Nokas (festivalový název)

Norsko, 2010, 87 min

Jakob Ihre

Geir Jenssen
  • IQ Tiqe

Přepadení "banky" podle skutečné události. Plán, na který jsem se těšil bere brzy za své, je to spíš ukázka neschopnosti zlodějů i policie, a zbytek je jen dlouhá nezajímavá přestřelka na náměstí. To, co se děje uvnitř, tvůrci asi nepovažovali za důležité. Jako rekonstrukce ok, jako film nebrat. Postavy jsou mi ukradené, napětí se nekoná, akce chabá. Zklamání, očekávání jsem měl mnohem větší - čekal jsem právě plán, napětí, akci. # [viděno: monitor, sluchátka] # příběh ? | hudba ? | humor 0 | akce 3 | napětí 0 | pustil bych si znovu 4(17.6.2012)

Průměrná rekonstrukce bankovního přepadení, která zaujme spíše chybami v provedení loupeže než sofistikovaností plánu (který je vlastně celkem prostý). Ve filmu je zobrazen celý průběh akce, ale o postavách se nedozvíte téměř nic, a o tom, jak to s nimi dopadlo, se dočtete až v závěrečných titulcích.(4.7.2011)

[46. MFF KV 2011](12.9.2011)

• Vodnářka

Začíná největší skandinávská loupež historie!, prohlašuje pln očekávání šéf jednotky ozbrojenách mužů. Docela zajímavá loupež a průměrně dobrý námět na film, jenže i mí oblíbení Norové dokáží natočit pěkně nudný film. Začíná to sálodlouhými přípravami, kdy všichni víme, o co jde, jen hrdinové ještě asi nepochopili co a jak. Když se konečně celá akce rozjede, začne se objevovat velká spousta naprosto nesmyslně nastřižených záběrů a nepochopitelné zpomalování akcí. Ani obyčejně skandinávsky skvělá vizuální stránka tentokrát vůbec nezaujme, modrý filtr rozhodně syrovost a chladnost příběhu nedodá. A konec? Neurazí, nenadchne... Bohužel.(8.7.2011)

Jak to asi ve skutečnosti vypadá, když vše nevychází podle plánu, jak se v nastalých absurdních situacích chovají všichni zúčastnění. Mezi všemi těmi sofistikovanými americkými filmy o velkých (nejen bankovních) loupežích tady máš zase jeden jiný. Nokas tě zaujme po svém. Tedy alespoň mi pohled z několika perspektiv vyhovoval, stejně tak zdrženlivost při přestřelkách, žádné přehánění, žádní vykonstruovaní hrdinové. Dojem pak bez všech těch nesmyslů třeba není tak silný, ale mě střízlivý příběh pro jednou moc potěšil. True story, takže lehce přidám. 90%(22.2.2012)

• - Film je založen na případu největší loupeže norské historie. Bylo ukradeno 57 milionů norských korun, z toho se stále 51 milionů postrádá. (Cheeker)

• - Natáčelo se na stejných místech, kde se stala v roce 2004 loupež: budova Stavangerské policejní stanice, budova NOKAS, náměstí Domkirkeplassen a ulice Kongsgata. V roce 2008 se ale rozšiřovala policejní stanice a při scéně se zapáleným kamionem na příjezdové cestě byla poničena fasáda a okna v nové části budovy. (Maulincio)

• - Policisté i zločinci používají americké automobily. Zločinci mají černý Ford Expedition z roku 2003, policisté Ford Excursion 2001. (Saur.us)