Vše pro dobro světa a Nošovic

• USA All for the Good of the World and Nosovice!
všechny plakáty

Celovečerní dokumentární film ,,Vše pro dobro světa a Nošovic" je svérázným portrétem malé české vesnice, ve které - jak místní říkají - přistálo UFO v podobě kilometrové stříbřité továrny: korejská automobilka Hyundai. Z vesnice, která se proslavila především kysaným zelím a pivem Radegast, se tak stala průmyslová zóna - největší investice na zelené louce v historii ČR. Mnozí z majitelů polí, na kterých dnes automobilka uprostřed vsi stojí, však dlouho své pozemky prodat nechtěli. Donutil je až nátlak jejich sousedů a anonymní dopis, který odolávajícím sedlákům a jejich blízkým pohrozil smrtí. Filmaři se do Nošovic vrací dva roky po dramatických výkupech pozemků, v době, kdy továrna začíná chrlit levná auta a skrze sedm postav spřádají hravý i mrazivý portrét místa, které se náhle a nevratně proměnilo k nepoznání. - Ožívá tak sociální groteska o poli, na kterém rostou auta. (oficiální text distributora)

Rekpet

Z celého filmu je "užitečných" asi 10 minut.. Jsou tam trefné postřehy, zajímavé informace.. Ten zbytek spíš vypadá, že s tématem ani nesouvisí a mnohdy je to trapné, až ubohé... Kdybych měl Klusáka srovnat s Moorem (což tu mnoho z vás dělá), Klusák je jen velmi slabý odvar... Sice pracuje na stejném principu, ale nedaří se mu to... A jediný důvod, proč je tento dokument alespoň trochu dobrý, je dobře zvolené téma. I přes všechny tyto nedostatky ale dávám 3*... ()

RomanHyde

Tenhle povedený dokument nastavuje nám Čechům krásně zrcadlo. V celé své nahotě si můžeme prohlédnout naši českou povahu, kdy kritizujeme a ozýváme se pouze když nám nic nehrozí. Jakmile ano, jsme tiše, sklopíme hlavy a ohneme záda. Pár "odvážných" je stejně semleto a cesta za budování továrny na zeleném poli nedaleko Lysé hory, z jejíhož vrcholu nelze toto monstrum přehlédnout, je v podstatě vydlážděna. Zvlášť působívé jsou postavičky, které v korejské firmě dostaly funkci. Například tiskový mluvčí či manageři pohybující se po hale v kvádrech, vyloženě působí jako reklama na "zaprodance". V Nošovicích jsem byl na jedné exkurzi, ale v pivovaru. I tam je práce těžká, ovšem zaměstnanci tam nejsou otroci, mají práva a ještě k tomu jsou na svou práci hrdí. To samé se asi nedá říci o většině zaměstnaných v automobilce. Bohužel, upsat se ďáblu, je jejich svobodné rozhodnutí,". Co taky čekat od společnosti, jejiž náplní života je udělat naše auta šťastnými... ()

Gore

Kdysi jsem kdesi četl, že Vít Klusák je českým Michaelem Moorem, to v žádném případě a tento dokument je tím velkým důkazem. Moore je manipulaátor, který celou problematiku odlehčí humorem a nadhledem. Klusák má jednostranný názor, za kterým jde a nedokáže jít vůbec do hloubky, celou problematiku řeší jen povrchně a co je horší nemá ucelené žádné důležité informace pro danou problematiku. Navíc plno záběrů mělo skončit ve střižně, nevím jestli to mělo být záměrem, bezradností nebo amatérštinou. Možná by bylo lepší nesrovnávat zelí s automobilkou (jak jedna postava řekla - mladá generace by stejně na poli nedělala, automobilka dá lidem alespoň práci), tak se zaměřit na koncern automobilky a na vztahy uvnitř firmy a vztahem k zaměstnancům, jak již bylo tady naťuknuto, a jediné co se Klusákovi podařilo, že jeden týpek díky tomu přišel o práci - tím si Klusák moc bodů nezískal, už kvůli jeho vlažnýmu postoji ve stylu: no a co, že přišel někdo o práci, hlavně, že já mám natočenej film. ()

Bukk

O tom mluvčím jsem už slyšela tolik věcí...No ale velmi jsem se bavila a ten vykopnutý kluk byl pěkný matlák. Jinak to říct ani nejde. ()

HouseMK

Pěkně zachycený kontrast mezi českou (moravskoslezskou) vesnicí s tradiční zemědělskou mentalitou a industriálním komplexem korejské automobilky na zelené louce, plným vynucené preciznosti, kázně a sterility (sterilnější než sterilované nošovické zelí). V dobrém i zlém. Jen mi přišlo, že rádoby spontánní situace působí nahraně; ale zase situace, které měly být nahrané, jsou nakonec docela spontánní, takže se to vyrovnává... ()

rekkky

Dokument nabízí pohled do zákulisí stavby závodu automobilky Hyundai přesně takovým způsobem, který nabízí možnost divákovi si udělat svůj vlastní názor na celý tento kolotoč. Vít Klusák se nepouští do nějakých závěrů a nevnucuje svůj vlastní úhel pohledu. Některé záběry v porovnání s realitou nevyzněly až tak groteskně jak bylo autorem myšleno, ale to si myslím neubralo na atraktivitě. ()

solid

Pane Klusák tleskám po domácí projekci=D. Předem musím říci, že pracuji v Průmyslové zóně Nošovice v dceřinné (rozuměj tunel na peníze) společnosti automobilky Hyundai. Čili, poměry, které panují na korejském pracovišti znám opravdu z vlastní zkušenosti. Co dodat k tomuto pravdivému dílku? Že uvěřit tomu co paní na otázku: Co říkáte tomu, že někomu přišel výhružný dopis kvůli prodeji pozemků? odpověděla: No takový je život, už je to za náma, to je stará věc. To mi hlava opravdu nebere! Celkově dokument vyznívá v duchu pořekadla: Pozdě bycha honit. Co mne pak dostalo je zpívání Hyundai hymny na úvodním školení, jak mi to připomnělo POSTAL=D Palec nahoru za práci kameramana, některé nasnímané scény jsou uchvatné. Nakonec mě hodně zklamalo pomyšlení, jak jsou někteří lidé ohební hlavně co se v oblasti ukončení páteře týká. Pan Vaněk, který místo úcty k věku a respektu ke stáří upozorňuje návstěvníky, aby nešlapali po keřích a že výroba má přednost před kdejakým návštěvníkem, přitom, kdyby tam byl na návštěvě korejsky papaláš tak nosí trojitou plenky, je ubohým příkladem toho, jak jsme my češi schopní pro peníze dělat cokoliv. Nejsem pokrytec, ikdyž pracuji nadohled od jeho pracoviště, takhle hluboko bych nikomu nikdy nikam nevlez. Potřebuji práci a proto pracuji, ale čeho je moc toho je přílis. Ale co chcete dělat, když samotní obyvatelé, nedej bože rodáci z Nošovic jsou nadšeni z toho, co jim tam přistálo. Netuším, jestli jejich protichůdné řeči byly způsobeny nervozitou před kamerou, ale říci během několika minut, že se jim to líbí a co s těmi poli, aby si pak sám položil otázku co se bude jíst, když se všude staví a paní vedle dodá, že naše zem nás uživí. Tedy WTF? OMG! LOL? Kdo ví. Bohužel, rozhodnutí udělali politici a lidi je podpořili. Teď nám nezbývá než se se situací částečně smířit a částečně se snažit ji co možná nejvíce zlepšit. Sorry za wot. Snad to někdo dáte do konce=D. ()

hazaba

Zdařile pojatý dokument vyznívá proti Hyundai, což je svým způsobem logické, protože záběry opravdu ukazují, jaké to je monstrum. Člověk má z celého počinu rozpačitý dojem - na jednu stranu je šílené, jak se chová nadnárodní společnost ke svým pracovníkům, na stranu druhou nemůžeme přehlédnout fakt, že zde opravdu našla zaměstnání spousta lidí. Mezi výraznější slabiny filmu patří asi hluchá místa, která děj tak nějak zpomalí. ()

Olík

Souboj dvou odlišných světů pod „nestranným“ režisérským dohledem Víta Klusáka. Na jedné straně nadnárodní korejská automobilka se svým zpěvem při náborové akci nebo specifickým „asijským“ vztahem ke svým zaměstnancům. Na druhé, skupinka místních po boji remcajících „Bohoušů“ a jejich políčko, zelíčko, pivíčko. Vypovídací hodnota díky nedostatku zainteresovaných respondentů skrytá někde za zdmi průmyslové zóny, díky čemuž nosný konflikt působí jako uměle vyvolaný panem režisérem a celý dokument jako časově neukočírovaná kauza z pořadu Na vlastní oči. Pan Klusák českým Michaelem Moorem – lidi neblázněte!!!!! ()

agassi68

Pred pádom železnej opony by som bol z takého dokumentu nadšený. Teraz mi tam chýbalo viac dynamiky, snahy ísť veci hlbšie na koreň. Takto sledujeme viac menej nostalgicky zmenu kapustnej dediny na automobilovú fabriku. A na rozdiel od znárodňovania vám kapitalisti aspoň zaplatia. Aj keď je to asi jediný rozdiel.. ()

Quijote

slovy klasika: českej národ je z osmdesáti pěti procent blbej jak hovno. slovy klasika: asie začíná za českou třebovou. jsem z kroměříže. ()

Colleague

Dokument, který řízl do živého. Proč mají takové firmy daňové prázdniny, když akorát vykořisťují lidi, a pak se většinou zbalí a jdou o stát vedle? Proč vláda cizím firmám tolik nadržuje a na český se vykašle? Proč tady máme takový kartely jako např. mobilní operátory s rentabilitou 40 %, kteří by mohly nabízet volání za třetinu kdyby chtěly. Proč pobočky té samé banky se zahraničním kapitálem mají několikanásobně menší poplatky v domácí zemi než u nás? Proč potraviny té samé značky jsou daleko kvalitnější v Německu než u nás? Dokument ač zajímavý se dal natočit ještě lépe, kdyby Hyundai posloužil jako příklad, který postupně ukáže celorepublikové problémy. Protože to nejdůležitější, co měl dokument znázornit není vykořisťování jedné firmy, ale nečinost našich úředníků, kteří sice většinou neporušili zákon, ale samotná nečinost a přihlížení, jak si to tu bez problému zahraniční firmy rozebírají a jak jim na to ještě stát nebo EU přispívá způsobuje naší republice největší ztráty, ztráty které jsou desetkrát větší než ztráty z korupce jakou známe z televize. ()

Evander

Tento pseudodokument, na který jsem se nesmírně těšil, mi spíše zkazil večer než cokoliv jiného. Kvalita dokumentu je bídná, jeho tendenčnost je do očí bijící. Co tímto počinem chtěl autor říci, těžko soudit, ale dokumentární hodnota tohoto díla je rovna nule. Jedná se o naprosto zbytečný počin, který jakékoliv racionálně myslící bytosti ke zhlédnutí rozhodně nemohu doporučit. 35% ()

A_málka

Dokumenty nemám moc ráda, protože si myslím, že málokterý dokumentarista dokáže natočit objektivní dokument. Ani tento bohužel nebyl vyjímkou. Domnívám, že bohužel zobrazoval pouze ideu "zlá automobilka" a nedokázal se objektivně postavit ke všem skutečnostem - ano, zastavělo se úrodně pole na jedné straně - ale na druhě vzniklo tisíce pracovních míst, a to nejen přímo v Nošovicích. Automobilový průmysl je zcela vyjímečný v tom, že pracovní místa vytváří naprosto provázaně. Někdy jsem z filmu měla pocit, že autor občany "nutil", aby mu, co on chce slyšet... Zajímavé to určitě bylo, jenom příště víc objektivity, prosím... Doporučuju knížku: "A succesful transformation? Restructuring of the Czech Automobile Industry" od P. Pavlínka ()

kiimi

Klusák jednou skončí na dně Orlíku s betonovými botičkami.. ale do té doby doufám, že se mu ještě několik typicky česky kousavých snímků podaří přivést na svět. Dokument o Nošovicích je pro mě o to více osobní, bo sem synek od Ostravy. ()

Zoidlord

Já jsem se skvěle bavil. Okamžik, kdy mi spadla čelist byl rozhovor s Nošovičany po exkurzy v továrně... A pak teda na konci...reklama na zelí byla fakt nářez :D ()

Lucas87

Vít Klusák nám představuje svůj kontroverzní dokument, který se nese v duchu investigativní žurnalistiky. Ovšem obrazové podání nepřináší žádná čísla, fakta je to spíš oboustranný pohled na fabriku zasazenou do úrodné půdy. Zobrazuje kladné i záporné ohlasy na tuto fabriku z řad obyvatel Nošovic stejně tak i zaměstnanců. Vykresluje praktiky výkupu pozemků pro stavbu této fabriky i poměry ve firmě. Můžeme vidět oddělené kanceláře i pracoviště, kde neexistuje žádné soukromí a zaměstnanci musí rubat celou směnu jako ti roboti v tzv. Jurském parku, pokud si zaměstnanec oddechne na minutku přiletí za ním kravaťák s otázkou proč nepracuje. Pokud zaměstnanec odmítne přesčas ocitne se na pracovišti, které je mu přiřazeno za trest. Můžeme vidět zapáleného PR managera jak si pěstuje v kanclu masožravky, stejně jako falešné korejské hostesky, ochotu vedení Hyundai dělat exkurze, a také laciné gesto ve formě dárkových tašek. Jako v každé firmě platí, že ti nahoře se mají poměrně dobře. Nastavit výkonové normy na manuální práci je jedna stránka věci a další je zase přiřadit na takové místo menšího zaměstnance. Výstavba přinesla mnoho pracovních míst, změnila ráz krajiny, vytvořila val kolem továrny. Mediální kampaň vytvořila dojem, že Hyundai je přítelem ČR a také jejich zaměstnanců, přitom korejci se budou vždy cítit nadřazeni nad ostatními čechy a to i ve vrcholných pozicích. Pokud bych chtěl pracovat v této firmě a viděl tento dokument asi by mě při pracovní cestě v této firmě asi nic nepřekvapilo. Je to hlavně dokument co otevře lidem oči. ()

Alice02

Dokumenty mě obvykle svými tématy nepřitahují, ale tady jsem chtěla vidět tu konfrontaci názorů "vesničani versus zhýčkaní měšťáci". A ano, jsem z vesnice a mám ji radši než město, takže mi byl sympatičtější pohled na věc od těch "mých". Je to přinejmenším zajímavý dokument, kde mě zaujala i skvělá kamera, některé záběry se povedly s lehkou elegancí u dokumentu (vyjma těch o přírodě) nevídanou. ()

pouler

Díky nemastnému, neslanému předávání cen Český lev, jsem si vzpomněl že máme ještě výbornou dokumentaristiku. No díky za ni. ()