Reklama

Reklama

Bella Mia

Trailer

Obsahy(1)

Stádo krav z menšího statku je kvůli podezření na BSE (Nemoc šílených krav) odsouzeno k utracení. Zvířata nakládané do vozů, ale vycítí blížící se hrozbu, vzbouří se a pokusí se utéct. Lidé na ně začnou pořádat hon, ale stádo pod vedením krávy Bely se ukáže být v mnoha ohledech inteligentní a prozíravé a řadu nástrah prokouknou, zneškodní, nebo prostě jim uniknou. Vzájemným soubojem o to, kdo s koho, se na obou stranách vyčerpávají síly i stoupá agresivita. Právě člověk se uchýlí k brutálnímu, nízkému a na nic se neohlížejícímu vybíjení, které už má pramálo společného s původní veterinární prevencí. Na straně druhé se však najdou i lidé opačného smýšlení, kteří mají pro krávy na útěku pochopení, sympatizují s nimi a snaží se jim pomoci. Jde totiž více o souboj člověka s narušenou konvencí řádu, než o jakékoli přímé ohoržení života člověka zvířetem či jiných zvířat. Hrdinky touží jen po jediném, po svobodném životě v přírodě, v níž jsou ale náhle nuceny se také učit žít a přežít. V přírodě, kde je nikdo nenakrmí, nepodojí, nenadopuje léky, přírodě, jíž se sami musejí přizpůsobit. Poznávají, co je to hlad, zima, strádání i bolest. Přebírají lidské rysy a nastavují nám lidem zrcadlo, kam je a není možné zajít v zahrávání si s přírodou. S postupujícím časem v nerovném souboji však zůstává jen hlavní hrdinka, vůdčí kráva Bela, která je postavena před závažné rozhodnutí volby – zachránit si holý život či za velkého rizika pokusit se zachránit vlastního potomka. Obětuje se, morálně vítězí nad námi všemi, ale je jen a jen na přírodě, zda ji nechá težce zraněnou přežít.

Tento baladicky laděný příběh s mimořádným emocionálním nábojem a morálním apelem určitě zaujme nejen svým prostým sdělením, že lidé nejsou tady proto, aby se stali krutými pány tvorstva, ale proto, aby se naučili žít v souladu s přírodou a nikomu neubírali právo na svobodu a vlastní život. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (74)

Johnny.ARN 

všechny recenze uživatele

Nie vtipné, ale emočné. Scenár priniesol niečo nové. Už to nie je len o geniálnych psoch a nvm kom všetkom, ale v českom prostredí sú to kravy. Pekná príroda, pekná Norisová ( ale Soňu mám radšej ) ale úplne najvác mladá Anna Fialová, ktorá bola že och!! Viem si to predstaviť ako TV film pre rodinu. A vždiť je to lékaž kurva, zverolékaž, tak ten bol debil. 2 z 5 ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Před filmem by měli promítnout upozornění, že ne všechni herci se dožili konce natáčení :-( Trochu ve stylu Zdivočelé země, především emotivnější scény jsou hodně nezvládnuté a herecky slabé. Kamera ale odvádí dobrou práci, i přes pár kýčovek se dočkáme pěkných obrazů, a i když logika a věrohodnost kulhá víc než ty krávy v bahně, tenhle film mohu s klidem doporučit. Největším překvapením je pro mě ale Anna Fialová, určitě stojí za to věnovat jí pozornost. Bylo tam bohužel víc much než jenom na hřbetech krav - zase to jednoznačné škatulkování postav, a především zřejmě hodně volné uchopení námětu podle skutečné události - až na konci se zjistí, že inkubační doba je poněkud kratší době vyprávění příběhu atd. ()

Reklama

troufalka 

všechny recenze uživatele

Kdyby mi někdo řekl, že se dá se stádem krav natočit poetický film, asi bych mu nevěřila. Martin Duba ukázal, že to jde. Navíc jde o autorský snímek, kde se postaral nejen o scénář a režii, ale zároveň usedl i za kameru. A právě kamera je na snímku mimořádně zdařilá. Mírná vada na kráse bylo obsazení. Petru Formanovi jsem bezezbytku věřila Vojtěcha sirotka, s drsným farmářem už jsem měla trošku problém. Do přběhu mi typově nezapadala Zuzana Norisové (spíš bych očekávala Petru Špalkovou nebo Lenku Vlasákovou) ale hereckým výkonům neylo co vytkout. Vilně plynoucí příběh měl hlavní dramatickou scénu v samém závěru filmu. Myslím, že mohla být mnohem víc podtržena. Přesto dávám filmu plné hodnocení, připadá mi totiž, že je neprávěm podhodnocen. Při postelové scéně běží v televizi Poslední růže od Casanovy Václava Kršky, podle níž dostal film svůj název. Z nějakého neznámého důvodu to nebylo uznáno jako zajímavost. ()

klukluka odpad!

všechny recenze uživatele

Mám v TOP 10 film Victoria, který se točil na jeden záběr. Bella Mia se prý točila 105 dnů. Mezi délkou natáčení a kvalitou tedy přímá úměra nebude. Ale jestli někoho baví koukat na to, jak se po plátně/ obrazovce prohání 1,5 hodiny skupina krav, nemám s tím problém. Na mě to působilo jako nekonečně dlouhej díl televizního seriálu, kterej by u mě neměl nejmenší šanci. Totální bída. Přiznávám tomu jedinou kvalitu: za vznikem tohoto filmu stály dobré úmysly. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Radim se k tem, kteri nechapou, kdo ma byt cilovou skupinou, pro ktere je tento film? Namet BSE, ok, proc ne? Co ovsem nasleduje je neskutecne spatny pocin. Za takovy scenar by se mohl stydet i zak zakladni skoly pri odevzdani slohove prace. Forman hraje svuj prumer, Rajchert naprosto tragicky, byt v Americe, tak ho nominuji na Zlatou malinu. Norisova je bezesporu zajimava zena, delsi dobu mam ale pocit, ze ta holka nezraje (jako vetsina "spolecensky vyse postavenych" zen), ale starne. V traileru je ukazano vse, divat se na tento film budiz vnimat jako ztratu casu. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (7)

  • Natáčení probíhalo v Roprachticích v Jizerských horách, které Martin Duba znal už z filmu Zapomenuté světlo, na němž spolupracoval jako kameraman. (Zdroj: Cinemart)
  • Režisér Martin Duba se s filmem zúčastnil 44. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Goa. (Fantomas92)
  • Jednou přišel na natáčení Petr Forman s oparem a zdálo se, že to bude problém. Narychlo se přehodilo natáčení scén, takže se nejdříve natáčela scéna rvačky, v níž Pazdera dostane pořádnou ránu od Hádka do obličeje, takže maskérky nemusely složitě „vyrábět" krvácející ránu. (Zdroj: Cinemart)

Reklama

Reklama