Dracula (divadelní záznam)

Muzikál / Horor

Česko, 2009, 143 min

Jozef Bednárik

Karel Svoboda

Ačkoli už byla půlnoc, zvědavost mi nedala. S obnovenou premiérou si tvůrci zamakali na kostýmech (a až na novou stylizaci spíše do té Transylvánie než do klasického středověku) se tahle část povedla. Trochu mě mrzí vypuštění několika songů a nahrazení jinými. Hudba šla taky trochu do moderny což se moc nepovedlo :/ Hůlka už trochu ztrácí ten švih, ale ještě se na to koukat dá. Velmi příjemné překvapení v podobě Nývltové a la Adriany. Ale Moniku Absolonovou prostě nedám. Co naplat. Bílá je Bílá a Korn byl nejlepší šašek. Muk byl prostě Muk a tančícího Geňu těžko nahradit. Viděla a opět se vracím k verzi z 1996.(2.1.2013)

• Košoun

Nesmrtelné písně Karla Svobody a Zdeňka Borovce v nové inscenaci, která zdaleka nedosahuje kvalit té původní, interpreti taktéž (Hůlka nám jaksi zestárl, a to i hlasově). Záznam je špatný, divný střih přesvícení herci a přidané digitální "efekty"... Bonusy na DVD o ničem. Pokud už tedy nový Dracula, tak jedině živě...(13.1.2011)

• Pluto_petr

Nové nastudování legendárního Draculy se vůbec nepovedlo. Je jasné, že se musely udělat úpravy kvůli scéně, Hybernie je přeci jen jiný prostor, než Kongresový sál. Bohužel se však do celého díla zasáhlo razantněji a nedopadlo to vůbec dobře. Dílo úplně ztratilo svou původní atmosféru, noblesu. Příběh se místy hodně osekal, ubyly písničky, řada pasáží se naopak naprosto nesmyslně zrychlila. Pěvecké i herecké výkony jsou povětšinou na výrazně slabší úrovni, než původní dílo (mnohdy však možná i díky provedeným úpravám). Co ale dostalo úplně nejvíc na frak, jsou sborové scény a hlavně taneční složka a choreografie obecně. V původním nastudování tyto scény naháněly husí kůži, dotvářely tu správnou atmosféru, zde působí hodně nevýrazně. Taneční číslo zahajující druhou půlku představení, v původním díle skvěle provedené prostřednictvím tanečníků UNO i sólistů z muzikálu v novém nastudování je doslova k smíchu. Jedná se o ukázkový příklad, jak se dá zprznit původní skvěle fungující dílo. Marně vzpomínám, která z novinek/úprav je lepší, než byla v originálu. Bohužel.(7.1.2017)

Záznam v pořadí už třetí inscenace (druhá byla nastudována někdy v roce 2001 a byl to údajně propadák), stále v režii Jozefa Bednárika a stále s Hůlkou v hlavní roli. Zbytek obsazení je fungl nový (tedy snad kromě paní Křížkové), v jedné alternaci sice vystupuje Leona Machálková, ale nevrací se v roli Sandry, ale jako Lorraine. Její výkon bohužel posoudit nemohu, protože místo ní v záznamu alternoval někdo jiný. Mám rád původní verzi z roku 1996 - a když jsem viděl první ukázku z tohoto nastudování, byl jsem dost otřesen. Jiní herci, jiné kostýmy, jiná výprava obecně, no dobře. Asi každý, kdo se setká s novou verzí něčeho, co dobře zná a má rád, má tendenci vyzdvihovat verzi, kterou viděl dříve. Srovnejme jen původní verzi Jesus Christ Superstar ze sedmdesátých let a divadelní verzi z roku 2000 (i když já teď dávám přednost verzi pozdější (mluvím pochopitelně o filmových verzích). Diváky obeznámené s původní verzí čeká totiž hned několik velmi nepříjemných šoků. Herci v novém nastudování přehrávají až běda. Ani pěvecky se nemohou dost dobře srovnávat se svými předchůdci (i když tohle je dost subjektivní). Celá scénická úprava je jedno velké WTF, kromě toho se tvůrci dopustili zmrzačení hned dvou důležitých skladeb (celá první polovina skladby Tajemný hrad je vypuštěná, stejně jako polovina Schůzky v zahradě) a dodání Draculova monologu v poslední části to nezachrání. Neskutečně mi lezl na nervy šašek-sluha Tomáše Trapla, zde je propad kvality značný. Naopak Profesora zahrál Aleš Háma skvěle a jeho první scéna je pro mně tím nejlepším z celého muzikálu (2009). Ono není nad čím vynikat, protože celé třetí dějství je zcestné - ale zase jsem se hodně nasmál. Bednárik se podle všeho rozhodl, že naznačování není pro rok 2009 už nic zajímavého a proto se na jevišti dočkáme hned několika scén simulovaného sexu, focení porna atd. atd. A abych nezapomněl, po prvních deseti minutách jsem chtěl dát odpad... ale až TAK špatné nová verze přece jen není.(17.9.2010)

• lisbon

...Mně se to nelíbí.... Ach jo, miluju Karla Svobodu a miluju Draculu, ale tohle není Dracula. Kde je Adriana, Kde Lorraine??!! Absolonovou mám ráda, ale s Leonou Machálkovou, jako Adrianou se prostě nedá srovnávat. Jak na poušti voda mi tam chybí Korn, a ten jeho nadhled nad rolí, ten grif se kterým to hrál. A Nývltová jako Lorraine... to nejde, ta se Lucce prostě nevyrovná ani kdyby se rozkrájela. Ani za mák bych ji tu roli nevěřila... ona to hraje tak, že to moc hraje. Lucka tu roli uměla žít. Nechávám jednu hvězdičku z úcty k verzi z roku 1996(24.5.2016)

• - Jedná se o nové zpracování Draculy (1996), tentokráte ve verzi pro Divadlo Hybernia, kde se představení hrálo od 5. února 2009 do 28. května 2011. (Pluto_petr)