• Španělsko

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Horor

Španělsko, 2011, 87 min

Některé pasáže jsou milé, nějakým způsobem něco říkají („buďte sami sebou, mluvte, neduste to v sobě“, částečně je naznačeno i „všímejte si lidí kolem sebe“), burcují, aby člověk nebyl mimoň, ale žil svůj život. Úvodní část je poněkud zdlouhavá a zavádějící - ta holka je představena jako totální mimoň, který by spíše potřeboval psychiatra, protože si sám tahle troska s IQ někde pod padesát těžko pomůže sama. Pak v sobě holka najde vnitřní sílu a ejhle, musí bojovat, musí projít zkouškami, musí se postavit kritice, a jde jí to! No totok. Jenže pak se objeví animovaná pasáž s písničkou, a jestli doposud měl film nějakou atmosféru napětí a tajuplnosti, najednou je vše v háji a vyznívá jako legrace. Výtvarno a výprava jsou pořád dokonalé, o tom žádná, ale najednou to nefunguje. Nehledě na to, jak zde někdo také v komentářích píše, že ke konci to najednou získává zcela opačný náboj - jakési rebelie proti všem, proti rodičům, a to souznění a nalezení lásky k sobě i druhým, to je najednou popřeno a pryč. Líbí se mi, jak to popsal novoten, měl jsem naprosto stejné rozporuplné pocity. Film mne vtáhl, naladil, ale vyplivl s neujasněným pocitem, že je poněkud nečitelná ona linie mezi realitou a představami, nehledě na to, že Verbo je najednou součástí někoho jiného. Hlavní hrdinka mi mimochodem byla chvílemi těžce nesympatická, ona vypadá spíš jako kluk. Hraje dobře, i když krapet pateticky, ale prostě mi nesedla.(4.9.2013)

• novoten

Ona prapůvodní myšlenka, ke které španělská introvertní studie směřuje, je milá, dojemná a ve své podstatě velmi chvályhodná. Jenže kvůli příběhovým mysteriózním zákrutám nakonec poselství vyznívá velmi krkolomně a v mých očích dokonce opačně. Jinými slovy - ono varování před sebevraždou nakonec nepůsobí dost důrazně, spíše téměř nabádá k dobrodružství, ze kterého při dostatku odvahy bude cesta zpět. Což mi ve světě zranitelných teenagerů, na které Chapero-Jackson očividně cílí, přijde jako nebezpečná zbraň. Nevím, možná dělám z komára velblouda a nedokážu si proto Sařin příběh užít. I tak mi ale přijde celý metaforický koncept až příliš průhledný a hranice mezi realističností a snovým nadhledem naopak poněkud nečitelná.(2.9.2013)

Ja by som nesúhlasil s niektorými užívateľmi a tému osamelosti teenagera v modernom svete nepovažoval za obohranú. Problémy filmu vidím úplne niekde inde. Totiž vo fungovaní mystického sveta, ktorý ECHJ vytvoril. Niektoré veci fungujú v rozpore s tými ostatnými a myslím, že keď ste scenáristom vlastného, pomerne krátkeho filmu, tak by divákovi malo byť na konci všetko jasné a nezrovnalosti by nemuseli byť zakrývané pátosom. Ale pátos k teen veku patrí, takže ho beriem, ale za najvačšie klady filmu považujem niektoré hravé vizuálne nápady a dôveryhodnosť a sympatickosť hlavnej predstaviteľky. Ak by to bolo lepšie dotiahnuté, vynechala by sa animovaná pasáž a otravný španielsky hip hop, asi by mal film menej kontroverzné reakcie a mohol sa stať takým malým kultom pre odrastenejšie deti, ktoré sa cítia podobne ako Sara. A takých sa nájde kvantum.(13.9.2013)

• Morholt

Nemohl jsem si nevzpomenout na Ženu ve vodě. To byla taky podobná hovadina. Jen tam malej negroušek luštil proroctví z krabice od corn-flakeů, zatímco tady děvče hledalo důkazy o existenci druhé strany v nápisech na zdech a tak podobně. Verbo je zajímavé akorát tím, že není blbé jednou, ale rovnou dvakrát. Obě poloviny filmu, první odehrávající se v realitě a druhá na opačné straně, jsou totiž vymaštěné každá jiným způsobem. ale zase abych nebyl jen negativní musím uznat, že z hlavní představitelky by v budoucnu mohlo něco být. Ale to by se nesměla upisovat podobným projektům. 10%(11.9.2014)

Hodně zajímavý a hluboký snímek. Působí dost depresivní a ze začátku i nesmyslně, ale pak se to vysvětlí, ale i tak je tu prostor pro vlastní fantazii (kde se to vlastně odehrává a co jsou zač ti lidi). Rozhodně film vede k zamyšlení a u někoho možná k přehodnocení priorit či jestli opravdu činíme věci, které za to stojí. Řekl bych že je to ještě o level výš jak Sala samobójców. Herecké obsazení mi také sedělo. Pro mě tedy jednoznačně palec nahoru. Hodnocení: 84/100.(13.2.2014)

• - Alba García byla v době natáčení o čtyři roky starší než postava Sáry, kterou hrála. (Terva)