Vše pro dobro světa a Nošovic

• USA All for the Good of the World and Nosovice!
všechny plakáty

Celovečerní dokumentární film ,,Vše pro dobro světa a Nošovic" je svérázným portrétem malé české vesnice, ve které - jak místní říkají - přistálo UFO v podobě kilometrové stříbřité továrny: korejská automobilka Hyundai. Z vesnice, která se proslavila především kysaným zelím a pivem Radegast, se tak stala průmyslová zóna - největší investice na zelené louce v historii ČR. Mnozí z majitelů polí, na kterých dnes automobilka uprostřed vsi stojí, však dlouho své pozemky prodat nechtěli. Donutil je až nátlak jejich sousedů a anonymní dopis, který odolávajícím sedlákům a jejich blízkým pohrozil smrtí. Filmaři se do Nošovic vrací dva roky po dramatických výkupech pozemků, v době, kdy továrna začíná chrlit levná auta a skrze sedm postav spřádají hravý i mrazivý portrét místa, které se náhle a nevratně proměnilo k nepoznání. - Ožívá tak sociální groteska o poli, na kterém rostou auta. (oficiální text distributora)

Patlam

Asi jsem tady jediná, která to vidí trochu jinak.. Pan Klusák autem také jezdí a pochybuji, že jej smontovali dělníci rozradostnění a vesele se bavící stejně jako paní na poli.. Ano, atmosféra na poli byla rozhodně jiná než u pásu, ale myslím, že důvodem je i mnoho dalších faktorů než ty, které se nám autoři snaží podsunout. Nebo si snad myslí, že v jiných pásových výrobách to funguje jinak? Že jinde nemají dělníky, kteří celý den jen šroubují dva šroubky? Nebo že snad škodovky opravdu vyrábějí cukráři, a o kousek dál drsní chlapi na motorkách? V Hyundaii nepracuji a nikoho tam neznám, proto ani nemám důvod se továrny či kohokoli v ní zastávat, ale pojetí dokumentu mi přišlo poněkud jednotvárné a docela mě mrzí, že jsem neslyšela druhou stranu - toho šaška se včelou na brýlích vůbec neberu v potaz, mám pocit, že firmě jen kazil už tak špatné jméno.. Jasně, s odkupy pozemků to rozhodně nebylo v pořádku, s tím, že továrna vyrostla, jak jsem pochopila, na polích "nejlepších" asi taky ne. Ale zesměšňovat firmu takovým způsobem ve všech ohledech mi připadá jako velice zjednodušené pojetí pravdy. Reklama na konci byla vtipná, ale zase - proč tak zesměšnit slova o tom, že někdo musí dbát na kvalitu? Když někdo sní kousek špatného zelí, bude mu maximálně trochu nevolno, v autě to může dopadnout mnohem hůře.. Dvě hvězdičky za to, že mě dokument donutil napsat komentář, čili ve mně probudil emoce a za místní obyvatele a jejich hlášky.. Ale to je vše, s názorem většiny ani pana Klusáka nesouhlasím - rozhodně ne v pojetí, které jsem viděla včera... ()

karmalat

Chvályhodné téma, ne však úplně dobře zpracované. Sympatická snaha, avšak bohužel vyznění není takové jako filmaři zamýšleli. Celkově tak za 2 a půl hvězdičky, dávám 3 za odvahu a aktuální téma, kterým se zatím nikdo nezabýval. ()

BenNat

Svět smrsknutý do malé moravské vísky Nošovic a obří korejské automobilky Hyundai. Dva odlišné světy, které dělí jeden narychlo shrnutý val, střed národů a lidských snah. Spor o auta a o zelí v místě, kde starý Pepan stále ještě jezdí dvacet let starým favoritem, kde Stanislav staví Nošovického strašáka se zelnou hlavou, kde tiskový mluvčí Hyundaie pěstuje masožravky pro klid na pracovišti, kde se Korejci buď potutelně smějí nebo zakrývají kameru dlaní, kadopádně zarytě mlčí. Dle mého názoru se jedná o skvost českého dokumentárního filmu a snaha o návrat investigativní žurnalistiky tam, kam patří. Absolutní úžas mě zachvátil při poslechu hudebního podtextu. Vřele doporučuji každému, kdo o Nošovické automobilce slyšel stejně jako já pouze v rámci Událostí na ČT a více tomu nevěnoval svou pozornost. Občas se vyplatí hlubší sonda, zejména pokud jde o Nošovičany. ()

Jester_X

Jeden z lepších dokumentů, jenž jsou v současnosti k vidění. Autor se k celé záležitosti staví subjektivně a vůbec to neskrývá, ale i přesto (nebo právě proto) by měl být schopen svoje postoje obhájit. To se mu nepovedlo při konfrontaci zničení polí se zelím a výstavbou automobilky na jejich místě. Pořád jsem si kladl otázku, oč je to sdružené zemědělství lepší a odpovědi se nedostávalo. Naopak velmi dobře vystihl tupost globálního blahosklonstva koncernu Hyundai. Nejsilnější stránkou dokumentu se mi jevil motiv bezmocnosti jednotlivce proti mocné a bezohledné síle automobilky. ()

kriplozoik

Povedené barevně vygradované záběry nezřídka z kamerových jeřábů či z ptačí perspektivy jsou vskutku působivé a je znát, že na obrazovou stránku dokumentu se jeho autoři hodně soustředili a že peníze z velkorysejšího rozpočtu než z předchozích dokumentů pana Klusáka jsou na tom znát, ale celý dokument se mi zdá nedokončený a vlastně ne úplně povedený. Zdá se, že pan Klusák vyhledává pro své dokumenty vždy nějaké kontroverzní věci, kde proti sobě stojí dvě názorově protichůdné skupiny lidí, a z každé si vybere pár lidí a snaží se natočit, jak jsou sympatičtí plus pár osobních věcí, které ukázali na kameru. O Nošovicích a tamní továrně jsem mnoho nevěděl a chtěl se zde dozvědět (nad rámec toho, co se psalo a vysílalo v médiích, z perspektivy, kterou může nabídnout právě dokumentární film) třeba o samotném začátku toho projektu, rozhodování o jeho poloze (proč zrovna v Nošovicích), něco víc o anonymnímu vyhrožování smrtí, alespoň nějaké krátké shrnutí pro a proti, aby se vůbec bylo o čem bavit, a v čem spočívá jádro oné kontroverze (kde je problém?), ale nic z toho jsem se nedozvěděl. Jen taková všehochuť náhodných lidí okolo v kašírovaných, líbivých záběrech. Tenhle dokument nejde pod povrch věci - spíš ho jen tak škrábe. ()

Alesss

Proboha! Vždyť dokument by měl být zprostředkování skutečné reality. Ale tohle je drze vykalkulovaná a promyšlená obrazová a novinářská manipulace s aktéry i s diváky s jediným cílem – všechny ztrapnit a zesměšnit (a opakuji – aktéry i diváky). Klusáku, Klusáku, takhle se blížíš mílovými kroky nejen k Mooreovi, ale i k Leni Riefenstahlové. Díky takovým považuji terminus technicus „investigace“ za sprosté slovo. Díky. Never Moore, never Nošovice! ()

Harmonia

Vít Klusák je neobyčejný dokumentarista, moc dobře dokáže dostat z lidí přesně to, co chce. Jeho práci obdivuji, i když je mi místy jemně nesympatická. Zpět k dokumentu, chvílemi opravdu usměvavý snímek, nenudí. Ukončení by potřebovalo, nebo spíše zasloužilo lepší propracování. Jinak celkově krásné a netradiční záběry dodávají dokumentu ještě něco navíc. Nejlepší scénou je pro mne reklama na zelí, která je přesnou parodií na reklamu aut. Jednoduché, vtipné a efektivní. ()

bohemak2

Nejsilnější moment? Když obyvatelé Nošovic jsou na exkurzy po továrně. Průměrný věk 70 let. Bez starosti jim pustí video, ve kterém "Hyundai vytváří budoucnost pro všechny". Oni jsou unešeni. Žijeme v době iluze. ()

iggy_pop

Vtipné aj trefné, ale miestami až okato inscenované a tendenčné. Autor najprv kritizuje Hyundai za masívny a problematický výkup pozemkov v Nošoviciach, oprávnene. Neskôr sa presunie do výroby, kde na príklade mladého chlapca ilustruje údajne zlé prac. podmienky v závode. V čom konkrétne sú tak zlé, sa nedozvieme. Rovnako sa nedozvieme ani to, keď sa autor pred závodom ľudí pýta, kedy bude štrajk. Ale prečo bude? Potom to pôsobí ako kalkul, kt. sa autorovi hodí do konceptu - za každú cenu kritizovať. Občas mi prekážali aj inscenované zábery - odhaľovanie automob. strašiaka s kapelou, nácvik "okopávania" zemiakov na asfalte - kt. sú myslím pre dokument úplne zbytočné. Niektoré momenty filmu sú ale mimoriadne vtipné, napr. záverečná "reklama." Vše pro dobro světa a Nošovic je vydarený dokument, kt. sa ale miestami až veľmi okato snaží kritizovať. ()

vhorky

Vůbec jsem nepochopil, o co vlastně Kusákovi jde. Továrna neměla vzniknout? Má se jinak chovat k okolí a zaměstnancům? Zaměstnanci jsou tam přetěžováni? U Kusáka ani člověk neví, jestli ten Ondřej je obětí nebo jenom nastrčeným rádoby hercem, aby se jako něco našlo konkrétního? ()