Reklama

Reklama

Nokas

(festivalový název)
  • Norsko Nokas
všechny plakáty
Trailer

Obsahy(1)

5. dubna roku 2004 těsně před osmou hodinou ranní vpadlo jedenáct ozbrojených mužů do Stavangeru. Cílem bylo vyloupení sčítací centrály Norsk Kontantservice – NOKAS (rozvoz peněz bankám). Podle plánu mělo přepadení trvat 8 minut a lupiči měli zmizet dříve, než policie stihne zasáhnout. Film se odehrává několik hodin před přepadením, během přepadení a až do doby, kdy lupiči opustí místo činu. Událost vidíme očima těch, kteří se jí nejvíce zúčastnili – lupičů, policie a zaměstnanců NOKASu. Film na motivy skutečných událostí byl natočen podle výpovědí očitých svědků. Natáčelo se na místech, kde přepadení proběhlo. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (59)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Skandinávský realismus. Realisticky popisné procedurální drama jednoho přepadení banky...velmi civilní, velmi uvěřitelné... Tvůrci poctivě krok po kroku rekonstruují průběh loupeže a podávají ho takřka v dokumentárním stylu. Přitom vizuálně je Nokas úžasný, vynikající práce s kamerou a střihem i kompozicí záběrů - velmi dynamická kamera z ruky vyzdvihující pocit akce i geniální extrémně dlouhý statický záběr z vnitřku autobusu dokumentárně popisující dění kolem zastřeleného policisty ve služebním autě. V ranku heist movie jde rozhodně o jeden z nejoriginálnějších počinů... ()

Fr 

všechny recenze uživatele

V PONDĚLÍ 5. DUBNA 2004 PŘIJELO DO STAVANGERU 11 MUŽŮ PŘESTROJENÝCH ZA JEDNOTKU SWAT..... /// Tak tomuhle říkám filmově zrekonstruovat fakta (včetně přihlížejících čumilů). ZA MINUTU NA TO JDEM!! Z akce vyzařuje napětí, tohle dělaj holky v NAKASu, tohle chrabří poldové a takhle lupiči překonali neprůstřelný sklo. Některý události se prolínají, panika, strach, chaos – realita okamžiku, ve který můžou jisté věci působit směšně - přesně podle pravidla: TO NEVYMYSLÍŠ..... Výborná záležitost o tom, jak ukrást 57 miliónů a ještě změnit ulice Stavangeru ve válečnou zónu. Dovolím si poznamenat, že tak nějak jsem si představoval, že bude udělaný PIKO. (Nepište mi, že jsem hlupák...) . /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Doposud známé: ,,když důchod – tak v Řecku“ doplním o ,,když loupež, tak v Norsku“. 2.) 05.04. 2004 ? Mám vokno. Vůbec nevím, co jsem tenkrát mezi 03:00 až 08:30 dělal. 3.) Thx za titulky ,,Philcze“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

Reklama

dO_od 

všechny recenze uživatele

// Wow, a já si myslel, že podobné věci se můžou stát "only in America". I když tam by nejspíš zařvalo ještě pár dalších civilistů, lupiče nikdy nedopadli a zaměstnance nikdy neodškodnili. No ale zpět k filmu, protože ten se mi jako takový moc líbil. Ten severský styl má něco do sebe. Ponurá atmosféra, přirozená kamera, flashbacky 5 min zpátky, abych si užil "celý" příběh... no, pro mě to bylo velmi chytlavé. Některé věci mohli vynechat a něco zase přidat ale budiž, za těchto okolností si film rozhodně zaslouží solidní 4 hvězdy a já se celkem těším, až mi tímhle stylem ukážou, jak to vlastně bylo s tím WoWkařem co vystřílel ostrov plný lidí. "Nokas" - 75% ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Christopher Grøndahl .. Velká heist slabota a vyobrazený amatérismus. Skupina zlodějů zvládne tak maximálně se před loupeží obléct a dorazit na místo, pak se plně projeví jejich neschopnost, kterou nevytáhne ani efektivní vizuální styl a spousta zpomalovaček. Drama v ten moment totiž jakoby přepne do černé komedie, jenže se to tentokrát opravdu nehodí! Proti nim stojí překvapená, takřka neozbrojená a neorganizovaná policie. Že všechny chytly, lze považovat za malý zázrak. Korunu tomu nasazují bláhoví kolemjdoucí bez špetky strachu z ozbrojených mužů a výstřelů... ___ Když se pak totiž objeví někdo schopnější a odhodlanější, jako Breivik, dopadá to tragicky. Až jednou budou točit takhle "živou" rekonstrukci jeho činu, asi bude k pláči nejen jeho počínání... ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Názorná ukázka toho, jak se dělá heist v severském stylu. Místy je to vlastně metodická rekonstrukce případu, jindy Erik Skjoldbjærg s citem používá žánrové vychytávky, především zpomalovačky a efektní střih. Atmosféra je civilní, chybí tu jakékoli frajeřinky i zvraty - přesto jsem Nokas sledoval fascinovaně. Čistá, chladná a chirurgická práce s dokumentární hodnotou, ale ryze filmovým nábojem. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (12)

  • Kvůli zvýšení autenticity filmu obsadil režisér Erik Skjoldbjærg do rolí pouze nehrece, včetně Mortena Hålanda, který hraje své vlastní dvojče, policejního důstojníka Erika Hålanda. Jedinou výjimkou byl profesionální herec Frode Winther, který byl jasnou volbou pro roli lupiče "No Lifea" (Kjell Alrich Schumann), protože se mu hodně podobal. (Maulincio)
  • Lupiči byli při loupeži vyzbrojeni útočnými puškami AG3 a AK-47, samopaly MP5, karabinou M1 a pistolí Remington v ráži .45 ACP. Ve filmu jsou vidět útočné pušky AG3 a AK-47, samopaly MP5. (Maulincio)
  • Odhaduje se, že vyšetřování a soudy v celkových nákladech norský stát stály více než 160 milionů norských korun. (Maulincio)

Související novinky

Severský filmový podzim 2011

Severský filmový podzim 2011

05.11.2011

Po Severské filmové zimě přináší Severský filmový klub divákům letos již druhou filmovou přehlídku: Severský filmový podzim. V pořadí již počtvrté budou mít diváci možnost shlédnout vybrané snímky…

Reklama

Reklama