Nokas (festivalový název)

Krimi / Akční / Thriller / Drama / Životopisný

Norsko, 2010, 87 min

Jakob Ihre

Geir Jenssen

Skandinávský realismus. Realisticky popisné procedurální drama jednoho přepadení banky...velmi civilní, velmi uvěřitelné... Tvůrci poctivě krok po kroku rekonstruují průběh loupeže a podávají ho takřka v dokumentárním stylu. Přitom vizuálně je Nokas úžasný, vynikající práce s kamerou a střihem i kompozicí záběrů - velmi dynamická kamera z ruky vyzdvihující pocit akce i geniální extrémně dlouhý statický záběr z vnitřku autobusu dokumentárně popisující dění kolem zastřeleného policisty ve služebním autě. V ranku heist movie jde rozhodně o jeden z nejoriginálnějších počinů...(22.7.2017)

Jak to asi ve skutečnosti vypadá, když vše nevychází podle plánu, jak se v nastalých absurdních situacích chovají všichni zúčastnění. Mezi všemi těmi sofistikovanými americkými filmy o velkých (nejen bankovních) loupežích tady máš zase jeden jiný. Nokas tě zaujme po svém. Tedy alespoň mi pohled z několika perspektiv vyhovoval, stejně tak zdrženlivost při přestřelkách, žádné přehánění, žádní vykonstruovaní hrdinové. Dojem pak bez všech těch nesmyslů třeba není tak silný, ale mě střízlivý příběh pro jednou moc potěšil. True story, takže lehce přidám. 90%(22.2.2012)

46th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2011 - ANOTHER VIEW - Jiný pohled (Nokas / NOKAS / Nokas) - Začátek filmu - lupiči se připravují na akci, vše do detailu promyšlené, každý ví co má dělat, velká opatrnost aby se něco nepokazilo, za 8 minut bude po všem... Tak jsem si říkal, co to bude za profesionální loupež, jak to bude vymakané jako vystřižené z amerického filmu... A ono se to zvrhlo chvílema v parodii nebo k tomu ukázat příklad jak se nemá "banka" vylupovat (rozbíjení skla je tomu ukázkový případ). Jako bychom se přesunuli do jiného filmu (komedie) kde se pár týpků potkalo na ulici a rozhodlo se že vyloupí banku a pár policajtů co jsou právě někde na obchůzce se jim v tom pokouší zabránit. O to více si člověk může říci, že je to opravdu podle skutečné události, že se to tak skutečně někde v nějakém malém městě v Norsku mohlo stát... - 3. 7. 2011 - kino Richmond - Karlovy Vary - 90%(18.8.2011)

// Wow, a já si myslel, že podobné věci se můžou stát "only in America". I když tam by nejspíš zařvalo ještě pár dalších civilistů, lupiče nikdy nedopadli a zaměstnance nikdy neodškodnili. No ale zpět k filmu, protože ten se mi jako takový moc líbil. Ten severský styl má něco do sebe. Ponurá atmosféra, přirozená kamera, flashbacky 5 min zpátky, abych si užil "celý" příběh... no, pro mě to bylo velmi chytlavé. Některé věci mohli vynechat a něco zase přidat ale budiž, za těchto okolností si film rozhodně zaslouží solidní 4 hvězdy a já se celkem těším, až mi tímhle stylem ukážou, jak to vlastně bylo s tím WoWkařem co vystřílel ostrov plný lidí. "Nokas" - 75%(5.11.2011)

Film postavený na základě pravdy o loupeži ve velké finanční instituci NOKAS. Snímek byl na jednu stranu zajímavý i dobrý, přesto měl pár tak slabých a monotónních míst, že mi utíkali myšlenky jinam a to se mi opravdu moc často u filmu nestává, jinak ale není moc co vytknout. Viděno v rámci Zahraniční výzva / Norsko(10.4.2016)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu (i ve skutečnosti): 1 (policejní inspektor Arne Sigve Klungland). (Maulincio)

• - Pracovní název filmu byl 08:17. (Maulincio)

• - Ze zhruba 79 výstřelů, které norští policisté vypálili mezi lety 1994 až 2004, bylo 48 vystřeleno během loupeže NOKAS. (Maulincio)