou utracení pláchlo do lesů. Nutná likvidace jeho chovu, který čítal pět kusů dobytka, je pro něj něco nemyslitelného. S mladým veterinářem v zádech, kterého však spíše zajímá jeho sličná dcera, s odchytným týmem "lovců" po boku a s nejasnou budoucností před sebou, se snaží řešit rodinné i hospodářské problémy. A bude čekat, až se mu zatoulaný dobytek vrátí zpět na jeho statek a dost možná to bude dlouhé čekání plné nejistot. Petr Forman zahrál Pazderu jako obyčejného chlapa bez bázně a hany, pro něhož je chov krav nade vše, a který tvrdošíjně odmítá připustit možnost nebezpečné choroby u jeho skotu. Je na všechno sám, neboť manželka od něj odešla (přesný důvod se nedozvíme) a v péči má syna a dceru, kteří mu také občas přidělávají starosti svým pubertálním postojem, ale není to nic, s čím by si nevěděl rady. Nemá v podstatě žádný osobní život. Ve filmu se buď honí za krávami, nebo je na statku. V jeho chovu je vůdčí kráva nesoucí poetické jméno Bela (s Bellou ze ságy Twilight, to nemá nic společného), jejíž inteligence je na krávu nadprůměrná a on na ni nedá dopustit. Z herců bych vyzdvihl Petra Rajcherta v záporné roli. Jeho maniakální lovec Hádek, jež je nenávistí posedlý vůči Pazderovi (důvod není znám), je pro film živelným oživením. Jeho postava se vehementně ohání svým bývalým významným postavením v armádě, ačkoliv svoji vojenskou minulost řádně přibarvoval, jak v závěru filmu vyjde najevo. Jeho maniak však byl nejzajímavější z celého filmu. Dále zaujala už jen Anna Fialová coby Pazderova dcera, ale spíše svým sexappealem, neboť její role tak byla vesměs koncipována. Většina postav ve filmu byla pojata poměrně ploše a nic podstatného se o nich divák nedozví. Nepříliš zahuštěný děj se přece jen ve větší míře soustředil na krávy, pokud tohle zvíře nemáte v oblibě, bude pro vás film scenáristy, kameramana a režiséra Martina Duby pravděpodobně utrpením. Ten nad jeho náročným natáčením i realizací příprav strávil téměř dva roky. Těžko říct, jestli se mu to vyplatilo. Přece jen, filmy o skotu v hlavní roli, diváky do kin netáhnou. Film vychází (údajně) ze skutečných událostí a je ojedinělým počinem v české filmové tvorbě. Duba v něm smíchal polodokumentární styl s poetickým rozměrem, který ale příliš nenadchne. Citlivý divák může hůře snášet drastická úmrtí zvířat, jež filmu dodávala dramatický i depresivní rozměr. Nepřehlednosti se film nevyhnul. Chaotické střídání ročních období způsobilo postupné utopení příběhu a v podstatě na povrch vyjela jednotvárnost, kdy Pazdera chce pro svoje krávy dobro, a jeho protivník Hádek mu v jeho úsilí nepřeje. Tohle film dost opakoval. A pak zde také byla jistá neschopnost krávy chytit. Ježíšmarjá, les to nebyl zrovna hustý jak z pohádek bratří Grimmů. Dost divně působilo, když už po několikáté bylo vidět krávy na mýtině, nebo hned za prvním stromem, ale film to pojal zbytečně a směšně dramaticky v tom smyslu, že je to neřešitelná situace. Z jiného dokumentu jsem se dozvěděl, že krávy, s nimiž Duba natáčel, byly zachráněny před porážkou, protože si k nim vybudoval vřelý vztah a našel se pro ně nový majitel. Takže konec dobrý, všechno dobré, alespoň v realitě. Z tohoto neobvyklého dramatu si budu hlavně pamatovat Rajcherta, Fialovou a pěknou kameru střídající množství záběrů v různých stylech. Od nynějška už žádné hanlivé "bůůů" jako urážka ženy. Vždyť přece krávy jsou tak chytré. 60%(19.1.2015)

• - Natáčení probíhalo v Roprachticích v Jizerských horách, které Martin Duba znal už z filmu Zapomenuté světlo, na němž spolupracoval jako kameraman. (Zdroj: Cinemart)

• - Film se natáčel v českých poměrech nebývalých 105 dnů. Většinou se natáčelo bez herců. (Zdroj: Cinemart)

• - Během promítání filmu běžela kampaň s cílem vybrat 180 000 Kč na to, aby hlavní "herečka" mohla v poklidu dožít. (morgos)