Nokas

(festivalový název)
  • Norsko Nokas
všechny plakáty
Trailer

5. dubna roku 2004 těsně před osmou hodinou ranní vpadlo jedenáct ozbrojených mužů do Stavangeru. Cílem bylo vyloupení sčítací centrály Norsk Kontantservice – NOKAS (rozvoz peněz bankám). Podle plánu mělo přepadení trvat 8 minut a lupiči měli zmizet dříve, než policie stihne zasáhnout. Film se odehrává několik hodin před přepadením, během přepadení a až do doby, kdy lupiči opustí místo činu. Událost vidíme očima těch, kteří se jí nejvíce zúčastnili – lupičů, policie a zaměstnanců NOKASu. Film na motivy skutečných událostí byl natočen podle výpovědí očitých svědků. Natáčelo se na místech, kde přepadení proběhlo. (oficiální text distributora)

Trailer

Caminzind

Docela realistická rekonstrukce poměrně banální vloupačky, která v rozespalém Stavangeru kupodivu mnoho paniky nevyvolala, takže může pro svoji prozaičnost leckoho nudit. Nejvíce oceňuji právě snahu tvůrců udržet příběh a jeho ztvárnění co nejvíce při zemi (zvlášť co se týče počtu spotřebovaných kulek), což by v takovém Hollywoodu zvládli asi jen stěží. Naopak iritovala mne laxnost civilistů, kteří svým chováním připomínali umělou inteligenci komparsu v akčních počítačových hrách. Obdobně i hlavní postavy vykazovaly značnou chladnokrevnost, a přes svoji dokumentární roztřesenost i kamera. Nakonec se toho divák k okolnostem případu mnoho nedozví, ale alespoň si užije jedno obyčejné chladné norské ráno, kdy se na chvilku někde něco zadrhlo, ale přesto se nakonec do práce snad každý dostal včas. 72% ()

campix

'' Brána je zablokovaná. Venku je hořící auto! A hoří pořádně! '' Nokas byl jedním z filmů na které jsem se ve Varech těšil a nakonec mi to s nimi nevyšlo a jak teď koukám bylo to dobře. Nokas je sice podle skutečných událostí a je natočen podle výpovědí očitých světků. Jestli tomu tak skutečně bylo, tak vyplívá, že Norsko je zemí, kde si můžete vykrást téměř cokoli a policie vám u toho bude jen tak stínovat. Jelikož i lupiči byli celkem neorganizovaní a trvalo jim to snad milion let a měli jen štěstí, že policisté byli tak strašlivě marní. Všude stáli ozbrojenci se samopaly a lidé se po náměstí procházeli jako by nic, jako by to bylo cvičení, i když započala střelba. Nokas bych spíše viděl jako komedii o bezpečnostních složkách a téměř spackané loupeži, ale jako krimi drama ho rozhodně nemůžu přijmout. Nejlepší na celém filmu byl začítek, kdy se lupiči připravovali na loupež a pak také úplný závěr, kde byly vypsány další osudy zůčastněných podle skutečných událostí. Veliká škoda a to jsem se na Nokas tak těšil. Alternativy: Město , Spojenec , The Bank Job. ()

IQ Tiqe

Přepadení "banky" podle skutečné události. Plán, na který jsem se těšil bere brzy za své, je to spíš ukázka neschopnosti zlodějů i policie, a zbytek je jen dlouhá nezajímavá přestřelka na náměstí. To, co se děje uvnitř, tvůrci asi nepovažovali za důležité. Jako rekonstrukce ok, jako film nebrat. Postavy jsou mi ukradené, napětí se nekoná, akce chabá. Zklamání, očekávání jsem měl mnohem větší - čekal jsem právě plán, napětí, akci. # [viděno: monitor, sluchátka] # příběh ? | hudba ? | humor 0 | akce 3 | napětí 0 | pustil bych si znovu 4 ()

Fr

V PONDĚLÍ 5. DUBNA 2004 PŘIJELO DO STAVANGERU 11 MUŽŮ PŘESTROJENÝCH ZA JEDNOTKU SWAT..... /// Tak tomuhle říkám filmově zrekonstruovat fakta (včetně přihlížejících čumilů). ZA MINUTU NA TO JDEM!! Z akce vyzařuje napětí, tohle dělaj holky v NAKASu, tohle chrabří poldové a takhle lupiči překonali neprůstřelný sklo. Některý události se prolínají, panika, strach, chaos – realita okamžiku, ve který můžou jisté věci působit směšně - přesně podle pravidla: TO NEVYMYSLÍŠ..... Výborná záležitost o tom, jak ukrást 57 miliónů a ještě změnit ulice Stavangeru ve válečnou zónu. Dovolím si poznamenat, že tak nějak jsem si představoval, že bude udělaný PIKO. (Nepište mi, že jsem hlupák...) . /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Doposud známé: ,,když důchod – tak v Řecku“ doplním o ,,když loupež, tak v Norsku“. 2.) 05.04. 2004 ? Mám vokno. Vůbec nevím, co jsem tenkrát mezi 03:00 až 08:30 dělal. 3.) Thx za titulky ,,Philcze“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

ghatos

Seversky chladně natočená rekonstrukce velkého loupežného přepadení. Civilní ořezaná atmosféra sází na samotný průběh událostí a nepotřebuje k tomu americkou drahou výpravu. Zachyceny jsou všechny podstatné okolnosti. Nejzajímavější jsou chyby lupičů (např. okno nebo trezor). Plán to byl nevšední. Hlavně zůstává jeden velký otazník. 73%. ()

• Při natáčení byla přítomna policie z důvodu konzultací, ale také kvůli možné další loupeži, jelikož pro scény uvnitř banky byly použity skutečné bankovní dokumenty i skutečné peníze. (Maulincio)
  • Film je založen na případu největší loupeže norské historie. Bylo ukradeno 57 milionů norských korun, z toho se stále 51 milionů postrádá. (Cheeker)
  • Scénář je založen hlavně na rozhovorech s osobami zapojenými do původní loupeže z roku 2004. Kvůli rozhovorům musel scenárista Christopher Grondahl navštívit téměř všechny větší věznice v Norsku, protože odsouzení lupiči byli rozděleni do oddělených věznic a neustále je převáželi z bezpečnostních důvodů do jiných. (Maulincio)

Související novinky

Severský filmový podzim 2011

Severský filmový podzim 2011

05.11.2011

Po Severské filmové zimě přináší Severský filmový klub divákům letos již druhou filmovou přehlídku: Severský filmový podzim. V pořadí již počtvrté budou mít diváci možnost shlédnout vybrané snímky… (více)