poster

Třetí poločas

 • nizozemský

  Komt een vrouw bij de dokter

 • anglický

  Stricken

Drama / Romantický

Nizozemsko, 2009, 105 min

 • Aljak
  **

  Hm, postaviť celý film na manželskej dvojici, ktorú tvorí egoistický promiskuitný alibista Stijn a tolerantná na rakovinu umierajúca Carmen? Tak to človek fakt nevie, čo z toho môže vzniknúť. Nebol to jeden z tých mnohých filmov o rakovine, kde sa všetci snažia vytvoriť príjemné prostredie pre trápiaceho sa človeka - aj keď to na prvý pohľad tak vyzeralo. Celý ten priebeh choroby bol naozaj krutý a niektoré scény pôsobili aj celkom autenticky, čo výrazne pridávalo na kvalite spracovania. No z ľudí ako Stijn mi je fakt zle - neznášam egoistických a alibistických ľudí, čo sa správajú takýmto štýlom. Čo je horšie, takýchto ľudí je v dnešnej dobe pomerne mnoho, aj keď niektorí sami seba stávajú do polohy najvyššej obetavosti. Môj celkový dojem z tohto filmu je v podstate mierne podpriemerný, pretože som očakával naozaj niečo pôsobivejšie, aj keď v konečnom dôsledku to pôsobilo celkom realisticky - z čoho mi je ešte viac smutno.(12.8.2013)

 • Yardak
  ****

  Filmy podle skutečných událostí se převážně snaží zaútočit na naše emoce, neboť tento příběh, natočený podle velmi prodávané knihy, je pro tento druh filmu přímo dělaný, tak si připravte pár kapesníků. Věřím, že kdo četl knihu, tak ho film velmi zaujme, neboť děj je s knižní předlohou podobný (nedošlo k velkým změnám, jenom kvůli zkrácení délky). Snímek táhnou sympatičtí herci v čele s Carice van Houten (nejen oblečená), dále zajímavá kamera a smutný, ale pravdivý příběh. 80 %. Knihu (Třetí poločas) jsem nečetl.(4.8.2010)

 • Chrustyn
  ***

  Téma umírání milované osoby, tentokrát bez obalu a překvapivě reálně a bez příkras. Hlavní hrdina (manžel) je děvkař a po celou dobu se jeho charakter nezmění, čímž sice nezískává divákovi sympatie, ale na druhou stranu se nestane kýčovitou figurkou napraveného šmejda. Film měl v mých očích hlavní problém v příliš pomalém tempu, díky kterému jsem si po hodině filmu myslel, že už bude konce, ale k mému údivu jsem byl v polovině a čekalo mě prakticky to samé ještě jednou. Přesto se jedná o působivý snímek, který prvoplánově netlačí na city, ale dokáže diváka donutit s postavami soucítit.(26.5.2013)

 • hygienik
  ***

  Podľa románu Tretí polčas. Keď som zistil, že mám dočinenia so spracovaním tohto bestselleru, bolo my jasné, že mám problém. Túto tému totiž nenávidím (depka, smrť). Ono ten film bol vizuálne perfektne a scenáristicky dobre zvládnutý a holandčina vždy bude mojou "femme fatale", ale neskonale túžim po tom, zažiť superpozitívny film či knižku, plnú krásnych slov z týchto končín. Musím hladať ďalej!(31.1.2013)

 • lillien
  ***

  Těžko se mi hodnotí film, první jsem četla knihu a film samozřejmě neobsáhne vše, což mu ubírá na srozumitelnosti i poutavosti. V knize šlo o detailně a dramaticky popsaný osobní příběh velmi náročné zkoušky vztahu, kdy jeden z partnerů těžce onemocní. Stijn je chronický lehkovážný proutník, který sice svoji ženu a dceru miluje, ale zároveń se nedokáže vzdát požitkářství nemanželského sexu. Do toho vlítne Carmenina rakovina. Jeden by řekl, že po takové jobovce se Stijn okamžitě zcentruje, začne naplno fungovat jako opora a udrží si pod kontrolou svoje vedlejšáky. Jenže tenhle příběh napsal život a člověk se tak snadno nemění z hodiny na hodinu. Navíc závislost na jiné ženě ho uvolňuje od situace, s kterou se asi nikdo z nás nedokáže snadno vyrovnat. Útěk od nemocné Carmen k plnokrevné a milující Rose, tedy od smrti k životu, je na jednu stranu odsouzeníhodný, na druhou pochopitelný. Stijn se snaží na plné koule fungovat pro Carmen, ale psychicky sledovat krok za krokem umírání své ženy je víc, než dokáže zvládat. Tuhle roli ostatně podle mě vždycky lépe zvládaly ženy, se svým programem sebeobětování a pečovatelství. Postupně sledujeme, že krize, kterou prochází, mu pomáhá dozrát. Je to těžký příběh, v druhé půlce, kde se z romantické slaďárny prudce změní v boj o život, se na to nekouká dobře. Zpracování mi chvílemi přišlo dost televizní, ale herecky solidní, nutno dodat, že filmový Stijn je alespoň vzhledem rozhodně větší sympaťák, než skutečný Carmenin manžel, spisovatel Ray Kluun. Knižní Carmen mi ovšem přišla charismatičtější a i ostatní postavy mají v knize víc prostoru, proto všem doporučuji spíše knihu, pokud už se rozhodnete vnořit se do tak nepříjemného tématu. Otázka je, zda se do něj vůbec nořit, pokud vás tedy nežene zvědavost z konfrontace s knižní předlohou. Jedna zajímavá duchovní teorie tvrdí, že v určité fázi vývoje již nepotřebujeme hodně těžké a bolestné věci prožívat osobně, ale třeba jen jako svědci a diváci. Tak snad ještě proto. Každopádně heslo Carpe diem vám určitě tento film umocní.(29.12.2014)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace