Terapeut

Dánsko, 2010, 99 min

Kenneth Kainz

Philippe Kress

Jeppe Kaas

V životě člověka je čas být jako úplný klid a je čas být jako klid před bouří. Ale když se do domu nastěhuje manželský poradce, který sleduje své vlastní úmysly, přichází čas být jako samotná bouře, která smete vše shnilé. ___ Svěží severská komedie s jižanským koncem.(30.1.2012)

Tohle není útok na ženský, ale všeobecná skutečnost. Ženský hrozně často a rádi řeší jejich vztah, narozdíl od chlapa. Co se asi stane, když si do baráku na podnájem přitáhnou tereapeuta, který se stará o rodiny a jejich problémy? No jasný, okamžitě začne řikat svoje moudra a ženská z toho začne šílet. Komedie to zrovna nebyla, moc jsem se u toho nesmál, ale zase to taky nebylo úplně nejhorší. Prostě průměr. Nic srdcervoucího.(18.8.2011)

Pokud tento film přináší nějaké ponaučení, tak je to zcela zajisté rada, abyste si nebrali do podnájmu manželského terapeuta, tedy alespoň ne pokud máte fungující manželství. Může se totiž zcela nakrásně stát, že se vám začne vrtat v soukromí a postupně získávat vaši drahou polovičku na svou stranu. Terapeut je zajímavé severské drama o následcích první lásky, z níž se zrodil vážný vztah, který následně přerostl v rodičovství a nakonec i v manželství. Ale především je to drama o boji s manželskými stereotypy a s jedním vlezlým, intrikujícím a na první pohled slizkým terapeutem. A když jsem napsal severské drama, tak to znamená severské v tom dobrém i špatném slova smyslu. Stejně jako mnoho jiných filmů ze severu Evropy, i tento film má zajímavý a promyšlený příběh, který dokáže zaujmout, ovšem na druhou stranu se v určitých chvílích ten příběh odvíjí docela pomaju, až to bylo chvílemi ubíjející. Zkrátka typicky seversky pomalé vyprávění příběhu tomuto filmu ubírá na svižnosti a tím pádem jsem měl u filmu nejednou pocit nudy. Nakonec se ale vše dostalo k sympatickému rozuzlení, které příjemně překvapilo. Celkově film hodnotím jako mírně nadprůměrný a uděluji lepší tři hvězdy.(6.8.2011)

Pozitivně laděná ani komedie ani drama, kde se příliš mnoho zajímavého neděje. Konání postav navíc působí lehce neopodstatněně a v případě manželky je dokonce v rozporu s jejím původním charakterem. Neurazí, fanouška může i potěšit, Nikolaj má ale určitě na víc.(19.9.2011)