Nokas (festivalový název)

Krimi / Akční / Thriller / Drama / Životopisný

Norsko, 2010, 87 min

Jakob Ihre

Geir Jenssen

V PONDĚLÍ 5. DUBNA 2004 PŘIJELO DO STAVANGERU 11 MUŽŮ PŘESTROJENÝCH ZA JEDNOTKU SWAT..... /// Tak tomuhle říkám filmově zrekonstruovat fakta (včetně přihlížejících čumilů). ZA MINUTU NA TO JDEM!! Z akce vyzařuje napětí, tohle dělaj holky v NAKASu, tohle chrabří poldové a takhle lupiči překonali neprůstřelný sklo. Některý události se prolínají, panika, strach, chaos – realita okamžiku, ve který můžou jisté věci působit směšně - přesně podle pravidla: TO NEVYMYSLÍŠ..... Výborná záležitost o tom, jak ukrást 57 miliónů a ještě změnit ulice Stavangeru ve válečnou zónu. Dovolím si poznamenat, že tak nějak jsem si představoval, že bude udělaný PIKO. (Nepište mi, že jsem hlupák...) . /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Doposud známé: ,,když důchod – tak v Řecku“ doplním o ,,když loupež, tak v Norsku“. 2.) 05.04. 2004 ? Mám vokno. Vůbec nevím, co jsem tenkrát mezi 03:00 až 08:30 dělal. 3.) Thx za titulky ,,Philcze“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(23.7.2011)

Norský heist / dokument věrně rekonstruující vyloupení sčítací centrály Nokas, který je podle distributora natočen podle výpovědí očitých svědků události a dokonce v autentických lokalitách. Jeho hodnotu vidím v realističnosti a civilnosti zpracování a zároveň ve zdůraznění laxnosti norské společnosti, jež se v takové krizové situaci chová bez jakéhokoliv náznaku pudu sebezáchovy, dále také v připomenutí nepřipravenosti norských policejních složek, jakož i amatérismu zlodějů.(27.2.2012)

S odstupem natočená, na první pohled chladná záležitost, překvapivě nabízí mnoho vtipných momentů. Ať už to byl záměr autorů, nebo prostě důsledek převyprávění totálně zpackané loupeže, Nokas tak není pouhou dokumentárně podanou rekonstrukcí, ale nastavuje klasickým americkým "heist movies" realistické zrcadlo, které se svou zábavností není o moc pozadu.(7.7.2011)

Průměrná rekonstrukce bankovního přepadení, která zaujme spíše chybami v provedení loupeže než sofistikovaností plánu (který je vlastně celkem prostý). Ve filmu je zobrazen celý průběh akce, ale o postavách se nedozvíte téměř nic, a o tom, jak to s nimi dopadlo, se dočtete až v závěrečných titulcích.(4.7.2011)

• Vodnářka

Začíná největší skandinávská loupež historie!, prohlašuje pln očekávání šéf jednotky ozbrojenách mužů. Docela zajímavá loupež a průměrně dobrý námět na film, jenže i mí oblíbení Norové dokáží natočit pěkně nudný film. Začíná to sálodlouhými přípravami, kdy všichni víme, o co jde, jen hrdinové ještě asi nepochopili co a jak. Když se konečně celá akce rozjede, začne se objevovat velká spousta naprosto nesmyslně nastřižených záběrů a nepochopitelné zpomalování akcí. Ani obyčejně skandinávsky skvělá vizuální stránka tentokrát vůbec nezaujme, modrý filtr rozhodně syrovost a chladnost příběhu nedodá. A konec? Neurazí, nenadchne... Bohužel.(8.7.2011)

• - Lupiči byli při loupeži vyzbrojeni útočnými puškami AG3 a AK-47, samopaly MP5, karabinou M1 a pistolí Remington v ráži .45 ACP. Ve filmu jsou vidět útočné pušky AG3 a AK-47, samopaly MP5. (Maulincio)

• - Scénář je založen hlavně na rozhovorech s osobami zapojenými do původní loupeže z roku 2004. Kvůli rozhovorům musel scenárista Christopher Grondahl navštívit téměř všechny větší věznice v Norsku, protože odsouzení lupiči byli rozděleni do oddělených věznic a neustále je převáželi z bezpečnostních důvodů do jiných. (Maulincio)

• - Při loupeži vystříleli lupiči do okna v bance 130 ran. (Maulincio)